Gönderen Konu: İnsanlar İnternetten Haber Alıyor  (Okunma sayısı 2385 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enfa

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 1542
İnsanlar İnternetten Haber Alıyor
« : 01 Mart 2008, 21:39:12 »

ABD'de yapılan araştırmaya göre, giderek daha fazla sayıda kişi, geleneksel gazeteciliğin önemini kaybettiğini düşünüyor. Araştırmadaki katılımcıların yarısı habere ulaşmak için internet kaynaklarından yararlanıyor.

"We Media/Zogby" interaktif anket sonuçları, katılımcıların çoğunun, gazeteciliğin hayat kalitesi için önemli olduğunu düşündüğünü, yüzde 64'ünün ise yerel gazeteciliğin yeterince tatmin edici olmadığı görüşünde olduğunu gösterdi.

Soruları yanıtlayan yaklaşık 2000 kişinin neredeyse yarısı, internetin, haber ve bilgiye ulaşmak için ilk kaynakları olduğunu belirtti. Katılımcıların üçte birinden azı, haber için televizyon izlediğini, yüzde 11'i radyo dinlediğini, yüzde 10'u ise gazete okuduğunu kaydetti.

Araştırma, internetle birlikte büyüyen 18-29 yaş arası grubunun yarısından fazlasının, interneti haber kaynağı olarak kullandığını, bu oranın 65 ve üstü yaş grubunda yüzde 35'e düştüğünü ortaya koydu.

St. Petersburg'daki Poynter Enstitüsünden uzman Howard Finberg, insanların internet üzerinden ulaştıkları haberlerin ve enformasyonun da gazeteler, televizyonlar ve diğer medya kaynakları tarafından üretildiğini anlamadıklarını belirtiyor.

Finberg, "haberlerin, gelenekselin dışında bir biçimde yayılıyor olmasının, bu haberlerin arkasında geleneksel gazeteciliğin olmadığı anlamına gelmeyeceğini" kaydediyor.

(AA)

Zaman diyorum, biraz daha zaman.Dilimin ucundaki kelimeler bu kış donmazsa bir dahaki yıl uçmayı öğrenecekler!

mazhar

  • Ziyaretçi
İnternetten en çok bunları alıyoruz
« Yanıtla #1 : 01 Ekim 2013, 21:33:41 »
İnternetten en çok bunları alıyoruz
İnternet kullanımının hızla yaygınlaştığı Türkiye'de internet üzerinden yapılan alışverişler de gün geçtikçe artıyor. Sosyal medya kullanıcılarının markalarla etkileşimde bulunma olasılıklarının diğer Avrupa ülkelerindeki tüketicilere oranla daha yüksek olduğu Türkiye'de nüfusun yaklaşık yarısına yakını internet kullanıyor. İnternet kullanıcılarının dörtte biri internetten alışveriş yapıyor.
İnternet üzerinden alışveriş yapan bireylerin yüzde 48,6'sı giyim ve spor malzemesi, yüzde 25,8'i elektronik araç, yüzde 25,6'sı ev eşyası, yüzde 20'si seyahat ile ilgili diğer faaliyetler, yüzde 15,9'u kitap, dergi, gazete (e-kitap dahil), yüzde 15,7'si gıda maddeleri ile günlük gereksinimlerini alıyor.
Akra.fm.