Gönderen Konu: İdarecinin Vasıfları  (Okunma sayısı 5521 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sıddık-birgüvi

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 282
İdarecinin Vasıfları
« : 06 Mayıs 2006, 03:00:32 »

İdarecİnİn VasIflarI
İdareci için çok önemli ve değerli hasletlerden bazıları şöyle:

Adaletli, akıllı, cesur, cömert, yumuşak huylu, vefalı, şefkat ve merhametli, sabırlı, affedici, şükredici, itidalli, bilgili, namuslu ve vakarlı olmak.

Adalet: İdarecide bulunması gereken özelliklerin en değerlisi adalettir. Adalete, iyiliğe itaate sebeptir ve ülfeti doğurur. Çalışanların mutluluğu ve huzuru, idarecinin, düzenli olması derecesine göredir. İdare iyi ise elemanlar da iyi olur. İdareci, elemanların durumlarını iyi takip etmeli, hak ettikleri ücretleri, işlerine ve seviyelerine uygun olarak zamanında ödemelidir! Yoksa hizipleşme baş gösterir.

Akıl: Akıl sayesinde kişi; hakkı batıldan, iyiyi kötüden ayırır, yanlış karar vermez. Bir olayın meydana gelmesinden sonra savunma tedbiri alana akıllı denmez. Akıllı kişi, olay meydana gelmeden çare ve çözüm arayandır.

Cesaret: Cesur idareci, şirketini kem gözlerden korur, bekçiliğini iyi şekilde yapar. Aynı zamanda idaresi altındakileri de her türlü haksızlıktan korumuş olur.

Cömertlik: Hulefa-i Raşidin, ihtiyaçlarını arz edenleri dine uygun olarak sevindirirler, herkesin durumuna uygun gerekli iyilik ve ihsanda bulunurlardı.

Yumuşaklık: Yumuşaklık güzel vasıflardandır.

Normal yemek şifa ve gıda, tıka basa yemek hastalığa sebep olduğu gibi, sert davranış ve şiddet; dostları, düşman eder.

İdareci için her yerde ve her işte yumuşaklık göstermek uygun olmayabilir. Bunun için âmir durumunda olanlara daima yumuşak davranmalıdır!

Bozguncu tabakadakilere genel olarak sertlik de göstermek gerekir. Alt tabakadakilere de yerine göre sertlik yerine göre yumuşaklık gösterilir. Onun için “Suçlulara şiddet göstermek, seçkin ve dürüstlere de yumuşak davranmak lazımdır” denmiştir.

Büzür Cumhura “Bir hükümdar nasıl başarılı olur?” demişler. O da şöyle cevap vermiş:

“İyilere, ileri gelen seçkinlere samimiyet ve dostluk göstermek, halka sevgisini açıklayıp onları kendisine bağlamak fakat, biraz korku da verip tesirli bir davranış göstermek, adi kimseleri ise gerçekten korkutmak suretiyle hükümdar başarılı olur.”

Vefa: Vefa, ömür boyu ve öldükten sonra da sevgiyi devam ettirmektir. Peygamber efendimiz (Ahde vefa dindendir) buyurmuştur. (Hakim)

Doğruluk: Yalancılık ne kadar kötüyse, doğruluk da o kadar iyidir. (Doğru konuşan, doğrulukla iş yapan kamil insandır) buyurulmuştur.

İslamiyetin üç temel direği hak, adalet ve sadakat, yani doğruluktur. Her işin nizam ve intizamı doğruluk iledir.

Şefkat ve merhamet: İdareci herkesten daha çok şefkatli ve merhametli olmalıdır. Çnükü hadis-i şerifte, (Halka merhamet etmeyene, Hak merhamet etmez) buyuruldu. (Taberani)

Sabır: Sabretmek, kurtuluşa sebep olan güzel huylardandır. Sabır, peygamberlerin hasletlerindendir. Sabır, acı ise de meyvesi tatlıdır.

Affetmek: Yalan söyleyerek özür dileyeni bile affetmek müstehabdır. Affetmek çok faziletlidir. Hadis-i şerifte (Affedin ki affedilesiniz) buyuruldu. (İ. Ahmed)

Şükür: Şükür, her nimetin Allahü teâlâdan geldiğini bilip dil ile de hamd etmektir. Allahü teâlânın emirlerini yapıp yasak ettiklerinden sakınmak şükretmek olur. İnsanların hidayeti için çalışmak şükür sayılır.

Aceleden kaçmak: Ceza vermekte acele etmemeli, affa uğrama imkanı doğabilir. Mükafat vermekte acele etmek fertlerinin itaatlerini kuvvetlendirir.

Ağırbaşlılık: Normal işlerde ağırbaşlı olmak ve yavaş hareket etmek. Çünkü normal işlerde yavaş olmak, emin adımlarla yürümeyi sağlar.

Namuslu Olmak: Kötü söz ve işten uzak olmaktır.

Vakar: İdarecinin vakarı, heybeti düşmanları korkutur, eşkıyayı sindirir, saygı duymaya sebep olur.
« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2008, 11:22:51 Gönderen: Mahi »

Çevrimdışı müteallim

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 4785
 • gizli mahzenlerde kalan tarihin yeni adresi
  • www.Libv- kamp-lintfort.de
Re: İdarecİnİn VasIflarI
« Yanıtla #1 : 08 Mayıs 2006, 01:33:40 »
Alıntı yapılan: "beyazzambak"
İdarecİnİn VasIflarI
İdareci için çok önemli ve değerli hasletlerden bazıları şöyle:

Adaletli, akıllı, cesur, cömert, yumuşak huylu, vefalı, şefkat ve merhametli, sabırlı, affedici, şükredici, itidalli, bilgili, namuslu ve vakarlı olmak..


bu vasiflari üzerinde tasiyan idareci bulabilirmiyiz .buna en uygun yoksa beyazzambak mi?
  Kuslar gibi ucmasini baliklar gibi yüzmesini ögrendik amma kardesce yasamasini ögrenemedik

Çevrimdışı sıddık-birgüvi

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 282
Re: İdarecİnİn VasIflarI
« Yanıtla #2 : 08 Mayıs 2006, 02:46:15 »
efendim ne haddimize,biz adam olmadigimiz halde  bizi adam yerine koyuyorlar, layik olmadigimiz halde bir vazife veriyorlarsa ne mutlu bize.Bize düsen istenilen seyin istenildigi yerde istenildigi kadar yapmaya calismaktir.Islam büyükleri "Yeterki davayi islam muvaffak olsun,varsin bizim yerimiz caminin pabuclugu olsun " diyerek    bizlere ne güzel örnek olmuslar.
« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2008, 13:13:44 Gönderen: Nakkaş »

Mahi

 • Ziyaretçi
İdarecinin Vasıfları
« Yanıtla #3 : 29 Ağustos 2008, 11:20:00 »
On kişiye başkan olan her idareci kıyamet günü eli boynuna kelepçeli olarak getirilir. Onu kelepçesinden ancak adaleti kurtarır. Tergib c.4s.417
« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2008, 11:22:30 Gönderen: Mahi »

Çevrimdışı ihvan

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2399
Ynt: İdarecinin Vasıfları
« Yanıtla #4 : 29 Ağustos 2008, 12:24:49 »
bu tip idareci kalmadı ..malesef..varsa  da azın azıdır

Çevrimdışı Nakkaş

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 250
Ynt: İdarecinin Vasıfları
« Yanıtla #5 : 29 Ağustos 2008, 13:13:02 »
Allah Resûlü sallAllahu aleyhi ve sellem buyurdu:

"Ey Ali! Allah, senin kalbine hidâyet ve diline sebat verecektir. Önüne iki hasım oturduğu zaman, birincisini dinledikten sonra, ikincisini de tam dinlemeden sakın hüküm verme! Güzel hüküm vermen için en doğru yöntem budur."


Ali radıyAllahu anh. Tirmizî.