Gönderen Konu: Hizmet Yolunda *  (Okunma sayısı 4824 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mahi

 • Ziyaretçi
Hizmet Yolunda *
« : 31 Temmuz 2008, 14:28:15 »

 Önce gözlerimiz alıştı, sonra ruhlarımız… Yapılan her hataya üzülmemiz gerekirken, gülüp geçer olduk. Unuttuk Allah -celle celâlühû- ve Rasûlü’nü… Her şey, bu dünyadan ibaret sandık. Haz vardı, fazlası vardı; ama gönül yoktu, ruh yoktu. Hele insanın küçük kıyameti olan ölüm hiç yoktu hayatımızda. Binmiştik bir alâmete, gidiyorduk kıyamete…

Öyle bozulmuştuk ki, nereyi tutsak dökülüyordu. Düzeltmeye nereden başlayacağımızı şaşırdık. Cevabı belliydi; önce kendimizi, sonra çevremizi ve halkalar şeklinde yayılarak bütün dünyayı… Ama biz daha “elif”i bilmeden daldık insanların içine; sonu mâlûm, boğulduk… Bu sefer bir ümitsizlik dalgası kapladı içimizi, ağladık, ağladık… duyan olmadı sesimizi… Anladık ki, bizi tek işiten, Rabbimiz’miş.

Dost O’ymuş, yâr O’ymuş, gerisi hep boşmuş. İnsan, elden boşuna destek beklermiş. Herkesin derdi kendine yetermiş. Kimsenin kimseye ayıracağı zamanı yokmuş. Takılmışız kendimize, etrafı görmemecesine, kuyudan çıkmaya çalıştıkça batmışız…

Hani nerede “tebliğ” ve “hizmet aşkı”? Öğrendiklerimiz lâfta mı kaldı? Ne olacaktı herkesi delirten sudan biraz da biz içelim, âlemin tek akıllısı biz miydik? Yoksa deliler içinde aslında akıllı olan biz, deli mi görünüyorduk? Yum gözünü, kapa ağzını, salla başını, al maaşını… Bu muydu yaşamak? Bazıları dayanamadı, bunalımlara girdi; bir kenara çekildi. Bazıları sustu, hiçbir şey söylemedi; bazıları da kendilerine deli damgası vurulmasına rağmen hâlâ gerçekleri söylüyorlar.

İşte asıl cesur olan onlar… Kıymetleri sonradan anlaşılacak olanlar… Onlar da olmasa kime tutunacağız; kim yol gösterecek bize?

Ne zaman güzel bir insan gitse, bil ki kıyamet yaklaşıyor. Ama şimdi “Dünya iyilerin yeri değil!” diyerek bir köşeye çekilme zamanı değil. Elimiz, dilimiz, kalemimiz, malımız ve canımızla içimizde ve dışımızda savaşma vakti… Her şeye rağmen hizmete devam… Derviş olmak istiyorsan çileye mecbursun. Eğer anlayabiliyorsan, her çekilen dert, seni, O’na daha da yaklaştırıyor. Gören göz ol, bakan değil. Eşyayı dinle, bütün varlıklara O’ndan ötürü hürmet et. O zaman bulacaksın şu herkesin aradığı huzuru…

Bu yolun başı incinmemek, sonu incinmemek!.. Bunu öğrendiysen, gayri gam çekme… Kolay değil, ama mecbursun gayret etmeye, karınca gibi yolunda ölmeye…

Helâl olsun bunu yapabilenlere!

Selâm olsun, gönlü güzel olanlara ve içinde kin tutmayanlara!..

Helâl olsun!..
 
Betül Yavuz
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2009, 20:49:40 Gönderen: Ay Işığı »

Mahi

 • Ziyaretçi
Hizmet Edenler ve Onlara Benzeyenler
« Yanıtla #1 : 26 Mart 2009, 09:46:10 »
Cenab-ı Hakk: Davut (as) ‘a “ Ey Davut bana talip olan ve beni isteyen birini gördüğün zaman onun hizmetçisi ol” diye vahyetmiştir.

Şeyh her konuda Cenab-ı Hakk’ın muradını, hizmet eden ise niyetini bilir. Hizmet eden  her işini Allah için, Şeyh ise Allah ile birlikte, O’ ondan gafil olmaksızın yapar.

Hizmet, kişinin Allah ile beraber olabilme halini düzeltmek ve devamlı yaptığı nafileler hariç sair nafilelerden daha hayırlıdır.

Yapılan hizmet ne olursa hepsi de kendi arzuları ile başkalarına hizmeti tercih ettiği ve sufiler grubuna benzemeye çalıştığı için onların bereketine nail olur.

“ Onlar kendileriyle bulunanların şaki olmadığı bir topluluktur”


AVARİF-ÜL ME’ARİFÇevrimdışı ihvan

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2399
Ynt: Hizmet Yolunda
« Yanıtla #2 : 26 Mart 2009, 11:49:31 »
emeğine sağlık

Çevrimdışı Mezher

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 127
Ynt: Hizmet Yolunda
« Yanıtla #3 : 29 Mart 2009, 23:32:30 »
“ Onlar kendileriyle bulunanların şaki olmadığı bir topluluktur”

En Güzel hizmet Allah yoluna hizmet o yola baş koyanlara ne mutlu...

osmanli

 • Ziyaretçi
Ynt: Hizmet Yolunda
« Yanıtla #4 : 29 Mart 2009, 23:56:18 »
“ Onlar kendileriyle bulunanların şaki olmadığı bir topluluktur”

En Güzel hizmet Allah yoluna hizmet o yola baş koyanlara ne mutlu...

Çevrimdışı Fatihan

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 6994
 • Milimi milimine Ehli sünnet...
Ynt: Hizmet Yolunda *
« Yanıtla #5 : 21 Kasım 2010, 00:53:16 »