Gönderen Konu: Helâl lokma titizliği  (Okunma sayısı 3743 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7484
Helâl lokma titizliği
« : 17 Eylül 2008, 01:41:05 »

“Öyle bir zaman gelecek ki, kişi eline geçen malın helâlden mi, haramdan mı olduğuna aldırış etmeyecek.” 1

Bir hadis-i şeriflerinde böyle buyuruyor Peygamberimiz (asm).

Malına, canına, çoluk çocuğuna zarar gelmesin diye tir tir titreyen insanoğlu eğer helâl-haram konusunda aldırış etmeyecek noktaya gelmişse ahiretini yıktığının farkında değildir veya pek düşünmüyor demektir. Şurası bir gerçek ki manevî hayata yönelen tehlikeler maddî zararlarla kıyas edilemeyecek kadar büyüktür.

Bu hassasiyeti yitirmek, gereğini yapmamak insanın mânevî hayatından çok şeyler kaybettiğinin delilidir. Kaybettiklerinin yerini ise dünyadan ne kazanırsa kazansın dolduramaz.

Zakkum ağacından elma, armut, nar gibi nefis meyveler beklenmez, ancak zakkum meyvesi beklenir. Helâl lokma girmeyen vücuttan da hayır beklenmez.

Çünkü haram giren vücudun merkezi olan kalbin dengesi bozulur. Hadis-i şerifte belirtildiği gibi onun iyi olması bütün vücudun iyi olması, onun bozulması bütün vücudun bozulması demektir. Artık o vücudu helâl dairede tutmak zorlaşır.

Manevî alanda mesafe alan insanlar özellikle bu husustaki titizlikleri sebebiyle o noktalara gelmişlerdir.

İmam-ı Şaranî’nin hocası Aliyyü’l-Havvas bu hususta son derece hassastı. Başlangıçta temizlik malzemeleri satarken sonradan işi sepetçiliğe döktü. Sepet örüp satıyor, geçimini bununla kazanıyordu. Birgün çalışa çalışa gözleri şişmiş, ama sepet yapmaktan vazgeçmemişti. Bir dostu yüklü miktarda bir para getirip hediye etmek isteyip, “Buyrun efendim, kendinizi yormayın, istirahatinize bakın. Sağlığınıza kavuşuncaya kadar bu parayı harcarsınız” dediyse de Aliyyü’l-Havvas kabul etmedi. “Ben daha kendi kazancımın temizliğine güvenemiyorum. Nerde kaldı ki başkasının kazancına güvenebileyim” deyip verilen hediyeyi reddetti.

Helâl lokmaya dikkat başarıyı da beraberinde getirir. Viyana’ya giden Osmanlı ordusunun üzüm salkımlarının yerine astıkları para, değil üzümlerin parasına, tarlanın değerine denkti. Mısır Seferine giderken elma bahçelerinden geçen orduda bir tek elma olsun bulunamaması dikkatleri çekmişti. Yavuz, “Bu orduyla değil Mısır, nereler fethedilmez!” demekten kendini alamayacaktı.

Başlangıçtaki hadis-i şerifte de belirtildiği gibi imanların zayıflamasıyla helâl-haram duygusu ortadan kalkmış, dolayısıyla maddeye yönelen nazarlar önünde güzel hasletler ve fazilet cımbızla aranır olmuş, kalpteki bu bozulma hayatın her safhasına yayılmıştır.

Dipnotlar:
1- Neseî, Büyu’: 3.

Şaban Döğen

talib 67

 • Ziyaretçi
Ynt: Helâl lokma titizliği
« Yanıtla #1 : 17 Eylül 2008, 02:03:50 »
Allah razi olsun kardesim paylastiginiz icin

Çevrimdışı Lika

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 3892
Ynt: Helâl lokma titizliği
« Yanıtla #2 : 17 Eylül 2008, 17:48:45 »
Allah razı olsun.
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim

Çevrimdışı Eymen

 • Moderatör
 • araştırmacı
 • *****
 • İleti: 313
Ynt: Helâl lokma titizliği
« Yanıtla #3 : 17 Eylül 2008, 18:18:45 »
İbrahim bin Ethem Hazretleri: Kemale erenler, ancak midelerine girenlere dikkat etmekle ermişlerdir. der.
Zaman bir kılıçtır; sen onu kesmezsen, o seni keser.