DİNİ KATEGORİLER > İSLAMİ SORULARINIZ VE CEVAPLARI

İmam-ı Rabbani (k.s.) Hazretleri böyle bir söz söylemiş midir?

(1/6) > >>

Mücteba:
Taha Akyol "Bilim ve Yanılgı" adlı kitabında “İslam dünyasında bilimler kabaca XII. yüzyıldan sonra bir yavaşlama ve zamanla duraklama ve hatta gerileme sürecine girerek Batı’nın gerisinde kaldığına göre, bunun sebebi neydi? ” sorusuna cevap ararken; İmam Rabbani hazretlerinin Mektubat-ı Şerif'te “Onların akla dayanan, düzgün ilimlerinden biri geometridir ki, ne dünya saadetine ne de ebedî kurtuluşa faidesi yoktur. ‘Bir üçgenin üç iç açısının toplamı iki dik açıya eşittir’ demek ve bunu ispatlamak insanlığa ne kazandırır?”
dediğini yazmış.

1- İmam Rabbani hazretleri böyle bir söz söylemiş midir?
2- Söylemiş ise tam olarak neyi amaçlamıştır?

Emir-ül Bahr:
Sayın Taha Akyol çok büyük bir İslam aliminin söylediğini iddia ettiği bir alıntının kaynağını yazmadığı veya yazamadığı için bu alıntı şaibeli duruyor. Özellikle İslam'ı bilime karşı gibi göstermeye çalışarak çağ dışılık yaftasını yapıştırmaya çalışan belirli bir zümrenin platformlarında malzeme olarak kullanılan meşhur bir alıntı ! Kaynağını bilmesem de anlamının ya tahrif edilerek değiştirildiğini yada işlerine geldiği kısmı kesip biçerek yayınladıklarını düşünüyorum. Bazı süjelerin bir bütün olarak izah edildiği kitaplarda bazen bir alıntı farklı anlamlar doğurabilir. Kaynağını bilen varsa merakla bekliyorum.

Ekleme: Kaynakta yazılmış bakarak görmemişim : ) onca cildin içinde bulunabilirse bahsi geçen kısmı bir araştıralım.

Lika:
Hocalarımız gerekli açıklmayı mutlaka yapacaklardır. Bizler bu vesile ile şu başlığımızı yeniden hatırlatalım.

http://www.sadakat.net/forum/bilim_ve_teknoloji_dunyasi/musluman_bilim_adamlarinin_bilinmeyen_ilkler-t9.0.html;msg10#msg10

Emir-ül Bahr:
Ben bir sonuca ulaşamayınca soruyu aynen başka bir dini sitedeki hocamıza danıştım. Cevapları aynen şöyle;

1- İmam Rabbani hazretleri böyle bir söz söylemiş midir?

Cevap

Evet

2- Söylemiş ise tam olarak neyi amaçlamıştır?

CEVAP

Bunlar fen bilgisini kötülemek değildir.

Açıklaması şöyledir:

Fen bilgileri, modern makinalar ve elektronik aletler ve yeni bulunan herşey, Allahın Peygamberine uyarak kalbleri temizlenmiş, ahlakı güzelleşmiş imanlı kimseler tarafından yapılmadıkca ve kullanılmadıkca faideli olamazlar. İnsan haklarını, rahatı, huzuru sağlıyamazlar. Harbin ve sefaletin ortadan kalkmasına yaramazlar. Zulme, işkenceye vasıta olurlar.

dinimizislam.com tarafından cevaplandırılmıştır.
---------

Kanımca bu söz "İslam Bilime Karşı" başlığı altında art niyetli olarak sunulursa haliyle okuyanlar yanlış anlamlar çıkartabilirler. Daha öncede belirttiğim gibi bazı süjelerin bir bütün olarak izah edildiği kitaplarda bazen bir kısmından alıntı farklı anlamlar doğurabiliyor. Zaten böyle büyük eserleri güvenilir şerhlere başvurarak okumak daha doğru olacaktır. Buradaki hocalarımızın da vereceği farklı cevaplar veya ekleyecekleri varsa takipteyiz...

Tuğra:

--- Alıntı --- izah edildiği kitaplarda bazen bir kısmından alıntı farklı anlamlar doğurabiliyor.
--- Alıntı sonu ---

Bu da konunun ehli olmayan insanların okuduklarından kendilerince nasıl anlam çıkarttıklarına güzel bir örnek teşkil ediyor!

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek