Gönderen Konu: Cennetin Taşları (Hacer-ül Esved)  (Okunma sayısı 5955 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ay Işığı

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1166
Cennetin Taşları (Hacer-ül Esved)
« : 02 Aralık 2010, 16:13:05 »Hac’da milyonlar o taşa dokunabilmek için çırpınır. Hacer-ül Esved’in 6 parçası Türkiye’de. Bakın hangi mekanlarda gizli;

İslam dininde kutsal sayılan, cennetten geldiğine inanılan ve ana parçası Kabe’de yer alan ”Hacer-ül Esved” taşının 6 parçası, Türkiye’de bulunuyor.

Müslümanların kutsal mekanı Kabe’nin inşası sırasında Ebu Kubeys Dağı’ndan getirilen ve cennetten indiğine inanılan ”Hacer-ül Esved” taşından zaman içinde kopan parçalar, Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul’a getirildi.

4 PARÇASI SOKULLU MEHMET PAŞA CAMİİ’NDE

Mimar Sinan, parçalardan 4′ünü, İstanbul Kadırga’da 1571 yılında Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa adına eşi tarafından yaptırılan Sokullu Mehmet Paşa Camisi’ne koydu. Altın çerçeve ile kaplı parçalar, caminin giriş kapısı üzerindeki mermer taşların ortasında, mihrabın üst kısmında, minbere giriş kapısının üzerinde ve minber kubbesinin altında bulunuyor.

DİĞER PARÇA KANUNİ TÜRBESİNDE

Hacer-ül Esved taşının bir parçası da Süleymaniye Külliyesi içindeki Kanuni Sultan Süleyman Türbesi’nin giriş kapısının üzerindeki saçağın altında, diğeri ise Edirne Eski Camii’de ziyaretçilerini bekliyor.

SOKULLU MEHMET PAŞA CAMİSİNDEKİ KUTSAL TAŞLARAltın çerçeve ile kaplı parçalar, caminin giriş kapısı üzerindeki mermer taşların ortasında, mihrabın üst kısmında, minbere giriş kapısının üzerinde ve minber kubbesinin altında bulunuyor.KANUNİ’NİN KABRİNDEKİ KUTSAL TAŞEDİRNE’DEKİ CAMİ’DEKİ KUTSAL TAŞEdirne’deki Eski Camii’de yer alan parça, mihrabın sağ tarafında, mihrap ile minber arasında kalan kısımda bulunuyor.

İnanışa göre, Eski Camii’nin duvarına konulan bu taş, aşırı yağışlardan dolayı Kabe’nin duvarlarından düşen taşların bir parçasıdır. Taşları ne şekilde yeniden Kabe duvarına koyacağını düşünürken uykuya dalan Kabe emiri, bir gün rüyasında Hz. Muhammed’i s.a.v.görür. Hz. Muhammed s.a.v., rüyasında emire Diyar-ı Rum’da bir cami olduğunu ve oraya göndermesi gerektiğini söyler. Bunun üzerine parça, yapımı ağır aksak ilerleyen Edirne’deki Eski Camii’ye gönderilir. Parçanın bu caminin duvarına konulmasının ardından Eski Camii kısa sürede tamamlanır

KUTSAL TAŞLAR TÜRKİYE’YE NASIL GELDİ?Sokullu Mehmet Paşa Camisi İmamı Mehmet Sancak,  her biri yaklaşık bir santimetre çapında olan parçaların İstanbul’a geliş öyküsü hakkında da şu bilgileri verdi:

”Kabe’nin tamiri esnasında taştan parçalar kopuyor. Oradaki görevlilerinden bir tanesi parçaları alıp İstanbul’a getiriyor.
Sonra getiren kişi bulunuyor, cezalandırılıyor ve taşlar yerine *ürülmek isteniyor.

‘Bunlar şeref misafiri olarak kalsın’ diyen Mimar Sinan’ın önerisi kabul ediliyor.

Mimar Sinan, parçaları o dönemde inşa ettiği Sokullu Mehmet Paşa Camisi’nin 4 yerine yerleştiriyor ve taşlar bugüne kadar geliyor.”

mystiqx.com

« Son Düzenleme: 02 Aralık 2010, 16:17:13 Gönderen: Ay Işığı »

Çevrimdışı ihvan

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2399
Ynt: Cennetin Taşları (Hacer-ül Esved)
« Yanıtla #1 : 02 Aralık 2010, 16:26:08 »
.doğrudur bizde  gördük bunu

Çevrimdışı Lika

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 3892
Ynt: Cennetin Taşları (Hacer-ül Esved)
« Yanıtla #2 : 15 Aralık 2010, 23:24:02 »
Teşekkürler.
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim

Çevrimdışı müjde_ci

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 149
Ynt: Cennetin Taşları (Hacer-ül Esved)
« Yanıtla #3 : 23 Aralık 2010, 12:36:19 »
teşekkürler bu güzel bilgiler için
pırlantanın kıymetini hamal yükün kıymetini sarraf takdir edecekse pintiler zengin, arsızlar muteber,ciğersizler kahraman, başlar ayak,ayaklarda baş olmuş demektir