Gönderen Konu: Feminist İslamcı Yazar : Kadın, Hacda bile tacize uğruyor.  (Okunma sayısı 7751 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9214
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."

Hidayet Şefkatli Tuksal... Muhafazakâr kesimin yakından tanıdığı, feminist, ilahiyatçı, yazar...
Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdikten sonra, Hadis Anabilim Dalı’nda “Kadın Aleyhtarı Rivayetler Üzerinde Ataerkil Geleneğin Tesirleri” konulu teziyle doktorasını verdi. Başkent Kadın Platformu’nun aktif üyesi, İslam ve kadın sorunları üzerinde ses getiren çalışmaları bulunuyor.
Geçen hafta, ilahiyat profesörü Orhan Çeker’in tecavüz ve açık giyinme ilişkisi üzerine yaptığı açıklamayla ilgili sorularımızı yanıtlayan Tuksal, sadece dekolte giyen kadınların değil, son derece kapalı giyinen kadınların da tacize uğrayabildiğini söyledi. Tuksal hacca giden, örtülü kadınların dahi tacize uğradıklarını belirtti.

Sadece dekolte giyen kadın mı tacize uğrar, örtülü kadınlar tacize uğramıyor mu?
Dekolte tartışmasını saptırıcı bir tartışma olarak görüyorum. Çünkü sadece dekolte giyen kadınlar değil, son derece kapalı giyinen kadınlar da tacize uğrayabiliyor, uğruyor. Bunun için önümüzde hac örneği var... Bu, kadınların örtülü ya da açık olmasıyla alakalı bir şey değil. Bu iş, bir toplumdaki erkeklerin buna cüret edebilme kolaylığıyla ilgili. Kadınların bu meseleleri açıklamayacağından emin olmalarına dayanıyor. Bir kadına, başına geleni açıkladığında, “Kimbilir ne yaptın da başına bu geldi” diyorlar. “Öyle giyindin, şöyle güldün, şurada bulundun.” Kadına bakıyorlar, taciz eden erkeğe bakmıyorlar.

Hac sırasında neler geliyor kadınların başına?

Bizim bir iletişim grubumuz var Türkiye çapında. Hacdan dönen kadınlar oradaki yerel halktan erkeklerin mimiklerle, el kol hareketleriyle tacizine uğradıklarını anlattılar yakın zamanda. Orada şofördür, satıcıdır... Kadın güvenliği konusunda önemli bir problem var. Orada, hiçbir kadın taksiye binemez. Çünkü başına ne geleceği belli değil; kaçırılır mı, tacize mi uğrar...

Bu bakış açısında erkeklerin üzerine alınmaları gereken bir taraf yok mu?
Bu, erkeğe bakmayan bir tartışma. Oysa burada erkeklerin zihniyet kodlarına bakmak lazım. Bu kodlar nasıl oluşuyor, nasıl oluyor da 13 yaşındaki bir kız çocuğuna şehrin saygın insanları tecavüz edebiliyor?  Burada başka bir problem var, dekolte tartışması asıl problemi gizleyen bir tartışma.

‘Yanlış söyledi’ diyelim lince dönüştürmeyelim

Orhan Çeker’in açıklamasını  “düşünce özgürlüğü” kapsamına alıyor musunuz?
Orhan Bey kendi kişisel görüşünü söylüyorsa bana göre bu düşünce özgürlüğü içinde değerlendirilir. Fakat bu toplumun ortak bir değeri var; İslam dini. İslam dini adına konuşuyorsa, iş burada sıkıntıya gidiyor. O zaman kendi adına değil, İslam öğretisi adına konuşmuş oluyor. O öğretiyi, kendi görüşüne alet etmiş oluyor. Bence eleştirilmesi gereken durum bu. Meseleye bir başka açıdan baktığımızda ise bir kişinin üzerine bu kadar çok gidilmesinden de rahatsız oluyorum. Bu da başka bir linç girişimi. O zaman başka hiçbir şey konuşamaz hale geliyoruz. “Yanlış söyledi” diyebiliriz ama medyatik bir lince dönüştürülmemeli.

Örtülü kadınlar ne diyor, muhafazakâr kesimdeki kadınlar tartışıyorlar mı bu zihniyeti?
Bu tartışmalar bizim aramızda her zaman yapılıyor. Ancak medyada tartışmak riskli, o zaman başka bir kavganın parçası oluyor. Burada da medyayı eleştiriyorum, sorunun nasıl çözüleceğini değil, birilerinin tavırlarını konuşuyoruz. Birilerini günah keçisi ilan edip onların üzerine gidiyoruz.

NE DEMİŞTİ?

Orhan Çeker, tacizle ilgili konuşurken, “Sorunun odağında kadın var. Bu suçun işlenmesinde dekolte ve tahrik edici kıyafetler giyinen kadının da etkisi küçümsenmeyecek kadar büyük”
demişti.

Milliyet


Çevrimdışı ihvan

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2399
Ynt: Feminist İslamcı Yazar : Kadın, Hacda bile tacize uğruyor.
« Yanıtla #1 : 27 Şubat 2011, 17:36:32 »
............
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2011, 17:41:36 Gönderen: ihvan »

Çevrimdışı mazlum

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 861
 • Allah'a giden tüm yollar.Kalp lerden gecer.
Ynt: Feminist İslamcı Yazar : Kadın, Hacda bile tacize uğruyor.
« Yanıtla #2 : 27 Şubat 2011, 22:17:53 »
Örtülü kadınlarda Tacize ugruyormuş , dogrudur mümkündür lakin bunu dekolte giyinen tacizci bir görüntü sergileyen bayanları savunmak için kullanmak dillen dirmek abesle iştigaldir .

Hac Farizasını ve ordaki mahşeri kalabalıgı ele alarak kendini haklı cıkarmaya çalışan ,
tamamen Feminist bir düşünçe ürünü .

oysaki kendi zihniyet ve savundukları giyim kuşam ,Ahlak boyutlarını haya perdesini iyi den iyi ye ortadan kaldırmış yozlaşmış kokuşmuş , bu halleri sayesinde zayıf iradeli hasta ruhlu erkekler oluşmuş , ve onların tacizinide normal karşılayıp ,hatta bu gibi haller'le zevk lenir hale gelmiş ler ,
aman canım ne olacak dercesine .Hac da bile böyle şeyler vuku buluyor deme cüretine bürün'müş zavallılar olarak görmek teyiz .

Bu olaylar Hakkında en Temiz sicil Müslüman millete ayittir . bunun iyi bilinmesi gereklidir
her nekadar istenmiyen olaylarda olsa Müslümanlar arasında , bunu ne İslama   maal edebiliriz , nede Tessettürlü Hanımlara yapılan bir Tacizi ele alarak ,
Dekolteyi tacizçileri haklıdır diye biliriz .

Şunu Hatırlamanızı tavsiye ederimki , Avrupanın göbeginde Belçikada bir kilise papazı üş beş sene önçe ,yanılmıyorsam aralıklarla degişik zamanda on iki kız cocuguna Tecavüz etmiş ve kilise bahçesine gömmüş bu kızlardan biride çok iyi hatırlıyorum bir tük aylesinin kızıydı .

Neden bu olayı buralardan ele almıyorda Hac daki olayı gündeme getirerek kendini haklı cıkarmaya calışı yor ???

Malum dur ki Erkegin en zayıf noktasın dan biri , cin sel yönden tahrike musayit oluşudur  lakin .Hz.Allah ayeti kerimeler ışıgında , Peygamber efendimiz Hadislerin de ,
bu olaylar hakkında bizleri bilgilendirib , nasıl davranmamız gerek'tigi konusunda nasıl olmalıyız acısından yol göstermiş tir .

İslam Ahlakı bize Yusuf suresinde Şöyle bir olay nakleder

24. Andolsun ki, kadın ona meyletti. Eğer Rabbinin işaret ve ikazını görmeseydi o da kadına meyletmişti. İşte böylece biz, kötülük ve fuhşu ondan uzaklaştırmak için (delilimizi gösterdik). Şüphesiz o ihlâslı kullarımızdandı.

Burdan anlaşılan odurki , Erkek bir peygam ber dahi olsa Kadına karşı meyli musayittir bu Fıtratı ilahinin bir gizemidir , ama Hz. Allah Erkege bu meylinden vaz gecerse büyük ecir vaad etmiş Erkek kullarına ,
İslam Ahlakımızda odurkı ecirden ziyate edebimiz hayamız utanma duygumuz Allah korkumuz biz'leri bu gibi hallerden Şükürler olsun men eder.

Hadisi şerif'te ise şöyle buyurmuş Resulullah efendimiz .
(Dilini ve fercini [ırzını namusunu] koruyan Müslümana Cenneti söz veriyorum.) [Buhari]

Durum bu olunca islamiyetle Tesettürle Hac farizasıyla , kendi edepsizligine çıkış arayan kimdir ?
Bir harf yeter inan, varsa o evde bir insan.

Dost Ararsan Kendine Bak
Dostun Ağlasını Bulursun
Düşman Ararsan Yine Kendine Bak
Düşmanında Ağlasını Bulursun .
vesselam .

Çevrimdışı mazlum

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 861
 • Allah'a giden tüm yollar.Kalp lerden gecer.
Ynt: Feminist İslamcı Yazar : Kadın, Hacda bile tacize uğruyor.
« Yanıtla #3 : 27 Şubat 2011, 22:24:22 »
Birde Şunu eklemeden gecemiyecem Yılbaşı kutlamalarında , neler oldugunu bir hatırlarlarsa ,Taciz neymiş Tesettütürün insanı tacizden nasıl korudugu ve tesettürlü Salıha Hanımların Bayanların , o kokuşmuşluk tan nekadar beri oldukları ayan beyen ortadadır .Dillerine dolayacakları bir şey varsa yıl başı kutlamalarına baksınlar .
Bir harf yeter inan, varsa o evde bir insan.

Dost Ararsan Kendine Bak
Dostun Ağlasını Bulursun
Düşman Ararsan Yine Kendine Bak
Düşmanında Ağlasını Bulursun .
vesselam .

Çevrimdışı azizistanbul

 • yazar
 • ****
 • İleti: 677
Ynt: Feminist İslamcı Yazar : Kadın, Hacda bile tacize uğruyor.
« Yanıtla #4 : 28 Şubat 2011, 00:28:22 »
Garip belki ama ben bu kadını gayet haklı buluyorum.

Bu kadın belki sistemin elemanı ve sistem adına konuşuyor. Ama doğruyu konuşuyor.

Eğer belli bir ilmi ve ahlaki terbiye almamışsa insanlar değil açık sacık kadınlara bahsedilen kişinin söylediği gibi hacda  hemde tavaf esnasında bile eline geçen fırsatları değerlendiriyor ( Allah muhafaza )

Onun için bu nezih ortamda bulunan kardeşlerimizden birisi dahi kendisini son derece tahrik edecek şekilde giyinmiş bir bayanı gördüğü zaman (harama bakmak şeytanın zehirli oklarından biridir ) fehvasınca gözlerini olabildiğince en hızlı bir şekilde o günahtan uzaklaştırmaktadır. Yani mesele edep ve ahlak meselesidir. Kapalılık veya açıklık meselesi değildir.

Bu arada tesettür farzdır. ve bu farzı yerine getirmeyenler Allahın takdir ettiği şekilde cezalandırılacaklardır.
جُلُوسُكَ سَاعَةً عِنْدَ حَلَقَةٍ يَذْكُرُونَ اللهَ خَيْرٌ مِنْ عِبَادَةِ اَلْفِ سَنَةٍ

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9214
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Ynt: Feminist İslamcı Yazar : Kadın, Hacda bile tacize uğruyor.
« Yanıtla #5 : 28 Şubat 2011, 00:59:26 »
Benim dikkatimi çeken yazarın haberlerde geçen ünvanı "Feminist İslamcı ilahiyatçı yazar"
ve makale boyunca nefs, şeytan, ruh-u meleki, takva gibi temel kavramlara yer vermemesi ...

Çevrimdışı mazlum

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 861
 • Allah'a giden tüm yollar.Kalp lerden gecer.
Ynt: Feminist İslamcı Yazar : Kadın, Hacda bile tacize uğruyor.
« Yanıtla #6 : 28 Şubat 2011, 01:21:19 »
bu yazıların sahibi yukarda dikkat edilirse , kendi yazısında şöyle diyor !

Bu, kadınların örtülü ya da açık olmasıyla alakalı bir şey değil. Bu iş, bir toplumdaki erkeklerin buna cüret edebilme kolaylığıyla ilgili. Kadınların bu meseleleri açıklamayacağından emin olmalarına dayanıyor. Bir kadına, başına geleni açıkladığında, “Kimbilir ne yaptın da başına bu geldi” diyorlar. “Öyle giyindin, şöyle güldün, şurada bulundun.” Kadına bakıyorlar, taciz eden erkeğe bakmıyorlar.

Şöyle giyindin böyle giyindin deni yormuş erkekler tarafından , dekolte giyen kadınlara
, dogru dur öyle böyle giyinipte tacize ugradıysa normal dir bu sözü sarf etmek .
Peki Ehli sünnet adabında bir Hanıma şöyle giyindin demek kimin haddine  ? o zaten edebinde giyinmiş !

İkin'çi bir konu bizim de katıldıgımız bir görüş .
Bu, kadınların örtülü ya da açık olmasıyla alakalı bir şey değil. Bu iş, bir toplumdaki erkeklerin buna cüret edebilme kolaylığıyla ilgili.

evet bu iş toplumsal bir mesele ve ne hanımlar nede beyler , bu olayda ben temizim diyemez ve kimse bu toplumsal yıkımdan kendini soyutlayamaz , toplumun bu hale gelmesinde , hanımların ne kadar yanlışı varsa , bir okadarda belkide fazlasıyla ,
erkeklerinde , toplumun bu hale gelmesinde sorumlulugu ve yanlışı var .

Hz.Allah bizleri Ahlakı Hamide'de Salih kılsın , Rıza göstermedigi hallerden muafaza buyursun Amin .
Bir harf yeter inan, varsa o evde bir insan.

Dost Ararsan Kendine Bak
Dostun Ağlasını Bulursun
Düşman Ararsan Yine Kendine Bak
Düşmanında Ağlasını Bulursun .
vesselam .

Çevrimdışı ihvan

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2399
Ynt: Feminist İslamcı Yazar : Kadın, Hacda bile tacize uğruyor.
« Yanıtla #7 : 28 Şubat 2011, 10:33:04 »
önce düşüncemi yazdım.sonra sildim..noktalama işaretlerim ondandır..bir kere islamcı yazar.denildimi cinler tepeme çıkııyor.yahu başını örttü diye islamcımı oluyor insanlar....bu memlekette ilahıyatı bitirenler  islamcı olmaz yüzde 98 i islamı bozmak için elinden geleni yapar...taciz meseleside bunlardan biri.yahu hacda kendisine tacizmi edilmişki yazıyor.taciz edilmişse  onu yazsın.

Çevrimdışı mazlum

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 861
 • Allah'a giden tüm yollar.Kalp lerden gecer.
Ynt: Feminist İslamcı Yazar : Kadın, Hacda bile tacize uğruyor.
« Yanıtla #8 : 28 Şubat 2011, 21:26:35 »
önce düşüncemi yazdım.sonra sildim..noktalama işaretlerim ondandır..bir kere islamcı yazar.denildimi cinler tepeme çıkııyor.yahu başını örttü diye islamcımı oluyor insanlar....bu memlekette ilahıyatı bitirenler  islamcı olmaz yüzde 98 i islamı bozmak için elinden geleni yapar...taciz meseleside bunlardan biri.yahu hacda kendisine tacizmi edilmişki yazıyor.taciz edilmişse  onu yazsın.
İslamcı yazar , başında üflesen uçaçak bir şal , islamcı yazar Abdesten Namazdan bir Haberdar  bunlar işin başka boyutu . Söylenecek söz çok söylen'memasi daha yerinde olur.Hz Allah Hidayet nasip etsinde ,islama gercek hizmet şerefiyle ŞEREFLENSİNLER İnşaAllah diyelim Amin .
« Son Düzenleme: 02 Mart 2011, 09:51:20 Gönderen: Rahmani »
Bir harf yeter inan, varsa o evde bir insan.

Dost Ararsan Kendine Bak
Dostun Ağlasını Bulursun
Düşman Ararsan Yine Kendine Bak
Düşmanında Ağlasını Bulursun .
vesselam .