Gönderen Konu: Ilk Müslümanlar Neler Çektı ?  (Okunma sayısı 3173 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahi

  • aktif yazar
  • *****
  • İleti: 923
  • Bugün Allah (c.c) için ne yaptın?
Ilk Müslümanlar Neler Çektı ?
« : 13 Mart 2006, 13:05:31 »

Ilk Müslümanlar Neler Çektı

Mekke’deki müsrikler, köle, câriye gibi kimsesi olmayan müslümanlara iskence ediyordu. Hz. Bilâl-i Habesî (r.a.) Ümeyye bin Halef’in kölesi idi. Ümeyye, onu kizgin kumlarin üzerine yatirir, üzerine güneste yanmis sicak taslari yigar ve “Dîninden dönmezsen, seni böyle öldürecegim.” derdi. Bu iskenceden netice alamayinca da boynuna bir ip taktirip sürüklettirmisti. Hz. Bilâl-i Habesî, bütün bunlara tahammül eder ve “Allâh birdir! Allâh birdir!” derdi.
Hz. Yâsir, iskencelerle    sehid edilmisti. Hz. Yâsir’in zevcesi Hz. Sümeyye’yi de Ebû Cehil bir mizrak darbesi ile sehid etmisti. Bu iki sahâbe Islâm’in ilk sehidleridir. Hz. Ammar Ibn-i Yâsir’i, müsrikler kizgin kumlara yatirmis, bayiltincaya kadar döver, (Allâh’i inkâr etmesini) isterlerdi. Sonunda iskencelere dayanamayan Hz. Ammar, kalbinde tam bir itmi’nân oldugu halde baski ve zorlama karsisinda onlarin istedigini söyleyince serbest birakilmisti.
Mevki sâhibi birisi müslüman olunca, Ebû Cehil ona kosar ve “Mevkiini kaybedersin” derdi. Zengin birisi müslüman olunca, Ebû Cehil ona kosar ve “Ticârî itibârini kaybedersin” derdi . Ama kimsesi olmayan, zayif birisi    müslüman olunca, Ebu Cehil    ve yandaslari ona iskence yaparlardi. Hz. Habbâb ibni Erret (r.a), demircilik yapan bir köle idi. Müsrikler onu yanmakta olan kömürlerin üzerine yatirmislardi. Is yaptigi müsriklerden alacagini isteyince, para vermezler ve “Önce Muhammed’in dînini inkâr et. Sonra borçlarini tahsil et.” derlerdi. Hz. Zinnirre,    Hz. Nehdiyye, Hz. Lübeyne, Hz. Ümmü Abis gibi câriyeleri dinlerinden döndürmek için döverlerdi. Hz. Ebû Bekr (r.a) büyük paralar vererek müslüman köleleri satin aliyor ve âzâd ediyordu. Onun bu davranisi karsisinda müsrikler ona “Aklini kaybetmis” diyorlardi.

13.03.2006 Fazilet takvimi
« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2010, 19:32:09 Gönderen: Lika »
Herhangi bir insan vaktini nasıl geçireceğini, üstün bir insan ise vaktini nasıl tasarruf edeceğini düşünür. – Schopenhaver

Çevrimdışı Lika

  • popüler yazar
  • ******
  • İleti: 3885
    • Herkonudan.com
Ilk Müslümanlar Neler Çektı
« Yanıtla #1 : 21 Temmuz 2010, 19:31:10 »
Allah razı olsun Ahi.
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim