Gönderen Konu: Kimseyi Hor Görme  (Okunma sayısı 11104 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lika

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 3892
Kimseyi Hor Görme
« : 20 Ağustos 2008, 03:26:11 »

Rivâyet edilir ki:
Birgün Îsâ -aleyhisselâm-, İsrailoğullarından sâlîh zannedilen bir kimse ile şehir dışına çıkmıştı. Halk arasında fâsıklıkla meşhûr günahkâr bir adam da büyük bir eziklikle peşlerine takılmıştı. İstirahat için mola verildiğinde bu günahkâr kul, samîmî bir nedâmet ve utanç hâli içinde, gönlü kırık olarak onlardan ayrı bir yere oturdu ve merhametlilerin en merhametlisi olan Hak Teâlâ'nın yüce affına sığınarak:
"- Rabbim! Şu yüce peygamberinin hürmetine beni affet!" diye duâ eyledi.
Salih zannedilen kişi ise, onu fark edince küçümsedi, hakîr gördü ve ellerini semâya kaldırıp:
"Allâh'ım! Yarın kıyâmet günü beni bu adamla birlikte haşreyleme!" diye ilticâda bulundu.
Bunun üzerine Cenâb-ı Hak Îsâ -aleyhisselâm-'a şöyle vahyetti:
"Yâ Îsâ, kullarıma söyle; ikisinin de duâsını kabul ettim. Boynu bükük mücrim kulumu affedip kendisini cennetlik kıldım. Halkın sâlih zannettiği kişiye gelince, onu da, benim affettiğim kulumla beraber olmak istemediği için cennetliklerden kılmadım."
KISSADAN HİSSE:
İlâhî lânet ve gazaba uğrayanların dışında her ne sebeple olursa olsun Allâh'ın kullarını istihkar (hor görmek), kalbin bir cinâyetidir. Bu cinâyeti işleyenlerse, ilâhî muhabbetten uzak, taş kesilmiş nasipsiz kalblerdir. Esasen bir kimse, başkasını küçümseyip hor görmekle onu alçaltmaktan ziyâde, kendini alçaltıp perîşân etmiş olur. Nitekim Hazret-i Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- buyurur:


بِحَسْبِ امْرِئٍ مِنَ الشَّرِّ اَنْ يَحْقِرَ اَخَاهُ الْمُسْلِمَ

"Birinin, din kardeşini hor ve hakîr görmesi, ona günah olarak yeter." (Müslim, Birr, 32)

Şâir ne güzel söyler:

Harâbât ehline hor bakma zâhid,
Defîneye mâlik vîrâneler var

Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim

Çevrimdışı hüsnülhatime

 • okur
 • *
 • İleti: 57
Ynt: Kimseyi Hor Görme
« Yanıtla #1 : 20 Ağustos 2008, 03:32:46 »
Gerçekten insanları hor görmek ne kadar kötü bir davranış.Rabbim cümlemizi başkalarını hor görmekten muhâfaza buyursun.Bu güzel bilgiler içinde Alah sizden razı olsun.
Bak şu çeşmenin haline
İçecek tası yok
Kırma mü'minin kalbini
Yapacak ustası yok

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6599
Ynt: Kimseyi Hor Görme
« Yanıtla #2 : 20 Ağustos 2008, 03:34:03 »
Amin
''Din işlerinde kendinden üstün olanı görüp ona uyan, dünya işlerinde ise kendinden aşağısına bakıp Allahü teâlâya hamd eden şükretmiş olur.'' [T.Gafilin]
〰〰〰〰🐠

Çevrimdışı Lika

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 3892
Ynt: Kimseyi Hor Görme
« Yanıtla #3 : 20 Ağustos 2008, 03:36:52 »
Gerçekten insanları hor görmek ne kadar kötü bir davranış.Rabbim cümlemizi başkalarını hor görmekten muhâfaza buyursun.Bu güzel bilgiler içinde Alah sizden razı olsun.

Amin hüsnülhatime kardeşim.Rabbim cümlemizden razı olsun.Katkın için çok teşekkür ederim Tuğra.

Hayat öyle ince bir çizgi ki; hakikaten bu yolda çok ama çok ince detaylar saklı ve bu saklı detaylarda gizli herşey...
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim

Çevrimdışı Kahraman

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 116
Ynt: Kimseyi Hor Görme
« Yanıtla #4 : 20 Ağustos 2008, 03:50:15 »
Gerçekten insanları hor görmek ne kadar kötü bir davranış.Rabbim cümlemizi başkalarını hor görmekten muhâfaza buyursun.Bu güzel bilgiler içinde Allah sizden razı olsun.
AMİN
..Ey Rabbimiz! Bazı yüzlerin ağarıp,bazı yüzlerin kararacağı günde; bizi yüzleri ak,gönülleri pak olan,sevgili resülünün bayrağı altında toplanan mesut insanlar zümresine kat.O'nun(sav) yanında cennete girmeyi,mübarek Cemalini görmeyi,Senin dostlarınla komşu olmayı ve en büyük makam olan rızana ulaşmayı nasip eyle. Amin.

Nefer

 • Ziyaretçi
Ynt: Kimseyi Hor Görme
« Yanıtla #5 : 20 Ağustos 2008, 03:59:19 »
İman etmek, Rabbine muhatap olman demektir  Rabbine muhatap olunca, il aklına gelen hataların ve kusurların olmalıdır  Kusurunu, hatasını bilen kusursuzluk bataklığını niçin düşünsün ki! Üstelik hata edebileceğini kabullenmek, hiç hatasız olmaya çalışmaktan daha kolaydır.
 
Hata ve kusurlarını görmede, kabullenmede gaflete düşen Rabbine olan muhataplığını ve imanındaki teslimiyetini zehirlemiş olmaz mı? Hata yapabileceğini ve kusurlu davranabileceğini idrak edebilen insan, diğer kullardaki eksikliği görebilir mi? Acziyetlerinden dolayı onları hor ve fakir görme zilletine düşebilir mi?


Rabbinin izzetini perde bilip, hikmetini de pencere bilip yaşamak varken, Mülkün sahibinin malında yaptığı tasarrufun hikmetini anlamadan bu hodbinlik niye?
Unutma ki, perdeler pencereler içindir  Perde pencereden eksik olmaz ama perdenin arkası olduğunu bilmeni de perdelemez

Allah’ın hikmeti gereği kolsuz, gözsüz, kulaksız yarattığı bir kulunu, elinde olmayan bu aczi yetinden dolayı hor görmek, izzetin ve hikmetin sahibini incitmez mi? O, kullarında ayrım yapmazken senin O’nun kullarını ayırman niye? Mülkün sahibi takvayı gözetirken, senin takvayı hiçe sayıp gözlerle görüneni önemsemen niye? Hem sadece gördüğüyle kalan, gördüğüne kanar, gördüğüne kanan ise yalnızca gözüyle görebilendir  Gönül gözüyle göremedikten sonra görmeyi ben neyleyim!

Unutma ki, perdeler pencereler içindir  Perde pencereden eksik olmaz ama perdenin arkası olduğunu bilmeni de perdelemez

Hidayet, karşılığını verebileceğin bir nimet değildir  Çünkü bütün nimetleri nimet eyleyen hidayettir  Peki, öyle de, hidayeti gereği sana sağlıklı bir beden vermiş öbürüne de hidayetinin içine hikmetini gizleyerek sağlıksız bir beden vermesi, senin hikmeti göremeyip beden sahibini hor görmen sana verilen hidayete en büyük şükürsüzlük değil midir? Karşılığını veremeyeceğin hidayet nimetine, bir de ihanet edercesine küstahlık niye?

İsraf sadece gereksiz yere harmacan anlamına gelmez, gereksiz ve hikmetsiz davranmak da demektir  Ve unutma ki, hor görmenle incinen yalnızca bedenin sahibi değil, o bedeni yaratan Allah’ında incinmesine sebep olur  Sana bahşettiklerine karşı şükrünü bile ifa edememenin ezikliği varken bir de O’nu incitme gafletiyle huzura çıkmak, hem de kulunun hakkı omuzlarında bir yük olarak taşır vaziyette

Dilediğine mülk verir, dilediğinden mülkü çekip alır  O halde, sende mülkünden dolayı edindiğin izzetle gururlanma, mülkün olmadığı için zillete düşme!
Her günün akşamının gelmesi ne kadar kesinse, senin için akşamı olmayan bir günün gelmesi de o kadar kaçınılmazdır 

Öyleyse akşamı olmayan gün gelmeden af, mağfiret ve merhamet nimetlerine sarıl  Bu üç nimet birbirini gerektirir  Af, hatanın görmezden gelinmesi, mağfiret hatanın hepten silinmesi, merhamet ise hata edenin hiç hata etmemişçesine yeniden sevilmesi anlamına gelir  Affedilmek, merhamet edilmek ve mağfiret dilenmek için hor, fakir gördüklerimizi ve bu gaflete düşerek incittiklerimizin helalliği gerekmez mi?

Merhamet etmeyene merhamet edilmezken, hor gören hoş görülebilir mi? Kulunu hikmeti gereği sabırla imtihan edenin, izzeti ve hikmeti gereği bunu yaptığını bilmeyerek, aciz kulu hor görmek hoş görülmeye mani değil midir?

Adil olan Allah, hor gören kulunu hor görmesi nedeniyle hoş görecekse, bu hem dünyada hor görülen hem hor görülmesi hiçe sayılana bir ceza olmaz mı? Rahmetin sahibi, hakka riayet edeceği şek ve şüphe götürmezken bunu görmemek ve hor görenin hoş görüleceğini düşünmek, idraksizlik değil midir?

Varlığın sahibi Allah’tır, O her şeyde tasarruf edebilir  Bu bazen bir beden bazen bir toplum ve bazen bir evren olur  Mülk sahibine niçin böyle yaptın denilmez  O halde kulunu acziyetle imtihan edenin, imtihan ettiklerini fakir görmek, Mülk sahibinin tasarrufuna karışmaktır  Ve unutma ki, o işine karışılmasını sevmez

Gören gözlerden, görebilen sinelere ulaşmak için hikmet gözüne sahip olmak duasıyla…


MUSA KARAKAYA

Çevrimdışı ihvan

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2399
Ynt: Kimseyi Hor Görme
« Yanıtla #6 : 20 Ağustos 2008, 15:58:25 »
hakir görmek,birnevi kendini beğenmişlik...öncelikle böyle bir hastalıktan,yaradana sığınırım....Allahım kardeşlerimede verme bu hastalığı,okuduklarımız,bize kibir enaniyyet,bencillik vermesin.bu hastalıkbazen yakın çevremizde ummadıklarımıza sirayet etmiş gibi görünüyo..malesef.....sevdir bize sevdiklerini,yerdir bize yerdirdiklerini.amin.amin.amin

Çevrimdışı ikra42

 • okur
 • *
 • İleti: 94
Ynt: Kimseyi Hor Görme
« Yanıtla #7 : 20 Ağustos 2008, 17:18:42 »
son iki gündür kafamda kendi kendime düşündüğüm bir konuydu..karşıma çıkması ne güzel oldu....teşekkürler arkadaşlar..iki yazıda cok güzel...

aslında bu hastalığın çözümü basit...kendi kusurlarını gören ,bunların farkına varan insanın başkalarını hor görmeye küçümsemeye vakti kalmayacaktır diye düşünüyorum...birde ilahi adalete inandığım için cezasının büyük olmasından dolayı içimde korku meydana geliyor...inş kendi kusurlarını bilenlerden olabiliriz...
konu nerdeyse çağımızın hastalığı okumak bana iyi geldi...emeğinize sağlık lika ve nefer

Çevrimdışı izhar

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 47
 • إظهارٌ
Ynt: Kimseyi Hor Görme
« Yanıtla #8 : 20 Ağustos 2008, 17:59:48 »
Allah RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL İKİ PAYLAŞIMDI
kimsesiz hiç kimse yok herkesin var bir kimsesi kimsesiz kaldım yetiş ey kimsesizler kimsesi(RUŞENİ)

Çevrimdışı Lika

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 3892
Ynt: Kimseyi Hor Görme
« Yanıtla #9 : 21 Ağustos 2008, 00:53:31 »
Katkı ve alakanız için hepinize teşekkür ederim arkadaşlar :)
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim