Gönderen Konu: Hz.Yusuf ve Rüya  (Okunma sayısı 19516 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bahreyn

 • kaptan-ı derya
 • okur
 • *
 • İleti: 59
Hz.Yusuf ve Rüya
« : 12 Ekim 2010, 09:54:44 »


Hz.Yusuf bir rüya görür. Ve bu Rüyayı Babası Hz.Yakup'a anlatır.

"Bir vakit Yusuf, babasına; “Babacığım! Ben (rüyada) onbir yıldızla, güneşi ve ayı gördüm; bana secde ediyorlardı” dedi. (Yusuf Suresi-4)

Babası Hz.Yakup (a.s) oğlu Yusufa, bu rüyadan kardeşlerine bahsetmemesini söyler. Belki kardeşlerinden kendisine zarar gelebileceğini anlatır. Nitekim yine kardeşleri Hz.Yusuf'a zarar vermekten geri durmazlar.

Ve onu bir kuyuya atarlar. Hz.Yusufu oradan geçen bir kervan bulur. Onu köle pazarında satarlar. Arkasından uğradığı bir iftiranın sonunda kendisini zindanda bulur.

Mısır melikinin şarapçısı ve aşçısı, melikin zehirlenmesi ile ilgili bir suikat olayından sonra zindana, Yusuf(a.s)'ın yanına düşerler. Zindanda iki delikanlı gördükleri bir rüyayı Hz.Yusuf'a anlatırlar.

Birisi "Ben rüyamda şarap(üzüm) sıkıyor"olarak gördüm. Diğeride,"Ben rüyamda kendimi başımda ekmek götürüyor,kuşlarda ondan(gagalayıp)yiyor"(Yusuf Suresi-36) olarak gördüm.

Yusuf(a.s) onlara rüyalarını tabir etti. Ve dediki "Biriniz efendisine şarap içirecek, diğeriniz ise asılıp, tepesinden kuşlar yiyecektir. İşte hakkında fetva istemekte olduğunuz mesele(böylece) olup bitmiştir. (Yusuf Suresi-41) Bir başka ayette ise "İş de böyle, Rabbin seni seçecek ve sana olayların yorumuna dair ilimler öğretecek; hem sana, hem Yakup soyuna nimetini bundan önce Ataların İbrahim ve İshak’a tamladığı gibi tamlayacak! şüphe yok ki Rabbin bilendir, hikmet sahidir. (Yusuf Suresi-6)

Nitekim aradan çok zaman geçmeden, Hz.Yusuf'un dediği gibi şarapçı ve melikin hizmetine yeniden döner. Aşçı ise darağacına götürülür.

Bir gece mısır meliki uykusundan dehşet içinde uyandı. Gördüğü rüyanın tesirinden kurtulamıyordu. Hemen divanı topladı. Gördüğü rüyayı anlattı."Ben rüyada 7 semiz inek görüyorum, Bunları 7 zayıf inek yiyor ve 7 yeşil başakla diğer 7 kuru başak görüyorum…”Ey Efendiler! Siz rüya tabir ediyorsanız, bana rüyamı halledin” (Yusuf Suresi 43. Ayet)dedi.

Divandakiler, anlatılan bu rüyaya bir yorum getiremediler. Ve ona ;"Ey melik! bağışlayın bizi, bu anlattığınız karma karışık rüyalardan ibarettir. Biz ise bu çeşitten hesaba, kitaba gelmez rüyaları bilen kişiler değiliz"(Yusuf Suresi-39)dediler.

Bu esnada Hz.Yusuf'u zindandan tanıyan hizmetkar, zindana giderek rüyanın tabirini Hz.Yusuf'a yaptırdı. Hz.Yusuf hizmetkara "Dediki: yedi sene adetiniz üzere ekeceksiniz, biçtiklerinizi biraz yiyeceğiniz dışında başağında bırakınız. (Yusuf Suresi-47) Ve devam etti.

"Sonra onun arkasından yedi kurak yıl gelecek biraz saklayacağınız dışında, önce biriktirdikleriniz yeyip götürecek" (Yusuf Suresi-48) Dedi." Sonra arkasından bir yıl gelecek halk sıkıntıdan kurtulacak, sıkıp sağacak" (Yusuf Suresi-49)Dedi Rüyanın tabirini duyan melik derhal Hz.Yusuf'u zindandan çıkarttı. Ve gerçektende bolluk yıllarının sayısı yediyi buldu.

Ardındanda yedi kıtlık yıl. Artık Hz.Yusuf, melikin başveziri olmuştur. Kıtlık esnasında Hz.Yusuf'un kardeşleride erzak almak için Hz.Yusuf'un yanına geldiler. Kardeşleri onu tanımadılar. Hz.Yusuf onlara; bütün ailesini alıp gelmelerini söyledi. Tüm aile gelerek Hz.Yusuf'un huzuruna çıktılar. Hz.Yusuf kendisini kardeşlerine ve ailesine tanıttı.

Anne Babasını taht üzerine çıkardı. Hepsi onun için secdeye kapandılar ve “Ey babacığım! İş de bundan önceki rüyamın yorumu budur! Gerçekten Rabbim onu hak kıldı, hakikaten bana ihsan buyurdu; Çünkü beni zindandan çıkardı ve şeytan benimle biraderimin arasını dürtüştürdükten sonra sizi çölden getirdi. Hakikaten Rabbim dilediğini gerçekleştirmede çok hoş davranmaktadır. Gerçek şu ki, O öyle bilen, öyle hikmet sahibi olandır.”(Yusuf Suresi-100) dedi.
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2010, 11:27:58 Gönderen: Tuğra »
"Yüzünü güneşe çeviren insan gölge görmez."

Çevrimdışı Bahreyn

 • kaptan-ı derya
 • okur
 • *
 • İleti: 59
Ynt: Hz.Yusuf ve Rüya
« Yanıtla #1 : 12 Ekim 2010, 09:56:33 »
Rüyada ABDEST ALMAK görmek

Sözlük 3: Bir kimse rüyasında caiz olan bir su ile abdest üzerine abdest aldığını görse; nur üzerine nura ve o kimsenin gönlünün aydınlığına delâlet eder. Çünkü Hz. Peygamber (as) "Abdest üzerine abdest almak nurdur." buyurmuştur. Bir kimsenin rüyasında temiz bir su ile abdest aldığını görmesi; o kimsenin istek ve arzularına kavuşacağına işaret eder

Bir kimsenin rüyasında sudan başka (süt, ayran, çay ve benzeri) şeylerle abdest aldığını görmesi; o kimsenin borç altına gireceğine, kişinin rüyasında pis bir su ile abdest aldığını görmesi de yine o kimse nin borç altına gireceğine yorumlanır. Rüyada yarım bir abdest alındığının görülmesi; geçici bir sıkıntıya maruz kalınacağı ile tabir edilir.

Bir kimsenin rüyasında namaz kılmak maksadıyla abdest aldığını görmesi; o kimsenin çekindiği bir düşmanından dolayı Allah Teâlâ'nın himayesinde olduğuna yorumlanır. Rüyasında abdest alıp namaz kıldığını gören kimsenin keder ve üzüntülerinden kurtulacağına ve dolayısıyla Allah'a şükredeceğine delâlet eder. Ticarî işlerle uğraşan bir kimsenin rüyasında abdestsiz namaz kıldığını görmesi; o kimsenin elinde sermayesi olmadan servet kazanacağına işaret eder.

Kişinin rüyasında abdesti olmadığı halde çöplük gibi namaz kılınması caiz olmayan bir yerde namaz kıldığını görmesi; o kimsenin çok arzuladığı bir şeye kavuşamayacağına ve her zaman bunun hasretini çekeceğine yorumlanır.

Bazı rüya yorumcularına göre: Bir kimsenin rüyasında abdest aldığını görmesi; o kimsenin emaneti yerine vereceğine ve borcunu ödeyeceğine veya yapacağı şahitliğe işaretle tabir olunur. Rüyanızda sıcak su ile abdest aldığınızı veya cünüplükten dolayı yıkandığınızı görmeniz; keder, üzüntü ve hastalığa maruz kalacağınıza yorumlanır.

İbrahim el-Eş'as'ın yorumuna göre: Rüyanızda mükemmel bir abdest aldığınızı görmeniz; üzüntüden kurtulacağınıza, korktuğunuzdan emin olacağınıza işaret eder. Hasta bir kimsenin rüyasında güzel bir abdest aldığını görmesi; şifa bulacağına, borçlu bir kimsenin güzel bir abdest aldığını görmesi; borcunu ödeyeceğine, günahkâr bir kimsenin güzel bir abdest aldığını görmesi; Allah'ın affına mazhar olacağına yorumlanır.

Bir kimsenin rüyasında abdest almak istediği halde su bulamadığı görmesi; o kimsenin isteklerini gerçekleştirmek için çare bulamayacağına, rüyasında abdest alırken eksik aldığını ve abdest azalarını yıkama sırasını ihlâl ettiğini görmesi; o kimsenin Allah'a karşı yerine getirmekle yükümlü olduğu vazifelerinde tembellik ettiğine işaret eder.

Rüyanızda abdest aldıktan sonra elinizle abdest aldığınız sudan içtiğinizi görmeniz; hayır ve hasenata, berekete, hastalıktan şifa bulmaya ve korkudan emin olmaya yorumlanır Rüyanızda çarşıda veya hamamda abdest aldığınızı görmeniz; Allah'ın ve meleklerinin gazabına uğrayacağınıza, büyük bir hasar ve zarara maruz kalacağınıza, gizli kusur ve hatalarınızın açığa çıkacağına delâlet eder.

(ihya org)
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2010, 11:32:46 Gönderen: moderatör »
"Yüzünü güneşe çeviren insan gölge görmez."

Çevrimdışı omur

 • ömür
 • yazar
 • ****
 • İleti: 651
Ynt: Hz.Yusuf ve Rüya
« Yanıtla #2 : 12 Ekim 2010, 11:16:53 »
Allah razi olsun Bahreyn kardes, üyeliginiz hayirlara vesile olsun insaAllah.
Hizmetlerinizin devamini bekler bizlerde elimizden geldigi kadar yardimci oluruz insaAllah.
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2010, 11:52:21 Gönderen: Tuğra »

Çevrimdışı cennet_nuru

 • Cennet ucuz değil Cehennem dahi lüzumsuz değil...
 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 485
 • Her nefesimi SANA yönelmiş dualar eyle ...
  • sadakat.net
Ynt: Hz.Yusuf ve Rüya
« Yanıtla #3 : 12 Ekim 2010, 11:43:50 »
Allah razı olsun kardeşim Hz.yusufun hayatı her zaman ilgimi çekmiştir ve süreklide araştırıyorum paylaşım için teşekkürler...
O göremediğin koskoca derya gönlümdür...Gördüğün sahil ise dilim...Kıyılarıma vuran dalgalara şaşırma...!!Onlar aşktan gel-git'im...Beni kendinde,kendimde arama...Ben hem bende hem sende bir gizim...!!Beni Mecnun'dan Leyla'dan sorma...!!Ben sadece MEVLA'dan bir izim ... !!!

Çevrimdışı omur

 • ömür
 • yazar
 • ****
 • İleti: 651
Ynt: Hz.Yusuf ve Rüya
« Yanıtla #4 : 12 Ekim 2010, 15:10:44 »
Allah razı olsun kardeşim Hz.yusufun hayatı her zaman ilgimi çekmiştir ve süreklide araştırıyorum paylaşım için teşekkürler...
Arastirmalarinin sonuçlarini burada bizimlede paylasirsan çok seviniriz. :)

Çevrimdışı Bahreyn

 • kaptan-ı derya
 • okur
 • *
 • İleti: 59
Ynt: Hz.Yusuf ve Rüya
« Yanıtla #5 : 12 Ekim 2010, 17:38:15 »
amin  destekleriniz için teşekkür ederim manevi kardeşliğin hazzı başka oluyor neyse elimden geldiği ve doğru olanları aktarırım
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2010, 19:46:43 Gönderen: Bahreyn »
"Yüzünü güneşe çeviren insan gölge görmez."

Çevrimdışı Bahreyn

 • kaptan-ı derya
 • okur
 • *
 • İleti: 59
Ynt: Hz.Yusuf ve Rüya
« Yanıtla #6 : 12 Ekim 2010, 17:40:35 »
Peygamber efendimizi rüyada görmek

Sual: Rüyada Peygamberimizi gören muhakkak Onu mu görmüş olur?
CEVAP
Rüyada Peygamber efendimiz Muhammed aleyhisselamı hakiki şekliyle gören, muhakkak Onu görmüş olur. Çünkü şeytan Onun şekline giremez. Fakat şeytan başka şekle girip görünebilir. Resulullah efendimizi tanımayan kimsenin, bunu ayırması kolay olmaz.

Bazı âlimler de, (Peygamber efendimizi değişik şekilde görmek, yine Onu görmek olur. Fakat bu, o kişinin dindeki noksanlığına alamettir. Peygamber efendimizi rüyada gerçek şekliyle gören ve mümin olarak ölen herkes Cennete gider) buyurmuşlardır.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Beni rüyada gören, gerçekten beni görmüştür. Ben her surette görünürüm.) [Deylemi]

(Beni rüyada gören, gerçekten beni görmüştür. Çünkü şeytan benim şeklime giremez. Ebu Bekri Sıddıkı gören de, gerçekten onu görmüştür. Şeytan onun da suretine giremez.) [Hatib]

(Beni rüyada gören, uyanıkken görmüş gibidir.) [İbni Mace]

(Beni rüyada gören, Cehenneme girmez.) [İbni Asakir]

Abdülgani Nablüsi hazretleri buyuruyor ki:
İbni Sirin'e göre, rüyayı gören, Resulullahı vefatı zamanında bulunduğu şekil üzere görmüşse hakikaten onu görmüş demektir. İbni Arabi hazretleri gibi bazı âlimler ise, (Resulullahı hayatta bulunduğu şekilde görmek şart değildir) dedi. Resulullahı bilinen sıfatları üzere görmek, bizzat Peygamber efendimizi görmektir. Bilinen sıfatlardan başka şekilde görmek, Resulullahın misalini idrak etmektir.

Peygamberlerin cesetleri yer değiştiremez. Bundan dolayı Peygamber efendimizi bulunduğu surette görmek, Onun hakikatini idrak etmektir. Vasıflarından başka bir şekilde görmek ise, misalini idrak etmektir.

Kadi İyad'a göre, Resulullahı bilinen sıfatından başka bir şekilde görenin rüyası tevile, tabire muhtaçtır. İmam-ı Nevevi ise, (sahih olan rüyayı gören her iki surette de Resulullahı hakikaten görmüştür. İster bilinen sıfatı üzere, isterse bilinen sıfatından başka bir surette görsün) dedi.

Resulullahın gençlik, orta yaşlılığı ve ihtiyarlık zamanlarında ve ömrünün sonunda olan bilinen suret ve sıfatlarından birisi üzerine görülen rüya tabire muhtaç değildir. Eğer bunlardan birisine benzemiyorsa, tabire muhtaç olur. Bunun için bazı tabircilere göre, bir kimse, Resulullahı yaşlı görse, selamete erişmeye; genç görse, bu kimsenin iyi hâlli oluşuna, şöhrete erişmesine ve onun düşmanına galip gelmesine delalet eder. Tebessüm ettiğini görse, rüya sahibinin sünnet-i seniyeye uyduğuna delalet eder.

Resulullahı kızgın bir şekilde görmek, o kimsenin hâlinin kötü olmasına delalet eder. Güzel bir surette görmek, rüya sahibinin dince güzelliğine, mübarek bedeninde noksanlık görmek, rüyayı görenin noksanlığına delalet eder. Çünkü Resulullah gayet parlak bir ayna gibidir ki, o aynaya bakan kendi şeklini görür.

Resulullahı böyle uygun şekillerde görmekte büyük faydalar vardır. Çünkü Resulullahı bu durumda görmekle rüyayı görenin durumu bilinir ve gafletten uyanır. Diğer peygamberleri de rüyada görmek böyledir. Çünkü şeytan, peygamberlerin ve melaikenin suretine giremez. Rüyada Resulullahı görenin durumu iyi ve gönlü şen olur. Eğer o kimse üzüntülü ve kederli ise, üzüntü ve kederinden kurtulur veya hapis ise hapisten çıkar.

Resulullahı görenler, muhasara altında veya kıtlık içinde iseler onlar bu gibi durumlardan kurtulur ve mazlum iseler zafere kavuşurlar. Eğer korku hâlinde iseler emin olurlar.

Resul-i ekremin kendisine teveccüh gösterdiğini veya bir şey öğrettiğini yahut namazında ona iktida ettiğini yahut Resulullahın güzel bir şey yedirdiğini veya layık bir elbise giydirdiğini, veya ona hayırlı dua ettiğini gören, iyilikle emreden ve kötülükten nehyeden kişi olur. Rüyayı gören âlim ise, ilmi ile amel eder. Abid ise, feyze kavuşur. Günahkâr ise, tevbe eder, kâfir ise, hidayete erer.

Rüya sahibi korku içinde ise, düşmanlarından emin olur. Kendisine şefaat edilir. Çünkü Resulullah efendimiz şefaat sahibidir.

Rüyada Resulullahı görmek, sözünde doğru ve vaadinde durmaya delalet eder. Bazen de büyük bir makama nail olur. Rüya sahibi yolcu ise ve kuraklık çekiliyorsa, yağmurun yağmasına delalet eder. Çünkü su bulunmayan yerde, Resulullahın mübarek parmakları arasından su akmış idi.

Resulullah bir yerde rengi değişmiş veya bir a'zası noksan görülürse, bu rüya o yerde dinin zayıflamasına ve bid'atin meydana çıkmasına delalet eder. Resulullahın üzerinde eski elbise görmenin tabiri de böyledir.

Resulullahın vefat ettiğini görenin kendi akrabasından şerefli bir zatın vefatına delalet eder. Eğer Resul-i ekremin bir yerde cenazesini görse, orada büyük bir musibet olur.

Resulullahın, kendisine dünya malından veya yiyecek ve içecek bir şey verdiğini gören, verilen şeyin şerefi nispetince erişeceği bir hayra delalet eder. Bir kimse rüyada onun mübarek elbiselerinden birini giyse veya Peygamber efendimiz kendisine elbisesini verse, o kimse mülke erişir. Fakir ise, zengin olur, bekârsa evlenir.

Resulullahın sürme çektiğini gören, dininde salih olur. Onun çok güzel olduğunu görmek, rüya sahibinin çok dindar olduğuna delalet eder. Resulullahı buğday benizli gören, heva ve hevesi terk eder, tevbe etmeyi tercih eder. Beyaz tenli olduğunu gören, Allah’a tevbe eder. Güzel amel yapar ve yolunu düzeltir.

Resulullahın sakal-ı şeriflerinin siyah olduğunu ve beyazlık bulunmadığını gören, sevinç ve büyük bir ucuzluğa kavuşur. Sakalına aklık karıştığını görenin kuvvetli oluşuna ve düşmanına galip gelmesine delalet eder.

Resul-i ekremi kendi mescidinde veya harem-i saadetinde gören, kuvvet, izzet ve yüceliğe erişir. Resulullahın kabri şerifini gören, zengin olur, hapis ise kurtulur. Kabr-i şerifi ziyaret ettiğini gören, büyük bir mala erişir.

Resulullahın peşinden yürüdüğünü görenin, sünnete uyduğuna delalet eder. Resulullahı ayakkabısız görse, rüya sahibinin cemaatla namazı terk ettiğinden, ona, cemaatla namaz kılması için emrettiğine delalet eder. Resulullahın mestlerini giydiğini görmesi, Resulullahın o kimseye Allah yolunda cihad yapması için emrettiğine delalet eder.

Resulullah ile müsafeha yaptığını görenin sünnet-i Resulullaha uyduğuna delalet eder. Resulullah kendisine rüyada hurma ve bal gibi güzel ve hoş bir şey ikram etse, Kur'an-ı kerimi ezberler ve ona verilen şey miktarınca ilim elde eder.

Peygamber efendimizin hutbe okuduğunu gören, iyilikle emir ve kötülükten nehyeder. Resulullahın kendisine bir şey verdiğini gören kimse, ilme nail ve hakka tâbi olur. Resulullahın kendisine verdiği şeyi almadığını görse, o kimse bid'at işler.

Resulullahı uzun boylu bir delikanlı suretinde görmek, insanlar içinde çıkacak fitneye delalet eder. Resul-i ekremi yaşlı bir şekilde görse, insanların afiyette olmalarına delalet eder. Resulullahın kendisine kızdığını veya kendisiyle mücadele ettiğini veya sesini onun sesinden daha fazla yükselttiğini görenin, dinde çıkaracağı bir bid'ate delalet eder. Resulullahın herhangi bir yerde vefat ettiğini gören, o sene orada vefat eder.

Peygamber efendimizi rüyada görmek için
Peygamber efendimizi rüyada hakiki şekliyle görebilmek için düzgün itikada sahip olmak, ibadetleri yapıp haramlardan kaçmak ve çok salevat-ı şerife getirmek lazımdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Cuma gecesi iki rekat namaz kılıp, her rekatta bir Fatiha, bir Âyet-el Kürsi, 15 İhlas okuyup selam verdikten sonra bana bin salevat okuyan, öteki Cumaya varmadan beni rüyada görür.) [Şir'a]

Hazret-i Ömer, (Bir mümin, Abher namazını kılıp da Resulullahı rüyasında görmezse, ben Ömer değilim. Yemin ederim ki, Allahü teâlâ, bu namazı kılanın işini görür, dilediğini verir, günahı ne kadar çok olsa da, hepsini affeder, ölürken susamaz, kabrine çiçekler döşenir. Kabrinden kalkarken de, başına keramet tacı konur) buyurdu. Hazret-i Ali de, (Resulullahı görmek istediğim zaman, Abher namazını kılarım) buyurdu.

Abher namazı, 4 rekatlık nafile bir namazdır. İkinci rekatta, oturulunca Ettehiyyatüden sonra salli barik okunur. Her rekatta bir Fatiha, on defa Kadir suresi okunur. Sonra rükudan önce, 15 defa SübhânAllahi velhamdülillâhi velâ ilâhe illAllahü vallâhü ekber tesbihi okunur, sonra rükuya varılır, rükuda 3 defa Sübhane rabbiyel azim dendikten sonra 3 defa yukarıdaki tesbih okunur. Sonra doğrulup, kavmede, yani ayakta iken aynı tesbih 3 defa daha okunur. Secdeye varılır, 3 Sübhane Rabbiyel a'ladan sonra, aynı tesbih 5 defa okunur. Daha sonra ikinci secdeye gidilir. İki secde arasında tesbih okunmaz.

Diğer 3 rekat da böyle tamamlanır. Selamdan sonra konuşmadan Kadir suresi on defa okunur. Sonra aynı tesbih 33 defa okunup CezAllahü Muhammeden anna ma hüve ehlühü denir.

Resulullah efendimizi rüyada gören müslüman, ölene kadar o hâlini muhafaza ederse Cennetliktir.

Resulullahı rüyada görmek
Sual: Bazıları, (Peygamberi rüyada gördüm, bana şöyle bildirdi) diyerek, dine aykırı şeyler söylüyorlar. Şeytan, Peygamberin kılığına giremeyeceğine göre, bu nasıl oluyor?
CEVAP
Birincisi, Resulullahı gördüğü yalan olabilir. İkincisi, dine aykırı olduğuna göre, görülenin Resulullah olmadığı kesindir. Şeytan, başka şekle girip, ben Peygamberim diye yalan söyleyebilir. Peygamber efendimizi tanımayan da, o şekli Resulullah zanneder. İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
Resulullahın hakiki şeklini, rüyada tanıyabilmek çok güçtür. Bunun için, rüyalara nasıl güvenilebilir? Şeytan, Resulullahın yüksek şanına yakışacak bir şekilde, o Serverin ismiyle görünemez. Melun şeytan, düşmanlığını burada da gösterebilir. Araya karışarak, olmayan şeyi olmuş gibi gösterebilir. Rüya göreni şaşırtır. Kendi sözlerini ve işaretlerini, onun sözleri ve işaretleriymiş gibi gösterir. Resulullah vefat ettikten sonra, bir kimse uykuda, hisleri çalışmazken ve yalnızken, nasıl olur da, rüyanın şeytanın karışmasından korunduğunu ve onun değiştirmediğini anlayabilir? (1/273)

Resulullahı uygun olmayan bir şekilde görmek, zaten o kişinin bid’at veya günah işlediğini gösterir. Bunun için, rüyada söylendi denilen, dine aykırı sözlere itibar edilmez. [Mesela, Şeyh Ahmet vasiyetnamesi isimli yazıda, Resulullahı gördüm denmesi tamamen yalandır.]
"Yüzünü güneşe çeviren insan gölge görmez."

Çevrimdışı Bahreyn

 • kaptan-ı derya
 • okur
 • *
 • İleti: 59
Ynt: Hz.Yusuf ve Rüya
« Yanıtla #7 : 12 Ekim 2010, 17:43:39 »
Rüyada melek, evliya zat gibi kutsal varlıklar görmek daima iyiye yorulur. Büyük mutluluk ve rahatlığı bildirir. Bu rüyalar dertlerin biteceği müjdeler. Rüyayı gören kimse maddi manevi güvene erer. Evliya rüyalarını kimseye söylememeniz yararlıdır. Evliya türbesi yakındaysa ziyaret etmelisiniz.(502)
"Yüzünü güneşe çeviren insan gölge görmez."

Çevrimdışı Bahreyn

 • kaptan-ı derya
 • okur
 • *
 • İleti: 59
Ynt: Hz.Yusuf ve Rüya
« Yanıtla #8 : 12 Ekim 2010, 17:46:28 »
KISA RÜYA TABİRLERİ


Rüyalar zengin simgesel anlamlar taşırlar, gelecek ile ilgili mesajlar ve uyarılar verdikleri gibi gizli sanatsal yetenekleri de ortaya çıkarabilirler. Rüyalar her zaman bir şeyler anlatırlar ama bunu hileli oyunlar, kelime oyunları ve çözümü belirsiz bilmeceleri kullanarak yaparlar. Rüya dili, rüyaları yorumlamak için kullanılan simgesel dildir.
Rüyalarınızı yorumlayabilmeniz için size önerim, uyandığınız anda anımsadığınız her şeyi yazmanız: gördüğünüz her görüntüye bir isim verin (örneğin: iki kişi birbirlerini öpüyorlarsa = öpücük) ve ardından rüya sözlüğümde anlamına bakın!
Unutmayın: Ne kadar fazla görüntü yazarsanız, rüyanızın anlamı da o kadar karmaşık olur! Biraz da sezginizi ve hayal gücünüzü kullanarak, rüyanızın anlamını bulmak için bütün görüntülerin anlamlarını bağlamaya çalışın!

Ağaç: Kişinin kendi bilgeliğini keşfetme arzusudur.
Sarılmak: (birine sarılmak) Sevgi dolu duyguları gösterir.
Dipsiz boşluk: (düşmek) Korku, kararsızlık, başarısızlık korkusu anlamına gelir.
Elbise: (elbise satın almak) Değişim arzusunu ifade eder.
Su: Gücün, arınmanın ve korkusuzluğun simgesidir.
Şafak: Sorunlara çözüm bulunması anlamına gelir.
Otel: (otelde yaşamak) Yaşamın sakin bir dönemden geçeceği anlamına gelir (otel sahibi olmak) iyi kazançlar sağlanacağının alametidir.
Arkadaş: yoğun ve ilginç bir sosyal yaşamı anlatır.
Aşk: bir arzunun karşılanacağı anlamına gelir.
Yüzük: Uzun süreli bir beraberliğe ya da romantik bir maceraya duyulan özlemi gösterir.
Melek: Refah ve huzur anlamına gelir.
Alkış: İnsanın çabalarının karşılığını görme arzusunu ortaya çıkarır.
Gökkuşağı: Dinginlik alametidir ve geleceğe iyimser gözlerle yaklaşmaya çağırır.
Gümüş: Paraya aşırı bağımlılık anlamına gelir.
Asansör: (yukarı çıkmak ve aşağı inmek) Tatminsizlik anlamına gelir, (asansörde kalmak) büyük bir korku anlamına gelir.
Aktör/aktris: (kötü oyunculuk) Kendine güven eksikliğini gösterir, (başrol) kişinin eylemlerinde şanslı ve başarılı olacağını bildirir.
Öpücük: (içten) Uyum ve sevgi simgesidir, (sahte) hastalık ve kötü şans simgesidir.
Çocuk: Güvenli ve korumalı bir hayata duyulan arzu anlamına gelir.
Oyuncak bebek: Çocukluğa geri dönüş arzusunu gösterir.
Bayrak: (bayrak sallamak) Başarı olasılığının olduğunu açıklar.
Terazi: Bir karar vermeniz gerektiği anlamına gelir.
Zil: Olumlu ya da olumsuz olabilecek bir gerçeği geri getirir.
Mum: (yanık) Teselli ve sıcaklık arzusudur, (sönük) reddedilme korkusudur.
Ev: Evin temsil ettiği herşeye verilen değeri ifade eder.
Kale: (kale görmek) Daha fazla güvenlik arzusudur, (kalede yaşamak) güvenlik anlayışıdır.
Anahtar: Çözüm arayışını gösterir.
Para: Değerli her nesneyi temsil eder.
Renkler: (siyah) Üzüntü, (mavi) gelecek umudu, (kahverengi) görev bilinci, (yeşil) kıskançlık, (kırmızı) kızgınlık ya da tutku, (beyaz) gerçek arayışı, (sarı) sadakatsizlik anlamına gelir.
İp: (bağlı olmak) Özgürlük içinde hareket etme yeteneğinden yoksun hissetmek anlamına gelir.
Otel: (otelde yaşamak) Yaşamın sakin bir dönemden geçeceği anlamına gelir (otel sahibi olmak) iyi kazançlar sağlanacağının alametidir.
Yaşlı bir insan: Üstlenilecek bir yükü ve sorumluluğu bildirir.
Doğumgünü: Çok yakın bir gelecekte şansın karşınıza çıkacağı anlamına gelir.
Mutfak: (yemek pişirmek) İyi bir izlenim bırakma arzusunu açıklar.
Sirk: (izleyici olarak) Yakın gelecekte bir sürprizle karşılaşılacağının göstergesidir.
Çöl: (kaybolmak) Yön duygusunun eksikliği anlamına gelir.
Boyama: Daha fazla yaratıcı olma arzusunu ifade eder.
Doktor: Kişinin sağlığına daha fazla özen göstermesi için bir uyarıdır.
Ejderha: Büyük bir başarıya ulaşılacağının göstergesidir.
Çimen: (yeşil) Mutluluk alametidir, (kuru) sorun alametidir.
Kibrit: Özel bir ilişkinin başlangıcı anlamına gelir.
Pencere: (kapalı) Diğerleriyle iletişim kuramama korkusu anlamına gelir, (açık) yeni bir yaşam tarzı arayışıdır.
Nehir: (bulanık) Birine duyulan duygusal bağımlılığa işaret eder , (berrak) iyi şansa kavuşulacağını bildirir.
Ateş: (ateş yakmak) Birine karşı duyulan kızgın duyguları ifade eder.
Oyuncak: Dinlenmek için daha fazla boş zamana ihtiyaç duyulduğunu gösterir.
Mücevher: Büyük bir değerin, zenginliğin ve kendine güvenin simgesidir, (taklit) ideal eksikliği anlamına gelir.
Kavşak: İstemeseniz de ani bir karar vermek zorunda kalacağınızın simgesidir.
Falcı: Kararsızlığa işaret eder ancak güvenebileceğiniz insanlara danışmaktan kaçınmamanızı size önerir.
Koridor: (uzun ve boş) Tedirginlik ve kaygı alametidir.
Ada: Yalnızlık ve sakin bir yer bulma arzusu anlamına gelir.
Labirent: Karmaşık bir duruma düşüleceğinin simgesidir.
Göl: (durgun) İyi bir aşk hayatının göstergesidir, (hafif dalgalı) hoş olmayan bir şeyin alametidir, (bir canavarla birlikte) olası bir rakip sevgili uyarısıdır.
Mektup: (mektup yazmak) Diğerleriyle daha kolay iletişim kurma arzusunu ifade eder, (mektup almak) ekonomik kazanç anlamına gelir.
Kitap: (çalışmak) Zenginlik ve mutluluk anlamına gelir.
Ay: Romantik ve duygusal bir macera yaşamak için duyulan güçlü arzuyu ortaya çıkarır, (aya gitmek) büyük maceralara atılma ya da ulaşılabilir bir projeyi gerçekleştirme umudunu gösterir.
Dağ: (zirve) Güzel sonuçlara ulaşabilme yeteneğinin simgesidir, (zorlu tırmanış) zorlu projelerde fazla zaman yitirmeme uyarısıdır, (düşmek) yenilgiye işaret eder.
Harita: (karışık) Yaşamda yolunu kaybetmenin simgesidir, (açık) mutlu bir şekilde sona eren bir projenin habercisidir.
Deniz: İlişki yokluğu anlamına gelir.
Bal: Hızlı iyileşmeye işaret eder.
Yemek yemek: (yalnız) Yalnızlık ve hüzün duygusu verir, (biriyle birlikte) sosyal yaşamın iyileşmesi anlamına gelir.
Labirent: Karmaşık bir duruma düşüleceğinin simgesidir.
Yemek yemek: (yalnız) Yalnızlık ve hüzün duygusu verir, (biriyle birlikte) sosyal yaşamın iyileşmesi anlamına gelir.
Müzik: Eğer müzik ahenkli ile olumlu ve parlak bir geleceğin, aksi takdirde olumsuz bir geleceğin alametidir.
Duvar: (üzerinden atlamak) Engelleri aşabilme yeteneğine işaret eder, (yolu tıkanmak) pek de parlak olmayan beklentileri haber verir.
Yılbaşı: Bolluk ve mutluluk işaretidir.
Gemi: (sakin yolculuk) Kişinin projelerini sürdürmesi gerektiği anlamına gelir, (fırtınalı yolculuk) sadakatsizlik göstergesidir.
Kar: Rüya sahibinin ya da rüyada görülen diğer kişilerin soğukluğunu ifade eder.
Gece: Birşeyleri, bir gerçeği ya da bir sorunu gizleme arzusunu gösterir.
Bardak: Hareketler konusunda daha dikkatli olunması yolunda bir uyarıdır.
İnci: Mükemmeliyet arzusunun simgesidir.
Bina: Başarı simgesidir.
Park: Daha huzurlu bir yaşama duyulan özlemi dile getirir.
Karanlık: Birisi tarafından ihmal edilme hissine işaret eder.
Balık tutmak: Unutulması olanaksız çok önemli bir şeyi bulmak için yapılan bir iç arayışa işaret eder.
Yağmur: Kişinin eylemlerine ayıracağı enerjinin yeniden ortaya çıkacağını bildirir.
Kapı: (kapalı) Yalnızlık anlamına gelir, (açık) gerçek yaşamda bir fırsatın ele geçeceğini haber verir.
Köprü: (köprüyü geçmek) Yaşamın hasas bir dönemden geçtiğine işaret eder, (güvensiz) ani yanılsamalarla karşılaşılabileceğini bildirir .
Liman: Gelecekte ekonomik güvenceye kavuşulacağının simgesidir.
Çayır: Gereksiz alışverişin önüne geçilmesi gerektiği anlamına gelir.
Radyo: ilişkide bulunulan kişi ile yaşanan anlayışsızlık nedeniyle duyulan endişeyi dile getirir.
Kum: Zamanın simgesidir: yapılmak istenen işlere zaman ayırılmadığı için duyulan pişmanlık, ya da tatil gereksinimi anlamına gelebilir.
Tuz: Anlaşmazlık ve sorun simgesidir.
Atlamak: Başarı simgesidir, ama başarısızlık durumunda sonuçları pek hoş olmayabilir.
Güneş: (güneşlenmek) Yerine getirilmiş bir arzuyu ifade eder, (güneş yanığı) ilk görüşte çekici gelebilecek insanlar hakkında bir uyarıdır.
Ayakkabı: Daha fazla özgürlük arzusunu ifade eder.
Merdiven: (yukarı çıkmak) Kişinin hırslarını gerçekleştirmek için duyduğu tutkuya işaret eder, (aşağı inmek) olası bir yanılgı hakkında uyarır, (düşmek) duyulan şüpheleri ya da kendine güven eksikliğini ifade eder.
Uyku: Uyku gereksinimini ifade eder.
Ayna: Boşluk ve egoizm duygularını yansıtır.
Kumsal: (güneşli) Yerine getirilmiş bir arzuya işaret eder, (kumsalda çalışmak) para kaybetme korkusunu ifade eder.
Mevsimler: (ilkbahar) Çocukluk döneminde mutluluğa işarettir, (yaz) genç ruhu simgeler, (sonbahar) olgunluk ve bilgelik simgesidir, (kış) düşüş ve kötü şans simgesidir.
Yol: (düz) Başarı öngörüsüdür, (virajlı) karmaşık bir durumdan kaynaklanan baskıya işaret eder.
Davul: Daha fazla itibar görme arzusudur.
Tiyatro: İlgi odağı olmak için duyulan umut ya da arzudur.
Televizyon: Yaşamı sadece seyirci olarak geçirmeme konusunda bir uyarıdır.
Telefon: Daha sosyal ve iletişime açık olmak için duyulan arzuya işaret eder.
Kule: Değersiz bir ilişkide zaman kaybedildiği anlamına gelir.
Deprem: Olumlu sonuçlanacak bazı olası güçlüklerin üstesinden gelineceğinin işaretidir.
Fırtına: İlişkide bulunulan kişi ile bir tartışma yaşanacağını haber verir.
Bağırmak: Yanılgı hissine işaret eder.
Tatil: Hoş ve eğlenceli zaman geçirmeye duyulan gereksinime işaret eder.
Uçmak: Yeni deneyimlere duyulan arzuyu ve kişini ufuklarını genişletme isteğini bildirir.
Başdönmesi: Günlük sorunların çözülemeyeceğine dair korku duyulduğunu belirtir.
Yolculuk: Yaşam yolculuğunun simgesidir ve yeni deneyimler arayışına da işaret edebilir.
Rüzgar: (hafif) Yaşamsal gücün simgesidir, (güçlü) zor bir durumu ya da kızgın duyguları yansıtır.
Volkan: Büyük bir denge eksikliği yaşandığını ifade eder.
Boşluk: Başarısızlık ya da yalnızlık korkusunu açığa çıkart
"Yüzünü güneşe çeviren insan gölge görmez."

Çevrimdışı Bahreyn

 • kaptan-ı derya
 • okur
 • *
 • İleti: 59
Ynt: Hz.Yusuf ve Rüya
« Yanıtla #9 : 12 Ekim 2010, 17:48:42 »
 RÜYADA KIYAMETİN KOPTUĞUNU GÖRMEK
Kişinin korkup sakınması gereken şeylere, Adaletin tam tecilli etmesine, insaf ve merhamete, mazlumların zalimlerden öc almasına, insanın alacasının dışa vurup, nasıl biri olduğunun ortaya çıkmasına; Arasat meydanında bulunmak yolculuğa, Yalnız kendinin ve eşinin diriltildiğini görmek kişinin zalim olduğuna, Haşir ( öldükten sonra diriltilip toplanılan yer)i görmek şerefli ve hamiyetli kadın ve erkeğe, Surun üfürülmesi salih ve iyi kimselerin kurtulmasına, Bir beldede kıyametin koptuğunu görmek iyi Amel işleyenlerin gayrete getirilmesine, kötü amel işleyenlerin korkutulmasına delalet eder. ( Ayrıca Bakınız; Mahşer.)

Toplumu, ülkeyi ilgilendirecek çok önemli olaydır.

Rüyada kiyamet gününü görmek, gören kimseyi kasdettigi masiyet ve çirkin seylerden korkutmaya ve onu günahtan sakindirmaya isarettir. Kiyamet, Adalet, insaf ve mazlumun zalimden intikam almasina isarettir. Rüyada yalnizca kendisi Üzerine kiyamet koptugunu gören kimse, ölür. Kiyamet gününde Arasat meydaninda durdugunu gören kimse, yolculuga çikar. Bir kimse, yalniz kendisinin hasredildigini ve haniminin da kendisiyle beraber oldugum görse, o kimsenin zalim olduguna isarettir. Hasir yerini görmek, serefli bir kadina veya çok faydali ve serefli bir adama isarettir. Sura üfürülmesi, salih kimselerin kurtulmasina isarettir. Bir kimse rüyada bir sehirde veya bir köyde kiyamet koptugunu veya günesin batidan dogdugunu ya da kiyamet alametlerinden birinin çiktigini, hatta sevap ve azabin ayirt edilecegi bir yere gittigini görse, bu rüya, hayirli Amelde bulunan kimsenin yaptigi hayirli amellerine sevinmesi için müjde ve bu amellerini daha da artirmasi için tesviktir. Bir kimsenin kiyamet görmesi kan dökülmek ve halk arasinda fitne, ihtilal. harp, kavga ve çirkin seylerin meydana gelmesi gibi kiyamet alametlerinden olan bir seyin zuhur etmesine isarettir. Kiyameti görmek hadisi serifle izah buyrulduguna göre, çirkin alametlerin ve kiyamet alametlerinden bir çok seylerin dünyada vaki olduguna isarettir. Bir kimse rüyada kabirlerin yarilip açildigini ve ölülerin kabirlerinden çiktiklanni görse, o yerde adaletin yaygin olduguna isarettir. Bir kimse kiyametin koptugunu ve onun ahval ve siddetlerini gördükten sonra yine o ahval ve siddetlerin sakinlestigini ve dünyanin önceki haline dönüstügünü görse, bir toplum taraf indan, bir zulmün yapilacagina isarettir. Bazi tabirciler rüyayi gören muhal olan bir seyi istemekle mesgul olur veya bir günah isler de tövbe etmek hususunda ihmalkar ve tenbellik gösterir, yahut yalan üzerinde israr eder, dediler. Bir kimse rüyada hesap yerine yaklastigini görse, o kimsenin hayirli bir is yapmaktan gaflet ettigine isarettir. Rüyada hesabinin çok kolay görüldügünü gören sahsin haniminin kendisine sefkat ve merhamet etmesine veya haniminin halinin iyi ve dininin güzel olduguna isarettir. Hesabinin siddetli olarak görüldügünü gören kimse için, meydana gelecek zarar ve ziyana isarettir. Bir kimse kendisinin hesaba çekildigini, amellerinin teraziye konuldugunu ve sevaplarinin günahlarina agir geldigini görse, o kimsenin çokça sevap ve mükafat bulunduguna isarettir. EGer günahlari, sevabina galip gelirse o kimsenin din ve itikadça kötü bir halde bulunduguna isarettir. Bir kimse terazinin elinde oldugunu görse o kimsenin dogru yolda olduguna isarettir. Kendisine bir melegin bir kitap verdigini ve ona ""amel defterini oku"" dedigini görse, o kimsenin hak ve dogru yolda bulunduguna ve dosdogru bir dinde olduguna isarettir. Rüyada anlayarak sirat köprüsü üzerinde oldugunu, terazi ve amel defterini gören kimseye, insAllah ahirette islerinin kolay olacagi ümit edilir. Bazi tabirciler, rüyada kiyamet koptuGunu gören kimse, düsmanin serrinden kurtulmasina veya kiyametin koptugu görülen sehir veya yerde halk arasinda bir fitnenin çikmasina isarettir.
"Yüzünü güneşe çeviren insan gölge görmez."

Çevrimdışı Bahreyn

 • kaptan-ı derya
 • okur
 • *
 • İleti: 59
Ynt: Hz.Yusuf ve Rüya
« Yanıtla #10 : 12 Ekim 2010, 17:51:18 »
hazreti yusuf hakkında ruhul beyan diye bir kitabın tefsirinde  eğer okumamışsan çok geniş ve duymadığın bilgiler öğrenebilirsin zamanında duyduğumda çok şaşırmış  ve çok hoşuma gitmişti
"Yüzünü güneşe çeviren insan gölge görmez."

Çevrimdışı omur

 • ömür
 • yazar
 • ****
 • İleti: 651
Ynt: Hz.Yusuf ve Rüya
« Yanıtla #11 : 12 Ekim 2010, 23:36:22 »
Emegine saglik, Bahreyn kardes, bilgilendirdin.
Peygamberimizi rüya da görmek bahsi çok güzel, istifade ettik.
Allah razi olsun. Ön sayfamizda rüya tabirlerimiz oldugunu biliyormuydunuz?

Çevrimdışı Bahreyn

 • kaptan-ı derya
 • okur
 • *
 • İleti: 59
Ynt: Hz.Yusuf ve Rüya
« Yanıtla #12 : 13 Ekim 2010, 09:36:39 »
yeni üye olduğum için bilmiyorum nerde yada hangi bölümün içinde :sas
"Yüzünü güneşe çeviren insan gölge görmez."

Çevrimdışı cennet_nuru

 • Cennet ucuz değil Cehennem dahi lüzumsuz değil...
 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 485
 • Her nefesimi SANA yönelmiş dualar eyle ...
  • sadakat.net
Ynt: Hz.Yusuf ve Rüya
« Yanıtla #13 : 13 Ekim 2010, 18:15:57 »
Allah razı olsun kardeşim Hz.yusufun hayatı her zaman ilgimi çekmiştir ve süreklide araştırıyorum paylaşım için teşekkürler...

Arastirmalarinin sonuçlarini burada bizimlede paylasirsan çok seviniriz.

İnşaAllah paylaşırım kardeşim ...
O göremediğin koskoca derya gönlümdür...Gördüğün sahil ise dilim...Kıyılarıma vuran dalgalara şaşırma...!!Onlar aşktan gel-git'im...Beni kendinde,kendimde arama...Ben hem bende hem sende bir gizim...!!Beni Mecnun'dan Leyla'dan sorma...!!Ben sadece MEVLA'dan bir izim ... !!!

Çevrimdışı cennet_nuru

 • Cennet ucuz değil Cehennem dahi lüzumsuz değil...
 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 485
 • Her nefesimi SANA yönelmiş dualar eyle ...
  • sadakat.net
Ynt: Hz.Yusuf ve Rüya
« Yanıtla #14 : 13 Ekim 2010, 18:18:13 »
     Hz Yusuf (a.s) ibretlik hayatı

Kur'n'da ismi geçen Beni İsrail peygamberlerinden biri.
Hz. Yûsuf Kurân'da adı geçen peygamberlerden birisi olup, Yakub Peygamber'in oğludur. Nesebi Hz. İbrahim'e kadar varır (Kamil Miras, Tecrid Tercemesi, IX, 139).

Kur'ân-ı Kerîm'de kendi adını taşıyan bir sûre vardır. Tamamı 111 âyet olan bu sûrenin 98 âyeti (4-101) Hz. Yûsuf'tan bahseder. Bu âyetlerde anlatıldığına göre Hz. Yûsuf'un hayat hikâyesi özetle şöyledir:

Hz. Yûsuf'un on bir tane erkek kardeşi vardı. Yûsuf fevkalâde güzel ve son derece zekî idi. Babaları Hz. Yakub en çok Yûsuf'u seviyordu. Bu sevgiyi ağabeyleri kıskanıyorlardı.

Yûsuf (a.s) bir gece rüyasında on bir yıldızın, güneş ve ayın kendisine secde ettiklerini gördü. Bu rüyayı babasına anlattı. Babası rüyanın, Hz. Yûsuf'un büyük bir adam olacağına işaret olduğunu anladı ve Yûsuf'a rüyasını ağabeylerine anlatmamasını tembihledi. Ancak, ağabeyleri bundan haberdar oldular ve Yûsuf'u öldürüp bir yere atmayı planladılar. Babalarından izin alarak, gezip eğlenmek bahanesiyle Yûsuf'u alıp kırlara,götürdüler. Onu bir kuyuya attılar, gömleğini da kana bulayarak, "Yûsuf'u kurt kaptı" diye babalarına yalan söylediler.

Kuyunun yanından geçmekten olan bir kafile Yûsuf'u buldu ve köle olarak satmak üzere alıp, Mısır'a götürdüler. Orada az bir fiyatla onu Azîz (maliye bakanı)'e sattılar.

Azz'in hanımı Yûsuf'a göz koydu. Onu kendisiyle beraber olmaya çağırdı. Yûsuf (a.s) bunu kabul etmeyince, ona iftira edip kocasına şikayet etti ve hapse attırdı.

Hz. Yûsuf senelerce hapiste kaldı. Orada hükümdarın şerbetçisi ve aşçısı ile tanıştı. Onların gördükleri dünyaların yorumunu yaptı. Birisinin, kurtulup efendisinin hizmetine devam edeceğini, diğerinin ise öldüreceğini söyledi. Sonunda dediği çıktı. Hz. Yûsuf, kurtulana, kendisini efendisinin yanında anmasını istedi.

Hükümdar bir gece rüyasında yedi zayıf ineğin yedi semiz ineği yediğini ve yedi yeşil başakla yedi kuru başak gördü. Bu rüyanın yorumunu yaptırmak istedi. Hz. Yûsuf'un rüya yorumu yaptığını öğrendi ve onu hapisten çıkarıp, rüyasını anlattı. Hz. Yûsuf, yedi sene bolluk olacağını, peşinden gelen yedi senenin ise kıtlıkla geçeceğini söyledi. Bunun üzerine hükümdar, Hz. Yûsuf'u maliye bakanlığına getirdi. Yûsuf (a.s) bolluk yıllarında bütün ambarları zahire ile doldurttu; kıtlık yılları gelince bu zahireyi halka dağıtmaya başladı. Aynı kıtlık, Hz. Yûsuf un babasının memleketi olan Ken'an diyarında da yaşandı.

Yûsuf (a.s)'un kardeşleri de zahire almak için iki kez Ken'an ilinden Mısır'a geldi. Sonunda Yûsuf (a.s) kardeşlerine kendini tanıttı ve onları affettiğini belirterek, "Bugün azarlanacak değilsiniz, Allah sizi bağışlar, o merhametlilerin merhametlisidir" (Yûsuf, 92) dedi. Yûsuf (a.s), babası, annesi ve kardeşlerinin tamamını Mısır'a davet etti.

Ailesi Mısır'a vardığında Yûsuf (a.s) anne ve babasını tahta oturttu; diğer onbir kardeşi ise Hz. Yûsuf'un önünde eğildiler. O zaman Yûsuf (a.s); "Babacığım, işte bu vaktiyle gördüğüm rüyanın çıkışıdır; Rabbim onu gerçekleştirdi. Şeytan benimle kardeşlerimin arasını bozduktan sonra, beni hapisten çıkaran, sizi çölden getiren Rabbim, bana pek çok iyiliklerde bulundu. Doğrusu Rabbim, dileğine lütufkardır. O şüphesiz, bilendir, hâkimdir" (Yûsuf,100) dedi. Bu şekilde İsrail oğulları, Filistin'den Mısır'a gelip yerleşmiş oldu. Bir süre sonra Yakub (a.s) vefat etti. Yûsuf (a.s), Allah Teâlâ'ya şöyle münacatta bulundu: "Rabbim, bana hükümdarlık verdin, rüyaların yorumunu öğrettin. Ey göklerin ve yerin yaratanı! Dünya ve âhirette koruyanım sensin! Benim canımı, Müslüman olarak al! Ve beni iyilere kat!" (Yûsuf, 101). Yûsuf (a.s)'un hayat hikayesi Kur'ân-ı Kerîm'de "Ahsenü'l-Kasas, Kıssaların en güzeli" ünvanını aldı. Pek çok olayları içeren bu hayat hikâyesi için Allah Teâlâ şöyle buyurdu: Ândolsun ki, Yûsuf ve kardeşlerinin olayında, soranlara nice ibretler vardır" (Yûsuf, 7).

Yûsuf (a.s)'un defnedildiği yer, rivâyetlere göre, İbrahim (a.s)'in medfun bulunduğu Kudüs yakınlarında Halilü'r-Rahman kasabasındadır.

Mefail HIZLI
O göremediğin koskoca derya gönlümdür...Gördüğün sahil ise dilim...Kıyılarıma vuran dalgalara şaşırma...!!Onlar aşktan gel-git'im...Beni kendinde,kendimde arama...Ben hem bende hem sende bir gizim...!!Beni Mecnun'dan Leyla'dan sorma...!!Ben sadece MEVLA'dan bir izim ... !!!