Gönderen Konu: Nasıl helalleşmeyi düşünüyorsunuz?  (Okunma sayısı 6071 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7484
Nasıl helalleşmeyi düşünüyorsunuz?
« : 06 Nisan 2007, 17:24:04 »

Yaptığınız işle, sattığınız malla, söylediğiniz sözle başkalarının hakkına mı geçiyorsunuz? Ya da va-zifelerini gözardı mı ediyorsunuz? Helal ve haramı unututtunuz mu yoksa?
Paldır küldür yaşayanlardan, “dönüp de arkasına” bakmayanlardan mısınız? Hayat geçiyor. Zamanla birlikte mekanlar da çevre de değişiyor. Yıllar sonra bugün çevrenizde bulunan insanları nasıl bulup da helalleşeceksiniz? Ya bu hâl üzere “dünya değiştirirseniz”? Öyle ya ahirette nasıl hesap vermeyi düşünüyorsunuz? Diyelim ki öğretmensiniz: Çocukları iyi yetiştirmediniz (ve kendinizi de!). İyi öğretmediniz, çocukları dersten, belki de hayattan, ailesinden soğuttunuz. Bazılarının hakkı olan notu bile bile vermediniz. “Süründürmek” istediniz. Belki de süründü ve hayatı karardı. Bir de size maddi-manevi “hediye” sağlayan ailelerin çocuklarına iltimas yaptınız... Evet, öbür dünyada nasıl helalleşeceksiniz?

Öğrencisiniz; dersi sabote ettiniz, öğretmenlerinizin şevkini kırdınız, arkadaşlarınızın motivasyonunu düşürdünüz, onları kötü alışkanlıklara yönlendirdiniz, hayat çizgilerini değiştirdiniz, annenizin babanızın emeğini boşa çıkardınız. Kardeşlerinize ve küçüklerinize kötü örnek oldunuz. Nasıl helalleşeceksiniz?

Esnafsınız; sattığınız mallar, verdiğiniz çek ve senetler hep dökülüyor. 2’ye anlaşıp 3’e satmaya, bahara anlaşıp kışa vermeye çalıştınız ve işin kötüsü buna alıştınız. Malınızdan memnun olmayanların âhı gökleri okşuyor artık! Nasıl helalleşmeyi düşünüyorsunuz?

İşverensiniz; ürettiğiniz ürünlerin kalitesi, çalıştırdığınız işçilerin hakları gibi çürük. Sırf tazminat hakkı doğmasın diye bir yıl bile çalışmadan gönderdiniz onları. Ya da onların ruhu bile duymadan her yıl “gir-çık” yaptınız kağıt üzerinde. Sigortalarını yatırmadınız ve “kâr” ettiğinizi düşündünüz. Alnınıza ecel terleri düştüğünde nasıl helalleşmeyi düşünüyorsunuz?

İşçisiniz; yeteri kadar gayret etmediniz, işveren haklarına riayet etmediniz, onun zarara girmesi sizi hiç ilgilendirmedi, iş ahlakını zedelediniz, çok çalışanları hep kınayarak toplam çalışma kalitesini etkilediniz. Aldığınız ücreti helal ettirmek aklınızın ucundan bile geçmedi. Nasıl zarar verirsem o kârdır diye düşündünüz. Ölüm kapıyı çaldı ve artık geri dönüş yolu tıkandı. Nasıl helalleşmeyi düşünüyorsunuz?

Gıda üreticisisiniz; ürettiğiniz gıdalar kalitesizdi, hastalık taşıyordu, gramajlar hep bozuktu, sağlığa zararlı katkı maddeleri, kanserojen boyalar, zararlı gübreler, ilaçlar, hormonlar kullandınız. İnsanlarda nesiller boyu sürecek kalıcı hastalıklara yol açtınız. Mağdurlarınız hastane kapılarında perişan oldu, maddi manevi servetleri heba olup gitti. Onların âhı sizi arıyor? Nasıl kaçacaksınız? Musallâdaki helallik sizi kurtaracak mı?

Baba ya da annesiniz… Eşinize, çocuklarınıza, ailenize, akrabalarınıza, komşularınıza iyi ve örnek bir insan olmadınız. Ahlak veremediniz. Hep köşe dönmeye çalıştınız, kötü örnek oldunuz. Sıla-i rahmi, akrabalar arasındaki sevgiyi, muhabbeti dedikodularla, çekememezlikle, kaprislerinizle bozdunuz. Çocuklarınıza şefkat, helal kazanç, çalışkanlık, okumak, iyi bir insan ve Müslüman olmak duygusunu aşılamadınız. Hatta bu duyguları ciddiye bile almadınız. Yetiştirdiğiniz çocuk cemiyete zararlı bir insan haline geldi, kötü alışkanlıkları da var ve yakanıza yapıştı. Nasıl helalleşeceksiniz?

Devlet adamısınız… Vatandaşsınız… Hakimsiniz... Emniyet mensubusunuz.. Gazetecisiniz… Siyasetçi, belediye başkanı, müsteşar, bürokrat ya da müteahhitsiniz. Meslekleri çoğaltabiliriz. Farz edin ki, fırıncı, ayakkabıcı, eczacı, hekim, cerrah, mühendis, mimar veya kasapsınız. Biliyorsunuz ki yanlış işler yapıyorsunuz. Bile bile devam etmeyi hâlâ düşünüyor musunuz? Son nefese kadar böyle devam ederseniz, nasıl helalleşmeyi düşünüyorsunuz? Acaba helalleşmeye fırsatınız olacak mı?


Helalleşme çok önemli

Üzerinde kul hakkı bulunan bir insan, muhatabını bulup helâllik dilemek mecburiyetindedir. Bu hak, gıybet, iftira, yalan isnadı... vs. gibi manevî boyutlu haklar ise, ancak hak sahibiyle açık-seçik konuşularak helâl ettirilebilir. Eğer hakkın borç-alacak gibi maddî boyutu varsa, bunları hemen ödeme cihetine gidilmelidir.


***


Şeytan sizi “Allah” ile aldatmasın


“Nasıl olsa Allah affeder” anlayışını körükleyip, insanları günaha koşturan mel’un şeytandır. Allah’ın rahmeti elbette geniştir, sonsuzdur; ama kul hakkı müstesnadır. Bakın Rabb’imiz Fatır Sûresi’nde (5-8 ayetler arasında) bunu nasıl izah ediyor:

“Ey insanlar! Allah’ın vaadi gerçektir; sakın dünya hayatı sizi aldatmasın. O çok aldatıcı olan şeytan da sizi Allah ile aldatmasın. Şeytan size düşmandır; siz de onu düşman belleyin. O, kendi taraftarlarını alevli ateşte barınmaya çağırır! İnkâr edenlerin hakkı şiddetli bir azaptır. İman edip güzel işler yapanlar için ise bir bağışlanma ve büyük bir ödül vardır. Kötü işi kendisine süslenip de artık onu güzel bir iş olarak görmeye başlayan kimse de o mü’minler gibi olur mu? Allah dilediğini saptırır, dilediğini doğru yola iletir.”


***

Adalet ilk adım

Kul hakkından korkuyorsanız âdil olmanız gerekiyor. Bunun da ilk adımı ferdin şahsi hayatında Müslümanlığını yaşaması ile atılır. Sonra daire genişletilir, aileden topluma uzanan çizgide ibadet duygusunun, ibadet duygusu içinde itidalin ve aynı zamanda istikametin hakim olması adımları gelir. Kur’an’dan istifadenin yolu takvadan geçer ve takva ile en içli-dışlı olan şey adalet ve istikamettir. Her cuma hutbelerde dinlediğimiz “İnnallâhe ye’müru bi’l-adli ve’l-ihsani...” (Nahl, 16/90) ayetinde de ilk önce adalet emrediliyor, sonra ihsan geliyor.


***


Fırsatınız var

Hz. Peygamber, “Kul bir günah işler, bu günahı onu Cennet’e götürür!” buyurunca, “Bu nasıl olur?” dediler. O, “Günah işleyip, tevbe ederek ve günahtan kaçarak, gözlerini Allah’ın dergâhına diker. Neticede Cennet’e girer.” (Heysemi, Mecmeu’z-Zevaid, 1, 199) şeklinde cevap verdi. Said b. Cübeyr, “En abid kişi kimdir?” sorusuna: “Günah işleyip, bu günahı her hatırlayışında daha çok ibadet eden kimsedir.” cevabını verdi. Hz. Peygamber; “En seçkininiz, değişik fitnelerle karşılaşıp tevbe edendir.” (el-Münavî, Feyzu’l-Kadir, 3, 468) demiştir.


 
Mustafa Aydın
« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2008, 18:58:26 Gönderen: isra »

Çevrimdışı kenz

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1129
Nasıl helalleşmeyi düşünüyorsunuz?
« Yanıtla #1 : 06 Nisan 2007, 17:38:01 »
Eline sağlık İsra Mevla hak ile göçürmesinde ahirette müflislerden olmayalım inş
İNSAN akli ile melekleşen nefsi ile iblisleşen bir aciptir İNSAN
İNSAN kendi kabahatini bilmeyen cehli ile dünyalara sığmayan bir mağrurdur İNSAN
İNSAN bütün zaaf ve acziyyetine rağmen kudrete kafa tutan taşkın bir şaşkındır İNSAN
İNSAN maziye bağlı hâle aldanmış istikbali gözler bir taştır İNSAN

Çevrimdışı afrah

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 475
Nasıl helalleşmeyi düşünüyorsunuz?
« Yanıtla #2 : 06 Nisan 2007, 17:42:50 »
Alıntı yapılan: "kenz"
Eline sağlık İsra Mevla hak ile göçürmesinde ahirette müflislerden olmayalım inş

amin insaAllah
.....Eger bu yoldan dönmek kader ise,
o kader beni bulmadan Emanetini üzerimden al YARAAB....

Vuslat Yolcusu

 • Ziyaretçi
Nasıl helalleşmeyi düşünüyorsunuz?
« Yanıtla #3 : 07 Nisan 2007, 01:07:07 »
Alıntı

Eline sağlık İsra Mevla hak ile göçürmesinde ahirette müflislerden olmayalım inş

Alıntı

amin cümlemize

Çevrimdışı antepli

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 496
Nasıl helalleşmeyi düşünüyorsunuz?
« Yanıtla #4 : 07 Nisan 2007, 19:33:10 »
çok güzel bir yazı paylaşmışsınız kardeşim.Ellerinize sağlık...donup kaldım diyebilirim...
şu düayı bir büyüğümden dinlemiştim.konu hak meselesi olunca paylaşmak istedim.Bu düayıda Peygamberimizin hakiki varislerinden olan bir büyük bir evliyaullah yapmış.
YA RABBİ,BENİM HER KİMSE HAKKIM VAR İSE SIRF SENİN RIZAİ ŞERİFİN İÇİN VE SENİN KULLARIN OLDUKLARI İÇİN BEN ONLARA HAKKIMI HELAL EYLEDİM.BENİM YÜZÜMDEN KİMSEYİ HESABA ÇEKME YA RABBİ.
nasıl düa?bence ÇOOOOOOOK GÜZEL.büyüğüm sohbetin sonunda bu düayı cemaatin hepsine sesli olarak yaptırdı.O an ki yaşadıklarımı ASLA unutamam.hakkım olduğunu düşündüğüm,kırgın olduğum,bana ÇOOOOOK kötülüğü olan insanlar vs vs herşey bi anda gözlerimin önünden geçti ve düaya gözyaşları içerisinde AMİN AMİN AMİN diyerek eşlik ettim.Acizane bu düayı bütün kardeşlerime tavsiye ediyorum.Göreceksinizki rahatlayacaksınız...
Bu dünyanın cefasından sefasına sıra gelmez.gafil olmayın ilme çalışın geçen günler geri gelmez...

Vuslat Yolcusu

 • Ziyaretçi
Nasıl helalleşmeyi düşünüyorsunuz?
« Yanıtla #5 : 07 Nisan 2007, 21:02:49 »
Alıntı

YA RABBİ,BENİM HER KİMSE HAKKIM VAR İSE SIRF SENİN RIZAİ ŞERİFİN İÇİN VE SENİN KULLARIN OLDUKLARI İÇİN BEN ONLARA HAKKIMI HELAL EYLEDİM.BENİM YÜZÜMDEN KİMSEYİ HESABA ÇEKME YA RABBİ

AMIN;

rahname

 • Ziyaretçi
Nasıl helalleşmeyi düşünüyorsunuz?
« Yanıtla #6 : 08 Nisan 2007, 13:36:40 »
Amin..

Eline sağlık isra

Çevrimdışı İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7484
Nasıl helalleşmeyi düşünüyorsunuz?
« Yanıtla #7 : 16 Nisan 2007, 00:20:47 »
Alıntı

YA RABBİ,BENİM HER KİMSE HAKKIM VAR İSE SIRF SENİN RIZAİ ŞERİFİN İÇİN VE SENİN KULLARIN OLDUKLARI İÇİN BEN ONLARA HAKKIMI HELAL EYLEDİM.BENİM YÜZÜMDEN KİMSEYİ HESABA ÇEKME YA RABBİ.
nasıl düa?bence ÇOOOOOOOK GÜZEL.


evet güzel bir dua antepli kardeşim..

Allah cümlemizden razı olsun arkadaşlar

Çevrimdışı Miftahulkuluub

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 1959
  • http://www.sadakat.net
Ynt: Nasıl Helalleşmeyi Düşünüyorsunuz?
« Yanıtla #8 : 17 Mayıs 2008, 20:12:24 »
Çok önemli bir mevzu. Teşekkürler
İncemeseleler    Sadakat.Net    İns SadakatForum  Sevadı Azam


" Derviş isen kardeş takvaya çalış.."

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6599
Ynt: Nasıl Helalleşmeyi Düşünüyorsunuz?
« Yanıtla #9 : 17 Mayıs 2008, 22:18:04 »
Teşekkürler

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Müflis, şu kimsedir ki, kıyamette, amel defterinde pek çok namaz, oruç ve zekat sevabı bulunur. Fakat, bazılarına çeşitli yönden zararı dokunmuştur. Sevapları, bu hak sahiplerine verilir. Hakları ödenmeden önce sevapları biterse, hak sahiplerinin günahları, bunun üzerine yükletilip Cehenneme atılır.) [Müslim]
« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2008, 18:56:17 Gönderen: isra »
〰〰〰〰🐠

Çevrimdışı Hulûs-i kalb

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 207
Ynt: Nasıl helalleşmeyi düşünüyorsunuz?
« Yanıtla #10 : 07 Kasım 2009, 02:16:21 »
Allah razi olsun güzel yazindan dolayi kardesim.helallesmek denmisken aklima geldi.karsimizdaki kisiye hakkini helal et diyoruz o da helal olsun diyor.bir de bu sekilde yapsak:hani araba kazasi yapmistin,hani frenler tutmamisti,hani bu kaza sonucunda iki bacagini,isini,esini.dostlarini... kaybetmistin ya!iste o kazaya sebep benim;arabanin frenlerini ben kesmistim,hakkini helal et.acaba hakkini helal mi eder?yoksa hos olmayan sözler mi sarf eder,bizi döver mi,öldürür mü...?
  not:bundan önceki mesajda hata olustu cok özür.moderatör kardeslerime de cok yük oluyorum,kusuruma bakmayin hakkinizi helal edin ve bi zahmet düzeltin  :isr  yok hakkinizi helal etmeyecekseniz ellemeyin böyle kalsin  :iconsatan:
ISLAMI KURTARMAYA DEGIL; ISLAMLA KURTULMAYA CALISALIM...

Çevrimdışı sofikaptan

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 7
Ynt: Nasıl helalleşmeyi düşünüyorsunuz?
« Yanıtla #11 : 20 Kasım 2009, 15:04:54 »
Allah razi olsun güzel yazindan dolayi kardesim.helallesmek denmisken aklima geldi.karsimizdaki kisiye hakkini helal et diyoruz o da helal olsun diyor.bir de bu sekilde yapsak:hani araba kazasi yapmistin,hani frenler tutmamisti,hani bu kaza sonucunda iki bacagini,isini,esini.dostlarini... kaybetmistin ya!iste o kazaya sebep benim;arabanin frenlerini ben kesmistim,hakkini helal et.acaba hakkini helal mi eder?yoksa hos olmayan sözler mi sarf eder,bizi döver mi,öldürür mü...?
  not:bundan önceki mesajda hata olustu cok özür.moderatör kardeslerime de cok yük oluyorum,kusuruma bakmayin hakkinizi helal edin ve bi zahmet düzeltin  :isr  yok hakkinizi helal etmeyecekseniz ellemeyin böyle kalsin  :iconsatan:

Yok öyle bedavaya helallik güzel kardeşim.Eğer helallik istediğin kardeşine ;mesela ben senin hakkında şöyle gıybet ettim ...vb helallik istediğin sebebi de açıklaman gerek.oan göre helallik istersin.yoksa kuru kuruya olmaz ki değil mi?

PAylaşım için Allah razı olsun