Gönderen Konu: İblisi taklit eden bir meal yazarı  (Okunma sayısı 3825 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fatihan

  • Administrator
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 6991
  • Milimi milimine Ehli sünnet...
İblisi taklit eden bir meal yazarı
« : 13 Nisan 2012, 15:29:21 »

HABERVAKTİM.COM Sitesi Yazarı Feyzullah BİRIŞIK tarafından yazılan aşağıdaki "İblisi taklit eden bir meal yazarı" başlıklı yazı,aşağıdaki adreste yayınlandığı halde,her nedense, site editörü tarafından kaldırıldığı görülmüştür.Yazardan temin edilen bu yazıyı önemine binaen aşağıda paylaşıyoruz.

(Yazıda bahsedilen MEAL Yazarı MUSTAFA İSLAMOĞLU olduğu okuyucu tarafından anlaşılınca, anlaşılmayan sebepten, yazı siteden kaldırılmıştır.)

http://www.habervaktim.com/yazar/49373/iblisi_taklit_eden_bir_meal_yazari.html


YAZAR Feyzullah BİRIŞIK CEVABI :

(Siteden kaldırıldığından) HABERİM YOKTU Allah İÇİN DAĞITIN BU YAZIYI : www.habervaktim.com sayfasından editör tarafından silinen Sayın Yazarın yazı şöyledir ( Yazar tarafından gönderilmiştir) :

KALDIRILAN YAZI ŞÖYLEDİR :
İblisi taklit eden bir meal yazarı

Türkiye’nin başkenti hangi ildir? Sorusuna tüm dünya Ankara derken siz ‘Sinop’ derseniz akla tek şey gelir;

“siz meşhur olmak istiyorsunuz”

Secde edin emrini işiten tüm melekler secde etti. İblis müstesna… Secde eden o kadar melekler değil de en çok iblisten bahsediyoruz. Çünkü İblis ön plana çıkmak için şöhretin basamaklarından birini kullandı. Yanlız o öyle bir basamaktır ki yanınıza ‘kibri’ de almak zorundasınız. Çünkü sadece sizden bahsedilmesi için aklınızı ilah, diğer tüm insanları cahil yerine koymanız gerekecek…

Şimdi;

Yıllardır okuduğum ve tüm meallerde hemen hemen aynı olan çeviriler bunca yıldır hiçbir tenkide uğramadı. Önce o ayetin ( Bakara. 45) mealini yazayım;

Beşir Eryarsoy: “Sabır ve namaz ile Allah’tan yardım isteyin…”

Diyanet heyet: “Sabır ve namaz ile Allah'tan yardım isteyin...”

Ali Bulaç: “Sabır ve namazla yardım dileyin…”

Elmalılı: “Bir de sabırla, namazla yardım isteyin…”

Suat Yıldırım: “Sabır göstererek, namazı vesile ederek Allah’tan yardım dileyin…”

Talat Koçyiğit: “Sabrederek ve namaz kılarak (Allah'tan) yardım dileyin…”

Şaban piriş: “Sabır ve namazla Allah’tan yardım isteyin…”

Yaşar Kandemir: “Sabrederek ve namaz kılarak (Allah'tan) yardım isteyin…”

Y. Nuri bile: “Sabra ve namaza sarılarak yardım dileyin...” Diye tercüme eder.

Tamamında sabır ve namaz kelimelerini görürsünüz… Sanki hep birden Türkiye’nin başkenti ANKARA demişler gibi…

Şimdi;

Bu dokuz meal yazarlarının tamamı aynı şeyi söylediği için hiçbiri şöhret olmadı. Adamın biri çıkıp; arkadaş ben de bunlar gibi yazarsam kimse benden bahsetmez! Dercesine bakın Allah’ın bu ayetini nasıl çarpıtarak adeta SİNOP dedi;

“ Direnerek ve dik durarak yardım isteyin”

Evet… Bu adam bu mealiyle iblis gibi onca kalabalık arasında sıyrılmak istedi ve sıyrıldı… Hiçbir meal yazarına reddiye yazılmazken kendi mealine benim bildiğim iki reddiye, kitap olarak basıldı…

Düşünüyorum… Bunca meal yazarları ki içinde birçok profesör var… Hele de Türkiye’de en çok tercüme yapmış ve Arap kökenli Beşir hoca da mı anlamadı bu ayetten?

Bu nasıl bir cesaret! Elbette cahil cesur olur… Bunun farkındayım… Niye uyarmıyorsunuz bu adamı dediğimde;

Randevu vermiyor! Cevabını aldım… Yani eleştirilere, uyarılara kapalı bir akıl…

Allah’tan kork be adam!

Kime karşı direneceğiz?

Ve bu dik durmak nasıl olacak!

Allah’tan kork ve o mealini piyasadan çek ve özür yazısı yazarak sünnete uygun bir şekilde, hakaret ettiğin Allah’tan özür dile! (Bir film yorumlarken Allaha hakaret etmişti.)

Yarın Allah’ın huzuruna çıktığında (İmam Şatibi’nin dediği gibi) sana;

Ey filan! Meal olarak yazdığını kastettiğimi kim sana söyledi? Diye sorarsa ne diyeceğini şimdiden düşün!

Sevgili okurlar!

Ortada Allah’ın kitabı var… Bir şair sözü değil ki ‘ben bunu anladım kardeşim. Sanane!’ diyesin…

Rabbim iblisin ve kendisine benzemek isteyenlerin şerrinden bizleri muhafaza etsin. Âmin

mazhar

  • Ziyaretçi
Ynt: İblisi taklit eden bir meal yazarı
« Yanıtla #1 : 13 Nisan 2012, 21:37:37 »
İslamoğluna  karşı verilen bu tepki yazısını neden kaldırdı...?
« Son Düzenleme: 10 Mart 2014, 05:46:42 Gönderen: mazhar »

mazhar

  • Ziyaretçi
Müslümanları kutuplaştırmayın
« Yanıtla #2 : 10 Mart 2014, 05:51:07 »
Müslümanları kutuplaştırmayın

Cuma’yı Cumartesi’ne bağlayan gece, çalışma odamdan biraz dinlenmek üzere salona geçip televizyonu açıyorum. Kanallarda ne var ne yok bakarken Hilal TV’de buluyorum kendimi.
Canlı yayın. Kalabalık bir izleyicinin önünde “Vahiy Penceresinden Kur’an Halkaları”, “Büyük Kopuş 4” konulu programda Sayın Mustafa İslamoğlu konuşuyor.
Programı biraz izledikten sonra, canım söylenenlere, uslûp ve muhtevaya epeyce sıkılıyor. Zira incitici ve kutuplaştırıcı. Tekrar çalışma odama dönüyorum. Bilgisayarın başına oturur oturmaz yeni bir email aldığımı görüyorum. Üniversiteden bir hanım talebem, az önce canımı sıkan konuyla ilgili soru sormuş. Şöyle yazmış:
“S.a hocam.. Şimdi izlediğim bir TV programında tabiinden olan Ka’b bin Akbar’ın tarihteki ilk siyonist olduğu, eski haham olup da müslüman kılıfında İslam’a çok fitne soktuğu, hadis rivâyetleri ile hadislere Tevrat’tan eklemeler yaptığı (yani hadis uydurdugu) söylendi. Ayrıca Hz. Ömer’in suikastinde de parmağı olduğu şüpheleri varmış..
Ve bu kişi sika (güvenilir s.d) râvilerden sayılırken İmam Ebu Hanife muhaddislere göre sika râvilerden değilmiş. Bizim sahih dediğimiz hadislerde böyle şaibeler olabilir mi gerçekten? Duyar duymaz size yazmak istedim. Şimdiden teşekkür ederim. Selâm ile..”
Mustafa Hoca, bu emailde dile getirilenlerin haricinde insanın canını sıkan birçok iddiada da bulundu. Rivâyet kültürü diye hadis kitaplarını epey hırpaladı meselâ. Kabir azabı yoktur, dedi. Var diyenlerle alay etti. Kader inancının hurafe olduğunu bir kez daha izleyicilerine hatırlattı. Hadisleri Kur’an’a şirk koşmaktan bahsetti. Konsorojen bir dine inanıyorlar, genetiği değiştirilmiş bir din vazediyorlar, dedi...
Ehli Sünnet inanç sisteminin aklına ve kültürüne aykırı gördüğü rükünlerini inkâr etti. Edebilir de. (İran da olsa eder de burada nasıl cesaret ediyor)Ama karikatürize etmek de nereden çıktı!..
Oysa bugün yazı konum başka olacaktı. Prensip gereği Müslümanlarla uğraşmaktan kaçınıyorum. Kişilerle değil fikirlerle alakalıyım. İslâm dünyası yanıyor. Türkiye büyük bir kavganın içinde.
Ama Mustafa Hoca Ehli Sünnet ilim geleneğini de, inanç sistemini de, dinî referans kaynaklarını da, din tasavvurunu da gelenek eleştirisi diye canlı yayında diline dolayınca insan tepki vermek zarunda hissediyor kendisini.
Hoca, yaşadığımız kaosun ana nedenini “Paralel Dinler”e bağlıyor. “Paralel Dinler”, yani onun kabul etmediği, vahye aykırı gördüğü din tasavvurlarının tümü. “Paralel Dinler” eleştirilirken ben merkezli yeni bir paralel din vazettiğini farketmiyor. Ehli Sünnet’ten kopuş zaten paralel meşrepler icat etmeyi gerektirir.
Vahiyden “Büyük Kopuş” anlatılırken kendi büyük kopuşunu ıskalıyor. “Hz. Peygamber’i araçsallaştırmayın” derken “Hz. Peygamber’in misyonu”nu daraltıyor. Gelenekçi ile geleneği olan Müslümanı aynı kefeye koyuyor. “Yahudileşme” kavramsallaştırmasının içine başta Buhari ve Müslim olmak üzere bütün hadis külliyatını sokuyor.
Hurafelerle savaşmak elbette önemli. Dinde uydurma kutsallar yoktur, eyvAllah. İnsanları İslâm’dan uzaklaştırmanın bir yolu, bilerek ya da bilmeyerek “kutsalları çoğaltmak”tan geçer. Kutsalları çoğaltmak, sâbit olan dinî kutsalların içini boşaltmanın da bir yoludur çünkü.    
Ama unutmamak lâzım ki, üzerinde ittifak edilmiş kutsalları azaltmak da bir tahriftir. Bunu daha çok din mühendisliğine inanan laik kesimlerin ve İslâm modernistlerinin söylemlerinde görmeye alışmıştık biz.
Müslümanların inanç esaslarını canlı yayında ve incitici bir uslûpla ele alırsanız küçük bir kesimi memnun edebilirsiniz. Ancak Müslümanların kahir ekseriyetini kendinizden soğutursunuz.
Küresel hegemonların Ehli Sünnet omurgayı çökertmeye çalıştığı bir vasatta Ehli Sünnet’i hurafeler üzerinden hedef seçmeniz Müslümanları birbiriyle uğraşmaya zorlar. Farklı düşünseniz de bu hikmetli bir duruş olamaz.
İslâm içi savaşların zorlandığı bir zaman diliminde bunların Ümmet’e ne faydası olacak? Lütfen biraz iz’an...
09 Mart 2014 Pazar 09:00
 
serdard22@hotmail.com
Habervaktim.com