Gönderen Konu: İlme verilen kıymet  (Okunma sayısı 4181 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı pasa

  • Yeni üye
  • *
  • İleti: 32
İlme verilen kıymet
« : 08 Ağustos 2006, 04:56:04 »

İLME VERİLEN KIYMET

Abdullah bin Mübârek hazretlerine sordular:
— “Eğer Cenâb-ı Hak sana, öleceğin ânı bildirse idi ne ile meşgul olurdun?”
— “İlim ile meşgul olurdum?”, der. Peki derler:
—“İlimden daha üstün bir ibâdet yok mu ki, onunla meşgul olsanız?”
— “Evet. İlimden daha üstün bir ibadet yoktur.”, dedi. Yanındakiler:
— “İlme çalışmanın her türlü ibâdetten üstün olduğunu ne ile isbât edersiniz?”, deyince Hz. Abdullah:
—“İlim her şeyden üstündür. Çünkü Cenâb-ı Hak Peygamberine her şeyi verdi. Fazlasını istemekle emir buyurmadı. İlim hakkında ise meâlen:
 “Ey Habibim! De ki: Rabbim benim ilmimi artır.”(Tâhâ Sûresi, 114)
Eğer ilimden daha üstün bir şey olsa idi, Allah’ın Resûl’ü Muhammed Mustafâ (s.a.v.) Efendimiz onun artmasını istemekle emrolunurdu. Bu îtibârla ben ilimden daha üstün bir amel göremiyorum.”, cevâbını verdi.
Yine kendisine, “Ne zamana kadar ilim ve hadîs öğrenmeye devâm edeceksin?” sorusuna:
“Bilmiyorum. Kurtuluşun içinde olduğu kelimeyi, henüz bulamadım. Onu bulmaya çalışıyorum. Ölünceye kadar ilim bırakılmaz.”, dedi.
Ahmed bin Hanbel hazretleri de: “Bir insan ilme çalıştığı müddetçe âlimdir. Artık benim bildiğim yeter diyerek ilmi terk eden cahildir. Cahiller ise ölü mesâbesindedir.”, buyuruyor.


İLMİN FAZÎLETİ

Yüce İslâm dîni, ilim sâhibi olmaya çok büyük ehemmiyet vermiştir. Dînimizin ilme verdiği ehemmiyeti daha iyi anlamak için, Fahr-i Kâinât Efendimize nâzil olan ilk âyetin “Oku” emri ile başladığını bilmek kâfîdir. Cenâb-ı Hak meâlen: “Ey Habîbim! Rabbinin ismi ile (besmele ile) oku”buyurmuştur. (Sûre-i Alak 1)
Beşeriyeti, zulmetten nura çıkarmak için gönderilen ilâhî kitap, (Kur’ân-ı Kerîm) “Allah” ismi Celilinden sonra en çok geçen kelimelerden biri de, ilim ve ilim mânâsını ifâde eden kelimeler olduğu görülür. Yine Hz. Allah meâlen: “Habîbim! De ki: Hiç bilenler ile bilmeyenler bir olur mu?”, (Sûre-i Zümer 9) buyurarak ilmin ve âlimin mutlak üstünlüğünü beyan buyurmuştur.
İlim, Cenâb-ı Hakk’ın bir sıfatıdır. İnançlarımızı taklitten tahkike çıkarıp, yüce mertebelere yükseltmek ancak ilim ile mümkündür.
Bir insanın en büyük düşmanı cehâlettir. Onu imhâ etmeden diğer düşmanlara karşı zafer mümkün değildir.
Arzdan arşa kadar ilimden daha şerefli bir şey yoktur. Zîrâ Allâhü Teâlâ insanları irşâd için gönderdiği bütün peygamberlerine ilim vermiştir. Eğer ilimden daha şerefli bir şey olsaydı, bu seçilmiş kullara onu verirdi.
Peygamberler ümmetlerine mîras olarak mal ve servet değil ilim bırakmışlardır. Rasûlüllah (s.a.v.) Efendimiz ilimle alâkalı bâzı hadîs-i şerîflerinde şöyle buyurmuşlardır: “Kim ilim öğrenmek için yola çıkarsa, Cenâb-ı Hak onun için cennet yolunu kolaylaştırır.” (Et-Tergıb ve’t-Terhib 1/6
“Evinden ilim talebi için çıkan hiç kimse yoktur ki, melekler yaptığı işten râzı oldukları için kanatlarını onun yoluna sermiş olmasınlar.” (Et-Tergıb ve’t-Terhib 1/6
“(Hakîkî) âlim için, denizdeki balıklara varıncaya kadar gökte, yerde ne varsa hepsi Allah’tan mağfiret diler.” (İbn-i Mace 1/87)
“Âlimin (câhil) âbidden üstünlüğü; ayın, ondördüncü gece semâdaki en küçük yıldız üzerine üstünlüğü gibidir. Şüphesiz âlimler peygamberlerin vârisleridir. Peygamberler altın ve gümüş (mîrâsı) bırakmamışlardır. Ancak onlar ilim (mîrâsı) bırakmışlardır." (Et-Tergıb,1/6
« Son Düzenleme: 08 Ekim 2008, 00:42:54 Gönderen: mystic »

Çevrimdışı armonya

  • araştırmacı
  • ***
  • İleti: 473
ILIM
« Yanıtla #1 : 08 Ağustos 2006, 12:10:51 »
Allah hayırlı ilim versin inşAllah..
Ne azap ne sitem yalnızlıktan...Kime ne; aşılmaz duvar bendedir...Süslenmiş gemiler geçer açıktan, Sanırım, gittiği diyar bendedir. Yaram var...Havanlar dövemez merhem, Yüküm var... Bulamaz pazarlar dirhem, Ne çıkar; Yollar ki, Allaha çıkar, bendedir...

Vuslat Yolcusu

  • Ziyaretçi
ILIM
« Yanıtla #2 : 09 Ağustos 2006, 03:11:34 »
Alıntı

Bir insanın en büyük düşmanı cehâlettir. Onu imhâ etmeden diğer düşmanlara karşı zafer mümkün değildir.
Arzdan arşa kadar ilimden daha şerefli bir şey yoktur. Zîrâ Allâhü Teâlâ insanları irşâd için gönderdiği bütün peygamberlerine ilim vermiştir. Eğer ilimden daha şerefli bir şey olsaydı, bu seçilmiş kullara onu verirdi.

 :x

Çevrimdışı Mstfx67

  • araştırmacı
  • ***
  • İleti: 354
ILIM
« Yanıtla #3 : 25 Ağustos 2006, 01:12:36 »
Allah razi olsun
BA$KASININ AYIBINI SÖYLEMEYi DÜSÜNDÜGÜN ZAMAN NEFSININ AYIBINI hATIRLA!!!