Sadakat islami Forum

FORUM AKTİVİTELERİMİZ => HATİM FAALİYETLERİMİZ => DUA ZAMANI => Konuyu başlatan: Miftahulkuluub - 28 Kasım 2008, 16:30:11

Başlık: Eşref saatinde dua ediyor muyuz?
Gönderen: Miftahulkuluub - 28 Kasım 2008, 16:30:11
Günümüz Türkiye şartları bir çok dini, muhterem kelimelerin imajını menfi yönde etkiliyor. Mesela "Tekbir"  kelimesinin mağazaya isim verilmesi ile bu çok önemli islami terim ciddiyetten uzak, halk ağzında dolaşan bir konuma geliyor her geçen gün.

Sn. Başbakanımızın Hamdolsun kelimesine yapmış olduğu manevi tahribatı zaten duymayanımız yoktur.
Dini bir kelime ki, onun ötesinde Allah'a karşı teşekkür ifadesi olan bu kelimeyi şu anda dalga geçme malzemesi olarak kullanıyoruz malesef halk olarak.

Bir başka kelime de eşref saati. Forumumuzdaki kıymetli hocalarımızı başta olmak üzere diğer üyelerimizi tenzih ederiz ama eşref saatini çoğu müslüman kardeşimiz Show Tv' de yayınlanan bir dizi olarak tanıdı. Ve bizim bile zihinlerimizde hemen akıl ona sürat ediyor açıkçası.
Peki gerçekte eşref saati ne demek?


Cuma gününde bütün duaların kabûl olduğu ve insanlarca gizli ve gaybî olan bir vakit vardır ki, bu vakte sâat-i icâbe veya eşref saat denir. Bir hadîs-i şerîfte bu mevzuda şöyle buyrulur: "Cuma gününde makbûl bir saat vardır. Duasını bu saate denk getiren Müslümana Allah dilediğini verir." Diğer bir hadîs-i şerîfte de şöyle denilmektedir:"Bugünde hayırlı bir saat vardır. Kim o saate tesadüf eder de Allah`tan hayırlı bir şey dilerse, o şey de kısmetinde varsa Allah onu ona verir. Kısmetinde yok ise, ondan daha hayırlısını âhirette verir. Kim bir miktar belânın kaldırılması için o saatte dua ederse, Allah duasını kabûl eder ve daha büyüğünü onun üzerinden kaldırır." Sâat-i icâbenin Cuma içindeki yerinde ihtilâf edilmiştir. Bâzıları güneş doğarken bâzıları ezan vakti, bâzıları imam hutbeye başlarken, bâzıları namaz kılarken, kimisi ikindinin son vakti, kimisi de güneş batarken demişlerdir. Hz. Fâtıma, gurub zamanını bekler ve hizmetçisi kendisine haber verince, hemen güneş batıncaya kadar dua ve istiğfarını yapar, bu vaktin eşref saat olduğunu Resûlüllah Efendimizden işittiğini söylerdi. Bir kısım âlimler ise; Kadir gecesinin Ramazan ayı içinde saklı olması gibi, bütün günü ibâdet ile ihya etsinler diye bu eşref saatin de Cuma günü içinde gizli olduğunu, vaktini kimsenin bilmediğini söylemişlerdir. Eşref saatin, muayyen bir saatte durmayıp Cuma gününün saatleri içinde devrettiğini söyleyenler de vardır. En uygun izah şekli de bu olsa gerektir. İşi Bırakmak ve Cuma Namazına Koşmak Cuma sûresinin 9. âyetinde beyan buyrulduğu gibi, her Müslüman Cuma günü Cuma ezanı okunduğu andan itibaren, bütün şahsî işlerini bırakıp mutlaka camiye gitmek mükellefiyetindedir. Çünkü Cuma ezanı okunduktan sonra yapılan alışverişler, elde edilen kâr ve kazançlar, haram kılınmıştır. Cuma namazı bitene kadar, haramlık ve alışveriş yasağı devam eder.  (alıntı.)

Ramazan bayramında, çok değerli, fıkhi ve manevi konumuna çok saygı duyulan bir büyüğüm ile bu mevzu geçerken konuşmamız arasında, bu vaktin İmam minbere çıktıktan bil itibar başlayıp farz başlayıncaya kadarki zaman olduğunun muhtemel olduğunu ifade etti. Hatta, kadınların da cuma günleri o vakitleri aşağı yukarı tahmin ederek (4 dk sünnet sürer yaklaşık 10 dk hutbe sürer vb.) ona göre o vakitleri de dua  ile geçirmeleri gerektiğini ifade etti. Benim de aklıma şu geldi. Bu kadar hesaba gerek yok. Eşi Camide iken, imam minbere çıkarken çağrı bırakır bırakmaz duaya başlayabilir hanımı diye...

Hasılı kelam bu vakitlerde hep beraber mümin ve meşrep kardeşlerimize sadakat ailesine bizlere herkese dua edelim..
Başlık: Ynt: Eşref saatinde dua ediyor muyuz?
Gönderen: müteallim - 28 Kasım 2008, 18:06:29
izahinizdan dolayi tesekkür ederiz.cok önemli bir konuyatemas etmissiniz.insaAllah bu günden sonraki güler aertik  on onüc gün hep esref saatdir düa etmeye devam edelim bir de sadakat olarak düa gurubumuz vardi cokdan beri islemiyor onuda isletsek an azindan esref saatleri birbirimize hatirlatmis oluruz.

http://www.sadakat.net/forum/hatim-faaliyetlerimiz/dua-grubu-t3568.0.html
 

bu adresde olmasi lazim hatimler bölümünde kalmis görünmüyor en azindan alt bölüm olarak gecsekde üyelerimiz görseler temennisi ile Allaha emanet olunuz.
Başlık: Ynt: Eşref saatinde dua ediyor muyuz?
Gönderen: Günbatımı - 01 Aralık 2008, 21:07:38
Çok yararlı açıklamalar Miftahulkuluub... Allah razı olsun!
Başlık: Ynt: Eşref saatinde dua ediyor muyuz?
Gönderen: tk1978 - 02 Kasım 2011, 01:28:11
MasaAllah..Kardesimiz haikaten Miftah gibi.
Allah feyizini bereketini artirsin, bizde nasiplenelim InsAllah...
Başlık: Ynt: Eşref saatinde dua ediyor muyuz?
Gönderen: zaman_1453 - 02 Kasım 2011, 23:57:39
MasaAllah..Kardesimiz haikaten Miftah gibi.
Allah feyizini bereketini artirsin, bizde nasiplenelim InsAllah...
ve paylaşımlarından istifade etmeye devam etmek istiyoruz
Başlık: Ynt: Eşref saatinde dua ediyor muyuz?
Gönderen: amanbe - 20 Haziran 2012, 13:40:18
Benim de aklıma şu geldi. Bu kadar hesaba gerek yok. Eşi Camide iken, imam minbere çıkarken çağrı bırakır bırakmaz duaya başlayabilir hanımı diye...

Bu nasıl olacak anlamadım. Camide telefonla mı oynasın yani cemaat???