Gönderen Konu: Ehli kitap bir kadınla evlenmek caiz mi?  (Okunma sayısı 4940 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fuba30

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 101
  • http://www.islamiyetim.net
Ehli kitap bir kadınla evlenmek caiz mi?
« : 10 Temmuz 2011, 12:33:33 »

Ehli kitap bir kadınla evlenmek


--------------------------------------------------------------------------------
Sorulan bir soru uzerine bu yazi kaleme alinmistir.

Ehli kitap kadınlarla evlenmek hususunda hayat rehberimiz Kuran’ı Kerîm’de yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır:”Ve müminlerden iffetli hür kadınlar ve sizden önce kendilerine kitap verilenlerden namuslu hür kadınlar, zina etmeksizin, gizli dost tutmaksızın, namuslu bir şekilde mehirlerini ödediğiniz takdirde, size helâldir. Her kim imanı inkâr ederse, ameli boşa gitmiş olur ve o, ahirette zarara uğrayanlardandır.” (Mâide-5)
Âyette de görüldüğü gibi,ehli kitap bir kadınla evlenebilmek için bazı şartlar vardır.Şimdi bu şartlara bir göz atalım:

1) Bir müslümanın ehli kitap bir kadınla evlenebilmesinin birinci şartı onun ehli kitap olması gerekliliğidir.Ehli kitap ne demek öyle ise:Ehli kitap muharref (değiştirilmiş)bile olsa incile veya tevrata mutlak anlamda inanması lazım.Yani ben incile inanıyorum,demesi lazım.Allaha mutlak anlamda inancı olması lazım ve hıristiyansa hz.İsa’ya, Yahûdî ise hz. Mûsâ’ya inanıyor olması lazım.Bugünkü hristiyanların belki yüzde 95′i ise inanmamaktadır.Birçok almana sorun,ya Allah inancı yok,veya incile inanmıyor veya Hz.İsa ile alay edici konuşmalar yapıyor.Böyle bir insan ehli kitap olamaz.Bu bizde nufus kağıdında müslüman yazmasına rağmen Allah’a inanmayan bir kimseye benzer.Zaten bunlar ehli kitap olsa idi bunların kestiklerini de yememiz helal olurdu.Çünkü ehli kitabın kestiğini yemek kitap,sünnet ve icmaya göre helaldır.Bunların ehli kitap olup olmadıklşarı şüpheli olduğu için bunların kestiklerini yemiyoruz.

2) Ehli kitab bir kadınla evlenebilmek için o kadının,” namuslu hür kadınlar, zina etmeksizin, gizli dost tutmaksızın, namuslu bir şekilde ” olması gerekir.Halbuki Avrupa’da işçi olmak için avrupalı kadınlarla evlenenler ya sokak kadınlarıyla veya pavyon kadınlarıyla evlenmekteler.Bu ise Kur’an’ın emrine aykırıdır.

3) Ehli kitap bir kadınla evlenebilmek için o evliliğin normal bir evlilik olması gerekir.Yâni menfaata dayalı veya süreli olmaması gerekir.Halbuki Avrupada işçi olmak için kadınlarla evlenenler adından da belli olduğu gibi “işçi” olmak için evleniyorlar ve bu evlilik geçici bir evliliktir.Yâni üç,dört sene bekleme süresinden sonra sonu ayrılık olan bir evliliktir.Geçici nikah ise dinimizde câiz değildir.Bu muta nikahıdır.

4) Genellikle böyle bir evlilik yapanlar para karşılığında evleniyorlar.Yâni on,onbeş bin euro veriliyor ve anlaşmalı bir evlilik yapılıyor.Bunun adına evlilik denilemez ve böyle bir evlilik gayri sahihdir.

Yukardaki nedenlerden dolayı Avrupada işçi olmak için evlenmelerin dinde hiç bir geçerliliği yoktur.

 ALINTI : MazlumiÇevrimdışı osmanlı

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 379
 • Okula hayır, Açık lise kolejlerine evet.
Ynt: Ehli kitap bir kadınla evlenmek caiz mi?
« Yanıtla #1 : 10 Temmuz 2011, 15:36:45 »
Benim havariçten bir arkadaş yıllar evvel amerikanya da bir rahibe ile evlendiğinde şaşırmıştım. Haklıymış meğer.
Devrimci akıla sahip olanlar, luciferin yeni dünya düzenini yemezler...

Çevrimdışı azizistanbul

 • yazar
 • ****
 • İleti: 677
Ynt: Ehli kitap bir kadınla evlenmek caiz mi?
« Yanıtla #2 : 12 Temmuz 2011, 00:11:49 »
sual ehli kitapla evlenmek caiz midir ? diye sorulmuş

gelen cevaplar :

Avrupalılarla evlenmek caiz midir veya insanlar avrupalılarla nasıl ve niçin evlenire dönüşmüş. eksen kayması yaşanmış.

avrupa da isa aleyhisselama inanmayan sözde hristiyanlar olduğu gibi türkiyede de peygamberimize inanmayan ama ben müslümanım diyen insanlar vardır. Yani bu avrupayı toptan ataist yapmaz.

ayrıca ehli kitapla sadece 3 şey için evlenilir gibi bir genelleme yanlış olmuş. zaten anlaşmalı evlilik islam indinde nikah sayılmaz onu burda zikretmeye bile gerek yok.  severek gayet huzurlu aile kuran binlerce insan var.
ayrıca bir mesele hakkında konuşurken dünyanın tüm coğrafyasını 7 milyar insanın farklı durum ve problemlerini düşünerek konuşmak gerekir.
avrupanın ücra bir köşesinde yıllarca calışmak zorunda kalmış ve orada birini sevmiş olan bir insanın olabileceğini veya buna benzer yüzlerce farklı durum olabileceğini unutmamak lazım
جُلُوسُكَ سَاعَةً عِنْدَ حَلَقَةٍ يَذْكُرُونَ اللهَ خَيْرٌ مِنْ عِبَادَةِ اَلْفِ سَنَةٍ