Gönderen Konu: GAZAP (öfke)  (Okunma sayısı 6960 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sıddık-birgüvi

  • araştırmacı
  • ***
  • İleti: 282
GAZAP (öfke)
« : 11 Nisan 2006, 01:14:17 »

GAZAP (öfke)

       Gazabın yeri kalptir. Manası da intikam hırsı ile kanın galeyana gelmesidir. Fıtrat itibariyle insanlar gazap kuvvetinde ifrat, tefrit ve îtidal sahibi olmaları hasebiyle üç zümreye ayrılmışlardır. Gazapta ifrat (aşırılık) zemmedilmiş olduğu gibi tefrit (aşırı gerilik) de zemmedilmiştir. Bunun sahibine hamiyetsiz insan derler. Bunun için imam-ı Şafii “Kızmayı gerektiren hallerde kızmayan merkeptir.” Demiştir. Allah teala Resulullah’ın Eshabını şiddet ve hamiyet ile tavsif ederek “onlar kafirlere karşı sert kendi aralarında (birbirlerine) ise merhametlidir.” (Fetih 29) Buyurmuştur. Allah ve Resulunun razı olmadığı şeylerin yapılmasına kızmak dini bir gayret olup memduhtur.

       İfrat yani aşırı gazaba gelince bu da gazap sıfatının galeyana gelip din, taat ve aklın hakimiyetinden çıkmış olmasıdır. Artık bu dereceye düşen insanda basiret, düşünce, irade ve fikir diye bir şey kalmaz. Gazabın bu derece ifratı ya fıtri olur veya itiyat (alışkanlık) haline getirilir. İtiyat sebebiyle gazabın galeyana gelmesi düşüp kalktığı beraber olduğu insanlardan elde ettiği bir neticedir.

       Gazap ateşi kuvvetlenip alevlendiği zaman  her türlü öğüt ve nasihatlerden  sahibini kör ve sağır yapar. Zira aklın nuru gazabın dumanı ile sönmüştür. Gazaplanan insanın rengi değişir, gözleri kızarır ve hareketleri şuursuzca olur. Öyle sözler söyler ki bunları duyan utandığı gibi kendisi de hiddeti geçince,  hatırladıkça utanır. Bunun içindir ki Resulullah (sav) Efendimiz “Kuvvet pehlivanlık ile değildir. Kuvvetli hiddet anında nefsine hakim olandır.”(İhya) buyurmuştur.

       Gazabın izalesi: İnsan oğlunun hoşuna giden şeyler olduğu gibi hoşlanmadığı şeyler de vardır. İnsan, görüşüne muvafık olanı sever, olmayanı sevmez. İşte gazap bundan meydana gelir. Sevdiğini aldıkları ve hoşlanmadığını kendisine kabul ettirmek istedikleri zaman kızar. Gazap ateşinden kurtulmanın yolu dünya sevgisini ve benlik hissini kalpten çıkarmak, affın ve yumuşaklığın faziletini düşünüp sevabını almak maksadıyla hiddetini yenmeye çalışmaktır. Bunu yapan insan gazabın pek çok sebeplerinden kurtulmuş olur. Tamamen yok olması mümkün olmayan hususları da kırarak, kısarak bu sayede gazabı azaltmak mümkündür. Tevhit kendisine galip olan ve tevhidin sırrına eren kimse her şeyin Allah’ın kudretinde olduğunu ve Allah’tan geldiğini bilir. Yaratılanların birer alet olduğunu bilerek onlara kızmaz. Hükümdarın idam fermanını yazan kaleme kızmadığı gibi

       İnsan hiddetlenip kızdığı zaman ona düşen durmak ve hiddete kapılıp bir iş yapmamak ve Allah’ın azabından kendini korkutmaktır. İnsan şöyle düşünmelidir. “Allah-ü teâla’nın benim üzerimde olan kuvvet ve kudreti benim bu adam üzerine olan kuvvet ve kudretimden daha üstündür. Ben bu adamın benim affıma muhtaç olduğundan daha çok Allah tealanın affına muhtacım” demeli ve hiddetini yenmelidir. Ayrıca insan hasmının da kendisine aynı şekilde kin ve gazapla mukabelede bulunacağını düşünmeli ve kendisini frenlemeye  çalışmalıdır.

       Hiddetli insanlar hiddetini yenmeye muvaffak olmak için büyük mücadeleye muhtaçtırlar. Fakat bu mücadeleye devam edip bunu adet haline getire getire artık tabiileşir ve kızmaz bir hale gelir. Şayet ara sıra kızacak olsa da hiddetini kolaylıkla yenebilir.

Çevrimdışı hy120

  • aktif okur
  • **
  • İleti: 125
GAZAP (öfke)
« Yanıtla #1 : 12 Nisan 2006, 23:25:24 »
elinize sağlık. hakikaten mükemmel bir yazı olmuş. Allah ebeden razı olsun
yyühe’l-aziz! Senin iktidarın kısa, bekan az, hayatın mahdut, ömrünün günleri madud ve herşeyin fanidir. Öyleyse, şu kısa, fani ömrünü fani şeylere sarf etme ki, fani olmasın. Baki şeylere sarf et ki, baki kalsın.

Çevrimdışı Mstfx67

  • araştırmacı
  • ***
  • İleti: 354
GAZAP (öfke)
« Yanıtla #2 : 13 Nisan 2006, 01:28:50 »
elinize saglik :wink:
BA$KASININ AYIBINI SÖYLEMEYi DÜSÜNDÜGÜN ZAMAN NEFSININ AYIBINI hATIRLA!!!

Vuslat Yolcusu

  • Ziyaretçi
GAZAP (öfke)
« Yanıtla #3 : 13 Nisan 2006, 02:14:39 »
Allah razi olsun