Gönderen Konu: İhvan(Zikirle biraraya gelenler)  (Okunma sayısı 6523 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zaman_1453

  • Ziyaretçi
İhvan(Zikirle biraraya gelenler)
« : 11 Temmuz 2012, 20:38:54 »

"İHVAN(Zikirle biraraya gelenler);

Hakiki Dostlar ve Arkadaşlar"

Çok iyi bilin ki kalpler ancak Allah'ı anmakla(zikir) itminana kavuşur, huzur bulur. [Rad, 28]


Al­lâh’ı zik­re­den kim­sey­le zik­ret­me­ye­nin mi­sâ­li, di­ri ile ölü gi­bi­dir.

[Hadis-i Şerif]

Bu alemde Hakkın insana tecellisi yine başka bir insan vesilesiyle, vasıtasıyladır. Hayra vesile olmak, onu yapmak gibidir. Hidayete vesile olmak ise;"Maddi ve manevi gücünle, bir kimsenin hidayet bulması senin için güneşin üzerine doğup battığı herşeyden hayırlıdır." Hadis-i Şerif

"İnsanın halinin aynası, eşi dostu, düşüp kalktığı kimselerdir"

Hz. Ali (kv) Efendimiz de "Herkesin bir miyârı, tartısı vardır, bu ölçü de görüştüğü kimselerdir, halinin aynası, eşi dostudur" buyurur.

"Bu toplulukla beraber hareket edenler, ahirette bu toplulukla beraber haşrolunacaktır"

Sırlar aleminden gelip, sırlar taşıyıp, sırlar alemine giden insanın, bu dünyadaki kısa yolculuğunda, latif canına, kesif teni sır oluyor. Cam ile "sır"ın birleşmesinden ayna meydana geldiği gibi, can ile tenin birleşmesinden de ayna meydana geliyor. Onun için Efendimiz (S.A.V.) "mümin, müminin aynasıdır" buyurmuştur.

Her farz namazında, aynı safta, iki ayna hükmündeki müminin arasına durduğunda, sağındaki ve solundaki yüzlerce mümini kendin gibi veya kendini onlar gibi aynı şeyi fısıldarken aynı hareketleri yaparken görürsün. Bütün kardeşler, içlerinde herhangi bir fesat, bir kötülük olmaksınız toplanıp birbirlerine karşı birer ayna gibi olurlar.
 Yani cennet ehli olan ihvan misali yüz yüze, "mü'min mü'minin aynasıdır" hükmü üzerine kalp kalbe gıll û gışsız, kin ve hileden uzak, cilâlı bir ayna misali mukâbil olabilsin. Ta böylece zikir, ibadet ve hizmet için biraraya gelenler tevhid ve ittihadın sırlarına müşahade olsun...

 Resulullah Efendimiz: "Zikir meclisleri, cennet bahçeleridir." buyurmuşlar. İşte  sâlikler, dünya cennetindeki Tûba mesâbesinde olan Mürşid-i kâmil olan insanın vücud ağacı gölgesinde toplanıp O'nun vücud ağacından silkilen irfan ve hoşluk meyvelerini toplarlar. Efendimiz buyuruyor ki: "Cennet ağaçlarından bir ağaç bulduğunuz vakitte gölgesinde oturunuz ve yemişlerinden yiyiniz” Dünyada bu nasıl kâbil olur yâ ResulAllah? dediklerinde, ”bir ilim sahibi bulduğunuz vakit, cennet ağaçlarından birini buldunuz demektir" cevabını vermişlerdir.

- Evvelen, gönül aynasını temiz tutmalı ki, başkalarına ayna olasın, sonra gönül aynası tertemiz olanları kendine dost edinmeli ki, kendi hatalarını göresin.

Gönül aynasını Kur'an ve sünnetle her an temizleyen ve zikrullah ile cilalayan, hizmetle süsleyen, Efendimiz'in hal ve harekatını bize yansıtan gönül sultanlarına bakarak güzelleşenlere selam olsun...

-"Rab­bi­ni hamd ile zik­ret, sec­de eden­ler­den ol ve ölün­ce­ye ka­dar Rab­bi­ne kul­luk et." [Hicr, 98-9] em­ri­ne tâ­bî ola­rak ya­şa­maya gay­re­t eden, zikirle gönüllerini ihyâ eden, feyz-i Muhammed ile alakadar olarak kalpleri  ışıldayan, marifet denizinden nasîb alan, hizmetlerin her an içinde olabilme gayretiyle lütuf ve kerem tecellîlerine mazhar olanlara  müjdeler olsun..
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2012, 01:43:18 Gönderen: Tuğra »

mazhar

  • Ziyaretçi
Ynt: Ihvan(Zikirle biraraya gelenler)
« Yanıtla #1 : 11 Temmuz 2012, 20:44:59 »
Ebu Hureyre'nin (r.a.) haber verdiğine göre:
Allah Resulü (a.s.) şöyle buyurmuştur: "Şüphesiz Aziz ve Celil Allah şöyle buyurur: Ben kulumun beni zannettiği gibiyim. Kulum beni anarken ben muhakkak onunla beraber bulunurum. Eğer o beni gönlünde gizlice zikrederse, ben de onu gönlümde zikrederim. Eğer o beni bir cemaat içinde zikrederse, ben de onu o cemaatten daha hayırlı bir cemaat içinde zikrederim. Kulum bana bir karış yaklaşırsa, ben ona bir arşın yaklaşırım. Kulum bana bir arşın yaklaşırsa, ben ona bir kulaç yaklaşırım. o bana yürüyerek gelirse, ben ona koşarak varırım."
http://www.sadakat.net/forum/index.php?action=printpage;topic=15648.0
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2012, 01:44:42 Gönderen: Tuğra »

Çevrimdışı valdiviesqs

  • Yeni üye
  • *
  • İleti: 13
Ynt: İhvan(Zikirle biraraya gelenler)
« Yanıtla #2 : 18 Temmuz 2012, 11:20:41 »
Evvelen, gönül aynasını temiz tutmalı ki, başkalarına ayna olasın, sonra gönül aynası tertemiz olanları kendine dost edinmeli ki, kendi hatalarını göresin .

Çevrimdışı Mücteba

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 9214
  • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Ynt: İhvan(Zikirle biraraya gelenler)
« Yanıtla #3 : 19 Nisan 2014, 02:33:21 »
-"Rab­bi­ni hamd ile zik­ret, sec­de eden­ler­den ol ve ölün­ce­ye ka­dar Rab­bi­ne kul­luk et." [Hicr, 98-9] em­ri­ne tâ­bî ola­rak ya­şa­maya gay­re­t eden, zikirle gönüllerini ihyâ eden, feyz-i Muhammed ile alakadar olarak kalpleri  ışıldayan, marifet denizinden nasîb alan, hizmetlerin her an içinde olabilme gayretiyle lütuf ve kerem tecellîlerine mazhar olanlara  müjdeler olsun..