Gönderen Konu: İbadetlerin onda dokuzu helal kazanç  (Okunma sayısı 4486 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuğra

  • popüler yazar
  • ******
  • İleti: 6599
İbadetlerin onda dokuzu helal kazanç
« : 30 Ağustos 2008, 13:31:00 »


Ahmed bin Abdüllah İsfehan hazretleri buyurdu ; “İbadetler on kısımdır: Dokuz kısmı helal kazanmaktır. Bir kısmı da bildiğimiz bütün ibadetlerdir.”

Hazreti Ebu Bekir, hizmetcisinin getirdiği sütü içmişti. Sonra helalden olmadığını anlayınca, parmağını buğazına sokarak kay etti. O kadar zahmetle çıkardı ki, ölüyor sandılar. Sonra, “Ya Rabbi! Elimden geleni yaptım. Midemde ve damarlarımda kalan zerrelerden sana sığınırım!” diye yalvardı. Hazret-i Ömer de, Beyt-ülmala aid zekat develerinin sütünden, yanlışlıkla verilip içtiği zaman, böyle yapmıştı.

Abdüllah bin Ömer buyurdu ki, “Kanbur oluncıya kadar namaz kılsanız ve kıl gibi oluncıya kadar oruç tutsanız, haramdan kaçınmadıkca, kabul edilmez, faydası olmaz”.

Süfyan-ı Sevri buyurdu ki, “Haram para ile sadaka veren, cami yaptıran, hayrat yapan kimse, kirlenmiş elbiseyi idrar ile yıkıyan kimseye benzer ki, daha çok pislenir”.

Yahya bin Muaz buyurdu ki, “Allahü tealaya itaat etmek, bir hazineye benzer. Bu hazinenin anahtarı dua, anahtarın dişleri de helal lokmadır”.

Sehl bin Abdüllah-i Tüsteri buyurdu ki; “Hakiki imana kavuşmak için, dört şey lazımdır: Bütün farzları edeple yapmak, helal yimek, görünen ve görünmeyen bütün haramlardan sakınmak ve bu üçüne, ölünciye kadar devam etmeğe sabretmek. Haram yiyenlerin yedi azası, istese de, istemese de günah işler. Helal yiyenlerin azası, ibadet eder. Hayır işlemesi kolay ve tatlı gelir”.

Abdüllah ibni Mübarek buyurdu ki: “Şüpheli olan bir kuruşu sahibine geri vermeği, bin lira sadaka vermekten daha çok severim”.

Helal kazanmanın ehemmiyetini gösteren nice hadisi şerifler ve büyüklerin sözleri vardır. Bunun içindir ki, vera sahipleri haramdan çok sakınmışlardır. Bunlardan biri Veheb ibni Verd idi ki, nereden geldiğini anlamadan birşey yimezdi. Birgün annesi, buna bir bardak süt vermişti. Sütü nereden aldığını ve parasını nereden verdiğini ve kimden aldığını sordu.

Hepsini anlayınca, bu koyun nerede otlamış dedi. Müslümanların hakkı bulunan bir yerde otlamıştı. Sütü içmedi. Annesi, oğlum! Allah sana rahmet etsin, iç! dedi. Ona günah işlemekle rahmetine kavuşmak istemem, dedi ve içmedi.

Mehmet Oruç
〰〰〰〰🐠

Çevrimdışı ihvan

  • popüler yazar
  • ******
  • İleti: 2399
Ynt: İbadetlerin onda dokuzu helal kazanç
« Yanıtla #1 : 30 Ağustos 2008, 14:04:26 »
teşekkürler tuğra...

Mahi

  • Ziyaretçi
Ynt: İbadetlerin onda dokuzu helal kazanç
« Yanıtla #2 : 30 Ağustos 2008, 15:48:57 »
Peygamber efendimiz bir hadis-i şeriflerinde: Allah güzeldir. Ancak güzel şeyleri kabul eder. Allah peygamberlerine emrettiği mü'minlere de emretti. hak teala şöyle buyurur:
Ey Resuller! Temiz ve helal olan şeylerden yiyin ve salih amel işleyin. (Mu'minün 52)
Ey iman şerefi ile müşerref olan ehli iman! Size rızık olarak verdiklerinizden en temiz olanalrından yiyin. (Bakara 57)
Bu ayetleri okuduktan sonra efendimiz: Uzun yolculuğa çıkmış, dağınık üstü başı perişan ve Ya rabbi! Ya rabbi! diye dua etmekte olan bir adamı zikrederek, Onun yediği haram, içtiği haram, ve haram ile beslenmiş. Böyle bir kimsenin duası nasıl kabul olunur buyurmuşlardır. (Şarani, Levakıhu'l-Envar s.301 Daru'l-kalem Halep)
« Son Düzenleme: 30 Ağustos 2008, 15:51:28 Gönderen: Mahi »