Sadakat İslami Forumları

DİNİ KATEGORİLER => GÖNÜL SULTANLARIMIZ => Konuyu başlatan: setre - 25 Mart 2008, 18:36:01

Başlık: Abdül Kadir Geylani Hz.Lerinden Öyle Bir Sohbet ki...
Gönderen: setre - 25 Mart 2008, 18:36:01
Ey Cemeat! Siz yakında öleceksiniz, sizin üzerinize ağlanmazdan önce, ölüm baki olmadan önce siz ağlayınız. Sizin için üst üste yığılmış çok günahlar vardır. Siz mübhem bir akıbet üzerinesiniz. Sizin kalpleriniz dünya üzerine üzerine hırs haris olmak ile dünya şevki ile hastadır. Siz o hasta kalplerinizi Cenabı Hakka yönelmekle, dünyayı terk ile züht ile tedavi ediniz. Dinde selamet sermayedir ameli Saliha ise o sermayeden elde edilen karlarlardır. Siz sizi azdıracak olan şeyleri talep etmeyiniz terk ediniz. Size kâfi gelecek şey ile siz kanaat ediniz. Akıllı insan hiçbir şey ile şımarmaz. Onun hilali hesaptır, o şeyin haramı da azaptır. Ey Cemaat! Sizin hepiniz hesabı da haramı da unuttunuz.

Karun’un kavmi dediler ki: Ey Karun şımarma Allah şımaranları sevmez.

Ey Oğul! Senin önünde dünyadan bir şey hazır olduğu zaman, sen kalbini tiksinir gördüğün zaman onu terk et. Lakin senin için kalp yoktur senin tamamın nefistir, tabiattır ve hevestir.

Sen kalp sahiplerine evliyaullaha talebe ol hizmet et. Ta ki senin için kalp olsun, senin için elbet Allah’ın hükmü ile hüküm eden ilmi ile amil olan bir şeyh bir üstaz lazım olur. O sana nasihat eder, o sana bilmediğini öğretir. O senin ahlakını temizler. Ey her şeyi satan kimse, dünyaya mukabil hiçbir şeyi satın almadı, sen ahreti vererek dünyayı satın aldın sen ahreti dünya mukabili sattın. Sen hastalık içinde hastalıksın, sen yokluk içinde yokluksun, cehalet içinde cehaletsin. Sen hayvanatın yediği gibi hiç kontrol etmeden, incelemeden, hiç hesaba çekileceğini düşünmeden yiğiyorsun.

Hepimiz hizmetçiyiz şeraite hizmet ederiz. Her kim dine hizmet ederse hizmet olunur. Her kim itaat ederse, ona da itaat olunur. Herkim ikram eder hürmet ederse ona da ikram olunur hürmet edilir. Her kim Allah’a yaklaşmak isterse o yaklaştırılır. Her kim mütevazı olursa yükseltilir. Her kim kerim sahibi olursa, ona karşıda kerim olunur. Her kim edebini güzel yaparsa o Allah’a yaklaştırılır. Kötü edep ise seni Allah’tan uzaklaştırır. Güzel edep Allah’a itaattir. Süi edep ise Allah’a isyan etmektir.

Senin kendisine itimat ettiğin her şey o senin ilahındır. Senin kendisinden korktuğun ve ümit ettiğin her şey o senin ilahındır. Senin kalbin diline uymuyor, senin işin sözüne uymuyor. Sen kalbin ile bin kere Allahü Ekber de bir kerede dilin ile de. Sen usanmıyor musun Laaa İlaaahe İllAllah demekten? Hal bu ki senin için Allah’tan başka bin tane mağ budun var.
Sen! Amelle değil de sadece ilminin ismi ile kanaat eden kimse sende olan şeylerin cemisinden Allah’a tevbe et.

 Sen, ben âlimim dediğin zaman yalancısın! Sana ne şey menfaat verdi sen kendinin amil olmadığı şey ile başkasına emir ediyorsun, kendine nasıl razı olabiliyorsun! Hz. Allah  dedi ki: Ey iman edenler yapmadığınız şeyleri niçin söylüyorsunuz, başkalarına emir ediyorsunuz.

Yazık Sana! Sen insanlara doğru olmakla emrediyorsun, hâlbuki sen yalan söylüyorsun! Sen insanlara tevhit ile emrediyorsun, hâlbuki sen Allah’a şirk koşuyorsun. Sen insanlara ihlâs ile emir ediyorsun, hâlbuki sen mürai ve münafıksın. Sen onlara mağsiyetleri terk etmekle emrediyorsun, hâlbuki sen o mağsiyetleri işliyorsun. Senin gözlerinden hayâ kaldırılmıştır, senin için iman olsaydı hayâ ederdin.
Başlık: Ynt: Abdül Kadir Geylani Hz.Lerinden Öyle Bir Sohbet ki...
Gönderen: bülbül - 13 Mayıs 2008, 00:04:55
Allah razı olsun kardeşim....
Allah bize abdulkadir geylani hazretlerinin şefaatını nasip eylesin
Başlık: Ynt: Abdül Kadir Geylani Hz.Lerinden Öyle Bir Sohbet ki...
Gönderen: müteallim - 13 Mayıs 2008, 01:58:37
amin
Başlık: Ynt: Abdül Kadir Geylani Hz.Lerinden Öyle Bir Sohbet ki...
Gönderen: setre - 13 Mayıs 2008, 22:09:03
Alıntı
Sen, ben âlimim dediğin zaman yalancısın! Sana ne şey menfaat verdi sen kendinin amil olmadığı şey ile başkasına emir ediyorsun, kendine nasıl razı olabiliyorsun! Hz.   dedi ki: Ey iman edenler yapmadığınız şeyleri niçin söylüyorsunuz, başkalarına emir ediyorsunuz.

Yazık Sana! Sen insanlara doğru olmakla emrediyorsun, hâlbuki sen yalan söylüyorsun! Sen insanlara tevhit ile emrediyorsun, hâlbuki sen ’a şirk koşuyorsun. Sen insanlara ihlâs ile emir ediyorsun, hâlbuki sen mürai ve münafıksın. Sen onlara mağsiyetleri terk etmekle emrediyorsun, hâlbuki sen o mağsiyetleri işliyorsun. Senin gözlerinden hayâ kaldırılmıştır, senin için iman olsaydı hayâ ederdin.

Bu sohbet baştan aşağıya bizi çok etkilemiştir lakin şu son kısım dahada bir derinden etkiledi Hz.Allah ilmiyle amil olanlardan ve ihlasla ibadet edenlerden  eylesin yoksa kitaplar dolusu ilim öğren, sabahlara kadar ibadet et ,beşere vaazü nasihatler et  neye yarar...cümlemizden mevla razı olsun inşAllah
 
Başlık: Ynt: Abdül Kadir Geylani Hz.Lerinden Öyle Bir Sohbet ki...
Gönderen: ruy-ı zemin - 13 Mayıs 2008, 22:31:34
amin
Başlık: Ynt: Abdül Kadir Geylani Hz.Lerinden Öyle Bir Sohbet ki...
Gönderen: maslak - 14 Mayıs 2008, 11:03:05
amin
Başlık: Ynt: Abdül Kadir Geylani Hz.Lerinden Öyle Bir Sohbet ki...
Gönderen: söz verdik - 23 Nisan 2009, 15:50:45
amiin
Başlık: Ynt: Abdül Kadir Geylani Hz.Lerinden Öyle Bir Sohbet ki...
Gönderen: resulün ümmeti - 12 Temmuz 2009, 10:06:24
Allah razı olsun kardeşim
Başlık: Ynt: Yüzünden edep, Namus ve Kanaat Perdesini Açma
Gönderen: setre - 24 Temmuz 2009, 01:43:30
Yüzünden edep, namus v kanaat perdesini açma... Bunun aksine yaptığın an halka rüsvay olursun...

Halkın yardımını kalbinden çıkar, onlara güvenme... Kudreti, kuvveti Allah’tan gör!..

Hakkı ve hakikatı gör, her halinde manevi meşgalen bu olursa, benliğin ölür, şahsi arzuların söner. Şahsiyetçilik davasından kurtulur, herkesin iyiliğini gözetmeğe başlarsın... Dünya gözünden silinir yalnız ahiret, cennet sevgisi ve cehennem korkusu ile işlerini yapmaz olursun. Ruhunda sonsuz bir huzur duyar, Hak’kın iradesini görürsün... Kalbin, Hak ve hikmetle dolar. Zulmet kaybolur, nura boğulursun.

Daima, Hak’kı gözet ki; kalbinde yalnız Allah sevgisi yaşasın. Başkasına giriş hakkı kalmaz olur. Bu durumda İlâhi Vahdetin kapısı olan kalb basiretinin bekçisi olursun. Elinde tevhid, azamet, ceberut kılıcı olur. Her gördüğün aşağılık duyguları ruhundan kovar ve lüzumsuz şeyleri kökünden yok edersin.

Nefsin de, sana baş kaldıramaz. Hele kötü arzu timsali olan heva; şahsiyetçiliği temsil eden irade ve arzu, sana hiçbir zaman dünya ve ahiret işlerinde yol gösteremez.

Kalbinde, bir Hak ölçü vardır. İşittiğin her söz, gördüğün her hareketi Hak ölçülere vurursun. Daha ileri giderek Hak’kın rızası önünde boyun eğer, bütün varlığınla ona teslim olursun. Bu halinde Allah’ın kulu ve emrine bağlı kalır, halka uymaz ve onların arzularına gidemezsin. Bir zaman böyle gider.

Zaman olur, benliğin tamamen ölür. Bir hayali varlık gibi gezersin. Allah-ü Taâlâ bütün kuvveti ile seni muhafaza eder. Azamet ve sultanlığı hisarına sokar, hakikat ve tevhid askeri ile etrafını çevirir. Her adım atışında gayri ihtiyari dikkatli olmağa başlarsın. Çünkü, İlâhi bekçiler senindir. Nefis, şeytan, heva, irade, boş ümit, yalancı çağrı ve daha tabiatın nice kötülük ve şaşkınlıkları sana yol bulamaz. Ama her halde kader kendini gösterir.

Halk sana gelir nur almak için. Halk sana uyar doğruyu bulmak için... Halk seni ister, maddi ve manevi bataklıklardan kurtulmak için.

Sen halka yol gösteren, dinin inceliklerini öğreten örnek bir insan olursun. Sende çeşitli kerametler görülür, ama onlara aldanmadan Allah’a ibadet edersin. Hak yolunda mücadele ederek, çeşitli güçlüklere göğüs gererek Allah’a kullukta, yani ibadette sabredersin. O’nun yardımı ile, her kötülükten mahfuz ve örnek bir insan olarak kalırsın.

Halkın meyli seni aldatmaz. Onların sevgi gösterisi seni yoldan çıkaramaz. Onların seni büyütmeleri, elini eteğini öpmeğe koşmaları, kendini olduğundan fazla göstermeğe yaramaz. Sen onlardan lüzumunda istifade etmeği de bilirsin. Hak ölçüler dahilinde, ihtiyacın kadar alır, ötesini terkedersin...

ABDULKADİR GEYLANİ(R.A)
Başlık: Ynt: Abdül Kadir Geylani Hz.Lerinden Öyle Bir Sohbet ki...
Gönderen: Buğulu Ay - 24 Temmuz 2009, 20:13:59
Allah razı olsun kardeşim....
Allah bize abdulkadir geylani hazretlerinin şefaatını nasip eylesin
Başlık: Ynt: Abdül Kadir Geylani Hz.Lerinden Öyle Bir Sohbet ki...
Gönderen: setre - 25 Temmuz 2009, 00:02:30
Amin,cümlemizden inşAllah
Başlık: Ynt: Abdül Kadir Geylani Hz.Lerinden Öyle Bir Sohbet ki...
Gönderen: Tuğra - 25 Kasım 2010, 21:16:23
Teşekkürler
Başlık: Ynt: Abdül Kadir Geylani Hz.Lerinden Öyle Bir Sohbet ki...
Gönderen: müttegi - 06 Mayıs 2012, 20:36:36
çok güzell. insanın toprak olası geliyoo
Başlık: Ynt: Abdül Kadir Geylani Hz.Lerinden Öyle Bir Sohbet ki...
Gönderen: meviza - 16 Nisan 2013, 20:25:49
[youtube]j-qahY5XDNE[/youtube]

"Ey ölü! Ey toprak! Yarın toprak olacaksın. Kabrin ayaklar altında çiğnenecek. Toprak olmuş şu bedenin bir mezardan diğer bir mezara taşınacak. Senin bundan haberin bile yok. Zira sen bir sağırsın. Allah'ın kelamını işitmiyorsun. Sende akıl kıtlığı var, mecnunluk var. Allah'ın kelamını düşünemiyorsun. Ölüm seni uyandırmadan önce, sen kendin uyan!"


[youtube]PyJfdhx5TPY[/youtube]

"...Ey zavallı! Sana fayda vermeyen şeyler hakkında konuşmayı bırak. Dünya ve ahirette sana fayda verecek işlerle uğraş. Boş işlerle uğraşmayı bırak. Kalbinden dünya düşüncelerini çıkar. Çünkü yakında dünyadan alınacak, ahirete götürüleceksin. Dünyada rahat ve hoş bir hayat arama. Resul-i Ekrem; hayat, ahiret hayatıdır. buyurdu..."

[youtube]b6Yw3KBGJj0[/youtube]

Ey münafık ! Sen, bu yapmacık ve ikiyüzlü hareketlerinle kendi nefsani gururunu yüceltiyorsun. İnsanların gönlünde yer etmek ve onlara kendini sevdirmek istiyorsun. Elini öptürmek istiyorsun. Bu halinle sen, dünyada ve ahirette, hem kendine hem de terbiyesiyle meşgul olduğun kişilere uğursuzluk saçıyorsun, kötülük saçıyorsun! Sen bir müraisin! Sen bir deccalsin!

Hiç şüphesiz, bu durumda senin kabul olunmuş bir duan bulunmayacak. Davetine kimse icabet etmeyecek. Sıddıkların gönlünde yerin olmayacak. Allah seni, bir ilim üzerine dalalete düşürmüştür. Yakında, hakikat ortaya çıkınca, altındaki bineğinin at mı yoksa eşek mi olduğunu göreceksin. Hakikat ortaya çıkınca, Allah dostlarının asil atlar üzerinde olduklarını, kendinin ise, onların ardısıra giden uyuz ve dingin bir eşek üzerinde olduğunu göreceksin.

Hem de şeytanlarla iblislerin elinde oyuncak olarak."


Abdülkadir Geylani Hazretleri

Evliyalar Sultanı Abdulkadir Geylani Hazretleri'nin Sohbetleri. Tamamıyla seslendirilmiş, toplam 46 saatlik 62 SOHBET.
Hidayet nurları saçan bu sohbetleri, dilediğiniz her zaman ve her yerde, http://www.meviza.com (http://www.meviza.com) adresinden ister izleyin, ister dinleyin...
Başlık: Ynt: Abdül Kadir Geylani Hz.Lerinden Öyle Bir Sohbet ki...
Gönderen: lalegül - 17 Nisan 2013, 19:30:44
Paylaşımlar için teşekkürler
Başlık: Ynt: Abdül Kadir Geylani Hz.Lerinden Öyle Bir Sohbet ki...
Gönderen: Togika - 20 Nisan 2013, 16:47:42
Çok güzel bir site pek beğendim doğusu paylaşım için teşekkürler.