Gönderen Konu: HZ. Mevlana'ya Yapılan Saygısızlık  (Okunma sayısı 3802 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ugurkepekci

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 4
HZ. Mevlana'ya Yapılan Saygısızlık
« : 14 Nisan 2007, 09:54:11 »

Geçtiğimiz gün kıymetli dostum Dr. Ali Konuksever’in annesinin cenazesine iştirak etmek için birkaç arkadaşımızla birlikte Karaman’a gitmek üzere yola çıktık. Yolumuz Konya’dan geçtiği için Hazreti Mevlana’yı ziyaret etmeden geçmek edebe aykırı diye düşündük. Hazreti Mevlana’yı ziyaret etmek için abdestlerimizi aldık ve caminin avlusuna doğru yol aldık. Tazim ve edeple yürürken bir de ne görelim türbenin avlusunda yabancı turistlerin ahlaksızca ve hayvanca -afedersiniz- sevişme sahnesine tanık olduk. Çok sayıda görevlilerin olmasına rağmen herkesin gözü önünde cereyan eden bu manzara karşısında, bırakın müdahaleyi, sadece seyretmekle yetinen görevliler pek de görevlerine sadık oldukları belliydi (!) Çünkü telefonla konuşmaya kalkıştığım bir anda; “Burada telefon görüşmesi yasak” diyecek kadar bilgili ve ilgili arkadaşlardı..!

İçeriye ziyaret için girdiğimizde rezalet diz boyuydu. Daha önceki ziyaretlerde başlarına sembolik de olsa bir örtü takınan yabancı turistlere bu uygulamanın da kaldırıldığına şahit oldum. Ses şamata, kahkaha çalınan ney seslerini adeta bastırır nitelikteydi.

Küstahlığın böylesi

Daha önce yazmış olduğum bir makalemde emekli savcı bir ağabeyimizin; “Bizi taciz etmek, ibadet huzurumuzu bozmak için her türlü ahlaksızlık yaparak, ses çıkararak mabetlerimize giriyorlar” dediğine şahit olduğumu sizlerle paylaşmıştım. Yaşadığım manzara bunu teyit eder nitelikteydi. Hazreti Mevlana’yı seven, onun fikirlerine gerçekten inanan birileri olsaydılar; onun huzurunda bu edepsizlikleri yapmamalıydılar. Ama maalesef amaçları ziyaret değil, hoşgörü denilen ölçüsüzlük anlayışından hareketle, kutsallarımıza edepsizliktir.

Kendi inancımızda, fikirlerine ve mezarına saygı duyduğumuz, Allah’ın (cc) veli bir kulu olan Hazreti Mevlana, sadece turistik bir meta konumuna getirilmiş, 2 YTL giriş ücreti verip her türlü edepsizliğin yapıldığı bir mekân halini almış. Yapılan ahlaksızlıklar asla Hazreti Mevlana’nın ve dinimizin hoşgörüsü çerçevesinde değerlendirilemez.  

Yapılan bu edepsizliklere karşı; Hazreti Mevlana’yı sevdiğini iddia eden, adına dernekler vakıflar kuran Konyalı vatandaşlarımızın duyarlı olmasını beklemek en doğal hakkımızdır.

Edeple gelen lütufla döner

Hazreti Mevlana’nın;
“Gene gel! Gene gel!
Her ne isen gene gel! Kâfirsen,
Ateşe tapıyorsan, Puta tapıyorsan da,
Gene gel,
Bu bizim dergâhımız
Umutsuzluk dergâhı değil,
Yüz kere tövbeni bozmuşsan da
Gene gel!"
Sözü eskiden hangi konumda olursan ol, olumsuzluklarını dışarıda bırak; kâfirliğini, ateşe tapmanı, puta tapmanı, bırakarak iman ederek öylece, edeple gel! Manasında söylenmiş bir sözdür. Onun bu sözü dinimiz İslam’da tevbe kapısının sürekli açık olduğunu açıklar niteliktedir.

Zaten onun hayatı Kur’an ve Sünnet dışında asla düşünülemez. Aksini düşünenlere;
“Bu canım var oldukça ben Kur’ana tutsağım,
Muhammed Mustafa’nın yolunda toprağım.
Benden başka bir söz nakleden olursa,
Hem o sözü söyleyenden, hem o sözden uzağım”
Sözüyle de en güzel cevabı vermiştir.

Hazreti Mevlana’mız bir turizm aracı olarak üzerinden rant elde edilen bir konumdan kurtarılmalıdır. Kullandığı araç gereçler belki turistik amaçla değerlendirilip ziyaret edilebilir. Ancak mezarların ziyareti farklıdır. Müslüman olmayanın Hazreti Mevlana’nın ve diğer zevatın mezarları ile ne alakası olabilir, saygıdan edepten ve imandan mahrum olanların bu bölüme asla alınmaması lazımdır.

Uğur KEPEKÇİ
www.ugurkepekci.com
www.yenimesaj.com.tr

Çevrimdışı gurbetci

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 168
HZ. Mevlana'ya Yapılan Saygısızlık
« Yanıtla #1 : 20 Nisan 2007, 11:03:04 »
ellerinize saglik :x
llahi seven bir Kalp  bu yolda yorulmayida sever

Çevrimdışı Asfa

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1318
 • Yoℓα giя£η ∂aяa ∂üşмez...
Ynt: HZ. Mevlana'ya Yapılan Saygısızlık
« Yanıtla #2 : 17 Şubat 2008, 01:31:01 »
ellerine sağlık ugurkepekci kerdeşim bizde acaba daha neler göreceğiz diye bekliyorduk gerçkten sorunun cavabı bu olmuş olsa gerek bu kadar olur artık ya ya turistler böyle yerlerde ne yapacaklarını bilmiyorlar diyelim adı üstünde görevli diyoruz kim bilir kaç senedir orda çalışyorlardır onlar nasıl uyarmazlar anlamıyorum sinirim bozuldu gerçekten bu konuya ama hepimizin hemen hemen bildiği özellikle türkiyede yaşanan bir sorun bu.bu konun en can alıcı yanlarından biride ugurkepekci kardeşimin telefon açmak istediğinde yasak denilerek uyar alması ilginç gerçkten..
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2008, 11:55:12 Gönderen: MAİDE »
İlimsiz ibadetin tadı olmaz!...

Çevrimdışı Asfa

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1318
 • Yoℓα giя£η ∂aяa ∂üşмez...
Ynt: HZ. Mevlana'ya Yapılan Saygısızlık
« Yanıtla #3 : 17 Şubat 2008, 01:36:26 »
bende size yaşadığım buna benzer bir olayı anlatmak istiyorum Allahtan benim gördüğüm bu kadar ahlaksızca değildi.biz ziyaret amacıyla balıklı göle gittik dergahta dua etmek için içeri girdik duamız bitti dergahın bayan/erkek bölümleri ayrı olduğu için bir kısmı daha yeni içeri giriyordu ve ordaki erkek bir trist içeri girerken ayakkabılarını çıkardı ve yere basa ayklarını kirletip öyle girdi ama ayağının altın8ı göremeliydinizzz bu kadar olur ancak
İlimsiz ibadetin tadı olmaz!...