Gönderen Konu: "İnneddîne Indallâhil İslam"  (Okunma sayısı 5283 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tevhit06

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 7
"İnneddîne Indallâhil İslam"
« : 10 Ocak 2012, 01:32:26 »

"İNNEDDÎNE INDALLÂHİL İSLAM" Allah KATINDA DİN İSLAMD'IR

 Peygamber Efendimiz zamanından beri hutbelerde okunan "İNNEDDİNE INDAllahİL İSLAM" ayetinin okunmasına Yahudilere ve Hıristiyanlara "Dinler Arası Diyalog" çalışmaları kapsamında şirin görünmek amacıyla son verildi.(2005 yılından bu yana)
Ünlü Hoca Efendinin birisi buyuruyor ki  ‘Dinler yok ki arası olsun’ bir din var.
Yine bir Hoca Efendi şöyle buyuruyor ‘ Allah bir Din bir,  bir Allahın 3 dini olurmu’
"Allah katında din, şüphesiz İslâmiyet'tir. Ancak, Kitap verilenler, kendilerine ilim geldikten sonra, aralarındaki ihtiras yüzünden ayrılığa düştüler. Allah'ın âyetlerini kim inkâr ederse bilsin ki, Allah hesabı çabuk görür." Ali imran 19 .ayet
Ali İmran suresi 19 ayetinin meali açık ve net olarak görülüyor ki dinler diye bir şey yoktur tek din dini İslamdır.
"Kim İslam'dan başka bir din ararsa, bilsin ki, (o din) ondan kabul edilmeyecek ve o, ahirette kaybedenlerden olacaktır." (Al-i İmran: 3/85)
"İNNEDDİNE INDAllahİL İSLAM" ayetini kim gizliyorda Cuma hutbelerinde okutmuyorsa bakın onlar için Allah cc ne buyuruyor.
BAKARA 159. İndirdiğimiz açık delilleri ve hidayeti biz kitapta insanlara açıkca belirttikten sonra gizleyenler (var ya ), işte onlara hem Allah lanet eder
Dikkat edin Cuma hutbelerinde Türkçe metinden sonra bu ayet okunmuyor.

« Son Düzenleme: 28 Şubat 2012, 19:13:31 Gönderen: Tuğra »

Çevrimiçi İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7484
Ynt: "İnneddîne Indallâhil İslam"
« Yanıtla #1 : 10 Ocak 2012, 03:59:04 »
Alıntı
Kanun No: 3
* Konu başlıkları mutlaka küçük harfle yazılmalıdır.Aynı durum içerik için de geçerlidir.Yazılar büyütülerek forumun genel görüntüsü bozulmamalıdır. Bu tür durumlarda yönetim, mesajlarınıza haber vermeden müdahele edebilir. Mesajların tamamında yazı karakterini kalınlaştırmak (b karakteri haline getirmek) genel görünüm için uygun değildir. B karakteri (yani kalın yazı şekli) mesaj içerisindeki önemli cümle veya kelimelerin vurgusu için kullanılmalıdır.
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2012, 19:14:20 Gönderen: Tuğra »

Çevrimdışı gilloo23

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 16
Ynt: "İnneddîne Indallâhil İslam"
« Yanıtla #2 : 10 Ocak 2012, 05:39:27 »
Kardes cok buyuk bir iddiada bulunmuyormusun....Senin gittigin 3-5 camide yada belirlibir bolgede imamlar okumuyorsa bu turkiyede diger yerlerde okunmuyor degil olsa gerek....Konuyu genellemeyelim lutfen...Ayrica her onumuze gelen ayetin turkce mealini verip fikrimize gore yorumlamak ta pek dogru degil alimlerin ortak gorusune gore...nuzul sebepleri ile birlikte meshur tefsircilerin gorusune de yer verirsen aciklamalarinda daha faydali olur kanaatimce...Yoksa benim gibi cok okumuyan arastirmayan insanlarin kafalarina attigin yanlis dusuncenin vebaline girersin...Tesekkurler
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2012, 19:14:53 Gönderen: Tuğra »

Çevrimdışı tevhit06

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 7
Ynt: "İnneddîne Indallâhil İslam"
« Yanıtla #3 : 28 Şubat 2012, 13:43:29 »
''gilloo23'' senin için yazının daha genişletişmiş şeklini gönderiyorum.

Sayın moderatör senin içinde büyük harfleri küçülttüm, şimdi konuyu okuyup değerlendirebilirsin.

''İnneddine inAllahil islam''
 Peygamber Efendimiz zamanından beri hutbelerde okunan  ''İnneddine inAllahil islam''ayetinin okunmasına Yahudilere ve Hıristiyanlara "Dinler Arası Diyalog" çalışmaları kapsamında şirin görünmek amacıyla son verildi.(2005 yılından bu yana) hutbelerde okunmuyor.

abd ve ab nin hatırı için ''İnneddine inAllahil islam'' ayetini Hutbeden çıkardılar,  Allahın hatırını saymadılar, abd ve ab nin hatırını saydılar.

Ama yinede şirin görünemediler

Papalar ne diyor okuyun da bir görün ''Yeryüzünde geçerli tek din hiç tartışmasız Hıristiyanlıktır.''

“Katolik değilsen cenneti unut”

İnternet haber sitesinde; “Katolik değilsen cenneti unut” (!) başlığı altında yayınlanan bir habere dikkatinizi çekmek istiyorum.  Bu haberde; “7 yıl önce henüz Kardinal Ratzinger’kin hazırladığı çok tartışmalı bir doktirini Papa sıfatıyla onaylayıp Vatikan’ın resmi görüşü olarak yayınladı. Hıristiyanlığın diğer kollarına çok ağır eleştiriler getiren karar şok etkisi yarattı. Karar metnine göre, yeryüzünde geçerli tek din hiç tartışmasız Hıristiyanlıktır. Ortodoks, Anglikan, Protestan Kiliseleri ve diğer görüşleri savunan kiliseler, gerçek Hıristiyan kiliseleri değildir. Bunlara kilise adı verilemez. Bu inanışları savunanlar, büyük kurtuluşa erişip cennete gidemeyeceklerdir”

Vatikan, Papa 16’ncı Benedict’le birlikte asıl niyetlerini açıklamaktan çekinmemeye başlamıştır. Papanın görüşleri kendine münhasır görüşler değildir. Bu görüşler Katolik Hıristiyanların temel din anlayışlarıdır. Zaten onların din anlayışlarını bildiğimiz için bizim açımızdan bir sorun yok. Sorun Vatikan’a taşeronluk edip, onların dini ile benim dinimi aynı kefeye koymaya, hak dini üçe çıkarmaya çalışan, “papalık misyonunun bir parçası olmak” isteyen zavallı diyalogculardadır. Ilımlı İslam fikri bu anlayışın ürünü olup, o da Vatikan’a aittir.

Diyalog sürecinin zarar görmemesi için; İslam inancının temelini teşkil eden Kur’an ayetlerini hutbelerden kaldırıp, “Allah katında tek din İslam’dır, dememeliyiz. Eğer biz kalkıp bu ayeti sürekli gündem edersek başka dinlerle asla diyalog imkanı bulamayız” diyen Din İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı diyalogcu Mehmet Aydın’ın sözleri  hala hafızalarımızda durmaktadır.
BAKARA 159. ‘’İndirdiğimiz açık delilleri ve hidâyeti biz Kitapta insanlara açıkça belirttikten sonra gizleyenler (var ya), işte onlara hem Allâh la'net eder, hem bütün la'net edebilenler la'net eder.’’

“İşte onların cezası, Allah’ın, meleklerin ve bütün insanlığın lânetine uğramalarıdır (Al–i İmran 87).
“Bu lânete ebedî gömülüp gidecekler. Onların azapları hafifletilmez; yüzlerine de bakılmaz” (Al–i İmran, 88).
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2012, 19:13:16 Gönderen: Tuğra »

Çevrimdışı azizistanbul

 • yazar
 • ****
 • İleti: 677
Ynt:"İnneddîne Indallâhil İslam"
« Yanıtla #4 : 28 Şubat 2012, 16:02:03 »
Kardes cok buyuk bir iddiada bulunmuyormusun....Senin gittigin 3-5 camide yada belirlibir bolgede imamlar okumuyorsa bu turkiyede diger yerlerde okunmuyor degil olsa gerek....Konuyu genellemeyelim lutfen...Ayrica her onumuze gelen ayetin turkce mealini verip fikrimize gore yorumlamak ta pek dogru degil alimlerin ortak gorusune gore...nuzul sebepleri ile birlikte meshur tefsircilerin gorusune de yer verirsen aciklamalarinda daha faydali olur kanaatimce...Yoksa benim gibi cok okumuyan arastirmayan insanlarin kafalarina attigin yanlis dusuncenin vebaline girersin...Tesekkurler

kardeş Diyanetin tüm müftülüklere gönderdiği  arapça hutbe metinlerinde innedine indAllahil islam ayeti kerimesi yok.

Özellikle bu ayetin yerine " ettaibü minezzenbi kemenlazenbe leh " hadisi şerifi okutuluyor.
diyanetin hutbe okuma derslerinde  gönderdikleri metnin okunmasını istiyorlar. ancak  imamların bir çoğu kendi insiyatifi ile bu ayeti okuyorlar. ancak demoklasin kılıçı mütlülerin elinde müftü isterse hutbeyi usulune okumadı diye imam hakkında disiplin cezası uygulayabilir.

sizin bir çok yerde okunuyor dediğiniz ayeti kerime İmam efendinin hassasiyeti ile okunuyor.

eğer diyanetten  mütfülüklere gönderilen duaları illa görmek isterseniz şartları zorlayarak bir tarayıcı bulup tarar ve gönderirim.
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2012, 19:14:40 Gönderen: Tuğra »
جُلُوسُكَ سَاعَةً عِنْدَ حَلَقَةٍ يَذْكُرُونَ اللهَ خَيْرٌ مِنْ عِبَادَةِ اَلْفِ سَنَةٍ