Gönderen Konu: İmam Birgivi Hz'lerin den!  (Okunma sayısı 3400 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kuruhüyük

  • Yeni üye
  • *
  • İleti: 44
İmam Birgivi Hz'lerin den!
« : 06 Nisan 2009, 16:12:38 »

Esselamü Aleyküm.....

Müslümanların gündeminde her zaman kaçınılması gereken bir zarurettir,ucüp,bu ecelden baş vurulması gereken en önce muteber! alimlerimizin vaazı nasihitlarıdır,bu itibarla elimizde bulunan,Bigivi şerhi,de bu alimimizin,müslümanlara nasayıhını paylaşmak fayda getirir kanaatındayız.buyuruyorki merhum[ucub,ün] sebebi cehl,dir yani, cümle eşyanın halikı ancak Bari teale hz, olduğunu,ya hakikaten ya hükema bilmektir,ucubü gidermenin ilacı cümle eşyaAllahü tealeden, kendinden ancak kesb [çalışma] olduğunu bilmektir.

Rabbim cümleyi halas eyleye,ve kalblerini paklayalar hakd[kin] denki ol yani hakd ,kin tutmakdır,dünya hususundan ötürü,yani mahsus dünya üçün bir kimseden intikam almayıp,ona düşman olup kalbile sevmeyıp ol kimseden nefret etmektir,olduğu meclislere varmayıp sohbet etmemektir ve ona düşmanlık etmektir ve şer,zarar kasd etmektir,ekseri bu kin kendinden büyüğüne olur bir şeyden darılır ona tevazu etmez ve onun sözünü hak! olsada kabul etmez.

Üç günden sonra bu kin tutmak[haramdır] imdi filhal ol kimseye varıp,selam verip hatırını süal ede,eğer selamını alur ülfet ederse güzel olur ,eğer selamın almayıp sohbet etmezse ,selam veren selamet bulur,öbürü azabe layık olur,amma gayrilere veya sana zulüm ettığinden yani zülmü ile,Hak tealaya asi olduğundan ötürü sevmemek,ya zülümden ayrı bir ahir [fısk, masiyet] ve taatı terk etmek ve taatı terk ettiği ecelden sevilmese ,bu şartlar ile sevmemek güzeldir, ona  gazab,ı fillah denir,yani Allahü tealanın kullarını,asileri sevmekten nehi ettiği üçün,Hak teala benden razı olsun diye, buğdu fillah, edip sevmemektir.

Lakin kin ile bugdu fillah ın farkı bu dırki,sana zulüm edene zulüm ile ,gayri zulüm edeni,zalim ve fasıkı sevmemede beraber olursa,o sevmemek,bugdı fillah olur amma sana zulüm edeni sevmesekte ,ol namazı terk eden ,duhan ya şarab içen fasıklarla dost lık ve yaranlık edilse,ol sevmemek,bugdı fillah olmaz,ancaksana zulüm ettiği üçün sevilmemiş olur.

Bu surette bu kin olur imdi! namazı terk edene ve zekatı vermeyene,sıla,i rahim itmeyene şerab içene valdeynine asi olana ve üç günden sonra kin tutana,kadr gecesi melekler selam vermezler günahları yalıganmaz diye rivayet olunmuştur ol mertebe rahmet mağfiret olan geceden yarlıganmayan kişi,acaba ne vakıtta yarlığanır.

Rabbim cümlemizi cümle kötü huylardan pak eyleye,Dahi kalblerini pak edeler,Hubbu dünyadanki ol dünyada  zevk etmek istemektir ve  yalnız zevk etmek istese bu haramdır,eğer kişi halel ile güzel avretler nikahlanmağa ve leziz taamlar yemeğe,nefis libaslar giymekle zevk etmek istese ol haram değildir velakin gayet mezmumdur ve yemek,içmek,kişinin himmeti karnından çıkan olur denildi,onun kıymeti,mezmum olan dünyaya sagiy etmektir.

Eğer farzlardan,vaciplerden birin terketmeyip,sünnetlerden birini terke mısr olmayıp sair günahlardan birini işlemeksizin olursa mezmumdur,amma eğer bunlardan bir şy,i terk ederek günahlardan birini işleyerek olursa ol sagy[çalışmak] haram olur,dünyayı sevmek cümle günah ların başıdır..[İmam Birgivi] R,A,
kuruhüyük.
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2009, 18:53:36 Gönderen: Nefer »