Gönderen Konu: Meleklere Eziyet Vermek İstemem*  (Okunma sayısı 4029 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fatihan

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 6994
 • Milimi milimine Ehli sünnet...
Meleklere Eziyet Vermek İstemem*
« : 08 Şubat 2006, 07:24:02 »

Sarımsağın bir çok faidesi olduğu söylenir. Fakat bununla birlikte topluluk içerisinde sarımsak v.b şeylerin yenmesi hoş karşılanmaz.

Ebu Eyyüb(r.a) bizzat anlatıyor:
"Akşamları yemek hazırlar Resulullah'a takdim ederdik.Kapları iade buyurduğu zaman ben ve eşim Ümmü Eyyüb, Rasulullah'ın mübarek parmaklarının değdiği yerleri araştırırır ve oralardan yemek suretiyle teberrük ederdik. Bir keresinde sarımsaklı bir yemek hazırlayıp gönderdik. Kaplar   geri geldiğinde Rasulullah'ın yemeğe el sürmediğini gördük.Merak ve endişe ile Rasulullah'ın yanına çıktım ve "biz , sizin parmak izlerinizle ve artığınızla teberrük ediyorduk.Bu defa yememişsiniz" dedim.Buyurdular ki:

"Ben niyaz  ve ibadet ile meşguldüm. MELEKLERE EZİYET VERMEK İSTEMEM. Oysa yemekte sarımsak kokusu vardı.Onun için yemedim  fakat siz yiyebilirsiniz.Biz yemeği yedik ve tabi bir daha da sarımsaklı yemek pişirip sunmadık.

Görülüyor ki bizim sarımsağı yememe nedenimiz "millete ayıp olur düşüncesi" olmamalı,  meleklere eziyet vermemek düşüncesi olmalıdır.Peygamberimizin(s.a.v) sünnetine sımsıkı sarılmak olmalıdır.
« Son Düzenleme: 19 Nisan 2009, 21:39:06 Gönderen: Ay Işığı »

Çevrimdışı hy120

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 125
"MELEKLERE EZİYET VERMEK İSTEMEM"
« Yanıtla #1 : 08 Şubat 2006, 10:32:55 »
Alıntı
bizim sarımsağı yememe nedenimiz "millete ayıp olur düşüncesi" olmamalı, meleklere eziyet vermemek düşüncesi olmalıdır.Peygamberimizin(s.a.v) sünnetine sımsıkı sarılmak olmalıdır.


peki millete ayıp olmasın düşüncesi olmasın yerine , ayıp etmeme düşüncesi sünnetten olmalı desek.

milleti rahatsız etmemekte sünnettir.
yyühe’l-aziz! Senin iktidarın kısa, bekan az, hayatın mahdut, ömrünün günleri madud ve herşeyin fanidir. Öyleyse, şu kısa, fani ömrünü fani şeylere sarf etme ki, fani olmasın. Baki şeylere sarf et ki, baki kalsın.

Çevrimdışı Eymen

 • Moderatör
 • araştırmacı
 • *****
 • İleti: 313
Ynt: Meleklere Eziyet Vermek İstemem*
« Yanıtla #2 : 28 Haziran 2009, 01:11:58 »
Sened-i muttasıl ile) rivâyet olunuyor ki, Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem: "Her kim sarmısak, soğan yemiş bulunursa bizden -yâhud mescidimizden- uzak durup evinde otursun" buyurdu. (Yine aynı sened ile) rivâyet olunur ki: Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem`in (bir kere) huzûr(-ı şerifler)ine, içinde tâze sebze bulunan bir tencere getiril(ip takdîm edil)di. (Resûlullâh salla`llâhu aleyhi ve sellem) onda nâhoş bir koku duydu. (Ne olduğunu) suâl buyurunca içinde olan sebzelerin ne olduğu kendisine haber verildi. Bunun üzerine Ashâb(-ı Kirâm`ın)dan nezdinde bulunan birine (işâret buyurarak: "Ona) götürünüz" buyurdu. (O Sahâbî de aleyhi`s-salâtü ve`s-selâm Efendimiz`in) böyle yaptığını görünce yemek istemedi. Bunun üzerine: "Sen (bundan) ye. Zîrâ ben senin münâcât etmediklerinle münâcât ederim" buyurdu.  Sahih Buhari Câbir b. Abdullâh
Zaman bir kılıçtır; sen onu kesmezsen, o seni keser.