Gönderen Konu: Allâh'a İtaat, O'nu Sevmek, Rasûlunü (s.a.v.) Sevmek *  (Okunma sayısı 4610 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ber-ceste

 • yazar
 • ****
 • İleti: 551

Ulu Allah (C.C.) buyuruyor:

— De ki, "eger Allah'i seviyorsaniz, bana uyunuz ki, Allah da sîzi sevsin"

(Al-i Imran Sûresi. 31)

Allah (C.C)'in rahmeti üzerinde olsun. Bil ki, kulun Allah (C.C)'i ve O'nun Resul (S.A.V)'ünü sevmesi, onlara boyun egmekle, onlarin emrine uymakla olur. Allah (C.C)'in kullarini sevmesi de onlara magfiret suretiyle ikramda bulunmasidir.

Denilir ki, kul gerçek kemâlin yalniz Allah (C.C)'da oldugunu, kendisine veya baskasinda gördügü her kemâlin gerçek kemalin Allah (C.C)'dan ve Allah (C.C) sayesinde oldugunu bilince ne Allah (C.C)'dan baskasini sevebilir ve ne de Allah (C.C)'a dayanmayan bir sevgiye gönlünde yer verebilir.
Bu bilgi de Allah (C.C)'a ibadet etmek istegini. O'na yaklastiracak davranislari arzu etmeyi gerektirir. Böyle oldugu için Allah (C.C) sevgisi, ibadet istegi ile yorumlanmis ve yine bu sevgi ibadet ederken Peygamberimize (S.A.S.) uyma ona itaate tesvik sartina baglanmistir.

Hasan el-Basrî'den (rehimehullahu) rivayet edildigine göre Peygam-ber'imizin (S.A.S.) zamaninda bir takim kimseler: «ey Muhammed! Biz Rabb'imizi cok severiz» demeleri üzerine yukaridaki ayeti kerime inmistir.

Bisr el-Hafi (R.A.) diyor ki. «bir gece Peygamber'imizi (S.A.S.) rüyamda gördüm, bana dedi ki. «ey Bisr! Allah (C.C) senin dereceni arkadaslarin arasinda neden yüksek kildi, biliyor musun? «Hayir, ya RasulAllah» diye cevap verdim. Bunun üzerine Peygamber'imiz: salihlere hizmet ettigin için, mümin kardeslerine nasihat ettigin için, dostlarini ve yolumdan ayrilmayanlari sevdigin için ve yolumdan gittigin icin» diye kendi sorusuna cevap verdi.

Peygamber'imizi (S.A.S.) buyuruyor ki:

"Benim sünnetimi ihya eden beni sevmis olur, beni sevenler de Kiyamet günü cennette benimle birlikte olurlar."

Bize kadar intikal eden bütün meshur islami eserlerde belirtildigine göre ahlâkin bozuldugu ve halkin çesit çesit mezheplere kapildigi zamanlarda Resullerin efendisi olan Peygamberimiz (S.A.V)´in sünnetine simsiki sarilanlara yüz sehidin ecri verilecektir. Meshur «Sirat-ü! Islâm» adli kitabda da böyle yazar.

Yine Peygamber'imiz (S.A.S.) söyle buyurur:

"Bana yüz çevirenler müstesna, ümmetimin hepsi cennete girecektir»

Sahabîler sordular. «ey Allah'in Resul'u! Yüz çevirenler, kimlerdir?»

Peygamber'imiz sözlerine söyle devam etti, «kim bana uyarsa cennete girecek, bana isyan edenler, bana yüz çevirmisler demektir. Sünnetime uygun olarak yapilmayan her is, isyandir.»

Ehl-i tasavvuftan biri der ki. Allah (C.C)'in farz kildigi ibadetlerden birini bile bile terkeden veya sünnetlerden birine bilerek uymayan bir seyhi havada uçarken, denizde yürürken, ates yerken veya daha baska olaganüstü davranislar gösterirken görseniz, bütün bunlara ragmen adamin davasinda yalanci oldugunu, gösterdigi olaganüstülüklerin «keramet» degil, olsa olsa «istidrac» oldugunu biliniz. Allah (C.C) böyle kimselerden cümlemizi korusun.

Cüneyd ül-Bagdadî (rehimehullahu) der ki:

«Allah (C.C)'a ancak yine Allah (C.C)'in sayesinde ulasilabilir. Allah (C.C)a ulasmanin yolu da Peygamber'imizin (S.A.S.) yoludur.»

Ahmed ül-Hivarî (rehimehullahu) der ki:

«sünnete uymaksizin islenen her amel batildir. Nitekim Peygamber'imiz (S.A.S.) söyle buyurur:

Siratül islâmda bildirilmistir.
"Sünnetimi yozlastiranlar sefaatimden mahrum kalirlar.»

Hikâye edildigine göre, adamin biri bir delinin cahil sayilacak bir isini görür ve durumu Ma´ruf ul-Kerhrye (rahimehullahu) bildirir. Ma'ruf gülümseyerek der ki. «kardesim! Allah (C.C)'i sevenler içinde küçügü, büyügü, akillisi, delisi vardir. Senin gördügün bu adam. onlarin delilerinden biridir.»

Cüneyd-üi Bagdadi (rehimehullahu) der ki:

«bir gün seyhimiz Sirri (rehimehullahu) hastalandi, hastaliginin ne sebebini anlayabildik ve ne de nasil tedavi edilecegini bilebildik.
Bize mütehassis bir doktor tavsiye ettiler, seyhin idrarini bir siseye koyarak ona götürdük, doktor idrara uzun uzadiya bakti. Sonra bize dönerek «zannederim bu idrar asik birine ait olsa» dedi. Ben bir nara koyuvererek bayilmisim, idrar sisesi de elimden düsmüs.

Dönünce Sirri'ye durumu anlattim, gülümseyerek «Allah canini almasin. nasil da gördü!» diye cevap verdi. «Seyhim, demek ki, muhabbet idrardan bile belli olurmus» dedim, bana «tabii» karsiligini verdi.


Fudayl (rehimehullahu) der ki:

«sana. Allah (C.C)'i seviyor musun, diye sorduklari zaman sus. cevap verme. Çünkü eger hayir, diyecek olsan imandan çikarsin, buna karsilik, evet. diyecek olsan ve Allah (C.C)'i sevenlere yakismayacak tavsif de bulunsan Allah (C.C)'in gazabindan kork.»

Süfyan (rehimehullahu) der ki:

«Allah (C.C)'i sevenleri seven kimse, aslinda Allah (C.C)'i seviyor demektir. Allah (C.C)'a ikram eden kimselere ikram eden kimse, aslinda Allah (C.C)'a ikram ediyor demektir.»


Sehl (rehimehullahu) der ki:

«Allah (C.C)'i sevmenin alâmeti Kur'an-i Kerim´i sevmektir. Allah (C.C) ve Kur'an sevgisinin alâmeti ise Peygamber (S.A.S.) sevmektir. Peygamber (S.A.S.) sevgisinin alâmeti ise sünneti sevmektir. Sünneti sevmenin alâmeti ise. Ahireti sevmektir. Ahireti sevmenin alâmeti ise dünyadan hoslanmamaktir. Dünyadan hoslanmamanin alâmeti de Ahiret azigi olabilecek kadarinin disinda onun varligindan uzak durmaktir.»


Kalplerin Keşf i- www.sadakat.net Kütüphanesi
« Son Düzenleme: 09 Mayıs 2009, 20:41:42 Gönderen: Ay Işığı »
Sükût etmek gibi alemde nadana cevab olmaz..

Mahi

 • Ziyaretçi
Ynt: Allâh'a İtaat, O'nu Sevmek, Rasûlunü (s.a.v.) Sevmek
« Yanıtla #1 : 16 Mayıs 2008, 11:44:55 »
Teşekkür ederiz.

Abdullah b. Amr (ra)’den Peygamberimiz (asm)’ın şöyle dediği rivâyet edilmiştir: İsrailoğullarının başına ne geldi ise, hepsi karış karış ümmetimin de başına gelecek. Hatta onlardan biri alenî olarak annesiyle zinâ etse ümmetimden de bunu yapan olacak. İsrailoğulları 72 millete ayrıldı. Ümmetim ise 73 millete (fırkaya) ayrılacak. Onlardan bir millet (cemaat) hariç hepsi cehennemliktir.” “Ey Allah’ın Resûlü o (kurtulacak olan fırka) hangisidir?” diye sordular. O da “Benim ve ashâbımın yolunda olanlar” buyurdu.  (Tirmizî , Ebû Dâvud, Taberânî)“

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6599
Ynt: Allâh'a İtaat, O'nu Sevmek, Rasûlunü (s.a.v.) Sevmek
« Yanıtla #2 : 16 Mayıs 2008, 11:52:23 »
Teşekkürler.
〰〰〰〰🐠

Mahi

 • Ziyaretçi
Ynt: Allâh'a İtaat, O'nu Sevmek, Rasûlunü (s.a.v.) Sevmek
« Yanıtla #3 : 06 Ekim 2008, 20:48:36 »
Seleften bir zattan rivayet olunduğuna göre ulu Allah (C.C.) sıddıklardan birine şöyle vahyetti:

"Benim öyle kullarım vardir ki, beni severler, ben de onlari severim. Onlar beni özler, ben de onları özlerim. Onlar beni zikr eder, ben de onlarin zikrine mukabele ederim. Onlar bana bakar, ben de onlara bakarım. Eğer sende onların yolunu tutarsan seni de severim, onlardan ayri düşersen, gözümden düşersin.»

Sıddık kul Allah (C.C)'a: «Yâ Rabb'i, onlarin alâmetleri nelerdin» diye sordu.

Ulu Allah (C.C) sıddık kuluna şöyle buyurdu:

"Müşfik bir çoban, sürüsünü nasıl güneşten esirgerse onun gibi gündüzleri gölgelere sıgınırlar. Güneşin batmasini dört gözle bekleyip gün batar - batmaz hemen yuvasina uçan kuşun sabırsızlığı ile günün batmasini beklerler. Gece basar karanlik çöker, yataklar serilir, koltuklar kurulur ve herkes sevdigi ile başbaşa kalir kalmaz ayaktan üzerine dikilip yüz üstü yere serilerek benim kelâmim ile bana yalvarmaya koyulurlar. Onlara verdiğim nimetlere karşilik bana sadakat arzederler.

Gâh feryad ederler, gâh sessizce gözyaşi dökerler. Gah, ahu vah ederler gâh tutumlari karşısında hayıflanırlar. Gâh ayakta ve gâh oturma halindedirler. Gâh rukûda ve gâh secdededirler. Ne benim uğrumda çektikleri ssıkıntı gözümden kaçar ve ne de bana olan sevgileri yüzünden yakinmalari işitmemin dışında kalır.

Onlara ilk adimda bağışım şu üç şeydir:

«1 — Nurumun bir parçasini kalblerine saçarim da ben onlardan nasil haber verirsem onlar da benden ayni şekilde haber verirler.

2 — Gökler, yerler ve gökler ile yerlerde var olan her şey onlarin amel terazilerinin kefesine konsa bütün bunlari gözlerine az gösteririm.

3 — Rizam ile onlara doğru yönelirim, kendilerine doğru yöneldigim dostlarimin onlara ne vermek istedigimi bildiklerini görürsün.»

Çevrimdışı AYŞE16

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 1
Ynt: Allâh'a İtaat, O'nu Sevmek, Rasûlunü (s.a.v.) Sevmek
« Yanıtla #4 : 11 Ekim 2008, 00:05:14 »
Bır duanın kabul olmasını cok ıstıyorsunuz olmasını kucuklukten berı ıstıyorsunuz ve herkez tarafından tepkıler alıyosunuz bu duanın kabul olmamasından dolayı yanı kendınız oyle hıssedıyosunuz Allah c. C lı cok sevıyosunuz ama devamlı bı bosluga dustugunuz ıcın sankı ona devamlı sırk kosuyor onu sevdıgınız halde ona karsı ısyankar olabılıyosunuz duanın kabul olmamasıda kesınlıkle ınanıyorumkı ıhlaslı bı sekılde dua edememk var.

Yuce Rabbımıze ıcımızden geldıgınce sıgınamamak ne yapmalıyım buyuklerım yardım edın bana cok zordayım ne yapmam rabbıme nasıl sıgınmalıyım dua edemıyorum ederken cok zorlanıyorum sankı engellenır gıbı hıssedıyorum kendımı ılk defa gırıyorum bu sıteye suan kendımı cok kotu hıssedıyorum Allah rızası ıcın bırısı yol gostersın
« Son Düzenleme: 11 Ekim 2008, 00:08:51 Gönderen: Tuğra »

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6599
Ynt: Allâh'a İtaat, O'nu Sevmek, Rasûlunü (s.a.v.) Sevmek
« Yanıtla #5 : 11 Ekim 2008, 00:17:04 »
Dualar Hz. Allah indinde mutlaka kabul görür ya dünyada ileri bir tarihe ertelenir yada ahirete tehir edilir.

Bir şeyi çok istemek yanlıştır,hayırlısını istemek doğrudur.
〰〰〰〰🐠