Gönderen Konu: İcabet edilmesi gereken davetler  (Okunma sayısı 3589 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahi

  • aktif yazar
  • *****
  • İleti: 923
  • Bugün Allah (c.c) için ne yaptın?
İcabet edilmesi gereken davetler
« : 17 Temmuz 2007, 14:06:21 »

İCÂBET EDİLMEMESİ GEREKEN DÂVETLER  
 
 Allâh Resûlü -sallallâhu aleyhi ve sellem-, meşrû olan dâvetlere icâbet eder, eğer dâvet edilen yerde Allâh Teâlâ'nın rızâsına muhâlif bir şey varsa icâbet etmezdi. Enes -radıyallâhu anh-, Nebiyy-i Muhterem Efendimiz'in lüks kapların kullanıldığı kibirli kimselerin sofrasında yemek yemediğini haber vermektedir. (Buhârî, Et‘ime, 8)

Peygamberimiz vefat edinceye kadar kibirli ve zorba kimselerin kendilerini başka insanlardan üstün göstermenin vasıtası yaptıkları bir sofrada aslâ yemek yememiştir. Bu çeşit sofrayı kullananlar, o günkü lüks ve israfın, şımarıklık ve kibirliliğin temsilcisi olan kimselerdi. Efendimiz, özellikle müstekbirleri ve kâfirleri taklitten son derece sakınır, ashâbının ve ümmetinin de bunlardan sakınmasını isterdi.

Fahr-i Kâinât Efendimiz cemiyette zengin fakir arasındaki uçurumun giderilmesine ve herkese eşit imkânların sağlanmasına âzamî gayret göstermiştir. Bunu sağlayacak vâsıtalara ehemmiyet vermiş, zedeleyecek olanlara ise son derece tepki göstermiştir. Bunlardan birisi de dâvetlere zenginlerin çağrılıp fakirlerin çağrılmamasıdır. Bu hususta şöyle buyurmaktadır:

“Yemeklerin en şerlisi, zenginlerin dâvet edilip fakirlerin çağrılmadığı düğün yemekleridir.” (Buhârî, Nikâh, 72)

Hâsılı dâvete icâbet mühim bir sünnet ve ictimâî bir ibâdettir. Mü'minler, diğer İslâmî âdapta olduğu gibi bunda da titizlik göstermelidir. Bununla birlikte Allâh ve Resûlü'nün arzusuna uymayacak tarzda tertip edilen dâvet ve sofralara iştirak etmek doğru bir davranış değildir. Çünkü Müslümanın hedefi yaptığı her işte Allâh'ın rızâsını kazanmaya çalışmaktır. Buna muhâlif durumlardan şiddetle sakınmalıdır.  

-Alıntı-
Herhangi bir insan vaktini nasıl geçireceğini, üstün bir insan ise vaktini nasıl tasarruf edeceğini düşünür. – Schopenhaver

Çevrimdışı İsra

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 7484
İcabet edilmesi gereken davetler
« Yanıtla #1 : 17 Temmuz 2007, 16:49:21 »
ellerinize sağlık