Gönderen Konu: Sigara Beliyyesi  (Okunma sayısı 5268 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı telecafe

 • Moderatör
 • araştırmacı
 • *****
 • İleti: 261
  • http://www.antoloji.com/mevlut_bicik
Sigara Beliyyesi
« : 06 Mart 2006, 22:00:16 »

SÍGARA    BELÍYYESÍ

Sigara beliyyesi hakkında bilmüşâfehe  bazı husûsât mezkür olmuş idi,onları siz tekrar ediniz.
Ma’lûm olsun ki; Şerîat’de  ezâayi mâl,kesreti süâl haramdır.Bu makam da ezâa’dan murad;emvâlin dünya ve âhiret’e fâidesi olmayarak sarf ve istihlâki dir. Bu kâbil sarfiyyât ve istihlâkâtı umûmiyye muharremdir.

Sigara isti’mâlinde hurmeti mezküre tamâmiyle sâbit ve mütehakkıkdır.Çünki sigara isti’mâlinde menfeat-i dünyeviyye  yoktur.
Bil’akis mazarrat hâkimdir.Öyle mazarrat ki: ondan beden‘e,cismâniyyete hâsıl olan ılel ve emrâzın  raf ve izâlesi  bir zaman sonra daha mühim mebâliğin sarf ve istihlâkini ,neticede de bir fâide edilememesini mûcib’dir.

Manevî mazarratı ise tadât etmekle bitmez.Mâni-i terakkî’dir. Râyiha’sın-dan ervâh-ı tayyib’e müazzeb olur.Vesâit-i rahmet olan ervâh-ı mezkür-e- nin temasını,yani: alâka-i ruhâniyelerini men  eder. Bu büyük bir musîbet’dir.

Su halde sigara içmek; ma’nen ve maddeten muzır’dır. HARAM’dır.

Haram; Allah’ın nehyettiği Emir’dir. Ona musır olanlar emrine ısyân ve muhalefet edenler’dir.iş bu neticeye müncer olur.
Yevmiye 25-30 sigara içenler günde bu sebeble Allah’ü Teala’ya 25-30 defa muhalefet ediyor, Haram irtikâb eyliyor demektir.
Bu ümûru teemmül etsinler.Sigarayı azmi kavî ile terk etsinler. Mîzâcda hâsıl olan muvakkat teşettüt’den dolayı korkmasınlar. Bu hal az bir müddet sonra sıhhati müstelzim olur. Rızâyı Mevlayı da inzımâm eder.

Azim ve irâdenin musırran isti’mâli  lazımdır. Şehr-i Ramazan kesîrul-berekât’dır. Bu terkin bu ay da baslamış olması kat-î muvaffakiyetle tetevvüc etmesini mûcib’dir. Fırsatı ganîmet bilsinler. Ben de Mevlâ’dan bu beliyye’den kat-î sûrette kurtulmalarını niyâz ediyorum. Ba’de mâ  velev bir sigarayı olsun ellerine almasınlar ve ağızlarına koymasınlar. Mevlâ’dan tevfîk ve meded istesinler mutlaka muvaffak olurlar.


Mevlana Siracüddin
Mektuplar Risalesi
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2009, 00:03:19 Gönderen: Tuğra »

Çevrimdışı Ahi

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 923
 • Bugün Allah (c.c) için ne yaptın?
SÍGARA BELÍYYESÍ
« Yanıtla #1 : 07 Mart 2006, 21:49:36 »
Alıntı
Mevlana Siracüddin
Mektuplar Risalesi

Ehl-i sünnet âlimlerinin yazmış olduğu “ kitapları” okuyalım. O büyüklerin kitabını okuyan hakkı batıldan ayırmış olur.
Herhangi bir insan vaktini nasıl geçireceğini, üstün bir insan ise vaktini nasıl tasarruf edeceğini düşünür. – Schopenhaver

Çevrimdışı Lika

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 3892
Ynt: Sigara Beliyyesi
« Yanıtla #2 : 14 Mart 2010, 07:24:50 »
Allah razı olsun.
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim