Gönderen Konu: İnanç Geni*  (Okunma sayısı 4413 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sedat_islam

  • aktif okur
  • **
  • İleti: 232
    • Milli Görüş Forum
İnanç Geni*
« : 01 Şubat 2005, 13:10:27 »

Sevgili peygamberimiz, “Her doğan çocuğun (İslam) fıtratı üzerine doğduğunu vermiştir. (Buhari, Cenaiz 80, Müslim, Kader 25, hadis 2657, Tirmizi, Kader 5, hadis 2139) Kur’an-ı Kerim Rum suresi 30/30 da buna işaret etmektedir.

Rabbimiz, hayvanları dahi zararlı bitkilerden korunmaları için onlara iç güdü verir de, en değerli yaratık olan insanı başıboş bırakıverir mi hiç?

İnsanın fıtratı kendine zarar verecek şeylerden tiksinir şekilde yaratılmıştır. Hayatta hiç bir insan ilk içki içişinde o içkiyi severek içmemiştir. Ağzı, boğazı ve midesi kavrulmuştur. Ama o kötü şeye ısrar ederek vücudun dengesini bozuyor ve bir gün zevk alır hale geliveriyor. Denge öylesine bozuluyor ki ondan sonra dengesizliğinden bu sefer de içmeyeni hor görmeye başlıyor.

Altı milyar insanın hepsinin fıtratında “Kul olma” duygusu vardır.

Müslümanlar bu duygularını Allah’a ibadet ederek yerine getirirken, başkaları ateşe, güneşe, ineğe, kendileri gibi bir adama kul olarak yerine getirir.

“Ben hiçbir ilah kabul etmem” diyenlerin de kendisine kulluk yaptığını haber verir Kur’an

Mevlâna: “Ben kul oldum, ben kul oldum, ben kul oldum. Köle hür olunca sevinir, bense sana kul olunca sevinirim” der.

Hersekli Arif Hikmet bey de:

 

“Yare kul olmakla buldum devleti hürriyeti,

İhtiyarımla esaret geldi, kendimden bana” diyor. Yani kendi içimden, kendi özgür seçimimle yare (Allah’a) kul olunca özgürlüğün saltanatını buldum diyor.

Mafya, fuhuş sektörü, organ ticareti, hazineyi hortumluma gibi konular üzerine araştırma yapan ve televizyon ekranlarından insanlara tanıtan program yapımcılarımız şeytanın kullarının neler yapabileceğini gösteriyorlar.

Müslümanlar, Rahmana kul olmanın mutluluğuyla yaşarlar. Yeryüzünde yürürken yürüyüşleri alımlı, çalımlı, şımarık, şarlatan, kibirli yukarıdan bakan, yürüyüşle değil, tevazu ile yürürler.

Vehb b. Münebbih Peygamber efendimizin yürüyüşünü tarif ediyor. “Yanan bir mumun yanından geçse rüzgarıyla mumun alevini söndürmez, kamışlar üzerinde yürüse ses çıkarmazdı” diyor.

Apartman hayatı yaşayan bir mümin alt üst ve yan tarafta oturanları rahatsız etmeden, gönlündeki alevi titretmeden hareket edecek.

En değerli organı olan başını kimsenin önünde eğmeyecek. Ancak ve ancak rüku ve secdede Rabbin huzurunda eğerek başını yücelerden yüce olan cennete kadar yükseltecek.

 

Cimrilik yapmaz. Sırtında altın taşıdığı halde açlıktan ölen deve gibi bir hayat yaşamaz.

Allah’tan başka ilahlara yalvarıp yakarmaz. Haksız yere adam öldürmez. Zina etmez. Yalancı şahit olmaz. Boş lakırdılarla vaktini kurşunlamaz. Allah’ın ayetleri okunduğunda bile körü körüne boyun eğmezler. Bilerek, anlayarak gönülden inanarak boyun eğerler.

Eşleri ve çocukları üzerinde titrerler, iki dünyalarında kendilerini sevindirecek, yüzlerini güldürecek, gözlerini aydın edecek şekilde yetişmeleri için çalışırken Rabbe dua ederler.

Nesillerinden her birinin müttaki insanlara önder olabilecek kapasitede olmasını isterler. Tarihin hiçbir döneminde adil bir toplumun başına zalim bir önder gelmemiştir. Zalim bir toplumun başına da adil bir önder gelmemiştir.

Peygamber efendimiz: “Yöneticileriniz sizin amellerinizdir” buyurmuş. Bir başka hadiste: “Nasılsanız öyle idare olunursunuz” buyurmuş. (Keşfül-Hafa 2/126)

Yöneticilerimiz bizim iç dünyamızın toplanıp somut halde görünüşüdür. Onun için Rabbimiz önce müttaki bir toplum meydana getirilmesini ve o topluma önder olacak insanların yetişmesini ister.
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2009, 11:13:23 Gönderen: Nefer »
Zafer Yakındır ve Zafer, İNANANLARINDIR...

Çevrimdışı Meryem islam

  • Yeni üye
  • *
  • İleti: 20
Selamünaleyküm
« Yanıtla #1 : 03 Şubat 2005, 22:36:41 »
Allah razi olsun,cok cok önemli bir konuya anlam dolu bir seklide  deginilmis,evet Allah öyle yücedir ki bize zarar veren bir seyi bize hem bildirir hemde defalarca uyarir ne mutlu o insana ki bu uyarilara tam anlamiyla kulak verip kendini hak yola adaya bilene...

vesselam