Gönderen Konu: Hangi İmtihan Daha Zor ?*  (Okunma sayısı 4464 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı duaekseni

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 209
Hangi İmtihan Daha Zor ?*
« : 24 Ekim 2004, 17:00:40 »

Hangi İmtihan Daha Zor?

    Bu güne kadar yaşamınızda hiç fakirlere Fak-Fuk Fon dan verilen kömür kuyruğuna girdiğiniz oldu mu? Durun “İhtiyacım olmadığı halde fakir fukaranın hakkı olan yakacağa göz dikmek mi? Allah korusun” demeyin hemen.
    Sizler sıcacık yuvalarınızda ,sahura kalkıp ,bin bir nimetle oruca niyetlenmeye hazırlanıyorken,
     Aynı saatlerde toplumun fakir kesimini oluşturan kişilerin buz gibi havaya rağmen kavga kıyamet kömür sırasına girdiğini biliyormusunuz?
     Aralarında ; Dul gencecik hanımların gecenin o saatinde ürkek bakışlarla bir köşeye büzüştüğüne, 70-80 yaşında ak saçlı, ak sakallı nur yüzlü ninelerin, dedelerin iki büklüm titreştiğine, kucağında kundaklı küçücük bebeği ile ağlamaklı bir  yüzle, tazecik çehresinde tüm dünyanın derdini taşıyan asker eşinin ,gözlerinin kim bilir nerelere dalıp gittiğine hiç şahit oldunuz mu ?
     Bu durumlarında kendilerinin hiçbir payları olmayıp ,sadece ilahi imtihan gereği ,bir ton kömür alıncaya kadar her gün kilometrelerce yol yürüyüp ,aynı çilenin tekrarlandığını biliyormusunuz?
    Bu imtihanın karşı sayfasında yani terazinin öbür kefesindeki bizim imtihanımızın boyutunu düşündünüz mü ?
     Ben hiç düşünmemiştim.  Çünkü bilmiyordum!!! Acı ama gerçek olan bu duruma , detaylarını çok açıklamak istemediğim bir olay neticesinde vakıf oldum.
     O insanların arasındayken soluk yüzlerine,çaresiz gözlerine , utancımdan başımı kaldırıp bakma cesaretini kendimde bulamadım.
     Hepsinden özür dilemek, helâllik alma isteğini zor bastırdım içimde.
     Eve geldiğimde (daha önceden hiç farkında olmadığım) kaloriferlerin yandığını ve bu güne kadar bu tür kuyruklara hiç girmediğimi fark ettim.
     Ne dersiniz? Onların imtihanımı zor olanı, yoksa bizim imtihanımızmı?
« Son Düzenleme: 18 Nisan 2009, 17:23:21 Gönderen: mystic »

Çevrimdışı antisiyonist

 • okur
 • *
 • İleti: 63
Hangi İmtihan Daha Zor ?
« Yanıtla #1 : 24 Ekim 2004, 17:32:39 »
kendi adıma konuşuyorum onların ki bana göre daha zor.
nasıl hesap vericem bilmiyorum oofff offf.
kendinden utandım şimdi. duaekseni Allah senden razı olsun bu gerçekleri hatırlattığın-aktardığın için.
Ve şu düşünceden çok korkarım "her şeye her muhtaca ben mi yetişeceğim" düşüncesinden.Rabbim hakkını verebileceğim,Şükrünü eda edebileceğim kadar zenginlik ver.
Doymayan gözden ,faydasız ilimden, ürpermeyen kalpten ve kabul olunmayan duadan Sana sığınırım.

Çevrimdışı duaekseni

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 209
Sebeb olma lutfunun verilmesi
« Yanıtla #2 : 24 Ekim 2004, 23:32:57 »
Selamun Aleykum Antisiyonist,
 Benim tarafımdaki imtihanın daha zor olduğu kanısındayım .Neden mi?Onlar sabredebilipte durumlarına şükredebilirse  Allah'ın yanında inşAllah daha sevimliler(Doğrusunu elbette Allah bilir)Bense acaba verilen bunca nimetin şükrünü eda edebiliyormuyum ızdırabı içindeyim.Şükür verilen nimetlerin aynısıyla Allah yolunda riyaya ,gurura ,kibire kapılmadan sarf edebilmektir malumunuz.
  Her muhtaca yetişebilme meselesine gelince... Aslında Allah'ın sevdiği kuluna rahmeti gereği sevap yazmak için  muhtaçlara sebeb kılması büyük bir lutuf. Üstelikte mülkün sahibi kendisiyken sizin elinizden sarf ettirmesi düşünüldüğünde...Kardeşiniz olarak (izninizle) tavsiyem birgün yemek kuyruğuna ,birgünde yakacak kuyruğunun olduğu yerlere bizzat gidip gözlem yapmanız. (Bu arada ben orada gözlem amaçlı bulunmuyordum.)Selam ve dua ile ...

Çevrimdışı Biblioman

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 134
Hangi İmtihan Daha Zor ?
« Yanıtla #3 : 28 Ekim 2004, 08:30:19 »
Bence de bizim imtihanımız daha zor.Sıcak yatağı terkedip buz gibi havada gezinmek kolay değil.Onun için zenginleri zorlu bir soru yağmuru bekliyor öteki tarafta.Onun için vefat ettikten 2 yıl sonra rüyasında gördüğü yakınına nasılsın dediğinde daha çay bardağının dibinde bıraktığım artıkların hesabını veremedim cevabını alıyor birisi.Masal gibi gelen Efendimizin(S.A.V.) yaptıklarının aslında ne kadar zor olduğunu anlıyor insan.A benim divane gönlüm...
Şehadet parmağıdır göğe doğru minare;
Her nakışta o mana: Öleceğiz ne çare?..