Gönderen Konu: Günümüzde söylenen yanlış sözler  (Okunma sayısı 4590 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dedeefendi

  • Yeni üye
  • *
  • İleti: 3
Günümüzde söylenen yanlış sözler
« : 29 Mart 2004, 01:22:34 »

Zamanımızda öyle insanlar var ki ‘Ben Kur’an’dan başka bir şey kabul etmem’ havasında. Yani Hatemü’l Enbiya ve onun sünnetlerini inkarda.Halbuki Kur’an-ı Kerim’i bize ulaştıran Allah’ın Resulu’dur.Onun mübarek sözlerini kabul etme ve ‘Kur’an bana yeter’ de… Bu olacak şey midir? Kur’an ve Sünnet bir kuşun iki kanadı gibidir.Kanatsız kuş yabani kedilere yem olur. Ne sadece Kur’an’la, ne de sadece Sünnet’le insan selamet sahilini bulamaz. Kur’an ve Sünnet, beden ve can gibi birbirinden ayrılamaz.Bazı ahmak kimselerin batıl sözleri bizleri aldatmasın.Karanlık gecelerin peş peşe geldiği gibi fitneler de kabuslar halinde insanlığın başına çökecektir.Sadece Kur’an bana yeter diyen kısa akıllılar!

Sizler Kur’an-ı Kerim’den nasıl hüküm çıkaracaksınız.Allah’ın kitabında namazın nasıl kılınacağı,zekatın nasıl verileceği, orucun nasıl tutulacağı,haccın nasıl ifa edileceği tarif edilmemiştir.Mesela ‘Namaz kılın,oruç tutun,zekat verin,rükü edin, secde edin !’ gibi emirler vardır. Ama nasıl yapılacağını Resulullah (S.A.V.) göstermiştir.Yani Kur’an-ı Kerim’i tefsir eden Kainatın efendisidir.O’nun sözleri, hareketleri, işleri ümmete rehberdir.

Yine en çok itiraz edilen şeylerden birisi de mezheplerdir.’Peygamber zamanında mezhep mi vardı, bu da nereden çıktı? Ben bunu kabul etmem, bana Kur’an yeter!’ diyenler de hiç az değildir.A cahil, a hünersiz ! Sen Kur’an’dan hüküm çıkaracak ilme malik misin ? her tarafından günah ve perişanlık akarken müçtehidlik taslamak da nedir ? İmam-ı Gazali gibi devirlerin asırların emsalini yetiştiremediği bir kimse dahi mezhep imamlarına tabi olurken, sana susmak gerekmez mi?

Esasen kök birdir.Dallar , yapraklar, meyveler başka başkadır.Din de böyle.Mezhepler arasında ki farklılık dal,yaprak,meyve mesabesindedir.Ayrıca Fahri Kainat Efendimizin şöyle bir hadis-i şerifi vardır. ‘’Ümmetimin ihtilafı rahmettir.’’ Burada kastedilen ihtilaf mezhepler arasındaki görüş farklılığıdır ki ümmet için nimet olmuştur.Çok kimse bu hadis-i şerifi kabul etmiyor,akla zıt görüyor.Halbuki din vahye dayanır.Zahiren bakıldığında zıt görünse de gerçekte tam bir rahmettir.Herhangi bir müslüman başı dara düştüğünde dört hak mezhepten biriyle amel ederek sıkıntısından kurtulur.

Bediüzzaman mezhepler ile ilgili suale şöyle güzel bir misal ile cevap vermiş ve demiş ki; ‘’ Bir su, farklı mizaçlı beş hastanın durumuna göre beş hüküm alır,birisinin mizacına göre su ilaçtır,tıbben o suyu içmek ona farzdır.Diğer birisine hastalığı için zehir gibi zararlıdır,su ona haramdır.Diğer birisine az zarar verir,tıbben ona mekruhtur.Diğer birisine zararsız olmakla birlikte fayda verir tıbben ona mubahtır.afiyetle içsin.İşte hak burada çoğaldı.Beşi de haktır.’Su yalnız ilaçtır, yalnız vaciptir, başka hükmü yoktur’ denilemez.işte bunun gibi, açık olmayan ve içtihad gerektiren ilahi hükümler de mezheplere göre değişir.’’

Şimdi sormak lazım sünnete ve mezheplere karşı çıkan, kabul etmeyen,kendini alim ve müçtehid zanneden bu gafil kişilere.Bu ümmet arasında yetişip müslümanlara bir güneş gibi ışık saçan.İmam-ı Gazali,İmam-ı Rabbani,Mevlana Celaledin-i Rumi,Hacı Bayram-ı Veli gibi nice güzide insanlar bu işi bilmiyordu da mezhep imamlarına uydu ve bu dört mezhepten birine tabi olup onların içtihadı ile amel etti.(Haşa) onlar cahil de sizler alim ve müçtehidmisiniz?
    

                    Faydalanılan Eser: Mezhepler Tarihi  ( M.Necati Bursalı )
« Son Düzenleme: 28 Ağustos 2008, 15:00:36 Gönderen: mystic »

Çevrimdışı racül

  • Moderatör
  • aktif yazar
  • *****
  • İleti: 1267
Ynt: GÜNÜMÜZDE SÖYLENEN YANLIŞ SÖZLER
« Yanıtla #1 : 25 Kasım 2007, 02:50:07 »
Gayetle begendim efendim
Es ist keine Schande hinzufallen, aber es ist eine Schande einfach liegen zu bleiben.
                                                Theodor Heuss
                             ehemaliger Bundespräsident