Gönderen Konu: Hasedin fenaligi*  (Okunma sayısı 5308 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Vuslat Yolcusu

 • Ziyaretçi
Hasedin fenaligi*
« : 18 Nisan 2007, 01:36:27 »

Hasedin fenaligiİnsanların dinine, dünya ve âhiretine, ahlâkına ve sıhhatine za­rar veren huylardan biri de haseddir.
Hased, Allahü Teâlâ'mn kullarına ihsan ettiği nimetlere karşı kıs­kançlık duymaktır.
Hased, Allah'ın takdirine müdahale ve taksimine itiraz mânası­na gelir.

Cenâb-ı Hakkın bir kuluna münasip gördüğü nimeti çekemeyip «Ben o nimete, ondan daha fazla lâyıkım» demek de Allah'ın işine karışmak mânasına gelmektedir.

Hased, Âdil-i mutlak olan Cenab-ı Hakkın taksiminde —hâşâ— adaletsizlik aramaktır. Bu ise dalâletin en bayağısıdır.

Allahü Teâlâ, kâinatın halikı ve yegâne Rabbidir. Dilediğini di­lediğine verir ve istediği zaman da almak kydretinin sahibidir. Ver­meye mecbur değildir ki vermediği zaman haksızlık ve adaletsizlik olsun. Onun vermesi lütuf, vermemesi de hikmettir. Kul, bunları ib­retle seyredip Allah'ın takdirine teslimiyet göstermelidir.

Hal böyle iken hasedçi, Mevlâ-i Zülcelârin kullarına lütuf ve ih­sanı olan nimetleri çekemez ve kıskançlık yapar. Halkın servetine, huzur ve saadetine dayanamaz. «Neden bende yok, da başkasında var?» diye hased eder.

Cenab-ı Hak buyuruyor ki:
«Yoksa onlar'Allah'ın fazl (-u kerem) inden insanlara verdiği şeylere (nimetlere) karşı hased mi ediyorlar?..» (1).

Hased, öyle bir hastalıktır ki ona tutulan kimsenin gece uykusu ve gündüz huzuru yoktur. Nefsin tutuşturduğu kıskançlık ateşi, onun içini devamlı surette kemirir. Yüzyirmi sene yaşamış bir şahsa uzun ömürlü oluşunun sebebini sormuşlar. «Hasedi bıraktım, bu kadar ya­şadım» cevabını vermiş!
Hased, yalnız maddî bünyeye tesir etmekle kalmaz. İnsanın ru­hunu perişan ve yaptığı iyiliklerin sevabım da mahveder. Peygam­ber Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmaktadırlar:

«Hasedden sakının. Zira hased, ateşin odunu yediği gibi, iyilikle­ri (n ecrini) yer (tüketir)» (2).
Hased, bünyesinde birçok hataları barındıran büyük bir günah­tır. Onun esiri olan kimseler, gözünü bur uy en kıskançlıkla, hakikati görmez olurlar. Bu yüzden yalan söyler, zulmeder ve hatta cinayet­lere cür'et ederler.

Bu kıskançlık duygusu değil midir ki, kardeşlerine Hazret-i Yû­suf'u kuyuya attıran ve sonra kölemizdir diyerek pazarda sattıran?

Bu hased değil mi, KabiTi öz kardeşinin hayatına kıydıran? Ha­sedçinin günahı katmerlidir. Bunun içindir ki Cenâb-ı Hak, «Hased ettiği vakit hasedçinin şerrinden» zât-ı ilâhîsine sığınmamızı tavsiye buyurmuştur.

Hased hastalığına tutulmuş kimse, mazlum rolünde zalimdir. Tutulduğu; kıskançlıkla kıvranırken onu görenin acıyacağı tutar. Haddizatında o başkasının ikbâlini çekemeyen ve onun nimetinin ze­valini isteyen bir zâlimdir.

Üç kötü huy vardır ki, bunlar kimde bulunursa onun hasedçi ol­duğuna alâmettir: Yüzüne karşı nezaket gösterir, arkadan gıybet eder ve kıskandığı kimsenin başına gelen bir musibetten sevinç du­yar.

Hasedçinin kıskançlığı, hased ettiği kimseden önce, kendini he­lak eder. «Keskin sirkenin zararı küpünedir» atasözü, hasedçi hak­kında ne kadar doğrudur!

Hasedçi; âlim olsa da, âmil olsa da, asla kâmil bir imana sahip olamaz. Onun düştüğü ahlâk zafiyeti, imanının noksanlığına işaret­tir. Resûl-i Ekrem Efendimiz buyuruyor ki:

«Hased, sabır (denilen nebat) in balı bozduğu gibi, imanı ifsad eder».

Hasedçi cömert de olsa mert olamaz. Kıskanç insan, Hakkın ve halkın nazarında düşük bir kimsedir.Gıbta ve özenme adı verilen bir duygu daha vardır ki, hased gibi yasaklanmış değildir.

Gıbta, bir kimsede bulunan nimet ve servetin kendinde de olma­sını arzu etmektir. Yani başkasında da olsun aynı zamanda kendin­de de bulunsun diye temenni etmektir»

Hased ise, «nimet onun elinden çıksın sadece benim olsun» ar­zusunu taşımaktır. Hased haram, gıbta mubahtır
« Son Düzenleme: 19 Nisan 2009, 01:22:53 Gönderen: İsra »

Çevrimiçi İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7484
Hasedin fenaligi
« Yanıtla #1 : 18 Nisan 2007, 01:45:02 »
Allah bizi hasedçiden ve hasedçi olmaktan korusun

ellerinize sağlık..Allah razı oslun

Çevrimdışı Ahi

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 923
 • Bugün Allah (c.c) için ne yaptın?
Hasedin fenaligi
« Yanıtla #2 : 19 Nisan 2007, 00:32:39 »
Teşekkür ederiz bilgiler için. Eline sağlık.
Herhangi bir insan vaktini nasıl geçireceğini, üstün bir insan ise vaktini nasıl tasarruf edeceğini düşünür. – Schopenhaver

Çevrimdışı Evfacan

 • Moderatör
 • araştırmacı
 • *****
 • İleti: 441
Hasedin fenaligi
« Yanıtla #3 : 20 Nisan 2007, 04:22:08 »
hafezen Allah karde$im....cümlemizi
Yiğit yaralı olur - Yine dağ gibi durur

Çevrimdışı Fatihan

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 6994
 • Milimi milimine Ehli sünnet...
Hasedin fenaligi
« Yanıtla #4 : 20 Nisan 2007, 10:27:40 »
Alıntı yapılan: "isra"
Allah bizi hasedçiden ve hasedçi olmaktan korusun

ellerinize sağlık..Allah razı oslun
:x  :x

Çevrimdışı Ay Işığı

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1166
Hased edenin duası makbul değildir
« Yanıtla #5 : 12 Haziran 2009, 11:32:59 »
Hased edene gelen musibetlerden birisi duasının kabul olunmamasıdır. Ebülleys Semerkandı (r.h.) şöyle demektedir:

Üç kişinin duası kabul olunmaz. Bunlar; haram yiyen, çok gıybet eden ve kalbinde müslümanlara karşı kin ve hased olan kimselerdir.

Hased eden beş yönden Rabbi ile karşı karşıya gelmiştir:

1- Allah'ın insanlara verdiği nimete buğzeder.

2- Rabbinin taksimine gazaplanır, kızar.

3- Allahü Teala'nın kendisine lutfedip verdiği nimetlerde cimrilik yapar.

4- Allahü Teala'nın mümtaz (seçilmiş) kullarının yardımsız kalmasını ister.

5- Şeytan'a yardım eder. Hatta hasette ona ortak olur. İblis de, Hz. Adem (a.s.)'a hased etmişti.


Fazilet Takvimi
10 Haziran 2009

Çevrimiçi İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7484
Yeryüzündeki ilk kötü huy
« Yanıtla #6 : 11 Temmuz 2009, 03:42:35 »
İbni Sîrin hazretleri buyurdu: “Dünya nimetinden hiçbir şey için başkasına hased etmedim. Çünkü o kimse eğer cennet ehlindense cennete nazaran pek hakir olan dünya için ben ona nasıl hased edebilirim? Eğer cehennem ehlinden ise, ben dünya için ona nasıl hased edeyim? Oysa o ateşe doğru gidiyor.”

Seleften biri şöyle demiştir: “Yeryüzünde ilk vukû bulan kötü huy haseddir. İblis’in Hz. Âdem’e mertebesinden dolayı hased etmesi ve ona tâzim secdesinde bulunmamasıdır. Bu bakımdan İblis’i isyana hased zorlamıştır.”

Zekeriyya aleyhisselam şöyle demiştir: “Allahü teâlâ ‘Hased edici bir kimse benim nimetimin düşmanı, kaza ve kaderime küsmüş, kullarımın arasında yapmış olduğum taksimata razı olmamış bir kimsedir’ buyurmuştur.”

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

“Ümmetim için en fazla korktuğum şey onların elinde malın çoğalması, dolayısıyla birbirlerini kıskanmaları ve savaşa tutuşmalarıdır.”

“İhtiyaçların yerine getirilmesi hususunda gizlilikten yardım talep ediniz. Çünkü her nimetin sahibine hased edilir. Allahü teâlâ’nın nimetlerinin düşmanı vardır. Denildi ki: ‘Onlar kimlerdir?’ Hz. Peygamber ‘Onlar o kimselerdir ki Allah’ın fazl-ı kereminden vermiş olduklarına hased edip insanları kıskanırlar’ buyurdu.”

Altı sınıf vardır. Hesaptan bir sene önce cehenneme girerler. Denildi ki: ‘Ey Allah’ın Rasûlü! Onlar kimlerdir’. Hz. Peygamber şöyle cevap verdi:
 
Emirler zulümden, bedevî Araplar cahiliye âdetinden, ağalar gururdan, tüccarlar hileden, hainlikten, köylü ve çiftçi ise cehaletten, âlimler de hasedden.”

Hasan Basrî’ye bir kişi şöyle dedi: “Müslüman bir kimse hased eder mi?” Hasan Basrî cevap olarak şöyle buyurdu: “Yakub’un oğullarını sana unutturan nedir? Evet Müslüman hased eder. Fakat hasedinin üzüntüsü göğsünde kalır. Çünkü hasedin gereğini elinle ve dilinle yapmadıkça onun zararı sana dokunmaz.”

Ebu Derdâ buyurdu ki: “Bir kul fazlasıyla ölümü hatırlarsa, onun sevinmesi ve hasedi pek az olur.”

Mehmet Oruç