Gönderen Konu: Mü’min Erkek ve Kadınların Sıfatları  (Okunma sayısı 3308 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lika

  • popüler yazar
  • ******
  • İleti: 3892
Mü’min Erkek ve Kadınların Sıfatları
« : 22 Kasım 2008, 07:50:38 »

Allahü Teâlâ,Ahzâb sûresinin 35.âyet-i kerimesinde, güzel ahlâkı kendilerine huy edinen mü’min erkek ve mü’min kadınlara affını ve mükâfatını va’detmiş ve müjdelemiştir.

35. Müslüman erkekler ve müslüman kadınlar, mümin erkekler ve mümin kadınlar, taata devam eden erkekler ve taata devam eden kadınlar, doğru erkekler ve doğru kadınlar, sabredenerkekler ve sabreden kadınlar, mütevazi erkekler ve mütevazi kadınlar, sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve (ırzlarını) koruyan kadınlar, Allah'ı çok zikreden erkekler ve zikreden kadınlar var ya; işte Allah, bunlar için bir mağfiret ve büyük bir mükâfat hazırlamıştır.

Bu âyetin tefsiri şöyledir: Her hâlde Müslüman erkekler ve Müslüman kadınlar tasdiki vacib olan şeyleri ikrâr ile beraber kalben tasdik dahi eden erkekler ve kadınlar, bununla beraber tâate devam üzere bulunan itaatli erkekler ve kadınlar, bununla beraber sözünde ve işinde sadakatle doğruluk yapan erkekler ve kadınlar, bununla berâber sabırlı olan,gerek tâate ve gerek isyandan,günahdan sabreden erkekler ve kadınlar, bununla beraber kalbleri ve âzâları ile tevâzulu olan erkekler ve kadınlar, bununla beraber sadaka veren erkekler ve kadınlar, bununla beraber farz olan oruçları tutan erkekler  ve  kadınlar, bununla beraber ırzlarını haramdan muhafaza edip koruyan erkekler ve kadınlar, bununla beraber Allah’ı çok zikreden, gerek kalbi ve gerek lisânı ile anıp unutmayan erkekler ve kadınlar hep bunlara: bu hasenâtı cem edenlere Allah bir mağfiret hasbelbeşeriyye arada vaki olan küçük günahları örtecek bir gufran ve tââtlerine mukabil büyük bir ecir hazırlamıştır ki onu şimdi tesavvur mümkün değildir. (Elmalılı)

Bu âyet-i kerimenin nüzul sebebi şöyle izah edilmiştir:

Resûlullah’ın (SallAllahu Aleyhi Vesellem) zevceleri demişlerdi ki: “Ya Resûlallâh! Allahü Teâlâ Kur’an’da erkekleri zikrediyor, kadınları hayırla zikretmiyor.Demek ki bizim zikrolunacak hiçbir hayrımız yok, bizden hiçbir itaat kabul buyrulmayacak diye korkuyoruz.” Bunun üzerine Allahü Teâlâ bu âyeti inzal etti.Diğer bir rivayette Esma binti Umeys kocası Ca’fer bin Ebî Tâlib (radıyaAllahu anhümâ) ile Habeşistan’dan döndüğünde Resûlullah SallAllahu Aleyhi Vesellem’in hanımlarının yanına gelip Kur’ân’da bizim hakkımızda bir şey nâzil oldu mu? diye sordu.Onlar da hayır dediler.Bunun üzerine Esma (radıyaAllahu anha) Resûlullah SallAllahu Aleyhi Vesellem’e gelip “Ya ResûlAllah! Muhakkak kadınlar ümitsizlik ve hüsran içindeler.” dedi.Resûlullah SallAllahu Aleyhi Vesellem niçin böyle diye sorunca:

“Çünkü kadınlar erkeklerin hayırla zikredildiği gibi hayırla zikredilmediler.” diye cevap verdi.Bunun üzerine bu âyet nâzil oldu.

Fazilet Takvimi
23 Ekim 2008


Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim