Gönderen Konu: Müslümanlar Utansın  (Okunma sayısı 12087 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9214
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Ynt: Müslümanlar Utansın
« Yanıtla #15 : 03 Ocak 2010, 20:47:09 »

Belli ki Deryadeniz kardeş iyi niyetli olarak birşeyler söylemek istiyor.
Ehli sünnetin ateşli savunucuları da uygun olmayan sözlerine anında tepki gösteriyorlar.
Forumda özellikle yeni üyelere karşı dikkatimi çeken bir tavır var, "bu forum sizin gibileri çok gördü" , "ya hizaya gelirsin yada çekip gidersin" tavrı. Hepimizin bildiği üzere peygamber efendimiz, bir işi yaparken uslüba dikkat çekerek "En güzelini" hedef göstermiştir.
Bu tip tavırlar yerine din adına bir şey söylemek için nelerin gerektiğini, nâkil ilimlerinin önemini ve nasıl alınması gerektiği vs. anlatılmalıdır.
Malümları olduğu üzere "Yarım hoca imandan, yarım doktor dinden eder." düsturunu bir şekilde bu millete öğretilmesi gerekiyorsa milyon kere değil milyar kerede tekrar edilmelidir.
Zira Temel amacımız Ehl-i sünnet dışı itikadlere kapılan onlarca saf temiz müslüman kardeşimizden bazılarının bir şekilde buraya geldiğinde çekip gitmesi değil, ihyası olmalıdır.
Toplamda ümmeti muhammedin evladı selin önüne kapılmış kütükler gibi akıp giderken amaç internetteki bir forum ve onun sert kuralları değil, insanların ihyası olmalıdır.

(Senin vasıtanla Allahü teâlânın bir kişiye hidayet vermesi, senin için üzerine güneşin doğup battığı her şeyden daha hayırlıdır.) [Taberani]

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6599
Ynt: Müslümanlar Utansın
« Yanıtla #16 : 03 Ocak 2010, 20:59:08 »
Bilgilendirme için teşekkürler,

Yukarıdaki yazılar forumun muhtelif başlıklarından alıntıdır. Kimseye gönderme değil, bir konu hakkında doğru olarak bilgilenmedir.

Haklısınız bu forum Ehl- Sünnet dışı akımları fazlasıyla gördü, önce sureti haktan görünüp sözde bir şeyler öğrenme çabası ile söze başlayıp yavaş yavaş zehrini akıtanları, bu tiplere ne söylerseniz söyleyin onların nihai amacı bir kişiyi de saptırsak kardır, yoksa doğru yolu bulup hidayete ulaşmak değildir.

Sayısını hatırlayamadığım kadar aynen yukarda bahsettiğim çizgide davranan insanlar ile uğraştık.

Buna göre bu tip insanlara ne kadar tepki verilse azdır ve haklısınız ''ya çeker gider, yada atılır'', yöneticilerimiz ve hocalarımız bütün üyelerden mesul olduğuna göre, böyle sapkınların hiç kimsenin kafasını bulandırmasına izin verilmez.

Deryadeniz kardeşim bu yazdıklarımın sizinle hiç bir ilgisi yok.
〰〰〰〰🐠

Çevrimdışı Fatihan

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 6994
 • Milimi milimine Ehli sünnet...
Ynt: Müslümanlar Utansın
« Yanıtla #17 : 03 Ocak 2010, 21:00:02 »
Deryadeniz, yeni bir üyemiz değil ona karşı da burada uygunsuz bir üslup yok ki kardeşim.

Biz de çok istiyoruz yeni gelen itikadı yanlış kardeşlerimize karşı uygun bir üslup kullanmak.
Ama genelde sert konuştuğumuz insanların ne niyetle geldiklerini kestirebiliyoruz.Bazıları zaten aynı kişi.Bilmediğinden burada değil zehirli fikirlerini yaymak için burada oluyorlar.İşin mutfak kısmından habersiz olduğunuz, özelden yazılanları bilmediğiniz için bu şekilde düşünmeniz normal tabi.

Yoksa buradaki gayemiz ne ki? Uygunsuz üslup kullanalım...

Çevrimdışı Ay Işığı

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1166
Ynt: Müslümanlar Utansın
« Yanıtla #18 : 03 Ocak 2010, 21:04:02 »
Mücteba kardeşim, arkadaşlarıma katılıyorum. Bu forumdaki yaşananların çoğuna bende şahit oldum, üyenin yeni olması bir şey değiştirmez, kişiler fikirlerini bir şekilde belli ediyor ve hiç bir zaman onların derdi bizlerden yada bu forumdan bir şey öğrenmek değil, tam tersine diğer üyelerin zihnini bulandırmak. Kendi zehirli fikirlerini bir şekilde duyurabilmek. Deryadeniz kardeşimiz konunun dışındadır.

Çevrimdışı Fatihan

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 6994
 • Milimi milimine Ehli sünnet...
Ynt: Müslümanlar Utansın
« Yanıtla #19 : 03 Ocak 2010, 21:08:31 »
Bu tip insanları nasıl tespit ettiğimize sadece bir misal vereyim.Bir kişi aynı günde 15-20 forumda hep benzeri şeyler yazarak yanlış fikirlerini yaymaya çalışıyorsa sizce bu iyi niyetli midir?Yoksa bilmiyorum ayağına yatarak kendi gayesini mi gerçekleştirmektedir?

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9214
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Ynt: Müslümanlar Utansın
« Yanıtla #20 : 04 Ocak 2010, 03:33:40 »
Öncelikle itikadi bozukluğun bu derece yaygın olduğu devirde tüm Ehli sünnet ve onun yolunda devam edenlerden Allah c.c. razı olsun.
Şüphesiz ki bizlerden daha deneyimlisiniz. Olayın bu yönü dikkatimi çekti ve halishane bir niyetle yazma ihtiyacı hissettim. Bu bağlamda kimseyi kırmak istemem.

Bu vesile ile bilmediklerimizi öğrendik. Özellikle Tuğra'nın formdan yaptığı alıntılar son derece faideli olup, zihinlerimizdeki sorulara cevap niteliğinde olmuştur.
Özellikle İmam-ı Malik hazretlerinin;
Fıkıh öğrenmeyip, tasavvuf ile uğraşan dinden çıkar, zındık olur. Fıkıh öğrenip tasavvuftan haberi olmayan bid’at ehli yani sapık olur. Her ikisine kavuşan hakikate varır. (Merec-ül-bahreyn)
Sözünün ışığı zihinlerimizdeki tüm karanlık noktaları aydınlatmıştır.

Tüm Kardeşlerimizin faidelenmesi açısıdan Tuğra'nın alıntılarını yapmış olduğu bilgilerilerin derlenip linkinin önsayfaya dikkat çekici bir şekilde yerleştirilmesini; ayrıca Nâkli ilimlerin nasıl elde edileceğini gösterir grafiksel bir algoritmanın oluşturulup hizmete sunulmasını tavsiye ederim.

Yâ Selam


Forumdan alıntıdır. Tekrar hatırlanmasında fayda var.

****************************

İmam-ı Malik hazretleri buyurdu ki:

Fıkıh öğrenmeyip, tasavvuf ile uğraşan dinden çıkar, zındık olur. Fıkıh öğrenip tasavvuftan haberi olmayan bid’at ehli yani sapık olur. Her ikisine kavuşan hakikate varır. (Merec-ül-bahreyn)

Fıkıh ilmini öğrenmeden tefsir ile vakit geçirmek doğru değildir. Çünkü, tefsir ile, vaaz, kıssa öğrenilir. Fıkıh ile, helal, haram öğrenilir. (Redd-ül-muhtar)

Kur’an-ı kerim, hiçbir dile, hatta Arapçaya bile tercüme edilemez.Her hangi bir şiirin kendi diline bile tam olarak tercümesine imkan yoktur. Hadis-i şeriflerde de durum aynıdır. Hadis kitaplarından hadis nakletmek için hadis âlimlerinden icazet almak gerekir. (Berika c.1)

Hadis-i şerifleri ve âyet-i kerimeleri, hadis kitaplarından ve Kur’an-ı kerimden değil, hakiki İslam âlimlerinin kitaplarından nakletmelidir. Mesela, (İhya’daki hadis-i şerifte) veya (Mektubat’ta bildirilen âyet-i kerimede buyuruluyor ki...) diyerek nakletmek gerekir.

Kur’an-ı kerimin manasını yalnız Hz.Muhammed s.a.v. Efendimiz anlamış ve hadis-i şerifleri ile bildirmiştir. Hadis-i şerifler Kur’an-ı kerimi, mezhep imamları hadis-i şerifleri, İslam âlimleri de mezhep imamlarının sözlerini açıklamışlardır.

Kur’an-ı kerimin tefsiri ve tevili ancak ehli olan âlimler tarafından yapılır. Fakat kelime kelime tercümesi mümkün olmaz. Tercüme ile murad-ı ilahi anlaşılamaz. Hadis-i şeriflerin de kelime kelime tercümesi çok zaman yanlış manalara gelir.

Hatta bir dildeki deyim, terim ve atasözlerinin kelime kelime tercümesi çok yanlış olur. Mesela Fransızca, (De bonne guerre), kelime olarak, iyi savaştan demektir. Deyim olarak, kanunlara uygun demektir. İngilizce, (Rain cats and dogs)=kedi köpek yağıyor demektir. Deyim olarak sağanak halinde yağmur yağıyor demektir. Bir gazetenin İngilizce bilen muhabiri, bu ifadeyi okuyunca, (Amerika’ya kedi köpek yağdı) diye haber vermişti. İngilizce’de bu hatayı yapan, Kur’an-ı kerimdeki ifadelerde ne çamlar devirmez ki...

Selefilerin  gökte demesi bu yüzdendir. ’ı eli gözü kulağı olan bir insan gibi düşünmeleri bu sebepledir.Çevrimdışı Lika

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 3892
Ynt: Müslümanlar Utansın
« Yanıtla #21 : 01 Aralık 2010, 07:13:54 »
Teşekkürler.
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim