Gönderen Konu: Kadın mı üstün erkek mi ?  (Okunma sayısı 14688 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı m.esved

  • m.k.
  • Yeni üye
  • *
  • İleti: 12
Ynt: Kadın mı üstün erkek mi ?
« Yanıtla #15 : 29 Mart 2008, 18:04:53 »

Hanımlar olarak bu konuda her ne kadar biraz eşitlikte ısrar edilmeye çalışsada, erkeklerin tabiiki daha üstün olduğu gayet açıktır. Bunu Hz.Havva'nın hz.Adem'den sonra yaratılmasından başlayıp, şahidlikte ancak 2 hanımın bir erkeğin yerini tutabilmesine kadar çeşitli misallerle örneklendirebiliriz.
Fakat her muvaffak erkeğin ardında muhakkak onu yücelten bir hanım olduğunuda göz ardı etmemek lazım.
Haddime değildir belki yeni üye olarak ama müsadenizle hanımları teselli babından şu hadiseyi hatırlatmak isterim.
Hanım sahabelerden hz.Esma Binti Yezid, diğer hanımları temsilen bir gün Rasülüllah Efendimiz s.a.v.'e geliyor ve: Ya RasülAllah, erkekler Cuma namazı kılmak, Cemaate devam etmek, cenazelere katılmak, tekrar tekrar hacca gitmek, Allah yolunda canıyla hizmet etmek gibi faziletce en üstün ameller ile meşguller. Biz ise evde oturup onların söküklerini dikiyor, çocuklarına bakıyoruz. Onların işlediği amellerin ecirlerinden hep mahrummu kalacağız, diye sorduğundaFahri Kainat Efendimiz, o hanımı taltif ettikten sonra:
Ey kadın dinle ve arkadaşlarına anlat, hanım erkeğiyle iyi geçinir, nesli İslam ahlakı üzere yetiştirir muhafaza ederse, eşinin işlediği amel ve sevabların bir mislinide o kazanır, buyurdular.
- Neticede, demekki, yek diğeri olmadan olmaz, birini diğerinden mantıken üstün tutmak mümkin olmasada hakikatte erkek bence üstündür ( gerçi bu bence birz yersiz oldu galiba)

Çevrimdışı tefhim

  • araştırmacı
  • ***
  • İleti: 360
Ynt: Kadın mı üstün erkek mi ?
« Yanıtla #16 : 03 Temmuz 2009, 17:40:31 »
Cengiz han komutanlarını toplamış ve demiş ki ben cengiz,sizin han ınızım yanında oturan eşini göstererek bu da benim han ım demiş. :D
Bedeel islemü gariben feseyeudü gariben fetuba lilgurabai.