Gönderen Konu: İnsanın gerçek resmi kendi iç âlemidir  (Okunma sayısı 4342 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı seval_1985

  • aktif okur
  • **
  • İleti: 169
İnsanın gerçek resmi kendi iç âlemidir
« : 24 Haziran 2006, 20:09:59 »

Biz, Allah’ı tanıma adına bir taraftan nefsimizi okuyor, nefis merceğiyle varlığa bakıyor, çok geniş dairede Allah'ın varlığına, birliğine delillerin, şahitlerin mevcudiyetini görüyoruz; bir diğer taraftan da şahitlerin hakikaten şahid-i sadık olmalarının ve bir şey ifade etmelerinin O'na inanmaya bağlı olduğunu görüyoruz.

Bir başka tabirle "tavuk yumurtadan, yumurta tavuktan çıkar" gibi bir şey.

Sizin samimi gayretiniz, okuma azminiz Allah hakkında marifetinizi artırıyor; Allah hakkında marifetiniz arttıkça siz kendinizi daha net okuyorsunuz. Kötü gibi duran, çirkin suratla karşınıza çıkan hadiseler karşısında daha iyi yorumlara gidiyorsunuz. Hazreti Mevlana'nın ifadesiyle; “Musibetler, belalar karşınıza yırtık-pırtık elbiseler içinde çıkan, edası endamı yerinde bir güzel gibidir. Ne diye yırtık-pırtık elbiseye takılıp kalıyorsunuz? Baksanız ya içteki edaya endama!” İşte bu zaviyeden olaylara bakabiliyorsunuz.

Evet, işin aslı, hem iç hem de dış dünyanın okunması, insanın kendisini bilmesi demektir. Bunu başarabilenler, dar çerçevenin, bir başka tabirle kendi suretlerinin dışına çıkar ve siretlerine göre mahiyet alırlar. Siret, insanın tavırları, davranışları, inançları, değerlendirmeleri, yorumları, bakışı ve te'villeridir. Bu durumda her insanın siretine göre bir resmi olur. Gözler basiretin emrine verilerek, buradan bakınca hem insana hem eşyaya ait altı-yedi buudlu derinlikleri, hatta öbür âlemi, Cenneti-Cehennemi, arşın yanı başında İsrafil'in azametli heykelini görmek mümkündür... Evet, insan potansiyel istidadı ile (Allahu a'lem) görebilir bütün bunları.

Çevrimdışı Mstfx67

  • araştırmacı
  • ***
  • İleti: 354
İnsanın gerçek resmi kendi iç âlemidir
« Yanıtla #1 : 25 Haziran 2006, 20:19:04 »
:P  :P
BA$KASININ AYIBINI SÖYLEMEYi DÜSÜNDÜGÜN ZAMAN NEFSININ AYIBINI hATIRLA!!!

Çevrimdışı seval_1985

  • aktif okur
  • **
  • İleti: 169
İnsanın gerçek resmi kendi iç âlemidir
« Yanıtla #2 : 05 Temmuz 2006, 11:42:15 »
Alıntı yapılan: "Mustafax67"
:P  :P
:cry:  :cry: