Gönderen Konu: paylşamak görevımız okuyun  (Okunma sayısı 8356 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kömürkent_lee_74

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 21
paylşamak görevımız okuyun
« : 04 Temmuz 2006, 18:20:26 »

Esselamu aleyküm ve Rahmetullahi ve BerekatuHU...

 Değerli kardeşlerim. Size bir yazı göndermek istiyoruz. Bu yazı özellikle bacı kardeşlerimizi ilgilendiriyor. Günümüzde tesettür noktasında yapılan yanlışlıklara ve doğru örtünmenin nasıl olması gerektiğine değinen bu yazıyı dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz.

 Müslümanlar kardeştir ve birbirlerine hakkı tavsiye ederler. Bizim acizane gayemiz hakkı tavsiye etmek ve olması gerekeni aktarmaktır. Tatbik etmek ve bu nasihatleri alıp almamak siz değerli kardeşlerimize kalmıştır...
Allah (CC) rızası için bu yazıyı tanıdığınız müslüman din kardeşlerimize gönderin, onlar da tanıdıklarına göndersinler. Beyefendi kardeşlerimiz hanımlarına, kız çocuklarına bu yazıyı Allah (CC) rızası için okusunlar, okutsunlar. İnşaAllah böylelikle üzerimizden bir sorumluluğu gidermiş oluruz...
Bu yazının yazarı bilinmiyor. Allah-ü Teala (CC) bu kardeşimizden, abimizden bu yazısı için razı ve memnun olsun. Bir noktada insanlara, bacı kardeşlerimize ışık tutmuştur. Bu kardeşimize, abimize dua edelim ve bu yazının size ulaşmasına vesile olanlara da dua ediniz, dua edelim...
Allah'a (CC) emanet olun

Baki Selamlar

EyvAllah HUUU
Ahmet Çelik

WwW.Gavsulazam.de site yöneticisi

 Muhterem Başörtülü Hanımefendi Kardeşlerim,
 
     Bendeniz İlahiyat Fakültesi mezunu, evli ve iki çocuk babası bir kardeşinizim. Hergün binlerce insanın geçtiği işlek bir yol üzerinde bir dükkanım var. Bu yüzden birçok farklı insan görüyor ve yine birçok insanla görüşüyorum.
 
     Sizlere bu mektubu yazmamın sebebi hergün gördüğüm insanların içinde yer alan yüzlerce başörtülü kardeşimin bazılarında tesbit ettiğim giyinme yanlışları hakkında sizleri uyarmak istememdir.
Buna cür`et etmemin sebebi de Yüce Rabbimiz Allah`ın (CC) şu ayeti ve önderimiz Hz. Muhammed`in (SAV) şu sözleridir:
 
    * "Sizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir." (Al-i İmran Suresi Ayet 104)
 
    *  "Sizden birisi bir kötülük görürse onu eli ile değiştirsin, buna gücü yetmezse dili ile değiştirsin, buna da gücü yetmezse kalbi ile bu durumu kötü görsün; ki bu da imanın en zayıfıdır." (Hadis-i Şerif)
 
    *  "Ya iyiliği emreder, kötülüğü menedersiniz; ya da başınıza Allah`tan gelecek bir musibeti beklersiniz." (Hadis-i Şerif)
 
    *  "Muhakkak ki din nasihattır." (Hadis-i Şerif)
 
 Muhterem Kardeşlerim,
 
    Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, bazı İslam düşmanlarının iftiralarının aksine bu din, kadını hor gördüğünden değil; tam aksine onu herkesin istediği şekilde göremeyeceği nadide bir mücevher gibi kabul ettiğinden, onu kem gözlerden korumak istediğinden yani ona değer verdiğinden dolayı örtünme emrini getirmiştir. Şu bilinmelidir ki İslam`dan başka hiçbir sistem, hangi inançtan olursa olsun, sonuçta bütün insanların ulaşmak istediği en değerli yer olan Cennet`i, "anneler`in ayağının altında" kabul edecek kadar; "Sizin en iyiniz kadınlarına karşı en iyi olanınızdır." diyecek kadar ve doğum sırasında ölen kadını "şehid" kabul edecek kadar kadınlara değer vermemiştir.
Başörtüsü ve örtünme emri, farz olduğu "müslümanlar" tarafından kesin olarak bilinen bir emirdir; bu konuda hiç bir şüphemiz yoktur ve müslümanlar bu emri severek yerine getirirler. Çünkü onlar Allah`ın (CC) ve Rasulunün (SAV) emirlerine sıkı sıkıya bağlıdırlar ve "şiddeti her tarafa yayılacak olan büyük bir günün azabından" korkarlar.
 
    Son senelerdeki başörtüsü tartışmaları, bazı bilgisiz veya kötü niyetli kişilerin yanlış veya kasıtlı yorumları halkımızdan bazı kesimleri yanıltma ve sanki İslam`da örtünme emri yokmuş gibi bir hava estirme amacı gütmektedir. Birtakım yeni yetme İlahiyatçı veya din adamı görüntüsündeki şahıslar dünyada tek akıllı kendileri kalmış gibi Allah`ın (CC) ve Peygamberi`nin (SAV) bu kesin emrini ilgili ayet ve hadisleri kendi hevesleri doğrultusunda yorumlayarak yozlaştırmaya çalışmaktadırlar. Bu kişilere sormak gerekir; örtünme emrini (hâşâ) Peygamberimiz`den (SAV) başlayarak asırlar boyunca bütün Sahabe (RA), herbiri yüzlerce eser vermiş bütün İslam alimleri ve sonra bütün Müslümanlar yanlış anladı da; üç-dört kitap yazmayla profesör olan bu yeni yetmeler mi doğru anlıyor(?) Tabii ki hayır... Hadi bir anlık bütün dînî emir ve kavramları bir tarafa bırakalım, din diye birşey yok farzedelim; bu durumda bile başörtüsü bizim için vazgeçilmezdir. Çünkü başörtüsü bizim örfümüzde, kültürümüzde, tarihimizde kayıtlıdır, kazılıdır: İşte Anadolu Kurtuluş Savaşı`nda kağnıyla cepheye mermi taşıyan başörtülü ninelerimiz, işte köyüne saldıran düşmana satırla girişen Nene Hatunlar, işte örtüye uzanan bir düşman eli sebebiyle Maraş`tan Güneydoğu Kurtuluş hareketini başlatan Kahraman Maraş halkı ve işte "İstiklal Marşımızın yazarı" büyük şair, büyük insan Mehmet Akif Ersoy ve onun iki dizesi...:
 
    Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne;
    Acırım tükrüğe billâhi tükürsem yüzüne!
 
 Başörtüsüne karşı duran bir Anadolu insanı bırakın dinine karşı olmayı, kendi milliyetine ve kültürüne karşıdır demektir, bir zamanlar Maraş`ta örtüye el uzatan düşmanla aynı safta demektir... Bu girişin ardından tekrar esas konumuza dönelim.
 
    Çok Değerli Başörtülü Hanım Kardeşlerim,
 
    Örtünme emrinin amaçları arasında siz değerli hanım kardeşlerimizi kem gözlerden, hain bakışlardan korumak ve yabancı erkeklerin dikkatinin üzerlerinize çekilmemesini sağlamak olmasına rağmen, bazı kardeşlerimiz bu emri yerine getirmeye çalışırken yaptıkları hatalarla bu amaçların tersinin gerçekleşmesine sebep oluyor ve maalesef örtünüyoruz sandıkları halde örtünmüyorlar.
    Bu durum da sizleri seven ve saygı duyan biz erkek din kardeşlerinizi üzüyor. Çünkü siz bizler için çok değerlisiniz. Sizler bizim ya anamız, ya bacımız, ya kızımız ya da hanımımızsınız. Bizler sizin yalnızca Allah`ın (CC) emrini tutarak örtünmenizden dolayı sizlerle gurur duyuyoruz, sizler bizim namusumuz ve Fatih`leri doğuran ve doğuracak en değerli varlıklarımızsınız, bizler sizin saçınızın bir telini bile esen rüzgardan sakınırız, kıskanırız.
 
    Şimdi burada öncelikle konumuzla ilgili olan ve eğer müslümansak bizleri bağlaması gereken, hanımların giyinmesi ile ilgili bir ayeti, Peygamberimizin (SAV) sözleri olan hadislerden birkaçını ve O`nun (SAV) ocağında yetişmiş değerli hanımı Hz. Aişe`nin (RA) iki sözünü sizlere hatırlatmak istiyorum:
 
    1- Ayet: "Mü`min kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları hariç, zinetlerini açmasınlar. Başörtülerini yakalarının üzerine koysunlar... Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar..." (Nûr Suresi Ayet 31.)
 
    2- Hadis: Hz. Aişe`den (RA) rivayet edildiğine göre bir gün kızkardeşi Esma ince bir elbise ile Rasulullah`ın (SAV) huzuruna girmişti. Hz Peygamber (SAV) bunun üzerine hemen ondan yüzünü çevirdi ve şöyle buyurdu: "Ey Esma! Şüphesiz kadınlar erginlik çağına ulaşınca onun şu ve şu yerlerinden başkasının görünmesi uygun değildir." Hz Peygamber (SAV) bunu söylerken yüzünü ve ellerini işaret etti. (Ebu Davud Libas 31.)
 
    3- Hadis: "Ümmetimin son dönemlerinde giyimli fakat çıplak bir takım kadınlar olacak, bunların başlarının üstü deve hörgücü gibi bulunacaktır. Onlar cennete giremez, cennetin kokusunu bile alamazlar." (Ebu Davud Libas 125, Cennet 52.)
 
    4- Hadis: Birgün Peygamberimiz (SAV) bir arkadaşına Mısır`da dokunmuş bir keten kumaş vermiş, yarısından kendine gömlek diktirmesini, diğer yarısından ise hanımının giysi yapmasını istemiştir. Ancak daha sonra şöyle buyurmuştur: "Hanımına git söyle altına bir gömlek diksin. Çünkü vücut şeklinin ortaya çıkmasından korkarım." (El Kurtubî, El Cami`, XIV, 156.)
 
    5- Peygamberimizin (SAV) Hanımı Hz. Aişe`nin (RA) Sözleri: Temim Oğulları kabilesinden bir takım kadınlar Hz Aişe`yi (RA) ziyarete gelmişlerdi. Üstlerinde ince giysiler vardı. Hz Aişe (RA) onlara şöyle dedi: "Eğer sizler mü`minler iseniz, bunlar inanmış hanımların giysileri değildir. Eğer mü`min değilseniz o zaman durum değişir."
    Yine birgün onun huzuruna, ince başörtülü bir gelin getirilmişti. Bunun üzerine O şöyle dedi: "Nûr Suresine inanan bir kadın bunu örtünmez." (El Kurtubî, El Cami`, XIV, 157.)
 
    6- Hadis: "Bir kadın koku sürünerek dışarı çıkar ve koku ulaşsın diye bir topluluğun yanına giderse zinaya bir adım atmış olur." (Tirmizi, Edeb, 35; Nesâî, Zîne, 35)
 
    7- Hadis: "Kadınlardan erkeklere benzeyenlerle; erkeklerden kadınlara benzeyenler bizden değildir." (Buhârî, Libas, 61)
 
    Muhterem Başörtülü Kardeşlerim,
 
    Şimdi sizlere bu mektubu yazma sebebim olan noktalara değinmeye geçebilirim. Burada bazı hanım kardeşlerimizin özellikle yaz aylarında düştükleri örtünme ve giyinme yanlışlarını madde madde sayarak sizleri uyarmak istiyorum:
 
    A- SOKAKTA GİYİLEN ELBİSEDE YAPILAN YANLIŞLIKLAR:
  1- İçi gösteren astarsız ve ince gömlek, elbise, özellikle etek (şifon ve organze türü):
      Bazı kardeşlerimiz sokakta dış elbise olarak, güneş ışığı veya dükkanların ışıkları vurduğu zaman ve hatta ışık vurmadan bile içini gösteren ince elbise veya ceket altı etek giyiyorlar. Bu da çok vahim sonuçlara neden oluyor ve maalesef bazen içiniz görünüyor. Bu tür giyinme hatası geçen yaz mevsiminde had safhada idi bu yaz da öyle olacağa benziyor. Kardeşlerimiz bu tavırlarıyla yukarıda saydığımız 2, 3, 4 ve 5. hadislere aykırı davranıyorlar. Lütfen bu yanlışa düşmeyin.
 
    2- Dar ve vücuda yapışan elbise, tişört ve gömlek:
   Sokakta dış elbise olarak bu tür şeyler giyilince vücut hatları belli oluyor ve erkeklerin dikkatini çeker bir hale geliyor. Bu tür giyinişler de örtünme emrinin genel amaçları ile yukarıdaki 3. ve 4. hadislerin emirlerine aykırı. Lütfen sokakta dış elbise olarak bu tür şeyleri giymeyin.
 
    3- İçi göstermese ve dar olmasa bile kumaşının türü sebebiyle vücuda yapışan ve vücut hatlarını belli eden elbise ve etek. (Buzy, ipekli türü vb.):
   
   Bir üst maddedeki mahzurlar bu tür giyinişte de mevcut. Lütfen sokakta dış elbise olarak bu tür şeyleri giymeyin.
 
    4- Pantolon:
    Bazı başörtülü hanım kardeşlerimiz dış giysi olarak beline kadar bir üst elbise veya ceket giydiği halde belden aşağısı açıkta kalacak şekilde altına pantolon, hatta bazen dar pantolon ve hatta ne kadar acıdır ki bazen de bulucin giyiyorlar. Bu da vücut hatlarını belli ediyor ve dikkat çekiyor. Üstelik başörtülü bir hanımın böyle giyinmesi daha çok dikkat çekiyor ve İslam`la alakası olmayan insanların bile "Şuna bak bir de başörtüsü takıyor!" demesine neden oluyor. Onların öyle demesi bir yana bu tür giyinişler örtünme emrinin genel amaçları ile çelişki halinde. Bir de bu tür bir giyiniş yukarıdaki 7. hadiste geçen Peygamber Efendimizin (SAV) şiddetli yasağının sınırlarını zorluyor. Lütfen bu tür olumsuzluklara sebep ve bir erkek giysisi olan pantolonu sokakta giymeyiniz.
 
    5- Kısa kollu elbise:
    Hayret edilecek bir şekilde son zamanlarda bu tür giyinişlere de rastlıyoruz. Özellikle bazı genç hanım kardeşlerimiz de üstlerine delikli, dantelli veya saydam bir üst giyisisi alıyor ve kısa kollu giyisisi bunun altından görülüyor. Oysa örtünme emrinin gerçekleşmesi için kolların kapalı olması gerekiyor. Yukarıdaki 2. hadiste Peygamberimiz (SAV), hanımların yabancı erkeklere karşı yalnızca yüz ve ellerinin açık kalacabileceğini söylüyor. Lütfen bu noktaya dikkat edin ve bu tür yanlışlara düşmekten kaçının.
 
    6- Yırtmaçlı etek:
   
   Anlaşılması çok güç ama bazı kardeşlerimiz de dış elbise olarak altlarına yırtmaçlı etek giyiyorlar. Gene anlaşılması çok güçtür ki bu yırtmaç bazen diz kapaklarına kadar bile çıkabiliyor. Kardeşlerim! Böyle örtünme olur mu? Yanlış yapıyorsunuz! Yoksa son zamanlardaki tesettür tartışmaları, televizyon ve tesettür defileleri vs. bizlere temel bazı şeyleri, bazı değerleri unutturdu mu? Kardeşlerim bu tarzda bir giyinmeyle ayete de hadise de, örtünme emrinin amaçlarına da muhalefet ediyorsunuz. Tesettürlü bir hanımınefendinin böyle bir giyiniş tarzı olamaz. Lütfen bu hataya düşmeyiniz.
 
    7- Manto ve pardesü türlerinden: 1-İçini gösteren, 2-Çok aşırı süslü, 3-Çok dikkat çekici renkli (mesela kırmızı), 4-Dar, 5-Uzun yırtmaçlı, 6-Parlak deri, 7-Bele doğru daralan (Rus modeli):
 
    Bu tür pardesü ve mantolar da dikkatleri üzerinize çekmenize veya bazen vücut hatlarınızın belli olmasına sebep oluyor. Oysa örtünme emrinin amaçları arasında bunları önlemek var. Lütfen pardesü ve mantonuzun böyle olmamasına özen gösterin.
 
 
    B- BAŞÖRTÜSÜ YANLIŞLARI:
 
    1- İçini gösteren ince türde baş örtüsü:
   
   Yine arkadan ışık vurunca ve hatta bazen vurmadan bile içini gösteren başörtüler takılıyor. Bu durum da yukarıda 5. maddede Hz. Aişe`nin (RA) söylediği gibi dinin bu emrine açık bir muhalefet oluyor. Lütfen sokakta takacağınız başörtünüzü seçerken ve takarken içini göstermeyecek kalınlık ve kalitede olmasına dikkat edin.
 
    2- Boynu örtmeyen baş örtüsü:
   
   Bu yanlış uygulamaya da oldukça çok rastlanıyor. Yalnızca çene altında veya ensede bir düğüm atılınca boyun açık kalıyor ve yukarıdaki 1. ayette geçen "Başörtülerini yakalarının üzerine koysunlar" emri gerçekleşmiyor. Lütfen başörtünüzün ucunu boynunuzu da kapatacak şekilde yakanızın üzerine sarkıtın.
 
    3- Saçı tam örtmeyen, saçtan arkaya kayan ve saçın önünü dışarı çıkaran baş örtüsü:
   
    Bu yanlışa bir üst 2. maddedeki gibi başını bağlayan kardeşlerimiz düşüyor ve örtünme emri tam olarak gerçekleşmiyor. Lütfen başörtünüzü güzel ve sağlam bağlayarak veya altına tülbent takarak kaymamasını ve saçınızın hiçbir tarafının görünmemesini sağlayınız.
 
    4- Aşırı süslü, dikkat çekici renkte (mesela kırmızı) ve yaldızlı başörtüsü:
   
   Bu tür başörtüsü de dikkatleri ve bakışları üzerinize çekiyor. Oysa ki bu sonuç örtünme emrinin hedeflerinden değil. Lütfen sade veya aşırı süslü olmayan başörtülerini tercih edin.
 
    5- Pardesü veya elbisenin içinde bırakılmak ve boyun veya ense üzerinde düğümlenmek suretiyle sıktırılan, böylece başın veya saçın şeklini ortaya çıkaran başörtüsü:
   
   Yukarıda saydıklarım kadar tehlikeli olmasa da bu uygulama özellikle genç hanım kardeşlerimiz arasında oldukça yaygın. Hele bazı kardeşlerimiz başörtülerini böyle bağlamakla birlikte bir de saçlarını topuz yapıyor veya yukarıya doğru topluyorlar. Bu durumda başları 3. hadiste geçen tabirle "deve hörgücü"ne benziyor. Takdir edersiniz ki bu da çok dikkat çekici oluyor ve örtünmenin amacını bir ölçüde tehlikeye düşürüyor. Bu kardeşinizi dinlerseniz lütfen böyle yapmayın ve ayette geçtiği gibi başörtünüzü yakanızın üzerine koyarak sarkıtın derim.
 
    C-AKSESUAR VE AYRINTI YANLIŞLARI:
 
 Bunları şöyle sıralayabiliriz:
Bazı genç hanım kardeşlerimin kullandıkları;
-Özellikle nakışlı eşarp altı alın süsleri,
-Dış elbisenin üzerine giyilen çok süslü ve dikkat çekici delikli, dantelli, saydam veya çok parlak deriden ceketler,
-Cafcaflı ve parlak çantalar,
-Aşırı süslü, dikkat çekici, uzun topuklu veya çok yüksek tabanlı ayakkabılar,
-Tıbbî zorunluluğu olmayan ve gösteriş niyetiyle takılan güneş gözlükleri,
-Yukarıdaki 6. hadise aykırı olarak aşırı tarzda parfüm sürünme ve makyaj.
 
    Çok Değerli Genç Hanımefendi Kardeşlerim!
 
Gençlik çağında olmanız sebebiyle güzel görünmek ve beğenilmek istediğinizi biliyorum. Ancak inanın ki siz kardeşlerimin güzel olmak ve beğenilmek için bu süslü şeylerin hiçbirine ihtiyacınız yok. Çünkü sizin yüzünüzde Allah`ın (CC) verdiği bir nur var, sizin yüzünüzde Peygamberimizin (SAV) "İmandandır" dediği "Hayâ"nın yani utanmanın güzelliği, berraklığı, temizliği var. Ben, şu dizelerde sizleri görüyorum:
 
O YÜZ, HER HATTI TEVHİD KALEMİNDEN BİR SATIR;
O YÜZ Kİ, GÖZ DEĞİNCE Allah`I (CC) HATIRLATIR...
 
    Bu güzelliği ve nuru siz göremeseniz de biz görüyoruz; siz bilemeseniz de biz biliyoruz. Hatta öyle ki bu nurunuz bazı karanlık odakları ve yarasaları da rahatsız ediyor... Bu güzelliğiniz, bu nurunuz yıkılmak, yok edilmek isteniyor...
 
    Kardeşlerim, tabii ki temiz, uyumlu ve size yakışanı giyeceksiniz, tabii ki paspal olmayacaksınız. Temizlik ve düzen zaten bizim dinimizin emirleri arasında. Ama bir müslümanın çoğu işinde olması gerektiği gibi orta yolu kaybetmeyeceğiz. Bahsettiğim türlerde yanlış giyinerek dikkat çekme sınırına geçmeyeceğiz. Ve genç kardeşlerim şunu da bilin ki eğer evleneceğiniz erkek, sizi sadece görünüşünüzden ve güzelliğinizden dolayı beğenecekse bu durumun ileride sizin için bir felaket olma ihtimali vardır. Çünkü güzellik birgün gidebilir veya birgün sizden daha güzel bir insan çıkabilir; eğer o kişi sırf güzelliğinize bakıp da sizi tercih etmişse böyle bir durumda sizden uzaklaşması ihtimali de yüksektir. Buna karşılık beğenilmenizi ve tercih edilmenizi sağlayan sizin temizliğiniz, sadeliğiniz, iç güzelliğiniz, hayânız, terbiyeniz ve ahlâkınız olursa -Allah`ın (CC) izniyle- ömür boyu hiç bitmeyecek güzellikler başlar.
    Eğer imanlı ve dindar beyler istiyorsanız bu niyette olmanızı tavsiye ederim. Çünkü sizi arayacak olan müslüman ve dindar erkekler de Peygamber Efendimizin şu hitabıyla karşı karşıyadır ve ona göre hareket edeceklerdir: "Kadın dört şeyi için nikâhlanır: Malı, güzelliği, soyu ve dini için. Sen dindar olanını tercih et..."
 
    Kardeşlerim, bendeniz buna inandım, böyle yaşadım, böyle dua ettim, böyle aradım ve Allah (CC) da bana tam istediğim gibi bir hanım verdi...Umarım size de salih beyler nasib eder.
 
    Değerli Başörtülü Hanım Kardeşlerim,
 
    Bu söylediklerimi lütfen "İyi dost acı söyler." sözü çerçevesinde, sizleri seven bir kardeşinizin uyarısı olarak alın. Benim kimseye bir kastım veya ithamım yok. Allah (CC) ve Rasulunu (SAV) tasdik eden herkes müslümandır. Ancak Allah`ın (CC) bir emrini yerine getirirken bunu doğru uygulamak lazım; yoksa bilmeden zararlı çıkılabilir veya hedeflenen fayda elde edilmez. Dediğim gibi sizler bizim için çok değerlisiniz. Onun için bu kadar şey söyledim. Değerli olmasanız "hadi canım banane" der geçerim. Ama bunu yapamıyorum, çünkü sizler bizim umudumuzsunuz.
 
    Son olarak sizlerden iki ricam var;
    Birincisi, lütfen kitap okuyarak veya alim insanların katıldığı hanım toplantılarına katılarak, İslamî radyoların programlarını dinleyerek bilginizi artırın ve dinimizi doğru öğrenin, doğru öğrenilmesini sağlayın. Dünya hayatınız ile ilgili bilgilerin yanında ahiret hayatınız için de bilgiler öğrenin. Benim burada anlattıklarım bazı yanlışlara dikkat çekmektedir, sizin başörtüsü ve diğer meseleler ile ilgili bilmediğiniz bir konu varsa ayrıntılı bilgi için güvenilir ilmihal kitaplarına başvurun ve bilgiyi tam kaynağından öğrenin.
 
    İkincisi ve en önemlisi; lütfen burada yaptığım uyarıları tanıdığınız başörtülü arkadaşlarınıza da ulaştırın ve bunların mümkün olduğu kadar çok insana ulaşmasını sağlayın ki bu yanlış uygulamalar sona ersin.
 
    Mektubuma burada son verirken hepinize en içten saygılarımı sunuyor ve sizleri Allah`a (CC) emanet ediyorum. Umarım siz de bana dua eder ve: "Allah`ım (CC) bu kardeşimize ilim yolunu nasib et ve onun ilmini artır." dersiniz.
ula bela gelmez hak yazmayınca
hak bela yazmaz kul azmayınca
 ----------------------------------------------
   bacımın iffeti batmakta rezilin gözüne tükürsem yüzüne  bıllahı acırım şu tükrüğe. M.A. ERSOY

Çevrimdışı kömürkent_lee_74

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 21
paylşamak görevımız okuyun
« Yanıtla #1 : 04 Temmuz 2006, 18:26:29 »
bu yazıyı sızlerle paylaşmak ıstedım özellıklede tesetturlü hanım kardeşlerımızı ılgılendırıyor .. okuyun ve okutun lütfen, benım ne kız kardeşim var nede eşim ama , tüm müminler kardeştır ,bacılarım ,kardeşlerım okusunlar belkı azda olsa bı faydamız olur hayra vesıle oluruz, inşaAllah.. selametle...
ula bela gelmez hak yazmayınca
hak bela yazmaz kul azmayınca
 ----------------------------------------------
   bacımın iffeti batmakta rezilin gözüne tükürsem yüzüne  bıllahı acırım şu tükrüğe. M.A. ERSOY

Çevrimdışı nursena

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 106
paylşamak görevımız okuyun
« Yanıtla #2 : 04 Temmuz 2006, 19:13:59 »
çok önemli bir konuya değinmişsin kardeşim, Allah(c.c) razı olsun
Ey mukaddes Kitap, ey ezelî nûr,
Ey iklimi ziyâ, etrafı huzûr;‎
Son demde bir kere daha ne olur,‎
Ağar, ışık karanlığı boğarken.

Çevrimdışı kömürkent_lee_74

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 21
paylşamak görevımız okuyun
« Yanıtla #3 : 04 Temmuz 2006, 21:43:02 »
inşaAllah faydalı olmuşsak ne mutlu bıze  böyle  güzel yazılar buldukça inşAllah paylaşıcam sızlerle  fırsatım oldukça.
ula bela gelmez hak yazmayınca
hak bela yazmaz kul azmayınca
 ----------------------------------------------
   bacımın iffeti batmakta rezilin gözüne tükürsem yüzüne  bıllahı acırım şu tükrüğe. M.A. ERSOY

Çevrimdışı zynb

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 16
paylşamak görevımız okuyun
« Yanıtla #4 : 04 Temmuz 2006, 22:57:54 »
yine Allah razı olsun kömürkent_lee_74 kardeşim.. yazıyı okurken gerçekten çok üzüldüm;fakat sevindiğim tarafı da olsu.. ilk olarak tekrar şükretmemi sağladı ikinci olarak böyle olmadığıma sevindim.. Rabbime şükürler olsun ki hiçbir zaman onların arasında bulunmadım.. Rabbim onlara da ban gösterdiği gibi dünya zevklerinden ayırmayı nasib eder inşaAllah.. selam ve dua ile...

Çevrimdışı kömürkent_lee_74

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 21
paylşamak görevımız okuyun
« Yanıtla #5 : 05 Temmuz 2006, 00:16:18 »
ve aleykumselam zynp kardeşim ,    Amın ,  inşAllah faydalı olmuştur yazı....Allah sızıngıbı hanım kardeşlerımızden  bınlercekez razı olsun asıl..
ula bela gelmez hak yazmayınca
hak bela yazmaz kul azmayınca
 ----------------------------------------------
   bacımın iffeti batmakta rezilin gözüne tükürsem yüzüne  bıllahı acırım şu tükrüğe. M.A. ERSOY

Çevrimdışı kömürkent_lee_74

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 21
paylşamak görevımız okuyun
« Yanıtla #6 : 05 Temmuz 2006, 00:18:24 »
ve aleykumselam zynp kardeşim ,    Amın ,  inşAllah faydalı olmuştur yazı....Allah sızıngıbı hanım kardeşlerımızden  bınlercekez razı olsun asıl..
ula bela gelmez hak yazmayınca
hak bela yazmaz kul azmayınca
 ----------------------------------------------
   bacımın iffeti batmakta rezilin gözüne tükürsem yüzüne  bıllahı acırım şu tükrüğe. M.A. ERSOY

Çevrimdışı zynb

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 16
paylşamak görevımız okuyun
« Yanıtla #7 : 05 Temmuz 2006, 01:46:43 »
amin inşaAllah biraz da olsa Rahman'ın rızasını kazanabiliyoruzdur.. artık öyle bir çağda yaşıyoruzki bazen neyi ne için yaptığımızı anlayamıyoruz.. Rabbim cümlemizin yardımcısı olsun.. AMİN..

Çevrimdışı İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7484
paylşamak görevımız okuyun
« Yanıtla #8 : 05 Temmuz 2006, 03:14:29 »
Alıntı yapılan: "nursena"
çok önemli bir konuya değinmişsin kardeşim, Allah(c.c) razı olsun
:x  :x

Çevrimdışı kömürkent_lee_74

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 21
paylşamak görevımız okuyun
« Yanıtla #9 : 05 Temmuz 2006, 11:44:49 »
Çok Değerli Genç Hanımefendi Kardeşlerim!

Gençlik çağında olmanız sebebiyle güzel görünmek ve beğenilmek istediğinizi biliyorum. Ancak inanın ki siz kardeşlerimin güzel olmak ve beğenilmek için bu süslü şeylerin hiçbirine ihtiyacınız yok. Çünkü sizin yüzünüzde Allah`ın (CC) verdiği bir nur var, sizin yüzünüzde Peygamberimizin (SAV) "İmandandır" dediği "Hayâ"nın yani utanmanın güzelliği, berraklığı, temizliği var. Ben, şu dizelerde sizleri görüyorum:

O YÜZ, HER HATTI TEVHİD KALEMİNDEN BİR SATIR;
O YÜZ Kİ, GÖZ DEĞİNCE Allah`I (CC) HATIRLATIR...

Bu güzelliği ve nuru siz göremeseniz de biz görüyoruz; siz bilemeseniz de biz biliyoruz. Hatta öyle ki bu nurunuz bazı karanlık odakları ve yarasaları da rahatsız ediyor... Bu güzelliğiniz, bu nurunuz yıkılmak, yok edilmek isteniyor...

Kardeşlerim, tabii ki temiz, uyumlu ve size yakışanı giyeceksiniz, tabii ki paspal olmayacaksınız. Temizlik ve düzen zaten bizim dinimizin emirleri arasında. Ama bir müslümanın çoğu işinde olması gerektiği gibi orta yolu kaybetmeyeceğiz. Bahsettiğim türlerde yanlış giyinerek dikkat çekme sınırına geçmeyeceğiz. Ve genç kardeşlerim şunu da bilin ki eğer evleneceğiniz erkek, sizi sadece görünüşünüzden ve güzelliğinizden dolayı beğenecekse bu durumun ileride sizin için bir felaket olma ihtimali vardır. Çünkü güzellik birgün gidebilir veya birgün sizden daha güzel bir insan çıkabilir; eğer o kişi sırf güzelliğinize bakıp da sizi tercih etmişse böyle bir durumda sizden uzaklaşması ihtimali de yüksektir. Buna karşılık beğenilmenizi ve tercih edilmenizi sağlayan sizin temizliğiniz, sadeliğiniz, iç güzelliğiniz, hayânız, terbiyeniz ve ahlâkınız olursa -Allah`ın (CC) izniyle- ömür boyu hiç bitmeyecek güzellikler başlar.
Eğer imanlı ve dindar beyler istiyorsanız bu niyette olmanızı tavsiye ederim. Çünkü sizi arayacak olan müslüman ve dindar erkekler de Peygamber Efendimizin şu hitabıyla karşı karşıyadır ve ona göre hareket edeceklerdir: "Kadın dört şeyi için nikâhlanır: Malı, güzelliği, soyu ve dini için. Sen dindar olanını tercih et..."
ula bela gelmez hak yazmayınca
hak bela yazmaz kul azmayınca
 ----------------------------------------------
   bacımın iffeti batmakta rezilin gözüne tükürsem yüzüne  bıllahı acırım şu tükrüğe. M.A. ERSOY

Çevrimdışı kömürkent_lee_74

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 21
paylşamak görevımız okuyun
« Yanıtla #10 : 05 Temmuz 2006, 11:47:10 »
Alıntı yapılan: "zynb"
amin inşaAllah biraz da olsa Rahman'ın rızasını kazanabiliyoruzdur.. artık öyle bir çağda yaşıyoruzki bazen neyi ne için yaptığımızı anlayamıyoruz.. Rabbim cümlemizin yardımcısı olsun.. AMİN..[/quote

AMİN
İNŞAAllah
ula bela gelmez hak yazmayınca
hak bela yazmaz kul azmayınca
 ----------------------------------------------
   bacımın iffeti batmakta rezilin gözüne tükürsem yüzüne  bıllahı acırım şu tükrüğe. M.A. ERSOY

Çevrimdışı asya01

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 11
paylşamak görevımız okuyun
« Yanıtla #11 : 10 Temmuz 2006, 13:57:32 »
Alıntı

Kadın dört şeyi için nikâhlanır: Malı, güzelliği, soyu ve dini için. Sen dindar olanını tercih et..."

   Rabbim razı olsun
selam ve dua ile

Çevrimdışı armonya

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 473
paylşamak görevımız okuyun
« Yanıtla #12 : 11 Temmuz 2006, 15:20:32 »
yazıdakilere birebir katılıyorum malesef artık tesettürlü hanımlarımız ve genç kızlarımız açık olanlardan daha dikkat çekici ve daha gösterişliler o pembe mavi vs.. renklerde göz alıcı giyisiler açıklardan daha çok dikkat çekiyor bilmiyorum neden tercih ediyorlar hiçmi düşünmüyorlar örtünmedeki amacın fazla dikkat çekmemek ve cazibeyi saklamak olduğunu çok üzücü bencede..
Ne azap ne sitem yalnızlıktan...Kime ne; aşılmaz duvar bendedir...Süslenmiş gemiler geçer açıktan, Sanırım, gittiği diyar bendedir. Yaram var...Havanlar dövemez merhem, Yüküm var... Bulamaz pazarlar dirhem, Ne çıkar; Yollar ki, Allaha çıkar, bendedir...

Çevrimdışı zynb

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 16
paylşamak görevımız okuyun
« Yanıtla #13 : 11 Temmuz 2006, 17:47:13 »
armonya kardeşim ne yazıkki artık kapanmalar Allah adına olmaktan çıkıp yakıştığı için takılmaya başlandı.. insanlar eşarp seçerken bile insanların zevkine göre seçmeye başladılar.. Rabbim biran önce o insanları kendine getirsin inşaAllah.. Rabbim nefsimle baş başa kalmaktan sana sığınırım.. selam ve dua ile...

Çevrimdışı kömürkent_lee_74

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 21
paylşamak görevımız okuyun
« Yanıtla #14 : 12 Temmuz 2006, 15:21:23 »
Alıntı yapılan: "armonya"
yazıdakilere birebir katılıyorum malesef artık tesettürlü hanımlarımız ve genç kızlarımız açık olanlardan daha dikkat çekici ve daha gösterişliler o pembe mavi vs.. renklerde göz alıcı giyisiler açıklardan daha çok dikkat çekiyor bilmiyorum neden tercih ediyorlar hiçmi düşünmüyorlar örtünmedeki amacın fazla dikkat çekmemek ve cazibeyi saklamak olduğunu çok üzücü bencede.. :x   evet aynen katlıyorum.
ula bela gelmez hak yazmayınca
hak bela yazmaz kul azmayınca
 ----------------------------------------------
   bacımın iffeti batmakta rezilin gözüne tükürsem yüzüne  bıllahı acırım şu tükrüğe. M.A. ERSOY