Gönderen Konu: İnsanları sevindirmek...  (Okunma sayısı 3673 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7484
İnsanları sevindirmek...
« : 06 Mayıs 2005, 04:39:38 »

Ev halkını, konu komşuyu, arkadaş çevresini, kısacası insanları, can taşıyan her varlığı sevindirmek büyük bir fazilet…

İmanın ürünü bu erdemlilik. İnsan iyilikleriyle vardır. Bu dünyada da, ahirette de bunlarla yüzyüze gelecektir.

Maddeten de, manen de yapılabilir iyilik. Herkes imkân ve konumuna göre, gücü yettiği ölçüde çevresine yararlı olacak, onları memnun ve mutlu etmeyi ve sevindirmeyi hedef alacaktır.

Bazan bir ihtiyaç sahibinin küçük bir ihtiyacını karşılamak onu mutlu etmeye yeter. Birşey yapamasa bile bazan yol gösterir insan. Maddeten birşey yapamıyorsa manen destek verir, mutlu etmeye çalışır.

Öyle ya herkeste para-pul olmayabilir, bir arkadaşının, bir dostunun maddeten sıkıntısını gidermede birşeyler yapamayabilir. Ama güler yüz ve tatlı söz gibi manevî bir sermaye herkeste bulunur. Bununla o kardeşine el uzatabilir.

Nitekim Allah Resûlü (asm), “Siz mallarınızla bütün insanları memnun edemezsiniz. Öyleyse güleryüzlülüğünüz ve güzel huyunuzla onları mennun ediniz”(1) buyurmuştur.

Güleryüz, tatlı söz ve güzel huy gibi emsalsiz sermayeyi insanlardan esirgemeye hiçbir engel ve sebep yok. İnsan biraz kendini zorlasa bunları elde edebilir ve destek verebilir.

Diyelim ki siz bir hasta arkadaş veya dostunuzu ziyarete gittiniz. Gördünüz ki son derece bitkin ve karamsar. Morale, şevke alabildiğince ihtiyacı var. Toparlamasına, moral bulmasına sebep olacak birkaç cümle pekâlâ kullanabilir, iyi olacağı telkininde bulunabilirsiniz. Bu onun üzerinde o kadar etkili olur ki yüzlerce ilâcın yapamayacağını yapar. Hastalar Risalesi’nde denildiği gibi, “Me’yus ve ümitsiz bir hastaya manevî bir teselli bazan bin ilâçtan daha nafî [faydalı]”(2) değil midir?

Bir an için sıkıntıya düşmüş, onulmaz bir hastalığa yakalanmış o kişi yerine koyun kendinizi. Ne kadar teselliye, morale muhtaç olduğunuzu anlamakta zorlanmazsınız. Dinimizde hasta ziyaretlerinin, sıkıntıya düşmüş bir kimseye yardımcı olmanın sevabının büyüklüğü de bundan kaynaklanıyor.

Meselâ siz bir kardeşinizin sıkıntısını giderdiniz, karşılığının neler olacağını bir düşünün! Sevgili Peygamberimiz (asm) buyurmuyorlar mı “Kim bir mü’min kardeşinin ihtiyacını karşılarsa Allah da onun ihtiyacını giderir. Kim bir Müslüman kardeşinin üzüntüsünü giderirse Allah da Kıyamet gününde onun ayıbını örter”(3) diye.

Ektiklerimizi biçeriz ancak.


Dipnotlar:

1- Feyzü’l-Kadir, 2:557.

2- Hastalar Risâlesi, s. 87.

3- Buharî, Mezalim: 3; Müslim, Birr: 58.    (alıntı)

Çevrimdışı sedat_islam

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 232
  • Milli Görüş Forum
İnsanları sevindirmek...
« Yanıtla #1 : 07 Mayıs 2005, 11:45:59 »
İslam dinine inananları, yani müslümanları müslüman olduğu için sevmek, inanmayanları yani kâfirleri kâfir oldukları için sevmemek çok önemlidir. Bazı İslam âlimleri bunu yani hubbi-i fillah, buğd-i fillahı imanın şartlarından önce olması gereken iki şarttan biri olarak bildirmişlerdir. Diğeri de gaibe iman etmek, yani görmeden inanmaktır.

 

Müslümanları sevmek şarttır. Ancak müslüman olabilmek ve müslüman kalabilmek için, doğru itikad bilgilerini bilmek ve buna göre inanmak da şarttır. Nasıl ki bugünkü hıristiyanların İsa aleyhisselamla, yahudilerin Musa aleyhisselamla bir alakalarının olmadığı gibi, kendilerine müslüman diyen bir kısım insanların da İslamiyet ile alakaları yoktur.

Eshab-ı kiramın temiz hayatlarını kendimize örnek edinmeliyiz. Onlar gibi olarak, Allahü teâlânın rızasını kazanmaya çalışmalıyız. Onlar gibi olan müslüman, Allahü teâlânın emirlerine ve devletinin kanunlarına itaat eder. Emre uymamak günah olur. Kanuna uymamak suç olur. Olgun müslüman, günah yapmaz ve suç işlemez. Müslüman, iyi insan demektir. Müslümanların kardeş olduklarını bilir. Vatanını, milletini ve bayrağını sever. Herkese iyilik eder. Gayrı müslimlere, turistlere, kâfirlere de hiç kötülük yapmaz. Onların mallarına, canlarına, ırzlarına, namuslarına asla saldırmaz. Kötülük yapanlara nasihat verir. Kimseye hile, hıyanet yapmaz. Münakaşa etmez. Herkese karşı, güler yüzlü, tatlı dilli olur. Devamlı çalışır. Din bilgilerini ve fen bilgilerini iyi öğrenir. Çocuklarına, tanıdıklarına da öğretir. Gıybet, dedikodu yapmaz. Hep faydalı şeyler söyler. Helal kazanır. Kimsenin hakkına dokunmaz. Böyle olan müslümanı Allah da sever, kullar da sever. Rahat ve huzur içinde yaşar.
Zafer Yakındır ve Zafer, İNANANLARINDIR...

Çevrimdışı aslanyafur

 • okur
 • *
 • İleti: 87
Ynt: İnsanları sevindirmek...
« Yanıtla #2 : 29 Mart 2011, 15:45:34 »
müslüman bi  kardeşinin yüzüne  gülümseyerek bakmak  bile sadaka  yerine geçiyor