Gönderen Konu: AllahIN VARLIĞINI BİLMEK  (Okunma sayısı 4928 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı seval_1985

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 169
AllahIN VARLIĞINI BİLMEK
« : 23 Haziran 2006, 18:28:36 »

Bir köy muhtarsız bir iğne ustasız, bir harf katipsiz olamaz biliyorsun,nasıl olurda bu koskocaman kainat sahipsiz olur? Oturduğumuz yerden şöyle bir etrafımıza bakalım.Bulunduğumuz odadaki her şeyin Yapılmış olduğunu göreceğiz.Duvarlar, döşemeler,tavan,oturduğumuz sandalye,elimizde tuttuğumuz kitap, masanın üstünde duran bir bardak; sayılamayacak kadar çok detay...Tek bir tanesi dahi kendi başına oluşup odamıza gelmedi.En basit görünen bir halı saçağını bile uğraşıp yapan biri vardır;O saçak oraya kendi kararıyla,tesadüfen gelip yerleşmemiştir.

Eline bir kitap alan insan da,onun bir yazar tarafından belli bir amaç çerçevesinde yazıldığını bilir.Bu kitabın tesadüfen ortaya çıktığı aklının ucundan dahi geçmez.Aynı şekilde, bir heykele bakan insan, onun bir sanatçı tarafından yapıldığından hiçbir şüphe duymaz. Bırakın sayısız sanat eserinin kendi kendine oluştuğunu düşünmek,üst üste duran iki-üç tuğlayı planlı bir hareketle bu şekle getiren biri olduğunu kimse inkar etmez. Dolayısıyla küçük yada büyük, bir düzenin olduğu her yerde, mutlaka bir kurucusunun ve koruyucusunun olması gerekir.

Doğadaki olağanüstü uyum çıplak gözle dahi açıkça görülürken, bu dengenin tesadüfen veya başıboş meydana geldiği nasıl düşünülebilir? Ayrı ayrı her noktasının, Yaratanın varlığını delillendirdiği kainatın, kendi kendine var olduğunu söylemek, olabilecek en mantıksız iddiadır.

Bedenimizden başlayıp akıl almaz büyüklükteki evrenin en uç noktalarına kadar var olan dengenin de bir sahibi olmalıdır. Peki kimdir bu her şeyi ince ince düzenleyip meydana getiren Yaratıcı ?

Varlığını akıl yoluyla bulduğumuz Yaratanın kimliğini bizlere din öğretir. Onun bize din yoluyla ulaştırdığı bilgiye göre O, gökleri ve yeri yoktan var eden Rahman ve Rahim olan Allah dır.

İnsanların çoğu ise bu gerçekten habersiz yaşarlar. Oysa bu gerçeği kavrayabilecek mantığa sahiptirler. Bir manzara resmini gördüklerinde, ilk önce onun kimin tarafından yapıldığını öğrenmek isterler. Daha sonrada , sanatçıyı yapmış olduğu resimden dolayı uzun uzun taktir ederler. Fakat başlarını çevirdikleri her yerde o resmin sayısız gerçeği ile karşılaştıkları halde, tüm bu güzelliklerin tek sahibi olan, Allahın varlığını göz ardı ederler. Oysa Onun varlığını anlamak için uzun bir araştırmaya gerek yoktur. Öyle ki, insan doğduğu andan itibaren tek bir odada bile yaşasa, sadece o odada var olan sayısız delil Allahın varlığını kavramak için yeterlidir

Çevrimdışı Mstfx67

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 354
AllahIN VARLIĞINI BİLMEK
« Yanıtla #1 : 25 Haziran 2006, 20:19:44 »
elinize saglik
BA$KASININ AYIBINI SÖYLEMEYi DÜSÜNDÜGÜN ZAMAN NEFSININ AYIBINI hATIRLA!!!

Çevrimdışı armonya

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 473
AllahIN VARLIĞINI BİLMEK
« Yanıtla #2 : 26 Haziran 2006, 11:04:58 »
paylaşımın için saol:)
Ne azap ne sitem yalnızlıktan...Kime ne; aşılmaz duvar bendedir...Süslenmiş gemiler geçer açıktan, Sanırım, gittiği diyar bendedir. Yaram var...Havanlar dövemez merhem, Yüküm var... Bulamaz pazarlar dirhem, Ne çıkar; Yollar ki, Allaha çıkar, bendedir...

Çevrimdışı hy120

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 125
AllahIN VARLIĞINI BİLMEK
« Yanıtla #3 : 26 Haziran 2006, 16:19:30 »
Bir köy muhtarsız bir iğne ustasız, bir harf katipsiz olamaz biliyorsun,nasıl olurda bu koskocaman kainat sahipsiz olur?

üstad bediüzzaman hz'lerinin bu sözünü çok güzel yorumlamışsınız Allah razı olsun.
yyühe’l-aziz! Senin iktidarın kısa, bekan az, hayatın mahdut, ömrünün günleri madud ve herşeyin fanidir. Öyleyse, şu kısa, fani ömrünü fani şeylere sarf etme ki, fani olmasın. Baki şeylere sarf et ki, baki kalsın.

Çevrimdışı nursena

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 106
AllahIN VARLIĞINI BİLMEK
« Yanıtla #4 : 26 Haziran 2006, 16:35:33 »
Alıntı

Bir köy muhtarsız bir iğne ustasız, bir harf katipsiz olamaz biliyorsun,nasıl olurda bu koskocaman kainat sahipsiz olur?

Allah razı olsun bu güzel paylaşımın icin
 :x  :)
Ey mukaddes Kitap, ey ezelî nûr,
Ey iklimi ziyâ, etrafı huzûr;‎
Son demde bir kere daha ne olur,‎
Ağar, ışık karanlığı boğarken.

Çevrimdışı Slience

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 105
AllahIN VARLIĞINI BİLMEK
« Yanıtla #5 : 26 Haziran 2006, 19:59:26 »
peki bir soruda ben sormak istiyorum acaba Allah'a inanmayanların inanmamalarının en büyük nedenlerinden biriside kendi ego ve benliklerini bir nevi tanrılaştırmaktan ve kendilerini bir başkasına hesap verme zorunda hissetmek istemeyen insanlar mı? ya da buna kibir ve gurur diyebilirmiyiz. secde etmenin zor geldiği kendinden üstün olanı kabullenememe
El Baki Hüvel Baki