Gönderen Konu: Cuma Namazında Üzücü Bir Uygulama  (Okunma sayısı 5194 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 33.yıldız

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 343
Cuma Namazında Üzücü Bir Uygulama
« : 26 Mart 2010, 11:36:57 »

BÜYÜK bir Ege şehrinde Cuma namazından sonra cami cemaatinin sünnet ve zuhr-i âhir namazı kılmasına engel olunduğunu büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyorum.

1. Bana gelen haber doğru ise bu büyük bir zulümdür.

2. Cumanın sonunda kılınan sünnet namazları ve zuhr-i âhir ibadettir. Bu ibadete engel olmak hem suçtur, hem günahdır, hem ayıptır, hem de zorbalıktır.

3. Ülkemizin medar-ı iftiharı eski İstanbul müftüsü ve Diyanet İşleri Başkanı, çok kıymetli dinî eserlerin sahibi merhum Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslâm İlmihali adlı mübarek ve muteber kitabında Cuma namazından sonra:

4 rekat cumanın son  sünneti,

4 rekat zuhr-i âhir namazı,

2 rekat vaktin sünneti namazı kılınması gerektiğini açık bir şekilde yazmıştır.

4. Cumanın farzından sonra namaz kılınmasını istemeyenler reformcu, dinde değişik ve yenilik taraftarı, Afganîci, Necdî, mezhepsiz, telfik-i mezahibçi, tek kelimeyle bozuk ve yoldan çıkmış, dall ve mudil birtakım ilâhiyatçılardır.

5. Bunların başında kendisini müctehid sanan biri vardır.

6. Son yıllarda bu kişinin taraftarları Diyaneti ellerine geçirmek için sinsi ve yoğun bir faaliyet içindedir.

7. Cuma namazının iki rekat farzı kılındıktan sonra müezzinlerin sünnet ve zuhr-i âhir namazlarının kılınmasını beklemeden tesbihata başlamaları yanlıştır.

8. Ehl-i Sünnet ve Cemaat Müslümanları bu hatalı uygulamayı bütün yasal yollarla protesto etmelidir.

9. Ülkemiz darü'l-İslâm mı, darü'l-harb midir konusu tartışmalı olduğundan, Cuma namazı kıldıracak ve hutbe okuyacak kişilere berat verecek bir İmam-ı Kebir bulunmadığından, Müslümanlar cumayı kıldıktan sonra ihtiyaten dört rekat zuhr-i âhir namazı kılarlar. Allah için kılınan bu namazlar nur üzerine nurdur. Nasıl bir insan abdestli iken onun üzerine bir abdest daha alırsa, bu onun için nürun 'alâ nur olursa, işte bu namazlar da böyledir. Bunlara engel olmak, cemaat-i müslimîne "Cumadan sonra sünnet münnet kılmayacaksınız" diye, dolaylı şekilde de olsa baskı yapmak zulümdür, sapıklıktır.

10. Namaz kılan muhterem halkımızın böyle engellemelere bütün yasal yollarla karşı koyması gerekir.

11. Din-i mübîn-i İslâm kimsenin oyuncağı değildir. Zalim diktatör Millî Şef İsmet Paşa zamanında bile böyle bir zulüm ve engelleme yapılmamıştı.

12. Reformcu, dinde değişimci, dinde yenilik isteyen, Afganî masonuna hayran, mezhepsiz, telfik-i mezahib isteyen, kendisini müctehid sanan birtakım ilâhiyatçılar hadlerini bilsinler.

13. Sevgili ve aziz halkımıza, dinî konularda icazetli Ehl-i Sünnet ve Cemaat ulemâ ve fukahasına tabi olmalarını tavsiye ediyorum.

14. Cumanın farzı kılındıktan sonra cemaatin bir kısmı dağılıyor, bir kısmı ise sünnetleri ve zuhr-i âhiri kılıyor. Cami müezzinleri, camide kalan ve ibadete devam eden bu Müslümanlarla birlikte namaz kılmalı, ondan sonra tesbihata başlamalıdır.

15. Cumanın farzından sonraki namazlara engel olunması, Büyük Ortadoğu Projesi'nin gereği midir bilmem ama böyle bir engelleme, doğrudan da olsa, dolaylı şekilde de olsa tekrar ediyorum zulümdür, ayıptır, günahtır.

16. Müslümanların, camilere gerekenden fazla sandalya konulmasını da protesto etmeleri gerekir. Secde edebilecek kişilerin sandalyada oturarak secdesiz namaz kılmaları caiz değildir. Zaruretsiz olarak secdeyi terk etmek namazın sıhhatine mani olur.

Sevgili Müslüman kardeşlerim:

Fıkha bağlı olunuz.

Cumhur-i ulemâya tabi olunuz.

İcazetli âlimlere, fakihlere, müftülere danışınız.

Reformculara yüz vermeyiniz.

İslâm dini ilâhî dindir,Yüce Allah -hâşâ- yanılmaz, dinde reform istenmez ve yapılmaz.

Din konusunda şazz fikirlere, görüşlere, fetvalara itibar edilmez.

Osmanlı devleti zamanında cumanın son sünneti kılınmıştır. Sultan İkinci Abdülhamid Hân'dan sonra, hakikî halife olmadığı için zuhr-i âhir namazı kılınagelmiştir.

Mustafa Kemal Paşa zamanında, İsmet Paşa zamanında, Celal Bayar zamanında, 27 Mayıs darbesi günlerinde bile bu namazlar hep kılınmıştır.

Biz dinimizin hükümlerini Reformculardan ve Vehhabîlerden değil, Ehl-i Sünnet eimmesinden, ulemâsından, fukahasından öğreniriz. Ehl-i Sünnetin muteber ilmihal ve fıkıh kitaplarında nasıl yazılı ise doğru olan odur.

İcazetliEhl-i Sünnet ulemâ ve fukahasına tâbi olan selâmet ve necat bulur.

Reformcu, mezhepsiz, dinde yenilikçi ve değişimci kişilere tâbi olan yolunu şaşırır, maazAllah ayağı kayar, sapıtır.

Mehmet şevket Eygi-25/03/2010
Ortak paydamız, İbrahimi dinler değil! EHLİ SÜNNET, EHLİ SÜNNET...

Çevrimdışı caliskan_42

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 1
Ynt: Cuma Namazında Üzücü Bir Uygulama
« Yanıtla #1 : 06 Haziran 2010, 20:23:40 »
muhterem kardeşim eline sağlık hepimizin istediği ve arzu ettiği de senin ifade etmeye çalıştığun ehli sünnete uygun olarak yaşamak çok güzel yazmış daha doğrusu doğru olanuı yazmışsın teşekkürler

selcuklu

 • Ziyaretçi
Ynt: Cuma Namazında Üzücü Bir Uygulama
« Yanıtla #2 : 07 Haziran 2010, 02:54:07 »
tesekkürler kardesim ben sahsen almanyadan izine gittim ve aksam namazindan sonra hoca efendi müftülükten hazirlanmis bir cd koydu ve leptopta basladik izlemeye ben de bir sey anlatacak diye heyacanla bekliyorum abdest nasil alinir diye basladi ve cumanin farzindan sonra baska namaz kilmaniza gerek yok mecbur deyilsiniz dedi 4 ilk sünnet   2 cumanin farzi sasirdim kaldim bunu söyleyen imam hatimi bitirmis bir hoca efendi ben de actim agzimi yumdum gözümü bildiklerimi söyledim ve hayatinda belki böyle firca yemedi sen bir hocasin camaata izah etmen ehli sünnet yolunu ögreteceksin diye baya söyledim ve deyisen bir sey olmamis
ama günde iki paket sigara icmeye zamani var bir arastirmaya vakti yok biraz dedikodusunu yaptik Allahim af etsin bunlar deyismezler
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2011, 23:54:39 Gönderen: selcuklu »

Çevrimdışı Kut

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 14
Ynt: Cuma Namazında Üzücü Bir Uygulama
« Yanıtla #3 : 09 Haziran 2010, 16:27:45 »
kılarım arkadaş kime ne
Gussadan Mahlas dilersen Ey GÖNÜL
Adını Divan-ı AŞK'a Yazdır...

Çevrimdışı tepeltepe

 • okur
 • *
 • İleti: 53
Ynt: Cuma Namazında Üzücü Bir Uygulama
« Yanıtla #4 : 25 Şubat 2011, 14:24:37 »
vermiş olduğun bilgilerden dolayı çok çok teşk (şükran)
Teslimiyet; bela ve musibet şerbetini sakınmadan ve nazlanmadan içmektir.

Çevrimdışı mazlum

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 861
 • Allah'a giden tüm yollar.Kalp lerden gecer.
Ynt: Cuma Namazında Üzücü Bir Uygulama
« Yanıtla #5 : 25 Şubat 2011, 21:04:11 »
Aynı şey'i bizde İst de büyük bir Camide yaşadık , inanılır gibi degil Cumanın Sünneti ve farzı kılındı , Tesbih dahi cekmek yok İmam efendi Fatiha dedi İnanamadım Cemaatin üç beş kişi belki beş kişi bile kalmadık tamamı cıktı gitti , biz namazımızı tamam ladık , Hoca efendiye hocam ne bu hal dedik , ez cümle Abi cemaat bunu istiyor ne yapalım demezmi .
Hz.Allah sonumuzu Hayır eylesin Amin .
Bir harf yeter inan, varsa o evde bir insan.

Dost Ararsan Kendine Bak
Dostun Ağlasını Bulursun
Düşman Ararsan Yine Kendine Bak
Düşmanında Ağlasını Bulursun .
vesselam .