Gönderen Konu: Noel Baba efsanesi !  (Okunma sayısı 4043 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emir-ül Bahr

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 231
Noel Baba efsanesi !
« : 30 Aralık 2010, 11:47:52 »

Noel Baba’nın varlığı bile şüphelidir, varlığını gösteren tarihî bir belge mevcut değildir. (Britannica, Wikipedia)
Büyük Kostantin, bütün İncilleri birleştirmek için, miladi 325’te, İznik’te 319 papazı toplayıp, yazdırdığı yeni İncil’e eski dini olan putperestlikten de birçok şey sokturmuş, yeni bir Hristiyanlık dini kurmuştu. Bu İznik konsiline Aziz Nikola da katılmıştır. (Dinler tarihi, Baki Adam)

Aziz Nikola tevhid anlayışını savunanlarla amansız bir şekilde mücadele ederek, Roma ve kilise nezdinde takdir edilmek istiyordu. Konsilde Aryusçulara karşı, müşrik imparatorun safını tutan Aziz Nikola; Tanrı, oğul ve kutsal ruhun birlikte olabileceğini savunur ve bir tuğlayı örnek göstererek, (Ateş, toprak ve su, nasıl bir tuğlada bir arada toplanmışsa, aynı şekilde Tanrı, bir ve üç özellikli olabilir) der. Bu şirk kökenli teolojik saptırması, ona duyulan ilgiyi artırır. (Lütfü Özşahin, 25.12.2009)
Noel Baba yortusunun safsata ve efsane olduğu ve İncil’de geçen Noel’le ilgili sözlerin birer peri masalı ve efsane olduğu, İngiliz Durkan Başpiskoposu Dr. David Jenkis’in 21 Aralık 1993 tarihli Milliyet ve 24 Aralık 1993 tarihli Türkiye gazetelerinde çıkan beyanatında açıklandı. (Rehber Ans.)

Tevhid inancına karşı teslis [şirk] inancını savunduğu anlaşılan ve Hristiyanlık propagandasında kullanılan Noel Baba denilen kimsenin, mümin hatta veli olduğunu savunmanın maksadı, Noel yortusunu meşrulaştırarak Hristiyanlara şirin görünmek değilse, ya nedir? Noel Baba için mevlid okutanlar ve Hristiyanlara hoş görünmek için Noel’i kutlayanlar olsa da, Müslümanlar bu küfürden uzak durmalı.

Nevruz, Mihrican [ve Noel] günlerinde, bunların isimlerini söyleyerek hediye vermek haramdır. Bu günleri bayram bilerek vermek, küfür olur. Bu günleri tazim edip kâfire yumurta hediye eden, kâfir olur. Bu günlerde bir şey satın almak da böyledir. Her zaman aldığını alan kâfir olmaz. (Dürr-ül-muhtar)

Bezzaziyye fetvasında, (Nevruz günü, Mecusilerin bayramıdır. O gün, Mecusilerin yanına gidip, onların yaptıklarını yapmak küfürdür. O gün, bayram yapan Müslümanın imanı gider de haberi olmaz) deniyor. Noel günü ve gecesinde ve kâfirlerin paskalya ve yortularında, onlar gibi bayram yapanın da kâfir olduğu bu fetvadan anlaşılmaktadır. (S. Ebediyye)

Müslümanların Noel’i kutlayarak imanlarını kaybettikleri bir dönemde, onların imanlarını korumak yerine, Hristiyanların, misyonerlerin efsane kahramanı Noel Baba için evliya demenin, mevlid okutmanın âlemi nedir?dinimizislam.com
Gönlünün idrakını duyacaksın
Gönlünü şiirlere, sazlara söyleteceksin
Bütün bunlara söyletemeyecek sırların varsa
Susacaksın...

Hz. Mevlana

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6599
Ynt: Noel Baba efsanesi !
« Yanıtla #1 : 30 Aralık 2010, 18:42:09 »
Teşekkürler
〰〰〰〰🐠

Mahi

 • Ziyaretçi
Ynt: Noel Baba efsanesi !
« Yanıtla #2 : 31 Aralık 2010, 17:04:46 »
Allah'ın inanan kulları için yeni yıl duvardaki eski takvimi duvardan kaldırıp yeni yılın takvimini asmaktan ibarettir...

Çevrimdışı ihvan

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2399
Ynt: Noel Baba efsanesi !
« Yanıtla #3 : 31 Aralık 2010, 17:55:23 »
Allah'ın inanan kulları için yeni yıl duvardaki eski takvimi duvardan kaldırıp yeni yılın takvimini asmaktan ibarettir...

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9214
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Ynt: Noel Baba efsanesi !
« Yanıtla #4 : 29 Aralık 2011, 04:30:09 »
Allah'ın inanan kulları için yeni yıl duvardaki eski takvimi duvardan kaldırıp yeni yılın takvimini asmaktan ibarettir...