Gönderen Konu: İslam dininin temeli  (Okunma sayısı 4535 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7484
İslam dininin temeli
« : 29 Mart 2009, 04:17:04 »

İmam-ı Rabbani hazretleri buyurdu ki: İslam dininin temeli üçtür: İlim, amel ve ihlas. İlim, iman, fıkıh ve ahlak bilgileridir. Bunlar, Ehl-i sünnet âlimlerinin kitaplarından öğrenilir. Amel, bu bilgilere uygun işlerdir. İhlas, ilmin ve amelin, Allah rızası için, yani Allahü tealanın sevgisini kazanmak için elde edilmesidir. Bu üç temel şeye malik olan Müslümana (İslam alimi) ve (Hakiki Müslüman) denir.

Cüneyd-i Bağdâdî hazretleri buyurdular ki: “İhlâs; ameli, Allahü teâlâ için olmayan karışık düşünce ve niyetlerden arındırmaktır.”

Meşhur velîlerden Huzeyfetü’l-Mer’âşî buyurdular ki: “İhlâs, kulun içi ile dışının aynı olmasıdır.”

Evliyânın büyüklerinden İbrâhim-i Havvâs buyurdular ki: “Bir kimse, baş olma sevdâsına kapılırsa, artık ibâdetten, ihlâstan sıyrıldı demektir.”

Büyük velîlerden Ebû Ali Dekkâk buyurdular ki: “İhlâs, insanların teveccüh, alâka göstermelerinden sakınıp, ameli yalnız Allah için yapmaktır. Sıdk ise; nefsi, yaptığı ameli beğenmekten temizlemektir. Bunun için ihlâs sâhibi muhlislerde riyâ, gösteriş, sıdk sâhibi olan sâdıklarda da ucub (amelini güzel görmek) hâli bulunmaz.”

Evliyânın büyüklerinden Cüneyd-i Bağdâdî hazretlerine “İhlâsı kimden öğrendiniz?” diye sorduklarında şunları anlattı:

 “Bir gün bir berber gördüm. Ona; “Allah rızâsı için benim saçlarımı düzeltebilir misin?” dedim. Berber; “Elbette.” dedi. O sırada, mevki sâhibi birini tıraş etmekte idi. Hemen tıraşını bırakıp; “Efendi, kalk. Bir kimse Allah için bir şey istedi mi, bütün işler durur, derhal ona bakılır.” dedi. Sonra berber koltuğuna beni oturtup tıraş etti. Sonra da bana bir mikdâr altın verip; “İhtiyaçların için lâzım olur, onlara harcarsın!” dedi. Ben bu hâle çok hayret edip, elime geçecek ilk parayı kendisine hediye etmeye niyet ettim. Az bir zaman sonra bana Basra’dan bir kese altın gönderdiler.Hemen götürüp o keseyi ona verince sebebini sordu. Ben de niyetimi açıkladım. Bunun üzerine bana; “Sen, Allah rızâsı için beni tıraş et.” dedin. Ben de o niyetle seni tıraş ettim. Şimdi bunları alırsam, niyetimde bir değişme olmasından korkuyorum.” dedi.

Mehmet Oruç

Çevrimdışı insirah

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1090
Ynt: İslam dininin temeli
« Yanıtla #1 : 29 Mart 2009, 05:20:36 »
Allah razı olsun,inşAllah her yapacığımız şeylerde bi tek Allah rızası için olur
Hayat başladığı noktaya, bittiğinde geri döner! Hayatta her şey noktayla başlar, noktayla biter... Sümeyra Denizli

Çevrimdışı İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7484
Allah rızası için verilenler...
« Yanıtla #2 : 05 Nisan 2009, 04:51:44 »
Hazreti Hasan, hilm (yumuşaklık), rıza, sabır ve kerem (cömertlik) sahibiydi. İki defa her şeyini Allah rızası için dağıttı. Bol sadaka verirdi. Aldığı bir hediyeye değerinden fazla karşılık verirdi. Alışverişlerinde pazarlık eder, ucuz almaya çalışırdı. Kendisine, “Bir günde binlerce dirhem sadaka veriyorsun da bir şey satın alırken niçin uzun uzun pazarlık edip yoruluyorsun?” dediklerinde; “Verdiklerimi Allah rızası için veriyorum. Ne kadar versem yine azdır. Fakat alışverişte aldanmak, aklın ve malın noksan olmasıdır” buyurdu. Peygamber efendimiz buyurdu ki:

“Bir kimse, köydeki arkadaşını ziyarete gider. Hak teâlâ, buna bir melek gönderir. Melek o adama der ki:

- Böyle nereye gidiyorsun?
- Bu köyde bir arkadaşım var. Onu ziyarete gidiyorum.
- Bunun sana bir iyiliği, bir yardımı dokundu da onun için mi gidiyorsun?
- Hayır, sırf Allah rızası için ziyaretine gidiyorum.
- Müjdeler olsun sana! Beni Allahü teâlâ gönderdi. Hiçbir karşılık beklemeden arkadaşını ziyarete gittiğin için Allahü teâlânın sevgisine mazhar oldun.”

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

“İbadetleri ihlas ile yap! İhlas ile yapılan az amel, kıyamette sana yetişir.”

“Kırk gün ihlasla ibadet edenin, kalbinden diline hikmet pınarı akar.”

Allah rızası için yapılan her iyiliğe sevap verilir. Hadis-i şerifte, “Her iyilik sadakadır” buyuruldu. Her iyiliği Allah rızası için yapınca sevap alınır.

İhlas, gerek beden ile, gerek mal ile yapılan farz veya nafile bütün ibadetleri, Allah rızası için yapmaktır. Mal, mevki, saygı, şöhret kazanmak için yapılan ibadette ihlas olmaz, riya olur. Böyle ibadete sevap verilmez. Günah olur, azaba layık olur. Haram işleyenlerle, bid’at ehli ile, kâfirlerle, arkadaşlık, komşuluk edenlerin ihlasları kalmaz. Allahü teâlâya ihlâs ile ibâdet etmemiz emir olundu. Muhlis olarak ibadet etmek övülmüştür. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:

“De ki, ben ancak Allah’a muhlis olarak ibadet ederim.“ (Zümer 14)

Mehmet Oruç

Çevrimdışı ihvan

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2399
Ynt: İslam dininin temeli
« Yanıtla #3 : 06 Nisan 2009, 12:40:23 »
Allah razı olsun,inşAllah her yapacığımız şeylerde bi tek Allah rızası için olur

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6599
İslam dininin temeli
« Yanıtla #4 : 07 Nisan 2009, 00:51:09 »
“İhlâs, kulun içi ile dışının aynı olmasıdır.”

Ne kadar güzel söylenmiş
〰〰〰〰🐠