Gönderen Konu: Kuran ve Hadislerden anladıklarımızla amel edebilir miyiz?*  (Okunma sayısı 9292 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Miftahulkuluub

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 1959
  • http://www.sadakat.net


Müctehid olmayan, herhangi bir hadisle amel edemez. Müctehidlerin âyet ve hadislerden çıkararak, verdikleri fetva ile amel etmesi gerekir. (Kifaye)

Rahmet olarak farklı bildirilen hadis-i şeriflerden on tanesinin meali şöyledir:

1- (Deve eti yemek abdesti bozar.) [Müslim, Ebu Davud, Tirmizi, Nesai]
2- (Ateşte ısınmış şey abdesti bozar) [Müslim, Ebu Davud, İbni Mace, Tirmizi, Nesai]
3- (Zekerine dokunan erkeğin abdesti bozulur.) [Ebu Davud, Tirmizi, Nesai]
4- (Fercine dokunan kadının abdesti bozulur.) [Beyheki]
5- (Zekere dokunmak abdesti bozmaz. O da vücuttan parçadır.) [Ebu Davud, Tirmizi, Nesai]
6- (Kan aldırmak abdesti bozmaz.) [Beyheki]
7- (Akar kan abdesti bozar.) [Beyheki, Dare Kutni]
8- (Besmelesiz abdest olmaz.) [Ebu Davud, Tirmizi, Beyheki, Hakim]
9- (Deniz hayvanları helaldir.) [Ebu Davud, Tirmizi, Nesai]
10- (Fatihasız namaz olmaz.) [Buhari, Müslim]

Birinci hadise göre, deve eti abdesti bozar. Halbuki Hanbeli hariç diğer üç mezhepte bozmaz.
İkinci hadise göre, ateşte pişirilen her şey, mesela çay içmek abdesti bozar. Halbuki hiçbir mezhepte bozmaz. Bu hadis-i şerif, Kütüb-i sitte’nin beşinde mevcuttur. Hiçbir hadis âlimi bu hadise uydurma dememiştir. Bunların açıklaması Mizan-ül-kübra kitabında vardır.

Üçüncü hadise göre, zekere dokunmak abdesti bozar. Hanefi’de bozmaz, 3 mezhepte bozar.
Dördüncü hadise göre, ferce dokunmak abdesti bozar. Şafii hariç, diğer 3 mezhepte bozmaz.
Beşinci hadise göre, zekere dokunmak abdesti bozmaz. Hanefi’de bozmaz, 3 mezhepte bozar.
Altıncı hadise göre, kan abdesti bozmaz. Hanefi’de bozar, diğer 3 mezhepte bozmaz.

Yedinci hadise göre, kan abdesti bozar. Hanefi hariç diğer 3 mezhepte bozmaz.
Sekizinci hadise göre, Besmelesiz abdest olmaz. Sadece Besmele Hanbeli’de farzdır.
Dokuzuncu hadise göre, denizden çıkan her hayvan yenir. Hanefi’de deniz haşaratı yenmez.

Onuncu hadise göre, Fatiha okumak farzdır. Hanefi’de farz değil, diğer 3 mezhepte farzdır.
Şafii’ye göre imam arkasında Fatiha okumak farz, Maliki’de, imam yavaş okurken müstehab, açıktan okurken, Fatiha okunmaz. Hanefi’de, imam arkasında Fatiha okumak mekruhtur.

İmam-ı Rabbani hazretleri buyurdu ki: Hadislerle amel etmek, bize caiz olmaz. Mezhebimizin hükmüne aykırı görünen hadis-i şerifler, âlimlerin sözlerini reddetmek için delil ve senet olamaz. Bir Hanefi’nin, imam arkasında Fatiha okuması ilhaddır. (1/ 312, Mebde ve Mead 31)
M. Hadimi hazretleri buyuruyor ki: Dindeki dört delil, müctehidler içindir. Bizim için delil, mezhebimizin bildirdiği hükümdür. Çünkü bizler, âyet ve hadisten hüküm çıkaramayız. Mezhebin bir hükmü, âyete, hadise uymuyor gibi görünse de yanlış değildir. Çünkü âyet ve hadis ictihad isteyebilir, başka bir âyet veya hadisle değişmiş olabilir veya bilmediğimiz bir tevili vardır. (Berika s. 94)

Müctehid olmayanın dindeki bu hükümleri hadis-i şeriflerden anlaması mümkün olmaz. Bunun için, müctehid olmayan, hadis kitabı okursa, ya hadislerin uydurma olduğunu zanneder veya kendi aklına göre, yanlış bir hüküm çıkarır. Her ikisi de felaketine sebep olur. O halde bir Müslümana yapılacak en büyük bir kötülük, (Kütüb-i sitteyi al, hadisleri oku ve buradan dinini öğren) demektir. Zaten din düşmanları da altın kupa içinde zehir sunuyorlar, (Meal veya hadis okuyarak dinini öğren) diyorlar.
 


M.ALİ DEMİRBAŞTAN
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2009, 21:04:36 Gönderen: Ay Işığı »
İncemeseleler    Sadakat.Net    İns SadakatForum  Sevadı Azam


" Derviş isen kardeş takvaya çalış.."

Çevrimdışı Miftahulkuluub

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 1959
  • http://www.sadakat.net
Kuran ve Hadislerden anladıklarımızla amel edebilir miyiz?
« Yanıtla #1 : 24 Mart 2004, 09:30:53 »

Kur’an-ı kerimin tefsiri ve tevili ancak ehli olan âlimler tarafından yapılır. Fakat kelime kelime tercümesi mümkün olmaz. Tercüme ile murad-ı ilahi anlaşılamaz. Hadis-i şeriflerin de kelime kelime tercümesi çok zaman yanlış manalara gelir.

Hatta bir dildeki deyim, terim ve atasözlerinin kelime kelime tercümesi çok yanlış olur. Mesela Fransızca, (De bonne guerre), kelime olarak, iyi savaştan demektir. Deyim olarak, kanunlara uygun demektir. İngilizce, (Rain cats and dogs)=kedi köpek yağıyor demektir. Deyim olarak sağanak halinde yağmur yağıyor demektir. Bir gazetenin İngilizce bilen muhabiri, bu ifadeyi okuyunca, (Amerika’ya kedi köpek yağdı) diye haber vermişti. İngilizce’de bu hatayı yapan, Kur’an-ı kerimdeki ifadelerde ne çamlar devirmez ki...

Selefilerin Allah gökte demesi bu yüzdendir. Allah’ı eli gözü kulağı olan bir insan gibi düşünmeleri bu sebepledir. Arapça’daki deyimlere geçmeden önce Türkçe’deki deyimlere bakarsak konunun önemi daha iyi anlaşılır. Mesela (Göz boyamak) tabirini kelime kelime yabancı bir dile çevirirsek, gözün üstüne boya sürmek gibi bir mana çıkar. Halbuki, Türkçe’de göz boyamak, aldatmak demektir. (Göze girmek) gözün içine girmek değil, takdir toplamak, itibar kazanmak demektir. (Gözden düşmek) de itibarını kaybetmek demektir.

Eli açık deyiminde de, el ve açık kelimelerini kullanmadan, cömert anlamına gelen kelimelerle tercüme etmek gerekir. Türkçe’de hırsızlık yapana eli uzun derler. Arapça’da ise cömert demektir. Hz. Zeyneb binti Cahş, cömert ve marifetli idi. Peygamber efendimiz onun hakkında, (Bana en önce kavuşacak olanı, eli uzun [cömert] olanıdır) buyurmuştur.

Dünya kelimesi, Türkçe’de, yeryüzü manasından başka, fikir ve inanç bütünlüğü manasına (İslam dünyası) denir. Görüş manasına da gelir. (Dünyaları ayrı iki insan) gibi. Çok kalabalık manasına da, (Dünyanın insanı gelmiş) denir. Başka manaları da vardır. Bunlar dünya olarak başka dile nasıl tercüme edilir ki. Elbette açıklayarak çevrilir. Kur’an-ı kerimin böyle kelime kelime yapılan mealleri çok yanlıştır.

Dünya, Arapça’da alçak, mal gibi başka manalara da gelir. Üç örnek:

(Dünya [deni, alçak şeyler, haram ve mekruhlar] melundur.) [İbni Mace]

(Dünya [dünya malı] bana yaklaşmak istedi. “Benden uzaklaş” dedim. Giderken, “Sen benden kurtuldun ama, senden sonrakiler benden kurtulamaz” dedi.) [Bezzar]

(Cennet anaların ayakları altındadır) hadis-i şerifini, (Cennet, ananın rızası altındadır) şeklinde açıklamak gerekir.

Ancak bu kadar bir açıklama da kâfi gelmez. Çünkü ana babanın gayri meşru emirlerine de riayet edilmesi gerekeceği anlaşılır. Ayrıca bir çocuk, Müslüman olmasa; ama ana babasının rızasını alsa, Cennete gideceği de zannedilebilir. O halde hadis-i şerifi İslam âlimlerinin açıkladığı şekilde bildirmelidir.

Yani, (Müslüman bir evlat, Müslüman ana babanın dine uygun emirlerine riayet edip rızalarını kazanırsa, Cenneti kazanır) demek gerekir. (Eş-şeru tahtesseyf) ve (El Cennetü tahte zılalissüyuf) hadis-i şeriflerini kelime kelime tercüme edersek (İslam kılıç altındadır) ve (Cennet kılıçların gölgesi altındadır) demektir.

İslam kılıcın altında ne demektir? Kılıç ile atom bombası, roket, radar, füze gibi her çeşit savaş araçları kastedilmektedir. Müslümanlar, ekonomide, teknolojide ileri seviyede olursa, dinlerini korumuş olurlar. Yani, İslamiyet, kılıç ve diğer araçların koruması altındadır. Amerika’nın, Rusya’nın tekniğini almak gerekir. O halde yukarıdaki hadis-i şeriflerin açıklaması şöyle olur:

(İslamiyet, kâfirlerdeki silahların hepsini yapmakla ve bunları iyi kullanmakla sağlam kalır.)
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2009, 21:04:53 Gönderen: Ay Işığı »
İncemeseleler    Sadakat.Net    İns SadakatForum  Sevadı Azam


" Derviş isen kardeş takvaya çalış.."

Çevrimdışı Lika

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 3892
Ynt: Kuran ve Hadislerden anladıklarımızla amel edebilir miyiz?
« Yanıtla #2 : 23 Mart 2009, 19:41:01 »
Günümüzde insanların en çok içinde bulunduğu yanlışlardan biri bu konu...
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim

Çevrimdışı Srdroğlu

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 28
Ynt: Kuran ve Hadislerden anladıklarımızla amel edebilir miyiz?*
« Yanıtla #3 : 30 Kasım 2009, 19:53:43 »
Kuran ve Hadislerden anladıklarımızla amel edebilir miyiz? ÇOK ÖNEMLİ BİR SORU.Bu soruya, kendini hiç bir mezhep ile bağlı saymıyan ( MEZHEPSİZLER'in) verecegi cevap ile , bir hâk mezhebe tâbi olarak dini'ni yaşayanların verecegi cevap değişik olacaktır. Yaygın ve sapık bir yol olarak,mezhepsizler ve o mezhepsizlere tâbi olanlar elbette Ayet-i Kerimelere ve Hadis-i Şeriflere,kendi anladıkları şekilde görüşleri doğrultusunda mana verecekler ve kendi görüşlerini kanıtlamak için de,Ayetler'e ve Hadisler'e yalan söyletecekler ve " ben söylemiyorum,bakın işte kaynagını verdiğim Hadis-i Şerif'in emri böyle." deyip, hadislere de yalan söyletme yoluna gidecekler.Halbuki, mutlak müçtehit olan İslam âlimleri zikredilen bu hadis-i şerifi de degerlendirmişler, bununla alâkalı diğer bütün Hadis  ve ayet'leri ve olayları incelemişler, inzal sebepleri tetkik etmişler, neticede igili hususta dini hükmü söylemişlerdir.Müçtehit olmayan bizlere de ( bu husustaki Hadis-i Şerif ten anladıgımız şekilde degil ) Mezhep İmamızın içtihadı çerçevesinde amel etmektir. Digerinin  adına da Mezhepsizlik derler.

Bu konunun bütün müslümanlara çok iyi anlatılması gerekiyor.
Yerli Oryantalist İlahiyatçılar ile yabancı Oryantalistler müslümanları bu açıdan sapıttırıyorlar.Maalesef bunu ,"Kur'an Müslümanlığı" veya    " Vahyin Penceresinden "  gibi çeşitli isimler altında yapıyorlar. Dogru yol olan ,müçtehitlerin içtihatlarına uyma, "Hak Mezheplere tâbi olma" yolunu bırakıp, kendileri, bir hadis-i şerif okuyup ona istediği manayı veriyorlar ve neticede de O Hadis-i şerife verilen manalar sayısınca MEZHEP meydana geliyor.

İşte size ilginç bir örnek : " YAHUDİLEŞME TEMAYÜLÜ" yazarı Sayın Mustafa İSLAMOĞLU ile Gazeteci Kenan KIRAN VAKİT Gazetesinde , 05.Aralık.2004 Pazar Günü Röportaj Yapıyor,bu röportajda Sy.İslamoğlu'na Kenan Kıran soruyor : "Adet olan kadının Kur'an okumasının engellenmesi de Yahudileşme temayülü müdür? " Sy.İsamoğlu'nun cevabı :" Ben söylemiyorum.Bu çerçevede Buhari'den bir HADİS aldım.Hadis,ADET HALİNDEKİ BİR HANIMIN KUR'AN OKUMAYA KALKMASININ KUR'AN'A HAKÂRET OLARAK GÖRMEMİZİ GEREKTİRECEK BİR ŞEY OLMADIĞINI SÖYLER." demektedir.Sy.İslamoğlu da bu yolu izliyerek.Adet halindeki kadınların Kur'an Okuyabilecegi fikrini savunmaktadır. Halbuki, " HANEFİ MEZHEBİ" hükümlerini ihtiva eden, Büyük Alim Ömer Nasuhi BLMEN'in " BÜYÜK İSLAM İLMİHALİ " ile Osmanlının son devir âlimlerinden Mehmet Zihni Efendi'nin " NİMET-İ İSLAM " kitabında, " Hanefi Fıkhına göre Adetli kadınların Kur'an Okuyamayacagını, belirtmektedir.Sy. İslamoğlu kendisini hiçbir mezhebe bağlıu görmeyerek, naylon müçtehit gibi hükümler vermektedir.

Onun için Sy.İslamoğlu'nun  KUR'AN MEALİ ve diger kitaplarını okumak, müslümanları telafi edilemez itikadi hatalara götürür. Herkez Ayet ve Hadislere kendi anlayışı doğrultusunda mana verecek olursa ,bu şekilde binlerce mezhep meydana gelecegi izahtan varestedir.Aşagıdaki M.Ali DEMİRBAŞ'ın bu husustaki yazısındaki HADİS-İ ŞERİFLERDE DE görülecegi gibi, Hadis-i Şerif'lerin ibarelerine verilecek zahiri mana bizi karmaşaya götürür.Dogru yol,dört ana mezhebin birine tabi olarak İslamiyeti yaşamaktır.
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2009, 00:25:19 Gönderen: Ay Işığı »

Çevrimdışı 33.yıldız

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 343
Ynt: Kuran ve Hadislerden anladıklarımızla amel edebilir miyiz?*
« Yanıtla #4 : 01 Aralık 2009, 16:42:07 »
serdaroğlu eline sağlık.biraz özel olacak ama siz yazar Ahmet Serdaoğlu musunuz.Bedir Yayınevinden de kitapları olan
Ortak paydamız, İbrahimi dinler değil! EHLİ SÜNNET, EHLİ SÜNNET...

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6599
Ynt: Kuran ve Hadislerden anladıklarımızla amel edebilir miyiz?*
« Yanıtla #5 : 25 Aralık 2010, 09:12:07 »
Teşekkür ederiz
〰〰〰〰🐠