Gönderen Konu: Arafat'a çıkan milyonlar, Mescid-i Nemira'da öğle ve ikindi namazını birlikte k  (Okunma sayısı 4230 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

selcuklu

  • Ziyaretçi

 Arafat'a çıkan milyonlar, Mescid-i Nemira'da öğle ve ikindi namazını birlikte kıldı


Kutsal topraklara hac için gelen ve bugün Arafat'a çıkan hacı adayları, öğle ve ikindi namazını Mescid-i Namira'da kıldı. Milyonu aşkın hacı adayının birlikte kıldığı namazda cemaat yollara sığmadı.
 Arafat heyecanını yaşayan hacı adayları, öğle ve ikindi namazını birlikte Mescid-i Namira'da kıldı. Milyonlarca hacı adayının cami ve etrafını doldurduğu namaz sonrası Müslümanlar Vakfe doğasında bulundu.

Hacı adayları akşam ve yatsı namazını Müzdelife'de kılacak.


HACI ADAYLARI VAKFEYE DURDU

Arafat'ta bulunan yaklaşık 90 bin Türk hacı adayı, vakfeye durdu.

Öğle ile ikindi namazlarının birleştirilerek kılındığı Arafat'ta, kalabalığı ve sıcağı ile adeta mahşer yaşandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Dairesi Başkanı Seyfettin Ersoy, vakfe duasını yaparken, yaklaşık 90 bin Türk hacı adayı aynı anda ''amin'' dedi.

Vakfede, aşırı sıcaklığa rağmen genç, yaşlı herkes ayakta durarak 25 dakika süren duayı dinledi.

-''ARAFAT'I ARAFAT YAPAN DEĞERLER HÜRMETİNE''-

Hazreti Muhammed'in ''Hac Arafat'tır'' dediğini ve ''duanın en hayırlısı arefe günü yapılan duadır'' buyurduğunu anımsatan Ersoy, Arafat'ı Arafat yapan değerler hürmetine, Arafat'ta gizli sırlar, feyiz ve bereketler hürmetine, hacı adaylarının Arafat'tan istifade edecekler ve burada bağışlanacaklar zümresine dahil edilmesini diledi.

Seyfettin Ersoy, Arafat'ta marifete, Müzdelife'de şuura erebilmeyi, Mina'da tüm nefsani ve şehvani arzulardan kurtulmayı, Mina'da taşlanacak şeytanla birlikte bencilliği, kini, kibiri, gururu, ihtirası, fitne ve fesadı da söküp atabilmeyi, Mescid-i Haram'da refiki a'laya ulaşabilmeyi istedi yaradandan.

Peygamberin, ''öyle günahlar vardır ki onları ancak Arafat'ta vakfeye durmak affettirebilir''' müjdesi hürmetine dua ve niyazların kabul olunmasını isteyen Ersoy, daha Arafat'tan ayrılmadan affedilmedik hiçbir günahı, örtülmedik hiçbir ayıbı, giderilmedik hiçbir sıkıntıyı, karşılanmadık hiçbir ihtiyacı, ödenmeyecek hiçbir borcu, iyileşmeyecek hiçbir derdi, şifa bulmayacak hiçbir hastalığı bırakmaması için Allah'a yalvardı.

-İYİ NİYET TEMENNİLERİ-

''Yarab, bizlere hayırlı işler, helal kazançlar, kazançlarımıza hayırlı bereketler nasip eyle. Çalışanlarımıza iş heyecanı, işsizlerimize iş imkanı bahş eyle'' diyen Ersoy, Allah'a ve Peygambere itaatli, ana ve babasına hürmetli, vatanına ve milletine hizmetli gözler nuru, gönüller süruru hayırlı nesiller bahş eylemesini istedi.

Ersoy, şöyle dua etti:

''Ciğerparelerimizi her türlü şiddet ve terör belasından, fuhuş ve uyuşturucu iptilasından muhafaza eyle, tahsil hayatındaki yavrularımızın zihinlerini açık eyle. Kendilerine derslerinde başarılar, sınavlarında muvaffakıyetler ihsan eyle yarabbi.

Yarab, cennet vatanımızla birlikte bizlere emanet ettiğin sayısız nimetlerin değerini bilmeyi, emanetlerini korumayı, çevre bilincine sahip olmayı, gelecek nesillerimize daha sağlıklı, daha temiz ve daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı bizlere ve tüm insanlığa müesser eyle yarabbi. Milletimizi, memleketimizi ve tüm insanlığı açlıkla, kıtlıkla, susuzlukla, kuraklıkla imtihan etme, hayırlı rahmetlerini gökten inzal eyle. Bol ve bereketli yağmurlarınla bizleri umutlandır, nasiplendir ve sevindir yarabbi.''

-HACI ADAYLARININ DUYGUSAL ANI-

Ersoy'un, ''Ey kimsesizler kimsesi, ey gariplerin ve biçarelerin sığınağı olan Yüce Allah, Hazreti Nuh'u tufandan, Hazreti İbrahim'i Nemrut'un narından, Hazreti İsmail'i bıçağın alnından, Hazreti Yunus'u balığın karnından, Hazreti Eyyüb'ü amansız hastalığından, Hazreti Yakub'u evlat hasretinden, Hazreti Musa'yı Firavun'dan ve onun zulmünden, Hazreti Muhammed Mustafa'yı Sevr'de müşriklerin amansız takibinden kurtardığın gibi bizleri de gamdan kederden, elemden tasadan, acizlikten tembellikten, borç altında ezilmekten, insanların kahır ve gazabından, kıskanç kişilerin hasedinden, nefsimizin vesvesesinden, onun bitmez ve tükenmez arzu ve isteklerinden, şeytanın amansız düşmanlığından son nefesimizde imanımıza musallat olma girişiminden, hulasa tüm tasarrufu senin elinde olan her bir yaratığın şerrinden bizleri muhafaza eyle yarabbi'' şeklindeki yakarışı, hacı adaylarını gözyaşına boğdu.