Gönderen Konu: abdülkadir isfehan mescidi 60 yil sonra bulundu  (Okunma sayısı 4274 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Vuslat Yolcusu

  • Ziyaretçi
abdülkadir isfehan mescidi 60 yil sonra bulundu
« : 24 Eylül 2005, 02:09:29 »

yıl sonra bulundu


 Ankara’nın tarihi semti Ulus’ta bulunan ve 1945 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile depo haline getirilen Abdülkadir İsfehan Mescidi, aradan geçen 60 yılın ardından gün yüzüne çıkarıldı.

Depo olarak kullanılmaya başlandığı yıldan itibaren kaderine terk edilen tarihi mescit, etrafında kurulan baraka dükkanlar nedeniyle ‘kayıp’ durumdaydı. Altındağ Belediyesi’nin baraka dükkanları yıkması ile ortaya çıkan mescit, kayıtlara göre 1428 yılında yapılmış. Tarihi Hacı Bayram Camii’ne birkaç yüz metre yakınlıktaki mescit, Altındağ Belediyesi tarafından restore edilerek Ramazan’da ibadete açılacak. Etrafını kapatan baraka dükkanlar nedeniyle bugüne kadar fark edilmeyen 6 asırlık Abdülkadir İsfehan Mescidi 18. yüzyılda restorasyondan geçirilmiş.

Hemen yanı başındaki esnafın bile varlığından haberdar olmadığı mescit, orijinal alçı mihrabıyla dikkat çekiyor. Mescidin bitişiğinde yumurta dükkanı bulunan bir esnaf, yaklaşık 35 yıldır bölgede satış yaptığını belirterek, “Mescidin önünde lokanta, yan tarafında berber dükkanı, diğer yanında bir başka dükkan vardı. Arka tarafı ise Ankara Kalesi'nin yamacına yaslıydı. Burada mescit olduğunu görünce çok şaşırdık.” dedi. Mescidin, yakınındaki genelev sebebiyle de gözlerden uzak kaldığını belirten bölgedeki 50 yıllık esnaf Ömer Pehlivan ise, Ankara'nın en tarihî bölgesindeki genelevin bir an önce taşınmasını istedi.

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki de Bentderesi olarak bilinen bölgedeki baraka dükkanları yıkmalarıyla böyle bir tarihî esere kavuştuklarını anlattı. Gördükleri manzara karşısında şaşkınlık yaşadıklarını vurgulayan Tiryaki, tarihî mekanı Ramazan ayında ibadete açacaklarını ifade etti. Başkan Tiryaki, bölgenin gecekondulardan ve nahoş görüntüden kurtarılacağını ve varsa benzeri yapıları da ortaya çıkarıp koruma altına alacaklarını söyledi. Vakıflar Genel Müdürlüğü, Ankara Bölge Müdürlüğü yetkilileri ahşap tavana ve özgün alçı mihraba sahip Abdülkadir İsfehan Mescidi'yle ilgili, 1945 yılı CHP Hükümeti kararının gerekçesini gösteren bir kayda rastlanamadığını ifade etti. Yetkililer, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kadro tahsis etmesini bekliyor.24.09.2005
zaman gazetesi
 
:D  :D  :D  :D  :D

Çevrimdışı GEZGİN

  • araştırmacı
  • ***
  • İleti: 353
abdülkadir isfehan mescidi 60 yil sonra bulundu
« Yanıtla #1 : 24 Eylül 2005, 03:33:24 »
ama onlarınkarşısına çıkacak yüz bizde var mı bilmem :(
An oluyor bir garip hisse kapılıyorum...
Ben bu sefil dünyada acep ne arıyorum?'..........

Vuslat Yolcusu

  • Ziyaretçi
abdülkadir isfehan mescidi 60 yil sonra bulundu
« Yanıtla #2 : 25 Eylül 2005, 02:00:14 »
Alıntı

ama onlarınkarşısına çıkacak yüz bizde var mı bilmem

 :x

Çevrimdışı Mstfx67

  • araştırmacı
  • ***
  • İleti: 354
abdülkadir isfehan mescidi 60 yil sonra bulundu
« Yanıtla #3 : 03 Ekim 2005, 16:25:45 »
dogru  yazar sin   gezgin kardesim 8)  8)
BA$KASININ AYIBINI SÖYLEMEYi DÜSÜNDÜGÜN ZAMAN NEFSININ AYIBINI hATIRLA!!!