Gönderen Konu: İlk Defa Yedikıta’da Yayınlanan 7 Tarihî Hadise  (Okunma sayısı 1011 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mücteba

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 9228
  • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
İlk Defa Yedikıta’da Yayınlanan 7 Tarihî Hadise
« : 05 Şubat 2016, 14:54:20 »

İlk Defa Yedikıta’da Yayınlanan 7 Tarihî Hadise
Yedikıta, ilklerin dergisi olmaya devam ediyor. Tarihî projelerden orijinal vesikalar ve fotoğraflara, bir köşede gizli kalmış iki satırdan gözden kaçan önemli tarihî şahsiyetlere… İnsanı zaman zaman sevindiren, bazen de üzen birbirinden cazip hadiselerden ilk defa Yedikıta’da yayınlanan 7’si sizlerle…

1- Sarıkamış’ın Son EsiriSarıkamış’ta şehit olan on binlerce askerimizin aziz hatırasını bugün de yaşatan, o kahramanlıklarla dolu mücadelenin ve maalesef liyakatsiz kumandanların emri altında uğranan felaketlerin son şahidi olan bir alay sancağımız bugün Rusya’da bir müzede sergileniyor. O, aynı zamanda Sarıkamış harekâtının son esiri. Ülkemize iadesi için birtakım teşebbüsler olmuş ama netice alınamamıştı. Yedikıta Dergisi olarak bu konuya tekrar dikkatleri çektik… (Yazının tamamı, Yedikıta Dergisi 88. Sayı’da / Aralık 2015)

2- “Anadolu İşgal Altındayken Dönemem!” diyen TBMM’nin İlk Büyükelçisi, Anadolu Ajansı’nın İlk Personeli Abdurrahman PaşaverîBalkan Savaşları’nda Hindistan’dan Osmanlı Ordusu’na yardım için geldi. Savaştan sonra vatanına dönmeyip orduda subay oldu. Anadolu Ajansı’nın ilk personeli, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk büyükelçisi idi. Eve dönmesi için kendisine yalvaran annesine “Anadolu işgal altındayken dönemem!” diyerek izin istedi… Tarihte unutulan bir kahraman daha… (Yazının tamamı, Yedikıta Dergisi 68. Sayı’da / Nisan 2014)

 

3- İttihatçılardan Satılık Kışla!Son dönemde ülke ve dünya gündemine oturmuş Topçu Kışlası etrafındaki tartışmalar hâlâ devam ediyor. 1940’ta Lütfi Kırdar tarafından yıktırılan kışlanın yapım tarihi net olarak tespit edilebilmiş değil. Fakat dönemde bazılarının iddia ettiği gibi ona ait plan, harita vs. de yok değil! Bu çalışmayla sizlerin dikkatlerine sunduğumuz, Araştırmacı-Tarihçi Osman Doğan ve Türk Arşivciler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Ebul Faruk Önal’ın Osmanlı Arşivi’nde bulduğu Topçu Kışlası ve etrafına ait plan ve harita, söz konusu bina ve bölge hakkında daha sağlıklı bilgiler sunuyor… (Yazının tamamı, Yedikıta Dergisi 60. Sayı’da / Ağustos 2013)

4- Sultan Abdülaziz’in Kızı Nâzime Sultan Anlatıyor: “Babamın Katledilişini Gördüm!”Osmanlı tarihinin dönüm noktalarından birisi olan Abdülaziz Han’ın şehid edilmesi mevzusu gün geçtikçe daha da aydınlanıyor… Türk basınında ilk defa yayınladığımız, Abdülaziz Han’ın kızı Nâzime Sultan’a ait bir hatıra, Osmanlı tarihinin en tartışmalı meselelerinden olan bu katil hadisesine farklı bir boyut kazandırıyor… (Yazının tamamı, Yedikıta Dergisi 38. Sayı’da / Ekim 2011)


5- Sultan İkinci Abdülhamid’in DublörüSultan Abdülhamid Han’ın süt kardeşi İsmet Bey, ilk defa Osmanlı devrinde yayınlanmış bu fotoğrafında görüldüğü üzere, sima olarak padişaha çok benzerdi. Bu benzerliğin asıl mühim tarafı, padişahın onu bazı zamanlar kendi yerine merasimlere göndermesiydi… Bazı zamanlar İsmet Bey, padişahın yerine selamlığa çıkar ve hiç kimse ile görüşme yapmadan arabasına biner ve saraya dönerdi… (Yazının tamamı, Yedikıta Dergisi 34. Sayı’da / Haziran 2011)

 

6- Evliya Çelebi’nin Bilinmeyen El YazısıEvliya Çelebi, seyahatleri esnasında uğradığı yerlerdeki mekânların uygun yerlerine bazen bir mısra, bazen bir kıta, bazen de ismini ve ziyaret ettiği yılı yazarak bir iz bırakmıştır. Seyahatname’nin birçok yerinde bunlardan bahseder. Bu yazılardan en son keşfedileni ise Karaman Pir Ahmed Efendi Camii’ndedir… (Yazının tamamı, Yedikıta Dergisi 32. Sayı’da / Nisan 2011)

 

7- Türkistan Tarihinde Bir Kadın Kahraman: Kurmancan Datka19. asırda Türkistan’da, Müslümanlarla Ruslar arasında cereyan eden şiddetli mücadelelerde ortaya koyduğu gayret ve kahramanlık ile temayüz etmiş ve o devre damgasını vurmuş müstesna bir mücâhide kahraman: Kurmancan Datka (1811-1907)… (Yazının tamamı, Yedikıta Dergisi 20. Sayı’da / Nisan 2010)


KEMAL ERKAN | http://yedikita.com.tr/ilk-defa-yedikitada-yayinlanan-7-tarihi-hadise/