Gönderen Konu: "Kadınlarınıza eziyyet etmeyiniz!"  (Okunma sayısı 4375 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kenz

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1129
"Kadınlarınıza eziyyet etmeyiniz!"
« : 18 Şubat 2007, 00:25:38 »

Peygamber efendimiz, aileye çok önem verirdi. Aileyi, sağlıklı toplumun esası kabul eder, bunun için, evliliği kolaylaştırıp özendirrdi. Peygamber efendimizin hicretin onuncu yılı, son hacının hutbesindeki sözlerinden, son nasihatlarından biri,"Kadınlarınıza eziyyet etmeyiniz! Onlar, Allahü teâlânın sizlere emanetidir. Onlara yumuşak olunuz, iyilik ediniz!" olmuştur
Gayri meşru evlilikleri yasaklanmıştır. Eskiden kadın ancak çocuk doğurduktan sonra aileye dahil edilirdi. Bunu kaldırarak nikahla aileye dahil edilmiştir. Anne-baba hakları ve anne-babanın çocukla ilgili hak ve görevleri bildirmiştir.
İslâmın ilk yıllarında örfün devamı olarak bir süre varlığını koruyan evlatlık kurumu Medine döneminde nazil olan ayetle kaldırılmıştır. Devamındaki ayetle de evlatlıkların asıl babalarına nisbet edilmeleri emredilmiştir.
Evlatlık kurumunu yaşatan sebeplerden birisi olan kimsesiz çocukların bakım ve gözetimi için, devlet gelirlerinden yetimlere pay ayrılmış, devletin yanında bu çocukların bakımı ve gözetimi konusunda akrabalara da görevler yüklenmiştir. Resulullah efendimiz ailenin dağılmaması, aile fertlerinin perişan olmaması üzerinde çok dururdu.
Ailede kadın, ekonomik yönden bağımsızdır. Resulullah efendimiz kadınları erkeklerin mülkiyetinde olan bir mal veya köle değil, hak sahibi sahip kimseler olarak kabul etmiştir. Erkek ailenin reisidir; ancak kadın üzerinde, zorba veya despot değildir.
Kadına hakları verilmiş, miras hakkı tanınmıştır. Kocası, hanımını haklarından mahrum bırakamaz; onun karşısında zavallı bir mahkum değildir. Eskiden sayısız kadınla evlenmek serbest idi. Aile esas itibarıyla tek evlilik üzerine kurulmakla birlikte, belirli durumlarda kocanın dörde kadar evlenmesine izin verilmiştir.
Bu son durum, yani çok kadınla evlenme bir emir değil, farz değil, belirli şartlarda başvurulan bir ruhsattır. Nitekim bu tür bir evliliğe izin veren Nisa suresinde çok kadınla gerçekleştirilecek evliliğin hanımlar arasında eşitlik ve adalet sağlanamayacağından korkuluyorsa bir tek kadını nikahlamakla yetinilmesi gerektiği belirtilmiş ve tek hanımla evlilik teşvik edilmiştir.
Peygamberimiz, adaleti sağlamanın zorluğunu "İki zevcesi olup da, ikisine müsavi bakmıyan kimse, kıyamet günü, mahşer meydanına yarı iğrilmiş olarak gelecektir" sözleri ile bildirmiştir.
İNSAN akli ile melekleşen nefsi ile iblisleşen bir aciptir İNSAN
İNSAN kendi kabahatini bilmeyen cehli ile dünyalara sığmayan bir mağrurdur İNSAN
İNSAN bütün zaaf ve acziyyetine rağmen kudrete kafa tutan taşkın bir şaşkındır İNSAN
İNSAN maziye bağlı hâle aldanmış istikbali gözler bir taştır İNSAN

Çevrimdışı Ahi

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 923
 • Bugün Allah (c.c) için ne yaptın?
"Kadınlarınıza eziyyet etmeyiniz!"
« Yanıtla #1 : 18 Şubat 2007, 13:53:15 »
Eline sağlık .Allah (c.c) razı olsun.
Herhangi bir insan vaktini nasıl geçireceğini, üstün bir insan ise vaktini nasıl tasarruf edeceğini düşünür. – Schopenhaver

Çevrimdışı Ahi

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 923
 • Bugün Allah (c.c) için ne yaptın?
"Kadınlarınıza eziyyet etmeyiniz!"
« Yanıtla #2 : 19 Şubat 2007, 15:18:53 »
Dün bir düğüne gitmiştim hocaefendi gerçekten olmuş bir hikaye anlattı. Çok hoşuma gitti onun için sizlerle paylaşayım dedim.

Hanımın biri camide sohbette hanımların evde bulaşık ve çamaşır yıkamak, ütü yapmak, çocuğun altını almak vs. dinimize göre mecbur olmadığnı erkeklerinde yapabileceğini duyar. Eve geldiğinde bunu beyine anlatır. Beyi madem dinimizde mecbur değilmiş tamam der ve işe gittiği gibi iki hafatya yakın ev işlerini yapar hanım rahatına bakar. İki hafta sonra birgün beyi evin bir odasını boşaltmaya başlar. Hanımı niçin boşalttığını sorar beyide dinimizin bana verdiği yetki ile ikinci evliliği yapacağım der demez hanımı aman bey tamam ben ev işlerini yaparım sen yeterki odayı boşaltma der. :D
Herhangi bir insan vaktini nasıl geçireceğini, üstün bir insan ise vaktini nasıl tasarruf edeceğini düşünür. – Schopenhaver

Çevrimdışı Ay Işığı

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1166
Ynt: "Kadınlarınıza eziyyet etmeyiniz!"
« Yanıtla #3 : 17 Şubat 2010, 22:58:35 »
Eline sağlık .Allah (c.c) razı olsun.

Çevrimdışı günce

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 207
Ynt: "Kadınlarınıza eziyyet etmeyiniz!"
« Yanıtla #4 : 17 Şubat 2010, 23:19:59 »
adamın biri 2 evlilik yapar.aralarında eşitsizlik yapmamaya çok itina gösterir.birine bir çorap alınsa diğerine de mutlaka alınır,denk tutmaya dikkat eder.hanımların ikiside aynı gün vefat ederler.adam dikkat ediyor ya.birini önce diğerini sonra geçirse olmayacak.kapının yanına bir kapı daha kırdırır.birini bi kapıdan diğerini öbür kapıdan geçirir.genede yeni kapıdan birini eski kapıdan diğerini geçirdiği için suali sorulur.
iyisimi hiç bu işe kalkışıpta başımızı ağrıtmamak en doğrusu.
İnmemeştir hele kuran   
bunu hakkıyla bilin 
ne mezarlıkta okunmak
ne de fal bakmak için.
            M.Akif Ersoy