Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
2
Allah (cc) Rahmet eylesin Prof. Oktay Sinanoğlu hocanın rehberliğinde kaleme alınmış nadide eserlerden, çok değerli bir bilim insanıydı kıymeti bilinemedi ve anlaşılamadı ülkemizde maalesef, bütün eserleri insanlık adına çok kıymetli fakat ne yazıkki ulaşabilmek pek imkan dahilinde değil. tedavi gördüğü abd'de şehid edildi  kısa bir süre sonra da hanımı sessiz sedasız ne olduğu bilinemeden vefat etti.
3
İSLAM-GENEL / Ynt: Nefslerin Temizliği ( Müzekkin Nüfus )
« Son İleti Gönderen: Togika 18 Haziran 2024, 16:46:52 »
İnsana lâzım olan şeytanın sözüne uymamak, fakirlikten korkmamaktır.Bahadırlık edip şeytanı kahretmek gerekir. Hak yolunda durmadan vermelidir. Fakirlerin gönlüne girmeli. İnsan kendi harçlığından kesip kısmalı, fakirlere vermelidir. Allah-u Teâlâ (cc) sana verdiği malı mülkü sakla demedi. Ölüm arka yolunu almadan ver, dedi.
Efendimiz (sav) buyururlar ki:
<< Cennet cömertlerin yurdudur.>>
Hak Teâlâ (cc) buyurmuştur bir hadis-i kudside:
- Ya kulum! O malını fakirlere ver. Ben sizin malınıza bereket bırakırım. Bire on veririm.
Kuran-ı Kerim'de buyurulur ki:
<< İyiliklere on misli ile mukabele edilir.>>( El - En'am sûresi, 160 )
Başka bir yerde de:
<< De ki, gerçekten Rabbim kullarından dilediği kimseye rızkı genişletir ve ona daraltır. Her neyi hayra harcarsanız Allah (cc), onun arkasından karşılığı verir.>>( Sebe sûresi, 39 ) buyurulur.
Siz Hakkın emirlererine muhalefet etmeyiniz. Malınızdan verdiğinizde ikiyüz dirhemden yâni (640) gramdan beş dirhem yâni (17,5) gram verin. Eğer yerde bitenden verirseniz onda bir verin. Bu malınızı eve getirmeden borçlu gelirse derhal borcunu öde. Düşmüşlerden ve çaresizlerden gelen olursa elinden tut ve kaldır. Tâ ki yârın Hak Teâlâ da  senin elinden tutsun ve kaldırsın. Fukaraya verdiğin mallar için kat'iyyen minnet etme.
Hatta o, sana minnet ederse revadır. Bu şekilde hareket eden, âhiret için olan azığını hazırlamış olur. fukaraya verdiğin zaman minnet etmesini istersen o taktirde verdiklerinin tamamı bâtıl ve yok olur. Yâni bu durumda âhirette sana verilecek olan şey verilmez. İşte Cenâb-ı Hakkın fermanı:
<< Ey iman edenler! Sakın sadakalarınızı, insanlara gösteriş için malını harcayan, Allah'a ve âhiret gününe inanmayan kimse gibi başa kakmak ve eziyet etmet suretiyle boşa çıkarmayın...>>   ( El Bakara sûresi, 264 )
4
VAKT-İ MUHABBET / Ynt: Yıl 2020 SadakatForum Ailesi 16. yaşında. Yoklama yapıyoruz :)
« Son İleti Gönderen: İsra 14 Haziran 2024, 05:33:52 »
Uzun zamandır girmemiştim. konulara daldım, anılara gittim, tebessüm ettim. Miftahulkuluub kardeşim iyiki forumu kapatmamışsınız Allah razı olsun
5
İSLAM-GENEL / Ynt: Nefslerin Temizliği ( Müzekkin Nüfus )
« Son İleti Gönderen: Togika 12 Haziran 2024, 23:51:15 »
CİMRİLİK ve CÖMERTLİK
Daha önce dünyanın yaramazlığını, Hak Teâlâ (cc) katında horluğunu, bu dünyanın faniliğini, bu dünyaya gönül verenin cefasını  kaydettik. Dünyanın misalini, dünya malının salih ve fesadını, hayırlısını ve fâsıkını kaydettik. Dünyaya haris olup gönül verenlerin dünyadan nasıl gittiklerini, dünyada neler çektiklerini anlattık.
Şimdiden sonra da cömertlik edip mallarını Allah yolunda verenlerle cimrilik edip vermeyenlerden bahsedeceğiz.
Cömertlik cennete, cimrilik de cehenneme girmeye sebeptir. Cimrilik şeytandan, cömertlik de Rahmandandır.
Bir kimse cömertlik edip elindekilerden muhtaç olan fakir müslümanlara vermek istese şeytan gelir der ki:
- Elinde olan dünyalığı sıkı tut, sakın dağıtma. Yoksa çok geçmez bir gün fakir düşersin. İnsanlar arasında senin izzet ve şerefin malın ve mülkün iledir. Dünya malı elinden giderse sana kimse iltifat etmez. Fakir diye kimse yüzüne bakmaz. Hasta, pir, fâni ve kötürüm olduğun zaman veya başına türlü türlü haller geldiği zaman malın mülkün olmazsa çok darlık ve sıkıntılar içinde kalırsın. Çok muhtaç durumlara düşebilirsin. Onun için elindekileri sakın dağıtıp saçma. Sonra senin halin nice olur?
İşte Şeytan ( aleyhillâ'ne), böyle der. Halktan gönlünden geçip cömertlikte bulunmak isteyenlere böyle şeyler söyler. İğvalarda bulunur. Şeytanın muradı seni cimri etmek ve seni cehennemde kendisine yoldaş olarak bırakmaktır. Sende kendisiyle birlikte yanasın ister.
Şu hadis-i şerifi hiç bir zaman unutma:
İşte Efendimiz (sav)'in buyruğu:<< Cimri âbid ve zâhid dahi olsa cennete giremez.>>
6
TAVSİYE KİTAPLAR / Ynt: İlmihâl Kitabı Tavsiyesi
« Son İleti Gönderen: ihvan23@hotmail.com 10 Haziran 2024, 13:40:37 »
7
SERBEST KÜRSÜ / Ynt: DİN ve ahlak kitaplarına ALEVİLİK girecek
« Son İleti Gönderen: ihvan23@hotmail.com 10 Haziran 2024, 13:34:29 »
diyanet işleri binlerce caferi mezhebi kitaplarını resmi olarak dağıttı...baskısı diyanete aiy...bu gidiş nereye
8
VAKT-İ MUHABBET / Ynt: Yıl 2020 SadakatForum Ailesi 16. yaşında. Yoklama yapıyoruz :)
« Son İleti Gönderen: Togika 08 Haziran 2024, 00:23:58 »
Sosyal medya mecralarının daha tercih edilir olduğu bu zamanda, güzide sayfamızın değerli kardeşlerini bir arada görmeyi canı gönülden arzu ediyoruz, elbette kıymetli paylaşımları ile.
Selam ve Dua ile.
9
İSLAM-GENEL / Ynt: Nefslerin Temizliği ( Müzekkin Nüfus )
« Son İleti Gönderen: Togika 08 Haziran 2024, 00:12:56 »
Âdem (as) baba ile Havva Anamız dünyaya indikleri zaman dünyanın çirkin kokularını duydular. Başlarından akılları gitti. Kırk gün yattılar. Uyandıktan sonra işin ne olduğunu derhal farkettiler. Senin de burnun, kirişçi ve deri ile uğraşanların burnu gibi kokuyu almaktan mahrum olmasa bu cifeyi gönlün kabul etmezdi. Derici, kirişçi ve debbağların dükkânına var. Bir lâhza oturabilir misin? Amma onlara hoş gelir. Yadırgamaksızın orada otururlar. Yemek yerler, hiç incinmezler, tiksinmezler.
Bu dünyanın murdarlığı ve çirkin koktuğu enbiya ve evliyaya ma'lûmdur, muhakkaktır.
Yahya bin Muâz (ra) buyurur ki:
- Hikmet gönüllerden gönüllere karar eder. Lâkin bir zerre dünya kokusu bulunan gönüllere ne iner, ne de karar kılar. Bu murdarın muhabbetini gönülden gider. Civanmerdliği kendine âdet edenleri gör. Tâ Hak Teâlâ'nın (cc) huzuruna vardığında:
- Sana verdiğim dünyayı ne ettin? Gel hesabını ver, diyeceği vakti sakın unutma. Hiç bir zaman aklından çıkarma. Hak Teâlâ (cc) bizzat her verdiği ni'metin hesabını istese gerektir. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de buyurulur:
<< Sonra and olsun o gün (kıyamette) ni'metin şükründen sorulacaksınız.
(Et Tekâsûr sûresi, 8 )
Fakat Hasan-ı Basri Hazretleri;
- Allah-u Teâlâ (cc) kulundan fakirlere verilen ni'metlerin hesabını sormayacak buyurdu. ( Her şeyin doğrusunu Allah-u Teâlâ (cc) bilir.)
10
ilk ihvan la başladık foruma..uzun yıllar oldu..hala okumaya doyamadığımız eserlerle hemhaliz...iş icabı kitapları yanımızda taşıma imkanı yok..elhamdülillah faydalanacak okuyabileceğimiz eserler burada var .hatta artık satın almak istesek bile bulamayacağımız kitaplar burada..yeni nesil ne kadar meraklı meçhul...telefonlarda ki meşguliyet tamamen .bu güzide eserleri okumaktan uzak okumayı bırak ın, isimlerini bile bilmeyecek kadar uzaklaştırıldı.maalesef.....Mevlamız bu manevi güzel günler hürmetine.(zilhicce)Ümmeti Muhammed e şuur uyanış .idrak versin.yolunda daim  eylesin.
Sayfa: [1] 2 3 ... 10