Gönderen Konu: Günümüz Gençliğinin Özellikleri  (Okunma sayısı 5421 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MAVERA02

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 128
Günümüz Gençliğinin Özellikleri
« : 18 Şubat 2009, 15:41:26 »

Günümüz gençlerinin özellikleri: (istisnalar kâideyi bozmaz)

1- İstikrarsızlar, daldan dala atlıyorlar. Halbuki başarının bir sırrı da sebat etmek, beklemesini bilmektir.

2- Tahammülsüzler, çileye ve sıkıntıya gelemiyorlar. Halbuki “Dehâ çilenin arkadaşıdır.” Çilesini çekmediğin başarıyı haketmiş sayılmazsın.

3- Hazırcılar, kolay ve beleş yoldan başarmak istiyorlar. Halbuki hiç kimse insanın beynine sihirli bir değnekle dokunup o kişiyi mutlu ve başarılı bir hale getiremez.
Mutluluk insanın kendi kazandığı şeylerde dir.

4- İdealist değiller, küçük hesap yapıyorlar. Halbuki günü kurtarmak sürünün bir parçası olanların özelliğidir, lider ve önderlerin değil.

5-Kararsızlar, adımlarını hep sürüncemede bırakıyorlar. Halbuki 7 milyar insanla Einstein arasındaki incecik perde, kararsızlıktır.

6- Cesaretsizler, riskten ödleri kopuyor. Halbuki hayatta en büyük risk riske girmemektir; 7 milyar insanla Bill Gates arasındaki incecik perde, cesaretsizliktir.

7- Karamsarlar, olumsuza ve felaket tellallarına kendilerinden fazla inanıyorlar. Halbuki bardağın dolu tarafını görmeyen, problemleri fırsat bilmeyen kaybetmeye mahkumdur.

8- Dağınıklar,madde ve mânâ planında derli toplu değiller. Halbuki kainatta herşey bir düzen ve intizam dahilinde hareket eder, kainatta tesadüfe yer yokur.

9- Zaman yönetimini yapamıyorlar, zaman katillerinin tuzağına düşüyorlar. Halbuki “Başarıda zamana oranlanır emekler/Bu formülü bilmeyen ömür boyu emekler!”

10- Tembeller,meşgul görünüyorlar ama aslında pek bir şey yapmıyorlar. Halbuki “Dehanın %99’u ter, %1’i ilhamdır.”

11- Hayâlperestler,proje gibi hayâl kuramıyorlar. Halbuki başarı ve mutluluk için dilek ve istekleri “hedef” e dönüştürmek gerekir. Ham hayal vakit israfıdır; proje gibi hayal, yazılı, mantıklı ve uygulanabilir özelliklerine sahip hayaldir.

12- Fazla duygusallar, muhabbetlerine akıl katamıyorlar. Halbuki “Herkes lâyık olduğu makâma aşıktır.” Akılsız muhabbet zamanla mihnete dönüşebilir.

13- Çalışmadan kazanmak, kazanmadan hazırı yemek istiyorlar: Halbuki hazıra dağ dayanmaz, bir gün eldeki tükendiğinde kendi gerçeği ile baş başa kalacaklar.

14- Durgunlar, iç dinamiklerini dinamitleyemiyorlar. Halbuki harekette bereket vardır.

15- Uygulamıyorlar, sadece ve sadece beyin harddisklerini boş şeylerle doldurmakla yetiniyorlar. Halbuki “Beyin doldurulması gereken bir kap değil tutuşturulması gereken, yerinde kullanılması gereken bir ateştir.”

16- Taklitçidirler, hep başkalarına bakıp özenirler, kendileri özenilecek insan olma yolunda gayret sarfetmezler. Halbuki Öz benliğini yitiren insanlar geleceğine ipotek koyan insanlardır.

16- Fazla medyatikler, boş şeylere ilgi duyuyorlar; hayata magazin gözlüğü ile bakıp günü gün etmeye bakıyorlar.. Bu dünyanın geçici olduğunu, bir gün gelip yaptıklarından hesaba çekileceğini akıldan çıkarmamak gerekir.

İşlenilen günahlara mâzeret bulmayı herkes ister ama, ahiret yurdu mâzeret yeri değildir. Dinimizin kuralları bellidir.. Bir hayır yapmak istiyorsanız bunu haram yoldan yapamazsınız, âyet-i kerimede buyurulduğu gibi “Kim ki zerre-i miskal (azıcık) hayır işlerse onun karşılığını görür. Kim de zerre-i miskal (azıcık) günah işlerse onun karşılığını görür”
Günümüzde üniversite öğrencisi olmak her haramı mübah görerek işlemek için bahane değildir.. Bahanelerin ardına sığınılmasın.. Şeytana ve nefse yenilmenin adı günahtan kaçınmak olmasın..
Allah gençlerimizi nefis ve şeytandan, şeytani arzulardan uzak tutsun inşAllah...

                                        
A.KADİR ÖKSÜZ

« Son Düzenleme: 19 Şubat 2009, 17:55:25 Gönderen: MAVERA02 »
Doğru olsam ok gibi, yabana atarlar beni
Eğri olsam yay gibi, elde tutarlar beni

Çevrimdışı setre

 • Moderatör
 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1146
 • Hâzâ Tezülü
Ynt: Günümüz Gençliğinin Özellikleri
« Yanıtla #1 : 18 Şubat 2009, 21:30:31 »
Maalesef doğru tesbitler, Hz.Allah hata, yanlış ve kusurlarımızı bir an önce düzeltmeyi nasip etsin.Teşekkür ederiz.
Hep ertelediğim zaman,bir türlü varamadığım diyardı...

Çevrimdışı hizmetci

 • yazar
 • ****
 • İleti: 551
 • Evladim sen dogru ol, egri belasini bulur
Ynt: Günümüz Gençliğinin Özellikleri
« Yanıtla #2 : 18 Şubat 2009, 21:39:55 »
tesbitler dogruda, maalesef genclerimiz ile ilgilenenler pek az onlarin ic dünyasina girebilirsek onlar ile daha cok kontak kurabiliriz onlari daha iyi anlayabilir ve sorunlarina destek olabiliriz genclerimizin elinden tutalim onlar ile ilgilenelim onlara örnek olalim gencler toplantilari düzenleyelim birseyler yapalim iste genclik elden gitmeden
AllahIM BANA SENIN SEVGINI; SENIN SEVDIKLERININ SEVGISINI VE BENI SANA YAKLASTIRAN HERSEYIN SEVGISINI VER!!!AMIIN.

Çevrimdışı kuruhüyük

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 44
Ynt: Günümüz Gençliğinin Özellikleri
« Yanıtla #3 : 19 Şubat 2009, 00:02:41 »
esselamüaleyküm,,yukarıdaki tesbitle,tahlillere kimse çıkıpta yanlıştır bunlar diyemez,çünkü gençliğin durumu gözler önünde,yalnız gözler önünde olan,tabirim mazur görülsün zurnanın sondeliği mesabasinde tesbitler,iş o raddeye! geldikten sonra,itham etme gibi kolaycılık mevzu edinilmiş oysa ki daha! önceside var  mağlum.kuruhüyük

Çevrimdışı MAVERA02

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 128
Ynt: Günümüz Gençliğinin Özellikleri
« Yanıtla #4 : 19 Şubat 2009, 17:54:41 »
Karahüyük ve Hizmetçi kardeşim ifadelerinize katılıyorum. Elbette bu tespitler işin neticesidir, durup dururken ortaya çıkmadılar, bunlar yılların ihmali sonucu, istikbal istikbal diyerek sadece maddeyi düşünüp mâneviyatı, âhireti 2.nci plana attık, ebeveynler çocuklarının sadece maddi istikbalini düşündü, onun ahlâkını, mânevi açlığını doyurmadılar, bunun neticesinde de bu durumlara gelindi. Bu gün en önemli hizmet gençlere yapılan hizmettir, onların mânevi ufkunu açacak faaliyetlerde bulunmaktır. Yoksa bu maddeleri sayarak sadece gençleri suçlayarak işin içinden sıyrılmak mümkün değildir.. Bu neticeye gelinceye kadar bir çok ihmaller zinciri vardır
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2009, 12:49:51 Gönderen: MAVERA02 »
Doğru olsam ok gibi, yabana atarlar beni
Eğri olsam yay gibi, elde tutarlar beni

Çevrimdışı adilcevaz

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 235
 • susukunlugum asaletimdendir.
Ynt: Günümüz Gençliğinin Özellikleri
« Yanıtla #5 : 22 Şubat 2009, 14:12:07 »
hani bir söz varya,evlatlaımızın maddi yaşantısına önem verdigimiz kadar,maneviyatınada önem versek,şimdiki bu kadar herşeye olabilir gözüyle bakmazdı heralde.bence bu konuda yetişkinlere büyük sorumluluklar düşüyo,gençleri suçlamaktan ziyade,zamanında onlara ahlak nedir,edep,terbiye nedir bunu ögretmek gerek diye düşünüyorum.malum şu zamnada bu işlerde malesef evlerde olmuyo artık.bi takım müesseseler var,ama ailelelr başka yerlere bir yıgın para verip,soytarı evlatlarını yetiştirirken,şunu bunu bahane ederek birr nevi evladının hayatına mal oluyor bence.ve iş dönüp dolaşıp yine bizlere düşüyor.
ama bence bilinçli kesimide küçümsememek gerek.yeni yetişen harika gençler insanlarda var.bu çok büyük bir ümit aslında.ve insana umut veriyo,gelecege daha olumlu bakabiliyorum bu yüzden.ve elimizden geldiginin fazlasını yaparak destek olmamız gerektiginin özellikle altını çizerim.:)
Bütün dünyayı verseler gamım bitmez nedendir bu
Taa ezelde gam turabıyla yoğrulmuş bendendir bu
Terk etme insafı makamı imtihandır bu
Gelen gider giden gelmez iki kapılı handır bu!

Çevrimdışı MAVERA02

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 128
Ynt: Günümüz Gençliğinin Özellikleri
« Yanıtla #6 : 26 Nisan 2009, 12:54:23 »
Ümit kesmeyiz o, ğafurdur mutlak
Çünkü “lâ taknetû” diyor Hz. Allah
Mü’minin vasfıdır ümitvâr olmak;
Affedilir belki, bilmem ne diyem.
Doğru olsam ok gibi, yabana atarlar beni
Eğri olsam yay gibi, elde tutarlar beni