Gönderen Konu: İslam'da Harama Bakmaktan Sakınma  (Okunma sayısı 12322 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mahi

 • Ziyaretçi
İslam'da Harama Bakmaktan Sakınma
« : 29 Şubat 2008, 14:55:19 »

Konumuza başlarken, bu konuyla ilgili ayet ve hadisleri bilmemiz gerekir. Bunun için öncelikle ayet ve hadislere öncelik vermeliyiz.

Allah-u Teâlâ Nur süresi 30'ncu Ayette, sayfa: 352'de "Resulüm Mümin erkeklere gözlerini harama dikmemelerini ırzlarını korumalarını söyle. Çünkü, bu kendileri için daha temiz bir davranıştır. Şüphesiz Allah onların yapmakta olduklarından haberdardır."

-Allah-u Teâlâ bu ayetle erkeklere hitabından sonra kadınlara da 31. Ayette: "Mümin kadınlara da söyle, gözlerini harama bakmaktan sakınsınlar, namus ve iffetlerini korusunlar,görünen kısımlar müstesna ziynetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini yakalarının üzerine kadar örtsünler. Kocaları, babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları, ellerinin altında bulunan köleleri, kadına ihtiyacı kalmamış hizmetçiler, henüz kadınları tanımayan çocuklardan başkasına ziynetlerini göstermesinler. Gizledikleri ziynetlerini haber vermek için ayaklarını yere vurmasınlar."

-Bir başka ayeti kerime azhap süresi, 59'da sayfa: 425'te Allah-ü Teâlâ "Ey Peygamber!!! Hanımlarına, Kızlarına ve Müminlerin Kadınlarına ihtiyaç için dışarı çıktıklarında örtülerini üzerlerine almalarını söyle. Onların tanınmaması ve incitilmemesi için en elverişlisi budur."

-Allah-ü Teâlâ kadınların açılıp saçılmamalarını, evlerinde bulunmalarını, yabancılarla konuşurken tatlı konuşmamalarını peygamber hanımlarından onlara bağlı olarak, tüm kadınlardan istemiştir.

Bu konuyla ilgili ayette Allah-ü Teâlâ azhap süresi, 32,33' ayetlerde sayfa: 421'de; "Ey.Peygamber hanımları, siz kadınlardan herhangi biri gibi değilsiniz. Eğer Allah' tan korkuyorsanız sözünüzü yabancı erkeklere karşı tatlı söylemeyin ki kalbinde hastalık bulunan kimse kötü ümide kapılmasın. Güzel, münasip sözler söyleyin. Evlerinizde vakarınızla oturun. İlk cahilliye kadınlarının açılıp saçılarak ziynetlerini gösterdikleri yürüyüş gibi yürümeyin. Namazı kılın. Zekatı verin. Allah'a ve Resulüne itaat edin."

*Erkeler hakkında belirttiğimiz ilk ayeti kerime şu olay üzerine gelmiştir. Peygamberiz zamanında adamın birisi yolda bir kadın görür. O kadına kadın ona derken bakışırlar. Derken yolda önüne çıkan bir duvara çarpar. Burnunu yaralar ve kanatır. Bu olayı Resulüllah'a bildirir. Resulüllah'ta kendisine bu senin cezandır cevabını verîr.~Sonra bu olay üzerine ResuJüllah kadınlara bakmayı, şehvetin korunmasını, kadınlarında güzelliklerini saklamalarını emreder. Böylece zinaya giden yollar öncelikle önlenmiş olur.

Hadisi şerifte; "Bakış şeytanın oklarından zehirli bir oktur. Kim bunu Allah korkusuyla terk ederse Allah onu kalbinde tadını hissedeceği iman ile değiştirir."(Taberani,Hakim.)

Hadisi şerifte; "Her hangi bir Müslüman kadının güzel yerlerine bakar sonra gözünü çevirirse, vazgeçerse Allah ona ibadet aşkı verir ve ibadetin tadını kalbinde hisseder."(Ahmet, Taberi)

Hadisi şerifte; "Her göz kıyamet gününde ağlayacaktır. Sadece haramdan sakınan göz, Allah yolunda uyanık kalan göz, Allah korkusundan göz yaşı akıtan göz."(El-Esbahani)

Hadisi şerifte; "Altı şeyi bana garanti edene cenneti garanti ederim. Konuştuğunuz zaman doğru olun. Vadinizde durun. Emanete hainlik etmeyin. Şehvetinize sahip olun. Gözlerinizi sakındırın. Ellerinize sahip olun." (Ahmet, Habban.)

Hadisi şerifte; "Resulüllah'a aniden görmekten sordum, gözlerini çevir dedi"(Müslim)

**Bir Arap şairi kadına bakmaktan doğacak sonucu şöyle anlatır. "Nazratun fe iptisametun fe selamun, fe kelamun fe mavğidun fe likaun." Manası ise; "Bakış gülüşme selamlama, sonra da konuşma randevu ve buluşma"
Bakışla başlayan birolayın  sonucu buluşma ile sonuçlanacağı büyük bir ihtimaldir.

**Kadının üzerinde görünmesi haram olan şeyler, kadından ayrı oluncada onlara tutulması, bakılması haramdır. Kadının saçı bu cinsten sayılmaktadır.


*Hanefi mezhep alimleri, Erkek veya kadınm dokuz yaşından sonra şehvetle birbirlerine tutsalar, sadece saçı dahi olsa, kız erkeğin usuluyla, erkek kızın usuluyla veya birbirlerinin fürularıyla evlenemezler.

HANGİ DURUMLARDA İSTİSNALAR YAPILABİLİR?
 
1-) Evlenmek amacıyla bir kadına bakmak caiz olmakla aynı zamanda da sünnettir.

Hadisi şerifte, Muire ibn. Şube bir kadınla nişanlandığını Resülüllah duyunca, ona "Evleneceğin kadına bak. Çünkü ona bakman, sizin aranızda sevgi ve bağlılığın devamını sağlar."(Tirmizi, Ahmet, Nisai)

Hadisi şerifte; "sizden biriniz bir kadınla nişanlandığı zaman onu onunla evlenmeğe iten sebeplere bakabilirse baksın."(Ahmet Ebu Davut)

*Alimler arasında nerelere bakılıp bakılamayacağı ihtilaflıdır. Genelde kabul edilen, kadının normalde evde bulunduğu şekliyle, güzelleşmeden tabii haliyle görülebileceği şeklindedir.

*Bazan erkeğin görmesi mümkün olmayacak ise, hadisi şerifte geçtiği gibi; "Resülüllah Ummu Selemeyi bir kadına bakmak için gönderince Ona, şu nasihati yaptı; "Bacaklarına bak ve ağzını kokla."(Hakim)

Şayet erkek kendisi bakacak ise ve de buna izin verilmiş ise, mutlaka erkekle kızın yanlarında mahremlerinden birisi bulunmalıdır.Günümüzde maalesef bunları söylemek dahi aşırıcılık gibi kabul edilir olmuştur. Çünkü günümüz gençleri evlenmeniyeti taşımadıkları kızlarla bile artık çok rahat her türlü iletişim gerçekleştirebilmektedir. Yapılan bu davranışın islamla bağdaşıp bağdaşmadığı malesef ilgilendirmez olmuştur ki buda bizim islamla olan alâkamızı göstermektedir.


2-) Doktora muayene olmak amacıyla kadın zaruret miktarı belli şartlarda kendisini gösterebilir.

*Doktor muayene edeceği kadın veya erkek hastasının avret yerlerine ancak zaruret miktarı bakabilir. Şayet muayene edeceği yer belli ise sadece bu kısma bakması caiz olur.

*Mahrem olmayan doktor kadına şu şartlarda ancak bakabilir.
a-0 Doktorun  adaletli, emin, güvenilir, işinin ehli.doğry dürüst olması gerekir,
b-) Dini yönü kuvvetli olması gerekir ki fitneden kendisini korusun,
c-) İhtiyaçtan fazla kadını açmamalıdır.
d-) Kadının muayene olacağı mütehassis bir başka doktorun bulunmaması,
e-) Muayenenin bir mahremin de bulunduğu esnada yapılması gerekir.

*Bu dikkat olay erkek bir doktor için olduğu kadar bayan bir doktor için de geçerlidir.

3-)Kadına şahitliğinin doğruluğu veya bir iş icabı bakmak. Kadınlara  bu  amaçla  da  bakmak  caizdir. Herhangi   bir  olaya  katılanı  tanımak  için  bakmak alışverişte bakmak, zaruret miktarını aşmamak şartıyla kadını iyi tanımak ve alışverişin kuvvetlenmesini sağlamak için caizdir.

ERKEĞİN MAHREMLERİNE BAKMASININ ÖlÇÜSÜ

Erkeğin evlenmesi ebediyen haram olan kadınlar, kadınların evlenmesi ebediyen haram olan erkekler birbirlerinin namahremidirler.

-Öyle ise başta kardeşlerin hanımları mahrem değildir.
-Hanımların kız kardeşleri geçici mahremdir.
-Bu tarifte ki kadınların, mahremleri olan erkeklere karşı avretleri diz ile göbekleri arası olan kısımdır. Burada kadınların avret yerlerinin mahremleri olan erkeklere tanımlandınlması, onlara bakmalarının caiz olması demek değildir, aksine bakmaları sakıncalı kabul edilir. Bir babanın bakmasının caiz olmadığı bir halde kızmı sokağa bırakması nasıl değerlendirilmelidir. Burada cahilliye Araplannı hatırlamada büyük fayda vardır. Onlar, namuslarını konuna pahasına kızlarını diri diri öldürüp o günde bile, namuslarına, şereflerine düşkünken ya günümüz insanlarının hali nasıldır?

*Hadis-i şerifte; "İman ile haya yan yanadır. Birisi kaybolunca öbürüde kaybolur."buyurulur.

ŞU Ayet-i Kerime'yi unutmamalıyız. Tahrim süresi 6. Ayette Allah-ü Teâlâ; "Ey inanalar, kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun." buyuruyor.

-Kadınların kendi aralarında namahrem yerleri; diz ile göbek kısımları arasıdır. Burada da namahrem kadının Müslüman olması şartı vardır. Müslüman olmayan kadının yanında Müslüman kadın vücudunu mümkün mertebe saklamalıdır.

-Kadınların kocalarına karşı durumlarında hastalık hali müstesna olmak üzere hiçbir sınırlama yoktur. Güzel olan aşırıya gidilmemesidir.

-Erkeklerde avret yerlerine dikkat etmelidirler. Kendi aralarında, yabancı namahrem ve mahrem kadınlara karşı avret yerleri diz ile göbek kısmı arasıdır.

Erkeklerin avret yerleri herkese karşı aynıdır. Bilhassa erkekler kendi aralarında spor veya çeşitli sebeplerden dolayı avret yerlerini korumayı ihmal etmektedirler. Kadına vücudunu göstermek nasıl haramsa erkeğe de aynı şekilde haramdır.   




   
:onlysadakat
« Son Düzenleme: 01 Mart 2008, 02:02:07 Gönderen: müteallim »

Mahi

 • Ziyaretçi
Ynt: İslma'da Harama Bakmaktan Sakınma
« Yanıtla #1 : 29 Şubat 2008, 14:58:49 »
Ebu Bekir Şibli (k.s)
 (Resulüm!) Mümin erkeklere, gözlerini (harama) dikmemelerini, ırzlarını da korumalarını söyle. Çünkü bu, kendileri için daha temiz bir davranıştır. Allah Şüphesiz , onların yapmakta olduklarından haberdardır.

31 - Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler.
Ayeti celilelerin tefsirinde:

Zahirdeki  gözlerini Hak teala nın haram ettiklerinden, batıni olan kalb gözlerini de Allahdan başka şeyden  sakınsınlar. Buyurmuştur.


Kalbin masiva ile doldurulmayacağına işaretdir...

Çevrimiçi İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7484
Ynt: İslam'da Harama Bakmaktan Sakınma
« Yanıtla #2 : 01 Mart 2008, 03:36:57 »
Allah razı olsun,ellerinize sağlık

Çevrimdışı Ay Işığı

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1166
Ynt: İslam'da Harama Bakmaktan Sakınma
« Yanıtla #3 : 04 Şubat 2010, 16:00:00 »
Allah razı olsun,ellerinize sağlık

Çevrimdışı omur

 • ömür
 • yazar
 • ****
 • İleti: 651
Ynt: İslam'da Harama Bakmaktan Sakınma
« Yanıtla #4 : 04 Şubat 2010, 19:14:30 »
 b34))

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6599
Ynt: İslam'da Harama Bakmaktan Sakınma
« Yanıtla #5 : 16 Şubat 2010, 19:34:18 »
Teşekkür ederiz ellerine sağlık.
〰〰〰〰🐠