Gönderen Konu: Sabır hayata girince *  (Okunma sayısı 8819 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsra

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 7484
Sabır hayata girince *
« : 29 Aralık 2005, 12:37:57 »

Sabır, İslâmı yaşamayı hayatımızın temel esası haline getirmeyi gaye edinip musibetlere, zorluklara, hastalıklara karşı dayanma gücüdür. Sabır, her şeyin Cenab-ı Allah'ın iradesi altında olduğu şuuru içerisinde telaş ve ümitsizliğe kapılmadan sıkıntılara karşı sonuna kadar tahammül edebilmektir.

Sabrın mükâfatı

Çekilen sıkıntıların hiçbiri boşuna değildir. Başımıza gelince musibet olarak algıladığımız olayları sabırla karşılarsak sayısız hayırla karşılaşabiliriz. Nitekim, Hz. Muhammed (s.a.v.) bir kudsi hadisinde “Allah (c.c.) buyurdu ki, Ben herhangi bir kulumun bedenine, malına ve çocuklarına bir afet verdiğim zaman, o kulum, o felaketi güzel bir sabırla karşılarsa kıyamet günü onu hesaba çekmekten haya ederim.” diye buyurmuştur.

Yaşadığımız olaylara karşı ne derece sabırlı olduğumuzu hiç ölçebildik mi? Yaratılış gayemizi ve bu dünyada bize verilen görevi ne sıklıkta aklımıza getirebiliyoruz? Cenab-ı Allah'ın güzel isimleri arasında yer alan “Sabır” isminin tecellilerini görebiliyor muyuz? Bu tecellileri kendimizde ya da çevremizde hiç fark edebiliyor muyuz? Hatta, Cenab-ı Allah'ın “Sabır” isminin tecellilerini belki de bir sıkıntıyı vererek göstermeye çalıştığını hiç düşündük mü?

“Sabır” isminin tecellisinin en güzel aynaları

Engellilerin hayatları boyunca -her şeye rağmen- hayata tutunmaya çalışmaları, bütün engellemelere rağmen sosyal birey olmaya çalışmaları ve hayatları boyunca yılmadan her an bir mücadele içerisinde olmaları onlarda büyük bir tecelliyi ortaya koyuyor. Engelliler bu yönleriyle Allah'ın “Sabır” isminin tecellisinin en güzel aynasıdırlar.

Nasıl sabırlı olunur?

Sabırlı insan bilir ki, Yüce Allah kuluna taşıyamayacağı yükü yüklemez. Yine bilir ki, Cenab-ı Allah'a dayanmakla insan en büyük engellerin üstesinden gelir. Yine bilir ki, bu dünya âhiretin tarlasıdır. Bu dünyada ne ekerse onu biçer. Sabırlı kul bilir ki “Allah sabredenlerle beraberdir.”

Peygamber Efendimiz (a.s.v), bu durumu bir hadisinde şöyle anlatır: “Sabır ilk toslama anındadır.” Bizim bu ilk toslama anında gösterdiğimiz tepki bizim sabrımızın derecesini gösterir.

Unutmayalım, o toslama anında canımız ne kadar yanarsa yansın feryat etmeden, isyan etmeden sabır gösterirsek sabırlı insan olma yolunda ilk adımı başarıyla atmış oluruz.

Fatma Şahin
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2009, 22:06:01 Gönderen: enfa »

Çevrimdışı antepli

  • araştırmacı
  • ***
  • İleti: 496
Sabır hayata girince
« Yanıtla #1 : 29 Aralık 2005, 15:25:01 »
Rabbım razı ve memnun olsun bunları bize aktardığın için...
Bu dünyanın cefasından sefasına sıra gelmez.gafil olmayın ilme çalışın geçen günler geri gelmez...