Gönderen Konu: Namazin Sahih Olmasi icin evvela elzem olan istibra  (Okunma sayısı 4928 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Srdroğlu

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 28
Namazin Sahih Olmasi icin evvela elzem olan istibra
« : 28 Ağustos 2008, 01:14:21 »

  NAMAZIN  SAHİH OLMASI İÇİN  EVVELA  ELZEM OLAN  - İSTİBRA -

Büyük ve küçük abdest yaptıktan sonra temizlenmektir. İdrardan ve necasetten temiz olma  kurulanma demektir.
           
Erkegin istibra yapması farzdır .Kadında istibra icap etmez. İstibra yapmadan alınan bir abdestten sonra veya abdest alma esnasında çok azda olsa idrar damlası çıksa veya idrar mahallinde bir yaşlık görülürse  abdest bozulur .   Bu şekilde alınan abdestle yapılacak ibadetler geçersiz olur .   Müslümanlar istibraya dikkat etmelidir. Bilhassa İMAMLAR bu duruma daha fazla ehemmiyet vermeli ; hem kendi ,  hem de cemaatin namazını ifsad etmemelidir .
         
           İDRARDAN KORUNMAK  :

İdrarın sıçramasına mani olmak için gereken her türlü tedbir alınmalıdır. Peygamber Efendimiz (SAV) : ‘ Sizden biriniz idrar yapmak istedigi zaman , idrar için ( yumuşak ve müsaid ) bir yer bulsun . ’ buyurmuşlardır .
         
           AYAKTA  İDRAR YAPMAMALIDIR .

Özürsüz olarak ayakta idrar yapmak mekruhtur . Peygamberimiz (SAV) mutlaka çömelerek abdest bozardı. Hz.Aişe  (r.a) validemiz : “ Size  Nebiyy-i A’zam  (sav) ‘ın  ayakta bevlettigini kim haber verirse ona inanmayın . Mutlaka oturarak abdest bozardı   ” ( Süneni Tirmizi. C 1.Sh.1.12 )  buyurmuşlardır .

Hz.Cabir (ra) ‘dan “  Resulullah (sav)  ayakta idrar yapmayı yasakladı  ”  (Süneni Tirmizi. C.1.Sh.19/20 )    buyurmuşlardır .
         
             ÇÖMELEREK   İDRAR  YAPMANIN  TIBBİ  YÖNÜ
 
Çömelince karın kasları kasılır, dizler karına tazyik yaparlar .Dolayısıyla mesane baskı altında kalarak tam boşaldıgından , idrar artıgı kalmaz. Bu ise idrar yollarında taşların oluşmasını  önledigi gibi ,  prostat hastalıgı olanlarda da şikayetlerin azalmasını saglar . Çömelerek idrar yaparken hafif sol tarafa meyletmelidir . İdrar yollarının anatomisine (yapısına) uygun olan bu pozisyonda idrar yollarının ve mesanenin tam boşalması  mümkün olmaktadır.
           Ayakta yapılınca , mesanede bir miktar idrar kalır . Bu kalan idrar , başta taş ve iltihap olmak üzere , birçok idrar yolu hastalıklarının ana sebeplerinden biridir .Bilhassa yaşlıların mesane adeleleri gevşektir  ve  mesanenin tam boşalmasını saglayamaz. Şayet Prostat büyümesi de mevcut ise durum daha da vahim olur ve mikropların üremesine uygun bir zemin hazırlar .  Bu hastalıklardan korunma recetesini Peygamber Efendimiz (sav) l400 sene evvel vermiştir . 
            Abdestini titizlikle alıp Namazını huşu içerisinde kılmak istiyen müslümanın bu konuya çok dikkat etmesi gerekmektedir..Bu hususlarda Pergamber Efendimiz (sav) şöyle buyurmuşlardır.: “İdrardan çok iyi korununuz .Çünkü kulun kabirde en önce hesaba çekilecegi şey odur. Kabir azabının çogu ondandır ”  (Cami-i Sagir ve Şerh-i Münir )  buyurmuşlardır . Çünkü kişi idrardan korunmazsa  namazı batıl olur  . İstibraya önem vermiyen namazına önem vermemiştir. Bu lakayıtlık da kişiyi cehenneme sürükler.        (KAYNAK : İstibra Usülü – Gonca Yayınevi -- Uz.Dr.Ali  HATAY- Bevliye Uzmanı )


« Son Düzenleme: 28 Ağustos 2008, 01:22:32 Gönderen: talib 67 »

Çevrimdışı ihvan

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2399
Ynt: Namazin Sahih Olmasi icin evvela elzem olan istibra
« Yanıtla #1 : 28 Ağustos 2008, 09:54:04 »
doktorumuz bu tavsiyeleri belirtirken .aklıma şu geldi bunu cocuklugumuzda başaldığımız namazla birlikye uyguladığımızı.bununla beraber namazla meşgul olan kişilerin,bevil hastalıklarına daha az yakalandığını belirtmek lazım...dinimizin güzellikleri.

Çevrimdışı fuducuk

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 200
 • Tevhid ve Sünnet!
  • Grafik&Tasarım Portföy
Ynt: Namazin Sahih Olmasi icin evvela elzem olan istibra
« Yanıtla #2 : 13 Aralık 2008, 02:21:30 »
Hadi dini yönleri zayıf yönü bir insan diyelim, dini ve sağlık yönünü es geçse de ayakta iken üzerine sıçrayan idrarı düşünse bu bile yeter. Eğer termal bir kamera ile çekip kanıtlama şansımız olsaydı çok daha iyi olurdu. O kadar minik idrar taneciklerini üzerinde taşıyarak dolaşmak hoş birşey mi?...

Çevrimdışı tk1978

 • IZLEMCI
 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 455
Ynt: Namazin Sahih Olmasi icin evvela elzem olan istibra
« Yanıtla #3 : 21 Şubat 2012, 01:52:29 »
Bu konu gecen tartisma meselesi oldu. Avret mahallinin Tuvalette iken acik olarak adimlamak uygunmu degilmi konusu! Bildigimiz bi 5 Arsin meselesi var M.E. Fetvalarin´dan. Bu´da hem Banyo hem Tuvalet icin gecerli diye biliyoruz. 
Gusül´den sonra´da, yine Tuvalette Avret mah. acik olup olamayacagi konusu oldu ayni konusma icin´de.
Elimdeki tek kaynak o an aklima gelen bu 5 Arsin meselesi oldu. Biraz detayli bilgi verebilen varsa sevinirim bu konu´da.
Sadakat´de baktim ama bulamadim(M.E. Fetvalari haric) baska bir yazi. Kesin yine gözü kapali arama yaptik ;-) 

Çevrimdışı osmanlı

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 379
 • Okula hayır, Açık lise kolejlerine evet.
Ynt: Namazin Sahih Olmasi icin evvela elzem olan istibra
« Yanıtla #4 : 21 Şubat 2012, 16:30:43 »
fuducuk kardeş;

Discovery channel da ilginç tesler yapan, adam ile james diye ikili var. Mithbusters programı. Onlara bir şehir efsanesi ile beraber uydurup, yazayım belki gale alıp termal kamera ile çekerler :)
Devrimci akıla sahip olanlar, luciferin yeni dünya düzenini yemezler...